Šest let s Babišem a jeho ministry. Nad svými resorty vládnou déle než kdokoli jiný před nimi

Napsal/a Robert Malecký 13. listopadu 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Zkusme se bavit o tom, jak už je líp, řekl v nedávném rozhovoru pro Novinky.cz premiér Andrej Babiš. A kde líp není, jako třeba na dálnici D1, tam za to mohou předchozí vlády – zní Babišova obvyklá mantra. Za povšimnutí přitom stojí čas, který on sám a jeho ministři měli na to, aby ve svěřených resortech něco dokázali. Bude to znít překvapivě, ale u moci už je hnutí ANO skoro šest let – tedy plnou pětinu polistopadové éry.

25. a 26. října 2013 byly v Česku sněmovní volby. Brzy po nich bylo jasné, že protestní hnutí ANO 2011, které o rok dřív založil podnikatel Andrej Babiš, bylo úspěšné a zasedne v příští vládě.

Stalo se tak oficiálně 29. ledna následujícího roku, kdy Babiše a ministry za jeho hnutí přivedl do vlády premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Od té doby uplynulo 5 let, 9 měsíců a 19 dní, po kterých mají Babiš a spol. kontinuálně vládu například nad resorty financí, dopravy nebo spravedlnosti. Tedy těmi, které jsou stiženy nejviditelnějšími problémy.

Stav státní kasy je žalostný, vláda „škrábe“ peníze, kde se dá, a zvyšuje daňové zatížení. O dopravě asi netřeba mluvit; zahajování staveb, stav dálnice D1, chybějící vysokorychlostní železniční koridory. V resortu spravedlnosti neuralgická soustava státního zastupitelství, ale taky třeba chybějící nový trestní řád. To vše bylo před šesti lety v plánu, ministři sice makají (fotí se), ale výsledky nikde.

Dál hnutí ANO připadly resorty obrany (vlekoucí se akvizice) nebo životního prostředí (kůrovec), to pro úplnost.

Kolik uplynulo od Palerma?

Když dnes slyšíme mluvit Andreje Babiše, je to stále totéž. Sice jsme trochu zaspali, připustil dokonce (snad poprvé) ve zmíněném rozhovoru na Novinkách, ale všechno doháníme. A pořád je přítomné odkazování na minulost, do časů tzv. Palerma.

Připomeňme si některé čerstvé výroky předsedy vlády.

„Nemáme takovou situaci jako v minulosti, že se nestaví, protože nejsou peníze.“

„Začali jsme tady dělat věci, které tady nikdo nedělal. I tu D1, kterou ty tradiční strany tak rády kritizují, tak proč ji nepostavily?“

„Kdyby ji minulé vlády začaly opravovat včas, mohli jsme mít tři pruhy v každém směru a po celé délce. My celých 160 kilometrů, co jsme zdědili po našich předchůdcích, opravíme a zprovozníme do konce roku 2021.“

„Za toho čtvrt století před námi se tady podnikatelům nakupila na hlavu hromada nesmyslů.“

Problém je v tom, kolik času Babiš a jeho ministři na nápravu měli. Jak bylo řečeno – bude to skoro šest let. Je to ve srovnání s předchozími vládami hodně, nebo málo?

Za všechno může Kalousek?

Pojďme si trochu pohrát s čísly a daty.

Jednou z oblíbených konstrukcí Andreje Babiše je odkaz na éru bývalého ministra financí Miroslava Kalouska, zhmotněný do narativu „za všechno může Kalousek“.

Miroslav Kalousek byl ministrem financí dvakrát, ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase. Celková doba, kterou ve funkci od ledna 2007 do května 2009 a od července 2010 do června 2013 strávil, činila 5 let a tři měsíce.

Pro srovnání: ministři financí za hnutí ANO (Andrej Babiš, Ivan Pilný a Alena Schillerová) jsou k dnešnímu dni ve funkcích kontinuálně zhruba o půl roku déle.

Éru vlád samostatné České republiky je možné rozdělit do několika větších bloků.

Byly tu dvě reformní vlády Václava Klause, éra opoziční smlouvy (vláda Miloše Zemana na základě dohody s Klausovou ODS), období koaličních vlád ČSSD a pak dvě období pravicových vlád – Mirka Topolánka a Petra Nečase. Tyto delší éry byly proloženy kratšími obdobími, během kterých kvůli krizím vládly úřednické vlády.

Bude to znít možná překvapivě, ale posledních pět a tři čtvrtě roku, kdy vládla ČSSD s ANO (a ANO s ČSSD) a kdy měli Babišovi ministři a on sám za zmíněné resorty odpovědnost, je ze všech zmíněných období nejdelší čas.

Václav Klaus měl mezi roky 1992 a 1998 na prosazení svých plánů 5 let a šest měsíců.

Miloš Zeman v éře opoziční smlouvy 3 roky, 11 měsíců a 20 dní.

Následující koaliční vlády ČSSD, které postupně vedli Vladimír Špidla, Stanislav Gross a Jiří Paroubek, byly u moci 4 roky, jeden měsíc a jeden den.

Pravicové vlády Mirka Topolánka a Petra Nečase dostaly dohromady 5 let, 3 měsíce a 16 dní. Po pádu Topolánkovy druhé vlády v březnu 2009 ale bylo toto období roztrženo érou úřednického kabinetu Jana Fischera. Pokud bychom Topolánkovu a Nečasovu éru počítali samostatně, nedostal žádný z premiérů ODS čas ani tři roky.

Pro úplnost řekněme, že z úřednických vlád byl v letech 2009 až 2010 u moci nejdéle ansámbl Jana Fischera (1 rok, 3 měsíce a 4 dny), a to neplánovaně. Původně vypsané předčasné volby zrušil na podzim roku 2009 Ústavní soud. Kabinet Josefa Tošovského vládl v roce 1998 šest měsíců a 15 dní, Jiří Rusnok a jeho ministři byli od července 2013 do ledna 2014 ve funkcích šest měsíců a 19 dní.

Čísla umí být neúprosná a zlá. Na to je dobré myslet, až od ministrů za hnutí ANO znovu uslyšíme, jak musí napravovat omyly tradičních stran.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)