Praha po osvobození, květen 1945. Přehlídka Československé samostatné obrněné brigády (Foto: Se souhlasem Post Bellum)

Porazili nacismus, ale svobodu nepřinesli. O sovětských osvoboditelích bez frází

Napsal/a Post Bellum 22. května 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Na pražském náměstí Interbrigády, v místě, kde stávala socha maršála Koněva, se otevřela výstava „Nikogda ně zabuděm“ (Nikdy nezapomeneme). Vypráví čtyřicet příběhů „osvobození“ z května 1945, z 50. let, ze srpna 1968 a z června 1991, kdy sovětská armáda opustila Československo. Pamětníci na výstavě sugestivně vzpomínají nejen na tehdejší radost a vděčnost z konce 2. světové války, ale také na znásilňování, vraždění a sovětské gulagy.

Výstava Nikogda ně zabuděm, kterou připravil projekt Paměť národa, má neobvyklou podobu. Tvoří ji prkenná ohrada s plakáty s fotografiemi pamětníků a krátkými texty.

Na soklu někdejšího komunistického pomníku stojí nyní třímetrová věž, do které lze nahlédnout a vyslechnout desetiminutové pásmo vzpomínek a archivních filmových snímků.

„Přišel a všechno to postřílel…“

„Najednou se objevili domovníci a začali zametat střepy. Tak jsem si uvědomil, aha, to je konec války!“ „Lidi si představují rozesmáté tváře sovětských vojáků. Ne! Já jsem zažil něco jiného. Sedm hodin šel živý had vojáků, kteří pochodovali a spali a padali.“

„Z auta jim vypadl ruksak. Lidi si mysleli, že tam bude nějaké jídlo nebo co. Někdo to zvedl. Rusák vzal samopal a pokropil to. Pak jsme zjistili, že v ruksaku bylo jen špinavé prádlo.“

„Vedle nás v baráku bydlela rodina. Byly tam tři ženské. Manželka a dvě dcery. Vtrhli tam Rusové a všechny tři znásilnili. Ten mužskej tam přišel, vytáhl pistoli a všechno to postřílel, i ty ženy a pak spáchal sebevraždu.“

„Přišli v deset dopoledne. Velmi mile. Pojďte dál. My s vámi jen pohovoříme, půjdete s námi. Na dvě hodinky. Dvě hodiny jsme čekali, dva dny, dva týdny, dva roky, dvacet let! Furt jsme čekali. Protože jsme nic o otci nevěděli. Odvedli ho bez důvodu. Jen protože nebyl bolševik,“ zaznívají z výstavní věže autentická svědectví.

Některé příběhy lze přečíst a vyslechnout i na webu výstavy a to nejen v češtině, ale i angličtině a ruštině.

O osvobození bez komunistických frází

Namísto frází a pomníků z dob komunismu přináší tato dočasná výstava Nikogda ně zabuděm svědectví lidí, kteří tu dobu zažili. O tom, jak v květnu 1945 nadšeně a spontánně vítali rudoarmějce, ale také o tom, jak rodiny ukrývaly mladé dívky i majetek před vojáky z Východu.

Vzpomínají na úlevu a vděk, že válka skončila, ale zaznívají také příběhy o tom, jak tehdy bolševici odvlékali do sovětských gulagů neboli pracovních lágrů na Sibiři ty, kdo se jim před mnoha lety postavili. Pamětníci vypráví o stalinském komunismu, a o jeho československé verzi. Lidé tenkrát zažili naději, ale také obrovské zklamání.

S ohledem na současný výzkum historiků i vzpomínky tisíců pamětníků můžeme více než 75 let od konce druhé světové války konstatovat: Sovětský svaz se bezesporu zásadně zasloužil o porážku nacistického Německa, ale svobodu nám nepřinesl.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Kurátor výstavy, historik z ÚSTR, šéfeditor Paměti národa Michal Šmíd říká: „Sovětský svaz osvobozoval od nacistů, ale neosvobodil nás pro svobodu. Rudá armáda se na ‚osvobozených‘ územích často chovala jako dobyvatel, který nectí zákony. S ohledem na to, co se pod dozorem SSSR v této zemi odehrávalo po čtyřicet let komunistické totality, není divu, že se nám dnes příčí označovat Sovětský svaz za osvoboditele,“ vysvětluje Šmíd, proč výstavu nazval známými slovy písničky Karla Kryla: „Boľšoje vam spasibo, braťja zachvatčiki, spasibo bolšoje, nikogda ně zabuděm, nikogda ně zabuděm!“

Výstava Paměti národa u Koněva nazvaná „Nikogda ně zabuděm“ potrvá devět měsíců do ledna 2022. Příběhy budou autoři pravidelně občerstvovat, celkem jich u Koněva zpřístupní symbolicky čtyřicet, tedy tolik, kolik let trvala v Československu komunistická totalita.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)