Lotyšské Muzeum okupace. Foto: Profimedia

Petr Fischer: Muzeum okupace. Lekce z toho, co nechceme už nikdy opakovat

Napsal/a Přítomnost 21. srpna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Ruská invaze ze srpna 1968 je pro Česko dál velkým národním traumatem, které částečně formuje i vztah k dnešnímu agresivnímu Rusku. Přesto nemáme dodnes žádnou systematickou připomínku na jednom místě. Na rozdíl od Lotyšů, kteří mají své Muzeum okupace. Je zajímavé i pro naši současnost.

Lotyško je moc daleko na to, abychom ho vnímali jako zemi blízkou. Nanejvýš ho zaznamenáme ve chvíli, kdy vyhraje bronzovou medaili na MS v hokeji, jako se to povedlo letos. Přitom jde o zemi s velmi podobnou moderní historií, jako je ta naše, jak ukazuje právě Muzeum okupace Lotyšska v Rize.

Projevy národní slabosti a potupy

Je pozoruhodné, že Muzeum vzniklo již v roce 1993, tedy dva roky poté, co se Lotyšsko díky mocensko-ekonomickému rozpadu Sovětského svazu stalo samostatnou zemí.


Text publikujeme na základě spolupráce s nezávislým týdeníkem Přítomnost

(titulek a mezititulky jsou redakční, autorem textu je Petr Fischer, šéfredaktor Přítomnosti)


Nová politická reprezentace cítila, že se obyvatelstvo musí vyrovnat s tím, v čem posledních padesát let žilo. Že si musí navždy udělat jasno v tom, co nechce už nikdy opakovat. Trojí okupaci: dvě sovětské a jednu německou.

Česku toto gesto chybí, možná i proto nás naše dvě okupace pořád nějak pronásledují, coby projevy národní slabosti a potupy.

Lotyšský stát vznikl v roce 1918, tedy stejně jako Československo. Lotyši ale museli o svobodu bojovat se zbraněmi v ruce déle než Češi – až do roku 1920. Ani oni pak neměli víc než dvacet let na to, aby vytvořili pevný demokratický stát.

Předání moci Sovětskému svazu mělo podobné kulisy jako v Československu při předání moci Hitlerově Německu. Převaha Rudé armády byla v roce 1940 obrovská, a tak tehdejší lotyšský prezident Kārlis Ulmanis, podobně jako československý prezident Beneš, fakticky v klidu předal zemi nepříteli.

Už v té době mizeli Lotyši v gulazích. Následná nacistická okupace připravila o život sto tisíc lotyšských Židů. Muzeum se nevyhýbá ani informování o spolupráci některých Lotyšů s Němci: mnozí dokonce vstupovali do nacistických speciálních jednotek, protože sovětský nepřítel byl pro ně na prvním místě.

Muzeum okupace v Rize by se hodilo jako povinná exkurze pro všechny politicky velmi „alternativní“ Čechy, kteří dnes na sítích reptají a opakují, že Putina k útoku na Ukrajinu dohnalo NATO.

Rudá armáda se ale vrací s vítěznou válkou a zabírá zemi na dalších 46 let. Opět přicházejí gulagy s dalším terorem vůči obyvatelstvu, později nastupuje nová imperiální strategie: kolonizace Lotyšska.

Do malé pobaltské země, která ani dnes nemá dva miliony obyvatel, přichází tři čtvrtě milionů Rusů, Kazachů a dalších národností SSSR, aby demograficky a kulturně převážili místní.

Odměna za podvolení se okupantovi

Kolonizátorské praktiky, které lze v muzeu studovat, jsou pořád stejné, podobně jako dnes na Ukrajině odsouvání dětí a celých rodin do Ruska, jazykový a kulturní brainwashing, ekonomický nátlak na všechny, kteří ale za podvolení okupantovi dostanou svou odměnu.

Právě to je na celém rižském Muzeu okupace nejděsivější a nejtíživější. Permanentní pocit, že neprocházíte poklidnou inscenací nedávných dějin, ale že je to až příliš živá současnost, kterou sice neprožívají lidé na lotyšském území, ale v poměrně velké blízkosti odtud.

Ruské impérium v roli bezohledného okupanta se najednou jeví úplně jinak, než jak ho vykreslují normalizační filmové historky o ruských vojácích, kteří byli spíše k politování, později prodávali, co se dalo, a rozhodně nechtěli z Československa nikdy domů.

Muzeum okupace v Rize by se hodilo jako povinná exkurze pro všechny politicky velmi „alternativní“ Čechy, kteří dnes na sítích reptají a opakují, že Putina k útoku na Ukrajinu dohnalo NATO, neboť ani ta manipulativní propagandistická rétorika o všech útočících na Rusko, které se jen v zájmu světového míru musí bránit, se po celé století nemění.

Lotyši na to všechno nechtějí, nemohou zapomenout. V Česku je naopak bohužel až příliš mnoho těch, kteří mají, jde-li o Rusko, velmi krátkou a velmi selektivní paměť. Možná tak není úplně divu, že se ani na našem Muzeu okupace neumíme shodnout…

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)