Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Při podpisu smlouvy v květnu 2015. Zleva Jaromír Soukup, Jaroslav Tvrdík, Cai Fuchao, ministr pro tisk, rozhlas, film a televizi Čínské lidové republiky, a Ma Li, sekční ředitelka pro mezinárodní spolupráci ministerstva pro tisk, rozhlas, film a televizi Čínské lidové republiky.
Empresa Media,

Ondřej Neumann: Číňané s Tvrdíkem a Nejedlým v tichosti přepsali český mediální trh

IN MEDIAS RES. Krizi okolo koronaviru využila čínská investiční skupina reprezentovaná v Česku Jaroslavem Tvrdíkem spolu s poradcem prezidenta Martinem Nejedlým k nenápadnému, leč zásadnímu posílení svého vlivu na českém mediálním trhu. Dá se očekávat tvrdý tlak na způsob, jakým česká média budou referovat o komunistické Číně. Poslušní získají více peněz za reklamu, svéhlavým budou kohoutky přiškrceny.

V průběhu tohoto týdne získala čínská finanční skupina CITIC prostřednictvím své společnosti Rainbow Wisdom Investment majoritní podíl v největší tuzemské mediální agentuře Médea. Uplatnila totiž svou opci a v Médee má teď už více procent než její druhý vlastník – Jaromír Soukup.

Přesně je to 57 procent. Soukup dál drží většinu ve společnost Empresa Media (Televize Barrandov, časopisy Týden, Sedmička, Exkluziv…).

Tvrdík a Nejedlý pro Čínu a Hamáčka

Čínskému státnímu koncernu se tak otevírá cesta k vlivu na většinu tuzemských médií. Ta jsou často závislá na příjmech z inzerce, kterou u nich zadává právě mediální agentura Médea.

Opravdu nejde o málo peněz. Médea obhospodařuje reklamní rozpočty na úrovni tří miliard korun ročně. A již nyní se podle informací z důvěrného zdroje připravuje v hlavách nových akcionářů plán na rozdělení médií podle jejich vztahu k Číně. Ta, která budou vstřícnější, získají lepší podmínky a tím i vyšší reklamní příjmy.

Hlavními strůjci zmiňovaného obchodu jsou bývalý ministr obrany a volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík a poradce prezidenta Martin Nejedlý, kteří si pro povolení dokončit tuto transakci zajeli osobně začátkem března do Číny.

Dokončení uvedené transakce je podle insiderů důležité pro oba hlavní aktéry. A to ze dvou důvodů. Zaprvé chtějí získat důstojnou protiváhu vůči předsedovi vlády a jeho médiím z vydavatelského domu Mafra (Mladá fronta Dnes, Rádio Impuls, iDnes.cz, Lidové noviny atd..).

Nutno dodat, že ona mediální síla je určená především pro ČSSD a konkrétně pak pro ministra vnitra Jana Hamáčka, který je dlouhodobým zastáncem Číny. Je i jedním ze signatářů tzv. podpisu čtyř nejvyšších ústavních činitelů na podporu jednotné Číny.

A za druhé – podle zainteresovaných je třeba změnit mediální obraz Číny v Česku.

Média podle Číny: někomu cukřík, pro jiné bič

A pak je tu ještě třetí důvod, o kterém se zatím takticky nemluví: příprava na dobu, až Miloš Zeman nebude prezidentem. Tvrdík s Nejedlým hledají způsob, jak si udržet svůj stávající mocenský a politický vliv.

Podstatné však je, že stranou pozornosti veřejnosti se Číňané dostávají do největší mediální agentury v Česku, na které jsou některá média doslova závislá.

Nelze tak vyloučit, že čínský většinový vlastník CITIC využije tuto cestu k tomu, aby buď přímo zasáhl nebo upravil kritické názory, které nyní některá média publikují.

Zároveň tak vzniká na trhu velmi nebezpečný precedent, kdy jednoho z hlavních hráčů na mediálním trhu bude vlastnit firma, která je otevřeně součástí čínské státní propagandy.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

10 komentářů

 1. Jan napsal:

  Tak to je zaděláno na Maďarskou cestu.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Parada, kvuli cinskym byznysmenum (Kellner) a lokajum (Tvrdik, Mynar, Nejedly, Zeman, Hamacek) se ted budem Cinanum klanet vsichni. Zacalo to nenapadne PR aktivitou (Sinoskop, dar UK, predzalobni vyzva), nove budou priskrcena „nepohodlna“ media. Kde to skonci?

  • Ondrej napsal:

   no bohuzel to tak vypada..tohle je velmi nebezpecne, pridejme si k tomu Novu a Buresova media, ktera proti sobe s velkou pravdepodobnosti nepujdou a kritika Ciny, jakkoli je opravnena, potrebna na miste, bude temer vymazana..to je opravdu desive

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Opravdu, jak budeme moci žít bez kritiky Číny?

 3. Miloš napsal:

  Mafra nemůže být žádnou protiváhou, když Agrofert na hraně předluženosti své úvěry převedl do Asie, mimo jiné má úvěry od dvou čínských státních bank!
  (Náš pan premiér je dlužníkem komunistické země!)

 4. Dvořák napsal:

  A co používat vlastní rozum? Všechna media vlastní miliardáři pro oblbování lidí.Dříve byl nejlepší SSSR,dnes zase EU a USA.

 5. Dušan napsal:

  Opět smlouva s ďáblem?
  Jako by nám nestačila jedna trpká zkušenost!

 6. Další hřebíček do rakve napsal:

  Za mě další hřebíček do rakve už tak umírajícímu médiu zovanému Televize. 🙂 Nemluvě o tištěných novinách…

 7. V Číně mají zřejmě přebytky respirátorů a roušek, tak ,, přišel“ k. v., aby se daly výhodně zobchodovat.
  Bohužel i u nás v České republice se respirátor a rouška začaly vnímat, jako dobrý business a bomm kolem jejich výroby naznačuje, že bude tento nezbytný doplněk (dokonce už i módní) součástí našeho šatníku mnoho let.

  • Jamik napsal:

   A bojovníci proti korupci opět zapláčou, protože český křivák si dokáže říct o ,, provizi“ ze zakázky na ochranné prostředky, případně plošnou desinfekci i v takto napjaté situaci.

Přidávání komentářů není povoleno