Radní ČT Hana Lipovská a Lubomír Veselý

Přešlapy nováčků v Radě ČT. Místo televize jsou pod drobnohledem sami radní

Napsal/a Vojtěch Berger 25. ledna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Někteří noví radní České televize ještě nejsou ve funkci ani rok, ale v mediální pozornosti už toho stihli víc než řada jejich předchůdců za celý mandát. Lubomír Veselý za poslední měsíce pozurážel několik novinářů, Pavel Matocha je v podezření ze střetu zájmů a Jiří Šlégr si vyrazil na nelegální „covidový“ večírek.

Bývalý hokejista a poslanec Jiří Šlégr je v Radě ČT od loňského března. I když se za tu dobu jako radní výrazněji neprofiloval, loni v prosinci ho Rada zvolila místopředsedou. Nyní díky reportérům deníku Blesk vyšlo najevo, že se Šlégr zúčastnil večírku v teplickém hotelu s expremiérem Jiřím Paroubkem, vládním zmocněncem pro sport Milanem Hniličkou (ANO) a mnoha dalšími – a porušil přitom řadu proticovidových nařízení vlády.

Co by jindy přitáhlo k osobě radního a k Radě ČT mimořádnou pozornost, se dnes spíše řadí do narůstajícího seznamu eskapád nových radních z poslední doby.

Šach… mat

Například předseda Rady ČT Pavel Matocha (zvolený do čela Rady současně se Šlégrem) čelí podezření ze střetu zájmů – vedle funkce radního vede řadu let i šachový spolek. „Pavel Matocha je předsedou spolku Pražská šachová společnost, přestože zákon o České televizi stanoví, že člen Rady České televize nesmí zastávat žádnou funkci v občanských sdruženích, což je podle starší právní terminologie označení spolku,“ konstatoval pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal.

„Ovládá zcela netransparentní neziskovku, která získává statisíce korun od státem ovládaných firem, od obcí a od obcemi ovládaných firem. Ve sponzorské smlouvě se podepsal pod lživé informace. Navíc jako novinář podvádí čtenáře, když porušuje elementární pravidla profese a propaguje výrobky, ze kterých má prospěch on sám, jeho neziskovka a jeho firma,“ shrnul Matochovy další komerční aktivity v šachovém prostředí i v médiích ve své redakční analýze Ondřej Neumann.

Pavel Matocha už si také v Radě připsal pár protichůdných výroků. Navzdory tvrzení, že chce udělat pořádek ve vyřizování diváckých stížností, odmítl tyto stížnosti zveřejnit.

Když se poté hájil právním posudkem, podle kterého Rada ČT údajně nemusí odpovídat na žádosti o informace podle zákona 106, ukázalo se, že v posudku stojí pravý opak.

Veselý versus novináři

Ale pojďme dál. Loni v květnu přibyli do Rady ČT kromě Matochy také Lubomír Veselý a Hana Lipovská. Moderátor Veselý už měl v době nástupu do Rady za sebou verbální výpady proti novinářkám Newsroomu ČT či Seznam Zprávy, vzápětí po zvolení přidal útok na novinářku Forum 24 a letos v lednu urážel kolegyni z Českého rozhlasu, kde sám působí.

 

 

Vedení rozhlasu ale zatím Veselého pokaždé podrželo a odpustilo mu i výroky na adresu novinářek typu „svině“ či „trefená do lebky“ nebo fotku s šéfem extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomášem Vandasem. Víc než 200 zaměstnanců rozhlasu v lednu na protest proti Veselého chování podepsalo otevřený dopis generálnímu řediteli.

Stín Jany Bobošíkové

A do třetice Hana Lipovská, ekonomka a bývalá spolupracovnice Institutu Václava Klause i spolku Klause mladšího – Centra pro občanské svobody. Vedle toho, že se svezla hradní limuzínou spolu s mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem, je i blízkou spolupracovnicí Jany Bobošíkové v jejím Institutu svobody a demokracie. Kromě kritického postoje k ČT obě ženy spojuje ještě jedno konkrétní téma, přes které lze Českou televizi kritizovat.

Lipovská je členkou spolku Lidice Memory, který vznikl loni v srpnu – hned poté, co Jana Bobošíková pozastavila své členství v lidické organizaci Českého svazu bojovníků za svobodu, kde byla do té doby předsedkyní. Právě téma vyhlazení Lidic a námitky vůči způsobu, jakým o něm informuje například pořad Reportéři ČT, Lipovská na Radě opakovaně otevřela. Takříkajíc s Janou Bobošíkovou v zádech.

Na čtyři jmenované radní je to za krátký čas poměrně pestrý přehled. Radní Matocha, Veselý a Lipovská šli přitom do Rady vesměs se slibem, že to budou oni, kdo „udělají v ČT pořádek“; alespoň to tak tvrdili svým fanouškům. Dnes jsou kvůli svým vlastním přešlapům sami pod drobnohledem, pod nějž chtěli původně dostat především veřejnoprávní televizi a její konkrétní novináře a novinářky. 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)