Demonstrace proti vládě a protiepidemickým opatřením (Praha, listopad 2021) Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Otevři svou mysl a zaplať. Antivaxerům Češi poslali miliony, na vstup do politiky to nestačilo

Napsal/a Jan Žabka 13. května 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Pandemie koronaviru a opatření proti ní vedla v Česku i ke vzniku nových „anticovidových influencerů“. Společnou mají kritiku očkování proti nemoci Covid-19 a odmítání protipandemických nařízení. Někteří z nich se spokojili s potleskem svých příznivců na protestech na náměstích a s jejich finančními příspěvky na účtu. Jiní covid a získanou popularitu stále chtějí přetavit i v politické angažmá.

Když na počátku roku 2020 začala pandemie koronaviru, bylo téměř nevyhnutelné, že se na tohle téma brzy objeví dezinformace a jiný manipulativní obsah. V podstatě okamžitě tak na novou situaci zareagovaly tradiční dezinformační a konspirační weby, které onemocnění covid-19 spojovaly s výrazy jako „biologická zbraň“, „výmysl“ nebo „snaha o depopulaci lidstva“. 

Vedle toho ale přibyla také nová alternativní média, která svou existenci postavila primárně na tématech spojených s pandemií. V Česku takových aktérů vznikly desítky. Snažili se ovlivnit místní veřejné mínění v koronavirových otázkách, a zároveň tlačit na českou vládu k upuštění od restrikcí.

Anticovidová síť Davida Formánka

Projekty proti covidovým opatřením a očkování nejsou v drtivé většině případů samostatně fungující jednotky. Naopak vzájemně spolupracují, sdílí si navzájem obsah a účastní se společně demonstrací. Zároveň také není neobvyklé, že jsou jednotlivé projekty personálně propojené.

Jako příklad lze uvést iniciativy Roušku dolů, Rizika vakcín, Otevři svou mysl a Kulový blesk, jejichž společným autorem je překladatel David Formánek, kterého think-tank Evropské hodnoty v březnu 2021 označil za „největšího občanského dezinformátora“.

První zmíněný projekt je zaměřen čistě proti povinnému nošení roušek a respirátorů a vyzývá k bojkotu jejich nošení. Druhý Formánkův projekt zase odrazoval od očkování.

Otevři svou mysl a Kulový blesk se oproti tomu profilují více jako alternativní média zabývající se pandemií obecně. Jejich hlavní náplní je překlad „osobních svědectví“ a článků či videí ze zahraničí, přičemž typickým obsahem jsou konspirační teorie a dezinformace o 5G sítích, původu koronaviru či o takzvaném „farma průmyslu“.

Redakce HlídacíPes.org Davida Formánka oslovila s dotazy ohledně motivací a fungování jeho projektů: „​​(Projekt Otevři svou mysl) zastává roli práva na svobodný přístup k informacím, a to zejména k informacím ze zahraničí, od kvalifikovaných odborníků. Je naší občanskou povinností zajistit přístup k takovým informacím, a to tak, aby si každý mohl učinit svobodný, kvalifikovaný názor,“ odpověděl.

Podle něj se vláda v době covidu „chovala prokazatelně nezákonně, vydávala pouze propagandistická prohlášení a využívá nezákonného nátlaku a útisku, zásadním způsobem omezuje informace, práva a svobody garantované občanům“.

V případě projektu Otevři svou mysl bylo jeho prvotním záměrem údajně vytvořit projekt o osobním rozvoji, postupně se však téma zúžilo na covid a očkování. Chtěl poskytnou lidem něco, co jim dá novou perspektivu na informace, které získávají z běžných médií. Aktuálně se nevyhýbá ale ani tématům války na Ukrajině a uprchlické krize.

Otevři svou konspirativní mysl a zaplať

David Formánek se o konspirační teorie – jak sám přiznává – zajímá již od dětství. Vždy ho údajně lákaly záhady jako UFO, různá mystéria a nevysvětlitelné jevy. Se svým dědou četl časopisy typu Epocha, kde se o těchto věcech již tehdy psalo.

„Postupně jsem začal nacházet různé weby a knížky, které se těmito tématy také zabývají – finanční systém, duchovní rozvoj, rozšířené stavy vědomí. U covidu už to u mě nebyl takový skok v té mysli, protože jsem věděl, že to může fungovat jinak,“ řekl pro youtubový kanál Hovory ze země, který se zabývá duchovnem, ezoterikou a alternativními názory na fungování světa či zdraví.

Ve stejném rozhovoru ale popsal důvody pro vznik projektu Otevři svou mysl mimo jiné i jako snahu najít si novou pracovní náplň:

„V době, kdy začínal covid, mě vyhodili z práce. Byl jsem ve zkušební době, krátili počet zaměstnanců a to se mě dotklo. Měsíc jsem přemýšlel a hledal inspiraci a sledoval celou situaci ve světě. Zjišťoval jsem, že to, co nám říkají v televizi a mainstreamu není to, co se ke mně dostalo ze světa. Dostaly se ke mně zajímavé rozhovory s lékaři, tak jsem se rozhodl přeložit první rozhovor a ten měl spoustu tisíc zhlédnutí,“ vysvětlil s tím, že když viděl dosah přeložených videí, uvědomil si, že něco podobného lidé chtějí.

Teď jeho mediální projekt získává finance na svou činnost pomocí příspěvků dobrovolných dárců, stejně jako projekt Kulový blesk. Formánek ve své aktivitě hodlá pokračovat „tak dlouho, dokud to bude nutné“. Očividně si ale nemyslí, že by konec pandemie znamenal konec témat, kterým se může věnovat.

To se ukazuje i nyní v souvislosti s válkou na Ukrajině, kdy jeho projekt Otevři svou mysl začal šířit prokremelské dezinformace zpochybňující například brutální masakr v Buči.

Formánek jasně odmítá politické ambice: „Politiku postavenou na politických stranách vnímáme jako již zcela přežitý, zkorumpovaný a tím pádem i naprosto prohnilý systém, který bude potřeba do budoucna kompletně změnit,“ tvrdí.

Ombudsmanka s židovskou hvězdou

Dalším příkladem člověka, který sedí na více „anticovidových židlích“, je bývalá ombudsmanka pro seniory z Liberce Lenka Tarabová. Ta se dostala do povědomí veřejnosti především tím, že zneuctila židovský symbol Davidovy hvězdy, když na ni napsala „neočkovaný“, a situaci kolem pandemie tak přirovnala k holocaustu.

Tarabová dnes stojí za projektem Občanská neposlušnost, který na sociálních sítích sledují nižší desítky tisíc lidí. Zároveň je předsedkyní spolku Resetheus. Ten je spojen s německým konspirativním novinářem Torstenem Engelbrechtem, který je známý především výroky zpochybňujícími existenci a přírodní původ virů H5N1, SARS či HIV.

Spolek je podle stanov přístupný pro všechny. Jeho cílem je „obnova základního vědeckého étosu, transparentnosti a svobody v akademickém výzkumu ve prospěch všech živých bytostí“. Zájemci o členství musí vyplnit přihlášku, být schválení předsednictvem a zaplatit členské příspěvky v aktuální ceně 700 korun. Zájemci mohou také pouze přispět na chod spolku libovolnou částkou.

Jednou z dalších aktivit je správa uzavřené facebookové skupiny Nejsme vaše loutky, která má přes 40 tisíc sledujících a měsíčně se na ní objeví stovky příspěvků kritizujících vládní nařízení či zpochybňujících očkování.

Podobně je na tom i advokát Tomáš Nielsen, jenž je jednou z hlavních tváří iniciativy Zlatý špendlík zpěváka Daniela Landy (ten dlouhodobě vystupuje antisystémově a na sociální sítí Facebook má dosah asi 400 tisíc sledujících, pozn. red.). Zlatý špendlík navazuje na předchozí zpěvákův projekt Blanický manifest, který vznikl v první fázi pandemie.

Nielsen též stojí za projektem Zdravé forum a jeho právnickou „odbornou skupinou“ Pro Libertate – institut práva a občanských svobod. Zároveň je jedním z mluvčích takzvané Charty 2022, společné s epidemiologem Jiřím Beranem, který v době covidu prosazoval k léčbě tohoto onemocnění lék Isoprinosin na základě kontroverzní studie.

Výstupy Nielsenových iniciativ mají tisíce sdílení a zároveň se o ně často opírají jiné proticovidové subjekty. Zároveň se od veřejnosti snaží získat peníze prostřednictvím finančních darů. A podle dostupných informací to funguje – Zdravé forum například za dobu své existence na svůj transparentní účet obdrželo miliony korun. Z toho zhruba milion korun iniciativa již vynaložila na „grafické, reklamní, textové a internetové práce – web a PR“ nebo právní služby.

Zrecyklujeme a necháme si to zaplatit

Většina anticovidových projektů sdílí na internetu obsah téměř každý den. Přestože jde v řadě případů pouze o přesdílení již existujícího obsahu z jiných „alternativních zdrojů“, a dochází tak ke kumulaci stále stejných názorů, autoři projektů se neostýchají říct si svému publiku o peníze.

Část z nich si kvůli tomu dokonce založila vedle klasických bankovních účtů i účty transparentní. Pokaždé přitom uvádějí, že zaslané finance poputují na činnost daného projektu: demonstrace, tvorbu obsahu a živé videopřenosy. 

Tímto způsobem například projekt Srdcem pro vlast a jeho sesterský projekt TV Světlo získal již přes 500 tisíc korun. Lidé je poslali na účet spravovaný jejich autorem Pavlem Zítkem, který je v Česku známý tím, že obchodoval s podvodnou kryptoměnou a má exekuce. 

„Komerční covid dezinformátor Pavel Zítko, který pronásleduje a vyhrožuje vědcům a lékařům, žádá od internetových důvěřivců finanční příspěvky. Ti mu pošlou třeba i poslední stovku z důchodu. Sám Zítko přitom jezdí v autě za dva miliony korun, byť má milionové dluhy a je v exekuci. Z příspěvků od často sociálně a ekonomicky slabých lidí si platí například luxusní hotel, nákupy v Makru, vybírá hotovost nebo kupuje benzin do auta, o kterém si jeho finanční podporovatelé mohou nechat jen zdát,” napsal k tomu analytik Roman Máca, který konspirační scénu v Česku dlouhodobě sleduje.

I politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl pes (od letošního dubna fungující pod názvem Hnutí PES), vzniklé také v reakci na pandemii, obdrželo od občanů stovky tisíc korun. Stejně jako internetová televize KTV, která v průběhu pandemie výrazně informovala o antivax-scéně v Česku. 

Milionové dary za dobu pandemie obdržel již zmíněný projekt Zdravé forum, ale také politické hnutí Volný blok. Ten vlastnil dva transparentní účty (volební účet do voleb 2021 a účet na činnost), přičemž každý v době analýzy disponoval obnosem přes 3,5 milionu korun a dnes již peníze nepřibývají. 

Některé iniciativy ale nespoléhají pouze na dobrovolné příspěvky. Časté je i prodávání reklamních předmětů a jiných produktů. Zmíněná hnutí například mají na svých stránkách e-shopy s oblečením či doplňky. Ty pak jejich příznivci nosí na veřejných akcích, kde zástupci těchto subjektů vystupují.

Vedle toho seberozvojově laděné a duchovní projekty jako Otevřete oči, Zákony bohatství či TV Šalingrad spoléhají na prodej knih, e-booků a online kurzů.

Projekt Otevřete oči autora Zbyňka Čepa například pravidelně odkazuje na vlastní nakladatelství Andělská křídla, které prodává knihu Chronologická mapa světových dějin za 1400 korun. Projekt Resetheus se zase chystá publikovat knihu Virová mánie a prodává ji za téměř 600 korun, údajně na úhradu tisku. 

„Zatím nikomu dost nevěřím“

Mezi vzniklými projekty jsou ale i takové, které na svou činnost peníze od občanů nezískávají a nemají žádný e-shop. Jejich motivací je hlavně vlastní přesvědčení o správnosti takové inciativy či to, že jejich aktivitám zkrátka lidé věnují pozornost.

Příkladem tohoto typu byl projekt Patrika Pečénky Za pravdu, který však letos z osobních důvodů ukončil.

„Mojí iniciativou je hlavně informovat občany o informacích, které média zatajují nebo zkreslují a obracejí proti nám, kteří nesouhlasíme s tímto stavem,“ řekl pro HlídacíPes.org v době, kdy projekt ještě fungoval, s tím, že se snaží zpochybnit i informace médií, která si údajně události nebo informace překreslují k obrazu svému. 

Pečénka svou iniciativu považoval za aktivistické médium, které dle svých slov založil, protože „pocítil, že mu je okrádána svoboda a že je tlakem vlády vydírán a nucen i vakcinaci experimentální vakcínou“. 

Podle něj projekt nebyl nijak externě financován a platil ho sám z výdělku ze svého běžného zaměstnání. „Neprovozuji žádné sbírky, nemám transparentní účty, kde bych přijímal dary od lidí. Touto cestou ani finance nechci. Mě má aktivita baví a stačí mi, když mě budou lidé sledovat a podporovat na internetu,“ vysvětloval.

Dodal nicméně, že projekt řídil sám, protože „zatím nikomu dostatečně nevěří“. Přesto spolupracoval s jinými projekty: „Když vidím aktivitu, která ukazuje cestu a logiku, jako například Chcípl pes – Otevřeme Česko, tak jim jednoduše napíšu, zda bych mohl na plánované demonstrace vysílat živě z pohledu pódia pro lepší záběry a oni souhlasí.“ 

Z náměstí do parlamentu? Sotva

Na sociálních sítích a na veřejných akcích se zdálo, že všechny tyto projekty mají značnou podporu obyvatelstva. Právě zdánlivá podpora byla pravděpodobně důvodem, proč se část zástupců těchto iniciativ kromě finančního výdělku a prosazování vlastního přesvědčení rozhodla kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021.

Projekty však nekandidovaly společně, ale jednotlivě. A to i když se na akcích a na sociálních sítích mohlo zdát, že jde o spolupracující jednolitý organismus.

Ve volbách se tak objevila hnutí Volný blok exposlanců Lubomíra Volného a Mariana Bojka, hnutí Otevřeme Česko – Chcípl pes, Manifest.cz pod hlavičkou formace Trikolora-Svobodní-Soukromníci či hnutí Prameny a Aliance národních sil. 

Žádné z těchto kandidujících hnutí ve volbách neuspělo. Největší podpory, necelých 2,5 procenta hlasů, se dočkalo uskupení Trikolora-Svobodní-Soukromníci, a jako jediné tak dosáhlo na státní příspěvek. 

Do voleb ale zasahovaly i ostatní, nepolitické anticovidové projekty, a to především výzvami, koho volit. Dávaly politikům ze zmíněných hnutí téměř neomezený a jednostranný prostor na svých kanálech, formou rozhovorů a sdílení jejich vyjádření, jako v případě TV Šalingrad, která sdílela výjezdy Volného bloku do regionů či self-promo videa jeho volebního lídra Volného. 

Anticovid v prezidentské volbě

Volbami do Poslanecké sněmovny však zřejmě aktivity anticovidových iniciativ neskončily. Stále se účastní demonstrací a plní obsah svých profilů na sociálních sítích. 

Navíc se blíží další volby – ty prezidentské. Do nich chce vyslat svého kandidáta například Hnutí PES, má to být jeho lídr Jakub Olbert. Náznakem prezidentské kandidatury může být i webová doména prezidentka2023.cz, kterou si založila už v roce 2019 loňská kandidátka Volného bloku, ekonomka Hana Lipovská, blízká spolupracovnice Jany Bobošíkové.

Na prezidenta chce kandidovat i vlastník internetové televize KTV Ivan Smetana. Ten se s kamerou v ruce v uplynulých dvou pandemických letech účastnil anticovidových demonstrací a dával ve svém vysílání prostor zástupcům ostatních zmíněných iniciativ.

Prezidentskou kandidaturu navíc již oficiálně oznámil miliardář Karel Janeček, který se v souvislosti s pandemií dostal do povědomí především díky svému vystoupení při udělování hudebních cen Anděl: „Nesmíme podlehnout tomu hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje,“ prohlásil tehdy Janeček.


Článek je založen na zjištěních HlídacíPes.org v rámci projektu „Hidden malign domestic and foreign grey zone influence in the general selections of Czech Republic, Hungary and Serbia“, který vznikl pod vedením Political Capital ve spolupráci s Prague Security Studies Institute a podporou Open Information Partnership.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)