Kontroly na Pražském hradě hned tak neskončí. Foto: Robert Břešťan, HlídacíPes.org

První stupeň ohrožení terorismem je v Česku už pátý rok. Viditelně jen na Pražském hradě

Napsal/a Robert Břešťan 13. prosince 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Déle než pět let jsou všechny vstupy do Pražského hradu stráženy policií i vojskem se samopaly a návštěvníci musejí strpět prohlídku a projít detekčním rámem. I když prezident Zeman z Hradu už dlouho neúřaduje, důvody pro bezpečnostní opatření podle policie stále trvají.

Pražský hrad je tradičně oblíbeným cílem návštěvníků města i samotných Pražanů. Turisty odrazuje od cestování covid, Pražany pak fakt, že jim průchod areálem komplikují bezpečnostní kontroly. Od října 2020 do května letošního roku byl Pražský hrad dokonce uzavřen před světem zcela.

V převleku za kominíky

Zavedení policejních kontrol včetně prohlídek zavazadel a povinného průchodu detekčním rámem přišlo po teroristických útocích v Bruselu. Dne 22. března 2016 byl vyhlášen první stupeň ohrožení terorismem: vláda, tehdy v čele s Bohuslavem Sobotkou, rozhodla o zvýšené ostraze letiště či stanic metra a nasadila 550 vojáků k posílení policejních hlídek. Jakkoli na to veřejnost již dávno zapomněla první stupeň ohrožení terorismem v Česku od té doby stále trvá. Ale jediným místem, kde je posílení ostrahy až doposud viditelné, je právě Pražský hrad.

Za bod zlomu, kdy se lidé z okolí Miloše Zemana rozhodli prezidenta „ochránit“ před nežádoucí pozorností veřejnosti, lze označit vyvěšení velkých červených trenýrek na místo prezidentské standarty v září 2015. Tři členové umělecké skupiny Ztohoven tehdy bez potíží vylezli na střechu Pražského hradu v převlečení za kominíky a policisté je zvládli zadržet až po činu. Jak Správa Pražského hradu (SPH), tak i Kancelář prezidenta republiky ale ujišťují, že oni s policejními kontrolami nemají nic společného.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


„Není v naší pravomoci nechat zrušit, přerušit či omezit policejní kontroly a prohlídky návštěvníků,“ říká mluvčí Správy Pražského hradu Jan Pastor s tím, že SPH s policií kontroly, jejich podobu a četnost s policií ani nekonzultuje. Na druhé straně už SPH novou realitu vzala za svou a zpřísněnou bezpečnost zanesla vloni v květnu do návštěvního řádu: „Osoba vstupující do areálu Pražského hradu je povinna podrobit se na výzvu příslušníka Policie České republiky bezpečnostní prohlídce. Odmítnutí prohlídky je důvodem pro zamezení vstupu do areálu.“

Fakt, že sám prezident Miloš Zeman na Pražském hradě už několik měsíců neúřaduje a v dohledné době to ani v plánu nemá, v nasazení kontrol roli nehraje. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na dotaz HlídacíPes.org řekl, že „Kancelář prezidenta republiky iniciovala předchozí zmírnění režimu“, ale sama policie posléze rozhodla jinak. „Na základě požadavku Policie ČR a její vlastní analýzy rizik se bezpečnostní opatření změnila a jsou nastavena aktuálním způsobem,“ dodal Ovčáček.

Zmírněním režimu má Ovčáček na mysli krátké zrušení kontrol na začátku letošního května. Už 6. května se ale policisté na své pozice naplno vrátili.

Osm měsíců zamčeno

„V rámci posuzování míry rizika teroristického útoku byl Pražský hrad vyhodnocen jako vysoce rizikové místo, a to zejména pro svou výraznou symbolickou hodnotu, coby sídla hlavy státu, ale rovněž místa s mimořádně vysokou koncentrací osob, které představuje tzv. měkký cíl,“ vysvětluje policejní mluvčí Hana Rubášová. Policie prý možná rizika vyhodnocuje pravidelně a pro pokračování bezpečnostních prohlídek vidí nadále důvod.

Policii prý v souvislosti s kontrolami „nevznikají žádné finanční ani materiální náklady nad rámec běžných výdajů“. Po zavedení kontrol to ale bylo jinak: své lidi museli pro potřeby Hradu uvolňovat krajští ředitelé. Důsledkem byl nedostatek lidí na službách v krajích a nutnost vyplácet příplatky za přesčasy, bonusy a odměny. Za první rok to bylo přes šest milionů korun. Z některých krajů už pak nechtěli své muže na Hrad posílat. Nyní už bezpečnostní kontroly provádějí jen příslušníci Útvaru pro ochranu prezidenta a Hradní stráže.

V době vyhlášeného nouzového stavu a proticovidových opatření si ale na dlouhých osm měsíců mohli ulevit. Hrad se zavřel na dva měsíce nejprve při jarní epidemické vlně, zákaz vstupu se pak vrátil od 9. října 2020. Trval až do letošního května. Znemožněn byl byť jen pouhý průchod areálem.

Současný prezident Miloš Zeman si Hrad uzmul pro sebe a svoje vazaly, aby si zde pořádali soukromé oslavy narozenin, a jediné, co na Hradě vybudoval, jsou jarmareční dřevěné přístřešky, aby na policisty provádějící „filcung“ nepršelo,“ shrnul svůj pohled na věc Vojtěch Razima, ředitel neziskové organizace Kverulant.org.

K možnosti znovu vůbec vkročit na hradní nádvoří (případně se dostat na bohoslužbu do chrámu svatého Víta) významně přispěl právě Kverulant. Dosáhl pravomocného rozhodnutí soudu, že uzavření Hradu nemělo oporu v zákoně a že nádvoří Pražského hradu jsou veřejným prostranstvím. „Hradní papaláši proti rozsudku podali kasační stížnosti, ale nepochybuji, že opět dostaneme za pravdu,“ říká Razima s tím, že v novodobé historii byla jen jediná doba, kdy byl Hrad takto zcela nepřístupný: při německé okupaci v roce 1939.

Vzpomínka na Václava Havla

Podle původních vyjádření Hradu měly plošné fyzické kontroly vystřídat kontroly namátkové, spolu s posílením technických prostředků jako jsou chytré kamery. To se ale zatím nestalo. „Bezpečnostní projekty, včetně modernizace a posílení kamerového systému, se realizují průběžně. Konkrétní opatření nebudeme popisovat,“ říká Jiří Ovčáček.

Už před vypuknutím koronavirové epidemie prezident Miloš Zeman čelil kritice, že za jeho éry se Pražský hrad uzavřel veřejnosti. Znepřístupněn byl například oblíbený Jelení příkop. V době komunismu do této rokle pod Hradem lidé vůbec nesměli, upravila se a otevřela až za éry prezidenta Václava Havla.

V roce 2017 byly některé vstupy do dolní části příkopu uzavřeny, taktéž s poukazem na bezpečnostní opatření. Rok poté Správa Pražského hradu oznámila, že dolní část Jeleního příkopu se uzavře kvůli rekonstrukci. Ta měla původně trvat deset měsíců, ale stále neskončila. „Termín otevření celého Jeleního příkopu v současné době nejsme schopni specifikovat, a to kvůli pokračující rekonstrukci Nového proboštství. Horní část Jeleního příkopu ale bude standardně otevřena na začátku letní sezóny, tedy od 1. dubna 2022,“ říká Jan Pastor, mluvčí Správy Pražského hradu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)