Rusko a Čína osloví týdně až miliardu účtů na sítích, ukázal výzkum dezinformací o koronaviru

Napsal/a Tereza Engelová 29. května 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Mezi nejcitovanější dezinformace o novém typu koronaviru patří teorie, že virus vznikl jako biologická zbraň ve Spojených státech. Něco podobného zkusily už sovětská KGB a východoněmecká Stasi v 80. letech, kdy po světě úspěšně šířily dezinformaci, že virus HIV vytvořila ve skutečnosti americká CIA.

Podle německého politologa a profesora strategických studií na americké Univerzitě Johna Hopkinse Thomase Rida teď Rusko a jeho tajné služby tyto zkušenosti se šířením dezinformací mohou využít.

Thomas Rid byl hostem webináře o politickém válčení a dezinformacích v době koronaviru, který organizovalo Centrum pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) a HlídacíPes.org se ho účastnil. Rid zmínil jeden historický moment, který v něčem současnou situaci kolem koronaviru připomíná.

Sovětská KGB ve spolupráci s východoněmeckou tajnou službou Stasi v rámci takzvané operace Denver v 80. letech použila konspirační teorii o tom, že virus HIV vytvořila CIA jako biologickou zbraň, a velmi úspěšně tuto dezinformaci rozšířila po celém světě.

„V čem bych viděl shodu já, je využití momentu, kdy o viru samotném víme vlastně velmi málo. Lidé jsou upřímně vyděšení a mají málo informací. To je pro šíření dezinformací ta nejlepší situace,“ říká Thomas Rid. Zároveň ale upozorňuje na rostoucí nebezpečí používání dezinformací u politiků demokratických zemí.

Přeceňujeme Rusy?

„Vyšla mi nedávno kniha o historii šíření dezinformací až do roku 2016. Co vnímám v poslední době velmi silně, je čím dál těžší rozlišení, co je pravda, a co nikoliv, protože dezinformace začali k přesvědčování voličů šířit i samotní politici,“ upozorňuje Thomas Rid na současnou situaci ve Spojených státech.

„Kde končíme my a kde začínají Rusové? Když někteří naši představitelé delegitimizují zvolené zástupce, zpochybňují justiční systém atd., Rusům už jen stačí posílit takové nálady ve společnosti. Pracují ale s potenciálem a frustracemi, které už mezi lidmi jsou,“ říká autor knihy „Aktivní operace, tajná historie dezinformací a politického válčení“

Vliv Ruska na dění ve Spojených státech je podle něj v posledních letech vnímán zkresleně.

„Zejména mezi demokraty jsou lidé, kteří Vám budou tvrdit, že ruská dezinformační kampaň pomohla Donaldu Trumpovi ke zvolení prezidentem nebo dokonce, že ho do prezidentského úřadu pomohli dosadit Rusové. Přitom důkazy, které jsou k dispozici, na takové tvrzení nestačí,“ uvedl v rámci semináře Thomas Rid.

Obnovit diskusi

Podle něj je tak vnímání ruského vměšování do voleb už skoro větším problémem než samotný ruský vliv na volby.

„Když demokracie začnou svádět vnitropolitické problémy na cizí mocnosti, podkopávají tím samotnou demokracii. Přesně takové argumenty používají autokratické režimy, jako je ten ruský nebo turecký,“ říká Rid.

Upozorňuje, že v minulosti to byli vždy pachatelé – tedy autoři dezinformačních kampaní – kteří zveličovali jejich dopad na cílovou společnost. Jenže v souvislosti s prezidentskými volbami v roce 2016 a jejich dopadem se situace obrátila a podle Rida jsou to paradoxně oběti ruské dezinformační kampaně, kdo její vliv začali zveličovat.

Thomas Rid si uvědomuje provokativnost takových tvrzení. Recept na potírání nebo snižování dopadu dezinformačních kampaní vidí ale především ve vzdělanosti celé společnosti a zachování názorové plurality.

„Musíme se bránit přílišnému zpolitizování státní bezpečnosti. Důležitý je střízlivý a faktografický přístup na straně vládních kruhů a co se týká jednotlivců, pak je to vybřednutí ze sociálních bublin. Každý máme tendenci se na sociálních sítích uzavírat do skupin, které potvrzují naše názory, ale to není zdravé. Takže moje hlavní rada zní: Najděte si někoho s kým nesouhlasíte!“ tvrdí.

Miliarda účtů týdně

Aktuální trendy kolem dezinformací souvisejících s koronavirem zkoumal také Oxfordský internetový institut.

„Zjistili jsme, že 92% dezinformací státních agentur po celém světě pochází z Ruska a Číny,“ shrnul ředitel institutu Philip Howard v rozhovoru pro pro CBC News. Výzkumníky podle něj překvapilo, kolik anglického obsahu jsou vlády Ruska a Číny schopné produkovat.

„Jsou schopné dosáhnout na téměř miliardu účtů na sociálních sítích týdně,“ upozorňuje Howard.

Mezi nejčastěji sdílené dezinformace v souvislosti s pandemií patří podle něj podsouvání názoru, že koronavirus unikl z laboratoře na Západě nebo že ho do čínského Wu-chanu záměrně zavlekli američtí vojáci na konci minulého roku během vojenských manévrů a že západní země svůj boj s pandemií prohrávají.

„Právě jsme dokončili studii v šesti zemích, kde jsme zkoumali veřejné mínění ohledně některých otázek spojených s pandemií a téměř čtvrtina respondentů ze Spojeného království, Spojených států a Argentiny si myslí, že koronavirus pochází z laboratoře,“ uvádí Philip Howard.

Ruské a čínské dezinformace spojené s nemocí Covid-19 se shodují v narativu, podle kterého vlády obou zemí dobře zvládají pandemii na rozdíl od Západu, kterému samy musí ještě posílat humanitární pomoc. V jiných tématech se však přístupy obou zemí liší.

Kuř a pij zázvor

Čínské sociální sítě se podle Howarda soustředí spíše na vyvracení názorů, že za pandemii a rozšíření koronaviru může Čína, zatímco Rusko šíří ohledně koronaviru zjevné výmysly. Mezi nejsdílenějšími byly dezinformace tvrdící, že umývání rukou šíření viru nijak nezabrání, že kuřáci jsou vůči němu imunní nebo že před ním ochrání užívání zázvoru. Objevily se také zprávy, že šíření viru souvisí s instalací mobilních 5G sítí.

Ruské úřady podobná obvinění odmítají. Tvrdí, že v rámci celosvětové hysterie proti Rusku se na jejich zemi snaží různí experti svést všechny světové katastrofy, včetně Covidu-19.

Slovní přestřelky mezi jednotlivými tábory či zeměmi jsou nevyhnutelné. Podle Philipa Howarda se ale šiřitelé dezinformací dají dohledat podle účtů, ze kterých své zprávy posílají.

Zatímco Rusové mají podle něj k dispozici množství starších účtů na sociálních sítích, které běžně používají k rozesílání neškodných zpráv o fotbale nebo o seriálech a k šíření dezinformací je používají jen když potřebují protlačit konkrétní politický záměr nebo vzkaz, Čína je v tomto ohledu spíše nováčkem.

„Čína s tím začala ve větším až v posledním roce, od protestů v Hongkongu,“ upozorňuje Howard. „Nakoupí stovky tisíc falešných profilů na sociálních sítích, zaktivuje je všechny najednou a tyto účty pak už retweetují nebo přeposílají požadovaný obsah,“ říká ředitel Oxfordského internetového institutu.

Jeho tvrzení nepřímo potvrzuje i nedávno dokončený výzkum americké Carnegie-Mellonovy univerzity. Podle něj téměř polovinu dezinformací o koronaviru na sociálních sítích šířili tzv. boti, tedy nikoliv autentičtí uživatelé, ale naprogramované účty.

První dezinformace na téma nového typu koronaviru se podle profesorky informatiky z Carnegie-Mellonovy univerzity Kathleen Carleyové objevily na internetu 20. ledna, kdy ruský server spravovaný ministerstvem obrany obvinil Spojené státy, že vyvinuly koronavirus jako biologickou zbraň.

Twitter v reakci na zjištění týmu profesorky Carleyové uvedl, že ze své sociální sítě odstranil tisíce příspěvků s potenciálně nebezpečnými tvrzeními o koronaviru. Bezpečnostní systémy platformy prý „napadly“ 1,5 milionu účtů, které do debat o pandemii vnášely nekalé postupy.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)