Ilustrační foto

Právník René Šifta: Jak se v Česku bránit, když na vás klekne policista

Napsal/a René Šifta 11. června 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Poslední týden jsou celosvětová média zaplavena záběry z divokých protestů ve Spojených státech. Nepokoje vyvolala smrt zadrženého muže černé pleti, jemuž na krku klečel jeden ze zasahujících policistů. Policista byl později obviněn z vraždy. Nabízí se otázka, jak se může zachovat český občan, pokud dochází k zneužití síly a pravomoci policie v České republice.

Srovnávat USA a Českou republiku se zcela nedá. V prvé řadě je tu rozdíl v rozloze a počtu obyvatel a s tím související skladbě obyvatelstva. USA je jak známo „tavící kotel“, ve společnosti je množství přistěhovalců, a tak i plno sociálního napětí.

U nás také není mezi lidmi tolik zbraní a ve velké míře se účty nevyřizují násilně. Což ovšem neznamená, že by na území České republiky nedocházelo k excesům. Včetně těch policejních.

Zdokumentované jsou případy z poslední doby, kdy městský policista udeřil mladou dívku za to, že neměla rouškou zakryté dýchací ústrojí a dovolila si diskutovat, nebo kdy policista v civilu vyskočil na křižovatce z neoznačeného auta a se zbraní v ruce ohrožoval řidiče auta, který si jej dovolil „vytroubit“.

Vzpomenout lze i případ, kdy policista v civilu srazil na zem muže, který přecházel v polední přestávce na oběd na červenou, a kolenem a celou vahou svého těla jej pak násilím nutil vyčkat příjezdu policejní hlídky.

Těžko odhadovat, jak by to dopadlo, kdyby se toho ležícího muže nezastali kolemjdoucí a on sám nekřičel, ať ho pustí, že nemůže dýchat. A to šlo jen o hloupý přestupek a následnou výměnu názorů.

Psychické útoky namísto fyzických

Kultura a historické kontexty nás ale odlišují v tom, jak se chovají příslušníci policie v USA a v Česku. U nás převládají psychické útoky a policejní šikana na úkor fyzických útoků.

Zdokumentován je třeba případ advokáta, experta na dopravu, který opakovaně upozorňuje na nelegální jednání dopravních policistů, jehož vůz byl na ulici obklíčen šesti policejními auty plnými policistů v rámci demonstrace síly a zjevného zastrašování.

Běžné je i to, že v rámci psychického nátlaku při výslechu nebo podání vysvětlení čekají dva policisté za dveřmi policejní služebny a odvádějí osobu po chodbě policejní stanice. A to přesto, že daný člověk přišel dobrovolně na jejich vyzvání. Po skončení podání vysvětlení a výslechu jej opět policisté eskortují po chodbě ven před budovu. Taková jemná psychologická hra…

Nebo třeba taková pokuta od vyšetřovatele ve výši 10 000 Kč bez příčiny; respektive za to, že vyšetřovaná osoba řekne svůj názor, ohradí se se proti jednání tohoto vyšetřovatele a přitom na možnost udělení pokuty není předem upozorněna.

Soustřeďme se tedy spíše na český „psychologický“ přístup než na to, jak k zákrokům přistupují policisté v USA žijící v realitě, kdy prakticky jakýkoli kolemjdoucí může být po zuby ozbrojen.

Policie ČR, s.r.o.

Policie ČR není obchodní korporace, která přežije, jen když má výsledky a je po ní ze strany kupujících poptávka. Z pomyslné společnosti s ručením omezeným si ale policie příliš často bere to, že za nic nezodpovídá a neručí. Schovává se za marketingový slogan „Pomáhat a chránit“, který ale v řadě případů reálně neodpovídá tomu, co dělá.

Policisté často tvrdí, někdy již preventivně předem, že dokud nevznikne nějaká škoda nebo není někdo zraněný anebo přímo usmrcený, nemohou nic dělat. Právní řád přitom ve svých paragrafových ustanoveních jasně ukládá povinnost Policii ČR, aby nejen trestné činy vyšetřovala, ale aby také předcházela prevencí tomu, že k trestným činům vůbec dojde.

V případě, že jsou policisté liknaví a odměření, neřeší preventivní opatření, lze to vyhodnotit i jako spáchaní trestného činu. Příkladem je reálná situace, kdy si psycholog opakovaně stěžoval Policii ČR, že mu vyhrožuje pacient, který se u něj léčí. Policie ČR byla laxní, odmítala jakkoli dopředu zasáhnout a vyvrcholilo to útokem mačetou na lékaře, který jen s dávkou notného štěstí útok odrazil, i když pro něj s trvalými následky. Soud konstatoval, že se ze strany Policie ČR jednalo o trestný čin.

Vyšetřování trestných činů ze strany policistů má jak známo na starosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Obrátit se na ni může každý občan, není od věci mít její číslo v mobilu.

Stejně tak je možné – pokud jde o zdrženlivost nebo neochotu ze strany policistů – provést preventivní zákrok, kontaktovat příslušné Krajské ředitelství Policie ČR, konkrétně jeho operační středisko. Příslušný operační důstojník dá už pokyn svému podřízenému.

Pokud by občan neuspěl ani tady, nad vším ještě dohlíží Policejní prezidium sídlící v Praze. To může vyzvat k okamžitému vydání pokynu k zákroku místně příslušnému útvaru Policie ČR.

A nutno zdůraznit i fakt, že je samozřejmě možné, aby si občané celý policejní zákrok natáčeli – a to bez jakéhokoliv předchozího souhlasu policistů nebo jejich nadřízených. Je dobré být připraven, i když je lepší doufat, že to nebude potřeba.


Autor je právník a rozhodce při Hospodářské komoře a působí v Ústavu práva a právní vědy

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)