Ruský voják na předměstí Damašku (2018). Foto: Profimedia

Ruští zabijáci z Vagnerovy armády čelí poprvé trestnímu oznámení. Za popravu mladého Syřana

Napsal/a Tereza Engelová 22. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

U evropských soudů se o spravedlnost hlásí pozůstalí obětí válečných zločinů z války v Sýrii. Ta si za deset let podle odhadů OSN vyžádala kolem 400 tisíc obětí, dalších 11 milionů Syřanů muselo opustit své domovy. Poprvé by tak před ruským soudem mohli stanout i členové tzv. Vagnerovy armády, polovojenských jednotek napojených na Kreml, kteří brutálně umučili údajného dezertéra ze syrské armády. Další podobné procesy probíhají u soudů v Německu.

Na šest ruských žoldáků z tzv. Vagnerovy armády podaly v Moskvě trestní oznámení tři lidskoprávní organizace. Mezinárodní federace pro lidská práva, Syrské středisko pro média a svobodu projevu a ruská organizace Memorial viní členy soukromé vojenské skupiny z popravy Muhammada Tahá al-Abdulláha. Ten měl údajně dezertovat ze syrské armády, za což ho ruští žoldáci zajali, mučili a zavraždili.

Celý případ je zajímavý i tím, že trestní oznámení bylo podáno právě v Moskvě. Členy Vagnerovy armády, jejíž činnost je podle ruských zákonů sice ilegální, ale zároveň ji podle mezinárodních bezpečnostních analytiků pomáhá financovat Kreml, by soudil ruský soud. Také je to první pokus o potrestání ruských nájemných vojáků za zločiny, které páchají na svých „misích“.

„Tento soudní spor je vůbec prvním pokusem rodiny syrské oběti přivést k zodpovědnosti Rusy podezřelé ze spáchání závažných zločinů v Sýrii,“ uvedly ve společném prohlášení žalující lidskoprávní organizace s tím, že ruské zákony umožňují, aby ruští občané byli souzeni ruskými soudy i za zločiny, které spáchají v zahraničí.

Brutální poprava

Příběh Muhammada Abdulláha je poměrně typickým odrazem bezvýchodné situace mnoha mladých mužů, kteří nechtěli sloužit v armádě syrského prezidenta Bašára Asada.

Muhammad pocházel z východosyrského Deir ez-Zoru. V syrské armádě si odsloužil povinnou službu a poté odjel do Libanonu, kde chtěl pracovat jako námezdní dělník. Když se pak vrátil do Sýrie, byl odveden sloužit na leteckou základnu Tiyas do provincie Homs. Ze syrské armády měl údajně dezertovat. Poté ho zajaly ruské polovojenské jednotky.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Podle žalujících lidskoprávních organizací rusky mluvící skupina šesti mužů Muhammada Abdulláha nejdříve mučila, pak mu setli hlavu a jeho tělo zapálili v objektu plynové elektrárny al-Shaer poblíž syrské Palmýry.

Žalobci disponují videozáběry z popravy. Čtyři videoklipy, které kolovaly na internetu i v Rusku, ukazují, jak žoldáci Muhammadovi nejdříve lámou nohy těžkým kladivem, pak mu rozdrtí hruď, setnou hlavu, useknou paže a jeho mrtvolu pověsí za nohy a zapálí.

„Bezúhonní občané“

Ze záběrů bylo podle žalobců možné vystopovat, že minimálně jeden z rusky mluvících vrahů je členem Vagnerovy armády. Mazen Darwish, ředitel syrského Centra pro média a svobodu projevu, minulý týden vyzval v médiích ruskou vládu, aby za činnost svých polovojenských jednotek v Sýrii převzala zodpovědnost.

„Víme, že sítě politických a ekonomických vztahů těchto skupin jsou složité, přesto je ale nepřípustné považovat ztracené životy civilistů za pouhé vedlejší ztráty,“ uvedl syrský opoziční aktivista.

Alexandr Čerkasov z ruské nevládní organizace Memorial pak pro francouzskou tiskovou agenturu AFP vyzdvihl podstatu žaloby v ruském kontextu: „Nezabýváme se jen jediným zločinem. Je to celá vlna beztrestnosti,“ poukázal na fakt, že ruští žoldáci nerespektují Ženevské úmluvy a na zahraničních misích páchají závažné trestné činy, za které ale nenesou žádnou odpovědnost. Po návratu domů žijí v Rusku jako bezúhonní občané.

„Lidé, kteří uniknou trestu po spáchání takových zločinů, dostanou příležitost opakovat je na jiných místech. Ať už v Čečensku, na východě Ukrajiny nebo znovu v Sýrii,“ naráží Čerkasov na dosavadní působiště ruských polovojenských jednotek, z nichž je Vagnerova armáda nejproslulejší.

Dokud nedojdou Kremlu peníze…

Poprvé se o této polovojenské organizaci začalo mluvit v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Tehdy její členové působili pod názvem Slovanský sbor nejdříve na Krymu a jihovýchodě Ukrajiny po boku proruských separatistů. Velitelem skupiny byl bývalý podplukovník speciálních ruských jednotek Dmitrij Utkin, kterému spolubojovníci přezdívali Vagner pro jeho obdiv k německému hudebnímu skladateli Richardu Wagnerovi.

„Od této přezdívky se odvodil název nové skupiny, která pak začala bojovat v Sýrii a v dalších zemích,“ dodává k historii „Vagnerovců“ politoložka z americké Kolumbijské univerzity Kimberley Martenová.

Do Sýrie se žoldáci měli dostat původně jako „ochránci ropovodů“, po oficiálním zapojení Moskvy do války v Sýrii v roce 2015 pak Vagnerovy jednotky bojovaly po boku ruských nebo syrských vojáků.

Podle petrohradského serveru Fontanka měla v roce 2017 Vagnerova armáda v Sýrii kolem pěti tisíc bojovníků a disponovala i tanky a těžkým dělostřelectvem. Rozpočet soukromé armády měl podle Fontanky v roce 2017 být kolem 185 milionů rublů (kolem 55 milionů korun).

 

 

Financování žoldácké skupiny média často přičítala jejímu „majiteli“, bývalému trestanci a blízkému spolupracovníkovi Vladimira Putina Jevgeniji Prigožinovi.

Jak ale v rozhovoru pro HlídacíPes.org před dvěma lety popsal analytik organizace Atlantic Council Lukas Andriukaitis, ve skutečnosti měl Vagnerovu armádu financovat přímo Kreml: „Jsem si naprosto jistý, že je přímo dotovaná Kremlem. Dokud peníze nedojdou Kremlu, nedojdou ani Prigožinovi a Vagnerově armádě,“ řekl Andriukaitis.

Politoložka Martenová ale v nedávném rozhovoru pro časopis Foreign Policy poukázala na to, že Vagnerovy jednotky už nemusí být finančně závislé pouze na Moskvě. S rozšířením jejich působnosti do Jižní Ameriky a především Afriky získávají podle Martenové Vagnerovci finance ze smluv se zahraničními aktéry konfliktů v Sýrii, Súdánu, Libyi a Středoafrické republice: „Můj celkový dojem je, že Vagnerova armáda je už zcela financována prostřednictvím zahraničních smluv,“ tvrdí Martenová.

Právě Foreign Policy koncem minulého roku upozornil na zprávu generálního inspektora Pentagonu pro protiteroristické operace v Africe, která popisovala, jak Vagnerovy žoldnéře působící v Libyi financují Spojené arabské emiráty, které se do konfliktu nemohly samy otevřeně zapojit, ale podporovaly, podobně jako Rusko, vzbouřeneckou Libyjskou národní armádu polního maršála Chalífy Haftara.

Bezpečnostní analytici také čím dál otevřeněji hodnotí zapojení ruských žoldnéřů do libyjského konfliktu jako snahu Ruska vybudovat si vojenské bezpečnostní zázemí poblíž jižních břehů Evropy.

Všude tam, kde to pomůže Rusku

„Vagnerova armáda už není tím, co bychom nazvali korporátní organizací. Je to spíše pojem, název pro určité aktivity, do kterých je zapojené Rusko,“ uvedla politoložka Kimberley Martenová v nedávné přednášce pro Centrum strategických a mezinárodních studií (CSIS).

Podle Martenové nelze Vagnerovu armádu posuzovat stejnými parametry jako například americkou privátní vojenskou společnost Blackwater, ale ani jako jiné žoldácké skupiny.

„Žoldáci se přesouvají za penězi, pracují pro kohokoliv, kdežto Vagnerova armáda pracuje jen tam, kde věří, že leží zájmy Ruska. Takže jde skutečně o polostátního bezpečnostního hráče,“ tvrdí Martenová, která také poukázala na úzké propojení oficiálních ruských vojenských struktur a Vagnerovy armády:

„Ruská armáda a Vagnerovy jednotky mají výcvikové tábory ve stejné oblasti v krasnodarském Molkinu. Navíc příslušníci Vagnerovy armády, kteří padli v boji, byli následně v Rusku pohřbeni s vojenskými poctami,“ uvedla Martenová v přednášce pro CSIS. To pro HlídacíPes.org potvrdil i Lukas Andriukaitis, podle nějž padlým bojovníkům Vagnerovy armády už v Rusku postavili i několik pomníků.

„Myslím, že další pomník brzy najdeme v Africe,“ naráží Andriukaitis na současné největší působiště Vagnerovy armády. Většina žoldáků se totiž ze Sýrie přesunula do Libye. Vagnerova armáda má ale silné konexe také v Súdánu, Středoafrické republice v Mosambiku.

„Stal se z ní nástroj ruské politiky v Africe, především pak ve Středoafrické republice a subsaharské Africe . Podporují konkrétního vůdce výměnou za nerostné bohatství nebo přístup k němu,“ tvrdí v přednášce pro CSIS politoložka Martenová. Afrika ale není jediným kontinentem, kde se Rusko snaží prostřednictvím soukromých militantních jednotek ovlivňovat politickou situaci.

Podle Lukase Andriukaitise působí Vagnerovci také v Argentině a ve Venezuele. Loňské zatčení 33 členů Vagnerovy armády v Bělorusku krátce před prezidentskými volbami poukazuje na to, že se z Vagnerovců stává „standardní“ nástroj ruské zahraniční politiky.

„Hodně států používá privátní vojenské organizace. Jenže rozdíl je, že je používají jako legálně nasmlouvané společnosti. Na takovou dohodu dokonce přistoupila i Čína,“ podotýká Kimberley Martenová.

Zlomový rozsudek

„Nedotknutelnost“ Vagnerových jednotek, kterou posvětil i Vladimir Putin výrokem, že můžou propagovat své podnikatelské aktivity kdekoliv na světě, pokud budou v souladu s ruskými zákony, se teď u moskevského soudu snaží napadnout žalobci v případu Muhammada Abdulláha.

Ruská vláda zatím popírala jakoukoli účast na popravě Muhammada Abdulláha a obecně i jakékoliv propojení s Vagnerovou armádou. Nicméně vražda v souladu s ruskými zákony není a ruský soud se žalobou bude muset zabývat.

Jako zlomový je v tomto ohledu označován případ z Německa, kde lidskoprávní organizace uspěly s jinou žalobou ke zločinům páchaným v Sýrii. Německý soud koncem února odsoudil na čtyři a půl roku vězení bývalého důstojníka syrské tajné policie Eyada al-Gharíba za páchání zločinů proti lidskosti.

V současné době probíhá v německém městě Koblenz další soudní proces s bývalým plukovníkem syrské armády Anwarem Raslanem, který je obžalován z mučení opozičních aktivistů. Rozsudek by měl padnout během letošního jara.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)