Bývalý maďarský pohraničník s rakouským kolegou při 20. výročí Panevropského pikniku, který byl v roce 1989 předzvěstí pádu železné opony. Foto: Profimedia

„Pochop a přestaneš nenávidět.“ Sen o sjednocené Evropě přežil Hitlera i železnou oponu

Napsal/a Lucie Sýkorová 19. listopadu 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Svůj podíl na pádu komunistických režimů v Česku a sousedních zemích měla kdysi i Panevropská unie. Těsně po sametové revoluci se v ní angažoval i nastávající premiér Petr Fiala. „Chápal jsem ji jako jednu z cest, jak naplnit klíčové heslo Listopadu 89 – návrat do Evropy,“ říká pro HlídacíPes.org. Stoletou myšlenku sjednocené Evropy Richarda Coudenhove-Kalergiho dnes v Česku připomíná i zdevastovaný zámek v Poběžovicích na Domažlicku, kde Kalergi vyrůstal.

Když v roce 1896 přijela Mitsuko Aoyama do Poběžovic na Domažlicku, bylo jí 22 let a stala se první Japonkou, která vstoupila na půdu starého kontinentu. Byla zamilovaná do svého manžela, diplomata Heinricha Coudehove – Kalergiho, který si ji přivezl na rodové sídlo, zámek Nový Ronšperk.

Z Tokia, kde se pár poznal během Heinrichovy diplomatické mise, s nimi už přijížděli dva potomci  – tříletý Johann a dvouletý Richard. V dalších letech se manželům narodilo ještě dalších pět dětí a nic nenasvědčovalo tomu, že by rodinné štěstí mělo cokoliv narušit.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Hrabě Heinrich patřil ve své době k nejvzdělanějším a nejvýznamnějším osobnostem rakouské aristokracie a ovládal 18 světových jazyků. Jeho životním krédem se stalo heslo „Pochop a přestaneš nenávidět“, byl velkým pacifistou, a dětem proto dokonce zakazoval hrát si se zbraněmi.

Na zámku Ronšperk se střídaly návštěvy z celého světa. Mitsuko, která vyrostla jako dcera obchodníka se starožitnostmi a měla se původně stát gejšou, pronikla po boku manžela i do prostředí císařského dvora. Heinrich se přitom věnoval i výchově dětí. Osobně učil své syny ruštině a maďarštině, bral je na dlouhé procházky a naučil je střílet a šermovat tak dobře, že se jim nikdo neodvážil postavit.

„Žebračka na břehu řeky“

Vše se změnilo ve chvíli, kdy Henrich v roce 1906 náhle zemřel. Jejich nejmladšímu synovi byly teprve tři roky a na Mitsuko spadla najednou veškerá zodpovědnost za rodinu. Podle pozdějších vzpomínek druhorozeného Richarda, budoucího otce Panevropské unie, se z uzavřené ženy podřízené manželovi stala přísná velitelka. Starší děti poslala na internátní školy do Vídně. Tam se také Richard v roce 2015 poprvé oženil.

Bylo mu 21 let, ještě studoval, a vzal si 34letou rozvedenou rakouskou herečku židovského původu Idu Roland. Jeho matka Mitsuko ale Idu nepřijala, prohlásila ji za „žebračku žijící na břehu řeky“, což byl tradiční japonský pohled na herce a umělce. Dokonce kvůli sňatku Richardovi dočasně zakázala vstup do rodinného sídla. Ustoupila až poté, co se Richard proslavil svými panevropskými myšlenkami.

Ida sdílela od počátku s Richardem nadšení pro jednotnou Evropu. Právě ona mu pomohla zorganizovat první kongres Pan-Evropy, který se konal v roce 1926 ve Vídni. Na něm Richard navrhl, aby měla budoucí sjednocená Evropa společnou hymnu, měnu, armádu, trh, vládu, občanství a ústavu. Panevropská unie dodnes nazývá Idu „Matkou Panevropy“. Letos, kdy uplynulo 140 let od narození a 70 let od úmrtí herečky, organizace dokonce vyhlásila rok 2021 rokem Idy Rolandové.

Nacisté pálili Kalergiho knihy

Richard Coudenhove-Kalergi poprvé zveřejnil svou vizi politicky, hospodářsky a vojensky sjednocené Evropy v článku „Pan-Evropa – návrh“, který vyšel 15. listopadu 1922 v berlínském deníku Vossische Zeitung, a o dva dny později také ve vídeňských novinách Neue Freie Presse. Hned poté založil Panevropskou unii, stále se jejím prvním prezidentem a napsal knihu Panevropa.

Důrazně varoval před další válkou a před nebezpečím, že Evropa bude po válce rozdělena umělou hranicí na „sovětskou kolonii a americký protektorát“. Mezi první členy Panevropské unie patřili například Albert Einstein, Thomas Mann, Edvard Beneš, Otto von Habsburg, Charles de Gaulle, Aristide Briand, Konrad Adenauer, Franz Josef Strauss, či Georges Pompidou.

V roce 1933 byla Panevropská unie nacistickým Německem zakázána a knihy Richarda Coudenhove-Kalergiho byly dokonce páleny. Když v roce 1938 obsadili nacisté Rakousko, odešel Richard s manželkou do Švýcarska a později do USA. Tam šest let vyučoval na Newyorské univerzitě, kde byl jmenován profesorem moderních dějin. Po válce se pak manželé přestěhovali zpět do Evropy a začali ihned mobilizovat parlamenty svobodné části kontinentu k evropskému sjednocení. Výsledkem bylo založení Rady Evropy ve Štrasburku v roce 1949.

S matkou se Richard po válce už nesetkal, zemřela na jaře roku 1941 ve Vídni. Zato se ale podíval ještě dvakrát do Japonska. V roce 1967 mu byla v jeho rodné zemi dokonce udělena Kajimova cena míru. Richardovy myšlenky zaujaly totiž i prezidenta světově proslulé společnosti Kajima Corporation Morinosuke Kajimu, který snil o Pan-Asii a později vydal celé Richardovo dílo v japonštině.

Richard Coudenhove-Kalergi se oženil ještě potřetí, zůstal ale bezdětný a zemřel v roce 1972. Je pohřben v Grubenu ve švýcarských Alpách a na jeho nenápadném hrobě je francouzský epitaf „Pionnier des États-Unis d’Europe“ (Průkopník Spojených států evropských).

Panevropský piknik

Panevropská unie svého zakladatele přežila. Po Richardově smrti se stal prezidentem Otto von Habsburg, poslední korunní princ Rakousko-Uherska, a byl jím až do roku 2004. Otto von Habsburg byl také v letech 1979-1999 poslancem Evropského parlamentu za bavorskou CSU. Hned v roce 1979 nechal v Evropském parlamentu zřídit prázdnou židli pro země na druhé straně železné opony.

V létě 1989 byl spoluiniciátorem Panevropského pikniku, který umožnil více než šesti stovkám východoněmeckých občanů přejít do Rakouska. Panevropská unie už v 80. letech navázala kontakty s církevními institucemi a organizacemi jako Solidarita v Polsku, Charta 77 v Československu a dalšími v Maďarsku, v bývalé Jugoslávii i v pobaltských zemích a podporovala tamější opoziční hnutí.

Vytvořily se podskupiny Panevropské unie, které v zemích východního bloku napomáhaly zhroucení komunistického systému. Panevropská unie Čechy a Morava (Paneuropa-Union Böhmen und Mähren) byla založena ještě před revolucí jejím předsedou, politologem Rudolfem Kučerou.

Hnutí má v současné době 28 národních organizací. Zastoupení má i na Ukrajině, chybí naopak v Holandsku, Dánsku, Portugalsku, Rumunsku či Litvě. „Dnes jsou členy Panevropské unie lidé všech věkových skupin a sociálních vrstev, kteří se zasazují o politicky, hospodářsky a vojensky sjednocenou Evropu jako společenství práva, míru svobody a křesťanských hodnot,“ uvádí Panevropská unie na svém webu.

Fiala: Byl to návrat do Evropy

Za zmínku stojí, že začátkem 90. let se v Panevropské unii angažoval i současný šéf ODS a budoucí premiér Petr Fiala.

„S Panevropskou unií jsem se seznámil ještě před listopadem 1989 díky jejím kontaktům s brněnskou podzemní univerzitou a jejímu aktivnímu zájmu o tehdejší východoevropské země ovládané komunistickými diktaturami. Panevropskou unii jsem chápal jako jednu z cest, jak naplnit klíčové heslo Listopadu 89 – návrat do Evropy,“ říká pro HlídacíPes.org.

„Postupně jsem ale viděl i některé tendence, které mně nebyly tak blízké, jako byla třeba inklinace k monarchismu, byť ne oficiálně deklarovaná, a některé další věci, pro které jsem postupně svou činnost ukončil. Mezitím se otevřely nové možnosti integrace České republiky do Evropské unie, a tím se pro mě tato aktivita ‚vyčerpala‘,“ uzavírá Fiala.

V současné Panevropské unii také působí někteří aktivní politici, například jedinou ženou českém výboru hnutí je Nina Nováková, nyní poslankyně Parlamentu za KDU-ČSL. Prezidentem mezinárodní Panevropské unie je od prosince 2004 francouzský politik a právník Alain Terrenoire, rovněž bývalý poslanec Evropského parlamentu. Výkonnou viceprezidentkou mezinárodního výboru je lékařka a slovenská konzervativní politička Anna Záborská, od roku 2020 poslankyně slovenského parlamentu za uskupení OĽaNO.

Německá frakce má názorově blízko k bavorské CSU a k organizaci odsunutých sudetských Němců (Vertriebenenverband). V mezinárodním výboru Panevropské unie působí i Bernd Posselt, mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Posselt bude hostem i na schůzi českého panevropského výboru na začátku prosince.

Příští rok by se měl také prvních větších oprav dočkat poběžovický zámek, kde Richard Coudenhove-Kalergi vyrůstal, hlavně zámecká střecha a schody. V současné době je objekt stále z větší části v havarijním stavu. Sté výročí Kalergiho Panevropské unie bude slavit i město Poběžovice, do jehož majetku zámek patří.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)