Energetická infrastruktura patří mezi oblasti, na něž se má vztahovat zákon o prověřování zahraničních investic. Dostavba Dukovan je ale něco jiného. FOTO: ČEZ

Rizikové investory z třetích zemí si Česko pohlídá. Tendru na Dukovany se to ale netýká

Napsal/a Robert Břešťan 16. února 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Česko chce ochránit klíčové tuzemské firmy před „nežádoucím převzetím ze strany rizikových zahraničních investorů“. Po zhruba dvou letech příprav začal platit nový zákon o prověřování zahraničních investic. Největší tuzemské plánované investice – jaderné elektrárny Dukovany – se ale týkat nebude.

Když před pěti lety koupil čínský koncern Midea tradiční německou strojírenskou společnost Kuka, bylo z toho na politické scéně pozdvižení. Proti prodeji lobbovaly i Spojené státy, jimž vadilo, že roboti této firmy mimo jiné montují i americké stíhačky F35, a panovaly obavy z jejich možného zneužití ke špionáži.

Právě tahle zahraniční investice pak pomohla odstartovat přípravu evropské legislativy: členské země si mají hlídat zahraniční investory z třetích zemí a vlády dostávají i zpětně možnost zakázat investice, které by mohly představovat bezpečnostní hrozbu. Nařízení začalo v EU platit už 10. dubna 2019 (účinné od října 2020), v Česku až nyní, s účinností od 1. května.

Víc než deset procent

Větší ostražitost se předpokládá například u investic do oblastí jako je umělá inteligence, robotika, energetika, obranný průmysl, telekomunikace, bankovnictví a finanční infrastruktura. Okruh oborů, jichž se má nařízení týkat, je otevřený, protože se technologie stále vyvíjejí a strategické oblasti se v čase mění a rozvíjejí. Obecně má jít o sektory „důležité pro bezpečnost, veřejný či vnitřní pořádek České republiky“.

Zmíněny nejsou ani konkrétní země, jakkoli bylo už z kontextu příprav nařízení na evropské úrovni zjevné, že jde především o investory z Číny, případně z Ruska. Obecně jde ale o jakékoli investory mimo Evropskou unii a akvizice, v nichž by získali manažerskou kontrolu, či nejméně desetiprocentní podíl na hlasovacích právech.

 

 

Pokud jde ale o současnou českou energetickou bezpečnost, chystaného tendru na nový blok jaderné elektrárny Dukovany se nový zákon nijak nedotkne; právě proto, že jde o veřejnou zakázku, a ne investici či kapitálový vstup ze zahraničí. Investorem stavby má být Česká republika. Podobně se tento zákon nebude vztahovat třeba na zakázku na vybudování 5G sítí.

„Screening investic není samospásný, asi neovlivní třeba krádeže patentů nebo zneužívání akademické spolupráce. Opatření má fungovat jako chirurgický řez v případě nějakého konkrétního rizika, konkrétní investice,“ komentoval už v době příprav zákona Ota Šimák, který měl na Ministerstvu průmyslu celou věc na starosti.

Podle ministerstva má screeningový mechanismus fungovat i preventivně. „Pro firmu je zákaz investice velké reputační riziko. Ve světě se stává, že pokud to směřuje k zamítnutí, firma sama se včas stáhne,“ vysvětloval Šimák.

Poslední slovo vlády

Z finální podoby zákona plyne, že pokud firma podniká v oblasti výroby vojenského materiálu, vybraného zboží dvojího užití, či patří do kritické nebo kritické informační infrastruktury, bude muset investor požádat o souhlas s kapitálovým vstupem ještě před jeho uskutečněním. Ostatní investice bude možné ze strany státu prověřit, povinnému povolení ale podléhat nebudou.

MPO zároveň nabízí všem potenciálním investorům z třetích zemí možnost konzultací. Za prověřování investora bude zodpovědné MPO, spolupracovat má na tom ale s ministerstvy vnitra, obrany a zahraničních věcí, policií a zpravodajskými službami, případně s dalšími institucemi jako je ČNB nebo NÚKIB.

„Bezpečnostní informační služba věří, že zákon přispěje ke zmenšení rizik, na která dlouhodobě upozorňujeme ve výročních zprávách. Jedná se zejména o situace, kdy pro některé státy jsou investice cestou, jak ovlivnit jiné země, a naplnit tak vlastní bezpečnostní a strategické cíle. Tomu se budeme snažit zabránit,“ říká mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Pokud během prověřování bude identifikováno bezpečnostní riziko, tématem se bude zabývat vláda, která bude mít pravomoc konkrétní investici zakázat. Jak ale ujišťuje ministerstvo průmyslu, „naprostá většina zahraničních investorů v ČR žádné riziko nepředstavuje a jejich investice nejsou z bezpečnostního hlediska problematické“.

„Zákon státu poskytne potřebný nástroj v obraně před rizikovými investory ze třetích zemí, kteří by mohli ohrozit bezpečnost nebo vnitřní pořádek země,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček.

To, že se takový zákon může „hodit“, ukazuje nedávný příklad ze Slovenska. Tamní vláda se snaží zabránit tomu, aby ruská banka Sberbank mohla ovládnout energetickou společnost Slovenské elektrárny, největšího výrobce elektřiny v zemi, a v rychlosti připravuje zákon, který by takový vstup ruské společnosti do strategické firmy znemožnil. Návrh zákona z pera ministra hospodářství Richarda Sulíka (SaS) počítá právě s tím, že by odkup podílu ve společnostech spadajících do kritické infrastruktury podléhal souhlasu vlády.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)