Pavouk firem Tomia Okamury: Jeho nejvýdělečnějším podnikem bylo hnutí Úsvit

Napsal/a Robert Břešťan 12. května 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Je běžné, že když podnikatel v nějakém oboru uspěje, snaží se svůj původní úspěch zopakovat či zkopírovat. Tomio Okamura zakládá novou politickou stranu.

V případě Tomia Okamury hnutí Úsvit výdělečný podnik bezpochyby byl. Zda se mu podobný kousek podaří i s novým politickým projektem „Svoboda a přímá demokracie“ je však nejisté.

Politika jako výdělečný podnik

Pohled na podnikatelskou minulosti (i současnost) Tomia Okamury – za použití analytického nástroje Tovek a Gnosus společnosti Bisnode – ukazuje, že „projekt Úsvit“, patří z finančního hlediska mezi jeho nejúspěšnější a nejvýdělečnější.

„Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury“, hnutí o devíti členech, má za čtyřleté volební období nárok na celkový státní příspěvek 122 milionů korun: 34 milionů jednorázově a 22 milionů ročně.  Ve srovnání  s tím Okamurovy podnikatelské aktivity tolik nenesou.

Například společnost Mebius, zaměřená na cestovní ruch či reklamní činnost a 100% vlastněná Okamurou, měla v roce 2013 obrat osm milionů korun.

Společnost Japa Food zaměřená na gastronomii a prodej japonských potravin, kde má Okamura 50% podíl, měla obrat 11,5 milionu.

Dále Okamura oficiálně drží 10% podíl v restauraci „U Machtů“ (obrat za rok 2013 – 9 milionů) a 7,5 % má ve firmě, do níž vstoupil prostřednictvím televizní soutěže Den D, Break2win. Ta za rok 2013 vykázala obrat pouhých 2000 Kč.

Peníze utíkaly. Ale kam?

Konec působení Tomia Okamury v Úsvitu začal právě spory o peníze, respektive podezřením z toho, že hnutí tuneluje. Například smlouvami na osobní služby PR a marketingu a další služby s mnohamilionovými výdaji.

Okamura podezření z tunelování odmítá. V hnutí Úsvit podle něj zbývá do konce volebního období minimálně 20 milionů korun.

I když má Okamura nyní novou stranu a Úsvit opustil, státní příspěvky na činnost zůstávají ze zákona původní straně.

Kontrolní komise Úsvitu naopak došla k závěru, že „hnutí eviduje dlouhodobé závazky ve výši 100 % příjmů ze státního rozpočtu“ a eviduje i řadu neuhrazených závazků z kampaní.

V současné době prý Úsvit průběžně čerpá kontokorentní úvěr do výše 10 milionů korun „bez kterého není možné zajistit provoz Hnutí, včetně plnění splátkových kalendářů.“

Podle Okamury peníze z Úsvitu sice skutečně utíkaly, ovšem ve prospěch zcela jiných osoby než je on sám.

Jak vypadají firmy kolem Tomia Okamury

Diagram25 Okamura

©©

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)