Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Hora Rakapoši v Pákistánu. Foto: Profimedia
,

Pákistán české horolezce zadržovat nemůže, míní pákistánský právník

Čeští horolezci uvízlí v Pákistánu jsou mediálně vděčné téma: drama záchrany se změnilo v drama osobní. Útržky výpovědí horolezců i účastníků záchranné mise dávají dohromady mozaiku, která je pro veřejnost matoucí. Komu v napínavém pákistánském příběhu věřit? Kdo udělal chybu a jak to celé skončí? 

V danou chvíli se jedná především o zaplacení nákladů za několik vzletů vrtulníků a vynaložených peněz na záchrannou akci pro tři horolezců: dva Čechy a jednoho Pákistánce. Ti byli uvízlí v nadmořské výšce 6 900 metrů a záchranáři se jim opakovaně snažili shodit vybavení a zásoby.

Česká média přinesla zprávy, že pojišťovna, u níž byli horolezci pojištěni kvůli porušení některých smluvních podmínek, nechce náklady Pákistáncům proplatit. Pákistánští novináři zas nechápali, proč výlohy v takovém případě nezaplatí český stát. Ten dal už prostřednictvím ministerstva zahraničí jasně najevo, že česká ambasáda v Islámábádu sice bude horolezcům nápomocna ve věci právních služeb a konzultací, finančně jsou ale za akci zodpovědní sami Češi.

Objevily se spekulace, že pokud Jakub Vlček a Petr Macek za závěrečné dějství svého dobrodružství na Rakapoši nezaplatí, nepustí je z Pákistánu domů. Dokonce i teď se objevují informace, že jsou zadržováni v nemocnici právě z důvodu, aby „neutekli bez placení“.

HlídacíPes.org ověřoval s pákistánskými právníky, zda je něco takového podle místního zákona možné. Místní odborník na ústavní právo, který si ale nepřál být v souvislosti s případem přímo citován, řekl, že Pákistán nemá právní prostředky k tomu, aby Čechy kvůli nezaplacenému dluhu v zemi zadržel ani je „prozatímně“ poslal do vězení, což byla další ze spekulací, která se objevila v mediálním prostoru.

Pákistánské úřady je však můžou pohnat k „občanskoprávní zodpovědnosti,“ tedy zažalovat nebo se pokusit případ uzavřít mimosoudní dohodou.

To je zřejmě nejpravděpodobnější varianta, o kterou se teď budou čeští horolezci za asistence zastupitelského úřadu snažit. Zatím zůstávají v nemocnici v Gilgitu, odkud by měli být zanedlouho propuštěni.

Otázkou zůstává, zda se veřejnost po jejich návratu do vlasti domů dozví, jak to doopravdy bylo, co se vlastně pod vrcholem Rakapoši stalo? A byla záchranná akce důsledkem nepřipravenosti Čechů, zrádného počasí, ztráty nervů českých horolezců nebo nedostatečně informovaných Pákistánců, kteří na podobné záchranné mise nejsou vlastně úplně připravení a sami přiznali, že záchrannou akci podobného rozsahu ještě nezažili?

Úplnou pravdu asi stejně budou znát jen tři horolezci, z nichž dva mají teď jeden hlavní cíl – dostat se domů.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

8 komentářů

 1. wenkovan napsal:

  Řekl bych, že pokud se pákistánské úřady rozhodnou horolezce zadržet, tak jim v tom nezabrání nějaké zákony ani nic a nikdo jiný. Otázkou také je, jaké tam nemajetní nevěřící psi vůbec mají práva, mají-li jaká. Největší šancí pro horolezce asi bude přesvědčit úřady, že je to marná práce a že z horolezců ani z nikoho jiného žádné peníze nevyrazí.

 2. Pavel Borák napsal:

  Asi by si je tam nemohli nechat na trvalo, že. Vykuků mají holt všude dost 🙁

 3. petrph napsal:

  Tak to se asi HP ptal těch špatnejch pravníků. Ta správná odpověď by určitě byla, že Pakistán použije právě takovej postup, aby z nich ty peníze dostal.
  Pokud by měl jistotu, že tu pohledávku můžou uplatnit i u našich soudů, a bude to rychle vyřešeno, tak je může klidně pustit domů, naši exekutoři by z nich ty penize rázně dostali, i kdyby jim měli prodat barák nad hlavou.
  Ovšem, jestli znají i v Pakistánu náš soudní systém, kde se ten případ může válet po soudech třeba 20 let, s nejistým výsledkem, tak to si je tam radši podrží, než jejich příbuzní zaplatěj. Ani diplomaticky se s tím nic dělat nedá, přece jim sakra nevyhlásíme válku :)))))

 4. Jiří Rak napsal:

  Když má někdo holou prdel,tak by raději měl sedět doma a koukat se na něký prirodopisny film. A ne čekat až jim ten výlet někdo proplati. Procestoval jsem celý svět a vždy jsem měl vždy dostatek peněz,kdyby se něco prihodilo. Zoufalci co na to nemají mají sedět doma na zadku.

  • jirka napsal:

   Oni asi holou prdel nemají(neměli?) Vždyť se tam nějak dostat museli ne?

   • Anna napsal:

    Ono dostat se do Pákistánu není jednoduché. Vyřídit vízum. A další věci není jednoduché. A pak letenky nejsou zrovna levné. 600az 800€ euro stojí letenky.

 5. Zbyněk napsal:

  Když někam jedu, měl bych respektovat zákony a pravidla dotyčné země. Pak se mi nemůže stát, že se ocitnu v podobné situaci jako ti dva chytrolíni. A co se týče názoru toho právníka – jsem zvědavý, jak by naše republika chtěla vydání těch horolezců vymáhat, když i ty dvě pipiny, které tam jely autostopem, získala jen tak, že za ně zaplatila výkupné.

 6. ivan napsal:

  Budou je tam tak dlouho držet, dokud nezaplatí. A to je dobře. Frajeři, kteří si dělají co chtějí a nerespektují pravidla, patří do vězení. Ať je dají k Hlůškové, tam si můžou povídat česky.

Přidávání komentářů není povoleno