Chemička SKW Piesteritz. Foto: Sebastian Willnow/dpa/Profimedia

Pomozte Agrofertu, tlačí na kancléře politici. Babišova chemička naznačila odchod z Německa

Napsal/a Vojtěch Berger 14. září 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

AKTUALIZOVÁNO. Holding Agrofert podle německých médií zvažuje částečné nebo dokonce úplně stažení chemické výroby z Německa. Přesunout by se mohla do Rakouska nebo na Slovensko. Důvodem jsou vysoké ceny plynu a také masivní dovoz hnojiv z Ruska. Mluvčí německé chemičky SKW Piesteritz ze svěřenských fondů Andreje Babiše ale tvrdí, že zatím nejde o konkrétní plán, spíš o „upozornění“ na možné budoucí kroky.

SKW Piesteritz je nejvýznamnějším výrobcem močoviny, amoniaku a přípravku AdBlue v Německu. Loni chemička patřila mezi závody, které kvůli zdražení plynu v důsledku ruské invaze na Ukrajinu musely výrazně omezit výrobu a i nyní vyrábí jen na padesát procent své kapacity. Zároveň ale v minulých letech fungovala co do ziskovosti jako „zlaté vejce“ celého Agrofertu.

Už letos v létě musela německá větev holdingu vyvracet fámy o tom, že celá chemička, která přímo v závodě zaměstnává 860 lidí, do konce roku zavře. Zprávy na sociálních sítích tehdy mluvčí SKW Piesteritz označil za „nesmysl“, po pár týdnech se ale o ukončení výroby mluví znovu, byť v mnohem delším časovém horizontu.

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) citoval začátkem září místopředsedu představenstva holdingu Agrofert Petra Cingra, který odchod skupiny z Německa zmínil jako krajní možnost, pokud se v následujícím roce a půl neuklidní cenová situace na trhu s energiemi.

Reálněji vypadá postupný přesun části výroby do jiných států, kde má Agrofert své další závody. Například do rakouského Lince.

Přesun do Rakouska nebo na Slovensko

„Můžeme přesunout deset až dvacet procent do Lince, to je významné množství,“ řekl Cingr německému deníku FAZ s tím, že „to samé může (Agrofert) udělat i s Francií a Slovenskem“.

Na Slovensku Agrofert působí dlouhodobě, například v chemičce Duslo Šaľa, rozkročení do Francie a Rakouska, kde je podle Cingra plyn „o dvacet procent levnější“, mu umožní nedávná akvizice hnojivové divize firmy Borealis.

Poměrně kategorických výroků člena vedení Agrofertu si všimla i další německá média a mluvčí SKW Piesteritz Christopher Profitlich zařadil komunikační zpátečku.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Serveru agrarheute.de řekl, že žádné konkrétní plány na stěhování výroby do zahraničí neexistují a žádné takové rozhodnutí se nepřipravuje.

Agrofert prý chtěl hlavně upozornit, že by jednou chemička přece jen z Německa odejít mohla, pokud se situace nezmění: „Řada firem Německo opouští v tichosti. To nechceme. Nechceme pryč,“ ujišťoval mluvčí.

Že přesun výroby z Piesteritzu není bezprostředně na pořadu dne, ujišťuje i mluvčí české centrály Agrofertu Pavel Heřmanský: „Musíme se ale chovat jako odpovědný hospodář. V tuto chvíli vyvoláváme diskusi o tom, jak na jednotném a regulovaném trhu mohou být tak velké rozdíly v cenách energií, nebo jak je možné, že jednotlivé členské země podporují zásadně odlišně své lokální producenty.“

Odchod Agrofertu jako „katastrofa“

Varování o možném přesunu výroby z SKW Piesteritz do zahraničí lze číst jako vzkaz německé vládě, což ve zmíněném vyjádření pro Frankfurter Allgemeine Zeitung naznačil i Petr Cingr: „Vláda v Berlíně si musí rozmyslet, co je potřeba udělat, aby průmysl zůstal v chodu,“ řekl místopředseda představenstva Agrofertu.


Navzdory všem problémům s klesající poptávkou zákazníků kvůli inflaci i vysokým cenám energií loni Agrofert vykázal historicky rekordní zisk, necelých třináct miliard korun. Klíčový podíl na tom měla zahraniční část holdingu a právě chemičky, především SKW Piesteritz.


Není to poprvé, co Agrofert jako klíčový zaměstnavatel v regionu přes zemskou vládu v Sasku-Anhaltsku tlačí na spolkový kabinet, aby mu zlepšil podmínky pro podnikání.

Potvrzuje to i poslanec sasko-anhaltského zemského sněmu Rüdiger Erben, který je k Agrofertu dlouhodobě kritický. Vnímá ho jako firmu, která především vyvíjí nátlak na politiky a vládu, aby dosáhla toho, co chce.

„Když minulou zimu hrozily vysoké ceny zemního plynu v kombinaci s ohlášeným nedostatkem AdBlue, vedení SKW Piesteritz se vůči spolkové vládě nechovalo jinak,“ řekl letos Erben pro HlídacíPes.org. Narážel na to, že vedení podniku tlačilo na politiky s cílem získat mimořádné úlevy kvůli energetické krizi.

A tlak na politiky má výsledky i tentokrát. Sasko-anhaltský premiér Reiner Haseloff už napsal kvůli hrozbě odchodu klíčové chemičky spolkovému kancléři Olafu Scholzovi.

V dopise kritizoval především zesílený dovoz močoviny a čpavku do Německa. Močoviny se podle zemské vlády dováží do země až o 670 procent více než loni a velká část těchto dodávek pochází z Ruska.

Podobně se za Agrofert u spolkové vlády přimlouval i zemský ministr hospodářství Sven Schulze. Starosta města Wittenberg, v jehož blízkosti chemička stojí, Torsten Zugehör pak možný odchod SKW Piesteritz označil za „katastrofu“. V regionu se na fabriku podle něj celkově váže až deset tisíc pracovních míst.

Babiš? Neznám ho

Zatímco na ruský plyn se vztahují sankce, na dusíkatá hnojiva nikoli. A tak Rusko, které má kvůli sankcím výrazně omezenou možnost vyvážet plyn, exportuje masivně alespoň hnojiva, k jejichž výrobě je právě velké množství plynu potřeba.

Podle premiéra Haseloffa tak ruská hnojiva zaplavují německý trh a místní výrobci hnojiv jim kvůli vysoké ceně plynu v EU nemají šanci konkurovat. Stejné argumenty dlouhodobě používá i sám Agrofert.

„Chceme pouze vyvolat diskusi o tom, proč nevadí dovážet místo plynu jeho deriváty v podobě hnojiv, když zároveň EU chce zastavit dovoz čínských elektromobilů, protože jsou levnější,“ říká mluvčí holdingu Heřmanský.

Ještě předtím, než se začalo spekulovat o možném přesunu výroby, oznámila chemička SKW Piesteritz začátkem letošního roku masivní investice do obnovitelných zdrojů energie, právě s cílem snížit spotřebu plynu. Do roku 2030 chce firma vložit  400 milionů eur do mapování variant takové přeměny.

Alternativou k plynu by mohl být vodík. Právě ten by mohl Agrofert vyrábět v nové destinaci v rakouském Linci ve spolupráci s rakouským partnerem, jak také řekl Petr Cingr ve zmíněném rozhovoru pro deník FAZ.

V něm mimochodem stojí za pozornost i pasáž, kdy Cingr na adresu zakladatele a skutečného majitele Agrofertu Andreje Babiše prohlásil, že „ho nezná“.


V textu jsme doplnili vyjádření české centrály holdingu Agrofert

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)