Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
- / DesignPics / Profimedia,

Nevoliči nejsou jen „ignoranti“. Politici nechápou, kdo v téhle zemi žije, ukazuje Atlas Čechů

Lidé, kteří nechodí k volbám, jsou celkově spíše nespokojení se svým životem, prací i finanční situací. Jsou sice spíše pasivní, zároveň ale říkají, že ve volnu nemají co dělat. Polovina z nich si nedělá žádné plány na víkend. Takový profil nevoličů vychází z Atlasu Čechů, webového projektu, který díky velkému objemu nasbíraných dat i jejich inovativnímu zpracování nabízí zajímavý nový pohled na českou společnost.

Atlas Čechů umožňuje vedle klasických kategorií jako vzdělání či finanční situace kombinovat různé skupiny obyvatel ČR také podle jejich chování – mediálního, spotřebitelského či s ohledem na jejich zájmy a trávení volného času (více o projektu najdete v rozhovoru s jeho autory pro HlídacíPes.org ZDE).

Data nasbíraná pro Atlas Čechů tak umožňují i lépe nahlédnout, co se skrývá pod nálepkou „nevolič“. Ukazuje se, že skupina lidí, kteří nechodí k volbám, má některé společné rysy nejen pokud jde o politiku, ale především o každodenní život.

Kdo jsou čeští nevoliči – přehled

„Poražení globalizace“

Nevoliče výzkumníci definují jako ty, kteří „vědí, že v roce 2017 nevolili ve volbách do Poslanecké sněmovny“ (takových je 28 % populace, tedy 1 900 000 lidí).

„Jsou to častěji lidé, kteří jsou nespokojení se současným vývojem v zemi: revoluce v roce 89 jejich život nijak nezlepšila, netěží z výhod globalizovaného světa – spadali by sem ti, které některé sociologické teorie označují za ‚poražené globalizace‘,“ komentuje výsledek průzkumu socioložka Lenka Chudomelová.

Nevoliči jsou podle ní často navázaní na tradiční, ale upadající průmysl, nemají prostředky (nejde jen o peníze, ale i o kulturní či sociální kapitál), aby využili současné možnosti pro mobilitu nebo se rekvalifikovali do perspektivnějších profesí.

Tito lidé jsou rezignovaní na snahu něco kolem sebe změnit, což se projevuje právě i tím, že nechodí volit. Pasivní jsou ale i v běžném životě.

Na pivo méně než ostatní

Následující aktivity dělají podle Atlasu Čechů nevoliči méně, než je v populaci běžné: procházka, výlet do přírody, návštěva kavárny nebo cukrárny, divadelní představení nebo nový cirkus, čtení knížek klasicky nebo ve čtečce, party, povídání se sousedy, večeře v restauraci či pivo v hospodě, kutilství a zahradničení, sport a fandění sportu, chození na trh, chataření, wellness, koncert, muzeum, vzdělávací akce.

Zároveň ale říkají, že ve volnu nemají co dělat; 52 % z nich si nedělá žádné plány na víkend.

Jak žijí nevoliči

Pasivita se objevuje i k přístupu k problémům v obci, státu, ve světě. Ve všech těchto oblastech nevoliči cítí, že nic nezmůžou a že nemohou nijak přispět ke zlepšení. Nepovídají si o dění v obci ani politice a ani nikoho nepřesvědčují, aby se u voleb choval stejně.

„Voličské chování je ovšem velmi proměnlivé a to, že minule nevolili, vůbec neznamená, že je nelze k volbám mobilizovat. Politické strany na ně cílí, a pokud jim nabídnou přijatelné vysvětlení jejich nepříznivé sociální situace (např. že jim někdo práci bere, třeba menšiny nebo uprchlíci) a též řešení této situace (třeba uzavření hranic), mohou je k volebním urnám dostat,“ dodává Chudomelová.

Politici Čechy nechápou

Nevoliči také nijak zvlášť nestojí o profesní výzvy, lépe totiž snáší rutinu než stres. Práce je pro ně především zdrojem příjmu, smysl a naplnění v ní nehledají (62 % z nich). Zhruba třetina (31 %) z nich pracuje manuálně, často ve výrobě a provozu.

„Stejně jako se přelévají voliči jednotlivých stran, nejsou ani nevoliči neměnná skupina „ignorantů“. Minimálně polovinu z nich mají strany potenciál oslovit, pokud pochopí potřeby a příběhy těchto lidí. Z behaviorální vědy víme, že klíčovým motivátorem voleb je sebevyjádření – lidé chtějí svojí volbou vyjádřit, kam patří, kde je jejich místo, kdo se jich zastane,“ konstatuje Vojtěch Prokeš, sociolog a spoluzakladatel společnosti Behavio, která za projektem Atlas Čechů stojí.

„Míra volební účasti tedy spíš ukazuje (ne)schopnost stran chápat obyvatele naší země,“ dodává.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

37 komentářů

 1. skeptik napsal:

  Poznal jsem několik lidiček, kteří většinou k volbám nechodí. Z rozhovoru s nimi jsem zjistil, že z celého množství politických stran a hnutí kandidujících ve volbách a i ze stran a hnutí, které uspěly a dostaly se do sněmovny, jsou schopni si zapamatovat tak nanejvýš dvě, někteří možná tři. Mám za to, že je asi lepší, jestliže takoví lidé nechodí k volbám vůbec. Pokud by k volbám přišli, nadělají s takovým politickým rozhledem více škody, jak užitku.

  • pepean napsal:

   Chodit k volbám v zemi, kde sedmdesát let vládnou komunisté a většině Čechů, včetně většině mladých, to vyhovuje a nic proti tomu nepodnikají, je ztráta času. Listopad 1989 a léta po něm ukázala, že v komunistickém svinčíku si Češi libují. Jinak by bylo nemožné, aby komunističtí lotři republiku stále ožebračovali a udržovali ji zaostalosti za vyspělou Evropou.

   • mašek napsal:

    no pravda je že se komunisti měli zodpovídat ale problém je v tom že ti kteří se dostali moci s nima byly domluveni tak by mě zajímalo kdo je horší a mam na mysli morálku

   • turbo napsal:

    takže za 30 let to budeš pořád svádět na Komunisty ? prostě to jen nechápeš !

   • Nechodí lidi volit proto že nevěří ve změnu vládnutí . Další důvod nechodit k volbám je nedodržování zákonů a jejich neustálé změny . Každý rok se dějí změny trestního práva a dalších zákonů které lidi znevýhodnují vůči společnosti . Exekutiva je drsnější než v sousedních zemích . Anarchismus a hrozba teroristických atentátů je reálná . Policii se snižují pravomoce naplnovat zákony a dbát na jejich dodržování . A to co lidi nenutí jít k volbám je nárůst příchodu cizinců z východu a jihu . Uprchlická krize a další jevy spojené s tímto státem nedává mnoha lidem důvod chodit k volbám . Všechny politické strany slibují co pro lidi udělají pokud vyhrají volby a nakonec se ukáže a ukazuje že jeto jen cesta k moci . Každý premiér je pranýřován a vyvolávají se demonstrace za jeho odstoupení . Příliš mnoho věcí se zveřejnuje a tím se otvírá cesta k nechuti lidí volit . ČSÚ zveřejnuje data která nejsou úplná a pravdivá . Názory obyčejných lidí je nezajímají a jsou směrovaní jen na střední a vyšší vrstvu obyvatelstva . Proto se ve zprávách uvádí to co čtu a poslouchám na veřejnosti od prostých lidí . To je skutečnost a pravá tvář české společnosti . To je to co ty na hoře nechtějí slyšet . Naši europoslanci unii lžou a vyvrací skutečnou pravdu o stavu společnosti . Jak se říká , každý si musí zamést před vlastním prahem než začne zametat před cizím . Každý stát si chrání vlastní zákony a svou politickou nezávislost vůči ostatním zemím . Náš politický systém je založen na tvrdé buržoaznich základech . Zneužívaná politická moc je v naší zemi zneužívána jen proto že lidi nevěří ve změny ve vládních kruzích . Když vezmete celý parlament a senát tak jsou tam pořád stejní lidé po dobu třiceti let . Žádná nová tvář , poslanci se navzájem urážejí a znevažují svá i jiná postavení. Místo toho aby společně a v celku parlamentních stran jednali o zákonech tak to zdržují a prodlužují vše dohady , spochybnují předešlé ale i současné vladní kolegy . Stejní lidé , stejní poradci , to jsou lidé kteří jsou zbyteční a jsou to lidé kteří berou peníze za to že něco neustále zdržují a dokonce jsou za to i královsky placení . To jsou věci a důvody nechodit k volbám . To je vše co můžu k tomuto článku uvést .

  • volby napsal:

   skeptik :

   Ano, zato ti, co k volbám chodí a mají rozhled udělají asi díru do světa……
   Podle toho je to všechno v této republice vidět……
   Ono to je totiž úúúplně jedno….

 2. To je svata pravda, kdyby jen polovina z tech nevolicu prisla k volbam ,nestalo by se to ze napr. ODS TOP nebo jine strany meli tolik moznosti hazet klacky pod nohy vlade a spousta veci by se pohnula daleko rychleji!! Kdyby ovsem prisli vsichni , tyto strany i nektere jine by jen jak se rika :: Cumeli na drat!!!

 3. Nevoliči nejsou jen ignoranti napsal:

  Dobrý den,
  se zájmem jsem si přečetl článek o sobě. Volit jsem byl naposledy v roce 1996. Pak jsem pochopil, že demokratické volby jsou úplně stejná fraška jako za totality. K volbám půjdu až vznikne strana, která bude mít ve volebním programu zrušení poltických stran a řízení věcí státu pomocí umělé inteligence. Dnešní volby jsou o tom, že jedna figurka nahradí jinou fugurku a zloději zůstávají.
  Ke své osobě. Mám doktorát z přírodních věd, je mi 60 let, pracuji 70 hodin týdně – baví mě to, víkendy trávím na kole nebo na běžkách nebo prací na zahradě, se sousedy udržuji vřelé vztahy, kouřil jsem naposledy na vojně. Suma sumárum, s vaším výzkumem jsem se nějak nepotkal. Zdraví RNDr.Jiří Matěj

  • Josef napsal:

   souhlas s Vámi..já nesouhlasím s žádnou politickou stranou každý rozumný člověk vidí co se u nás děje já osobně jsem pro konstituční monarchii řízenou ústavou..jsem Středoškolák s maturitou záliby kolo,badminton a turistiky,,poslední volby u mne 2000..jedno období jsem dělal starostu menší obce..přeji hezký den!!!!!

  • Honzík napsal:

   Pane, máte můj naprostý souhlas. Mám sice pouze maturitu, je mi 54 let, ale přesto si dovoluji ještě něco doplnit : zcela a naprosto nevěřím ničemu co nám jakýkoliv politický subjekt prostřednictvím jednoznačně závislých medií předkládá, obzvláště naprosto nevěřím, že volby nelze zmanipulovat, či upravit. Dovoluji si upozornit, že se nepovažuji za paranoika. Děkuji za pozornost a zdravím.

  • skeptik napsal:

   Pane RNDr. Jiří Matěji, nejsem sice odborníkem na IT, ale pokud vím, i do umělé inteligence by odborník dokázal nainstalovat virus, který by mohl ovlivnit dění v naší republice. A tuším, že by to bylo ještě snadnější, než nasadit takový „virus“ do mozků voličů prostřednictvím například sociálních sítí. Zabránit nasazování „virů“ do mozků našich voličů patrně nelze, nebo se to alespoň prozatím nikomu nepodařilo. Před volbami se tak alespoň u nás i v jiných zemích ve velké míře děje. Domníváte se, že zabránit vkládání virů do umělé inteligence už v současné době lze? Já si to nemyslím. A nemyslím si ani, že by se to mohlo podařit v blízké budoucnosti. Byl byste pane RNDr. Jiří Matěji této zemi prospěšnější, kdybyste svými znalostmi přispěl k zabránění nasazování „virů“ jak do mozků našich voličů, tak případně do umělé inteligence. Neúčastí ve volbách tyto problémy určitě nevyřešíte.

  • Souhlas napsal:

   Připojuji se, taky nevolím a při tom žiji spokojený aktivní život. A za každého vládnoucího uskupení od roku 1995 co pracuji jsem měl a mám jen to co jsem si vydělal poctivou prací která mě naplňuje a uspokojuje.

  • PM napsal:

   Vážený RNDr Matěji, vás omlouvá pouze pracovní přetíženost. Jsem vaším vrstevníkem a mám k vámi uvedeným aktivitám navíc ještě děti a vnoučata, která mě kromě úžasných km na horském kole, (zatím bez aku baterie), přináší velikou radost ze života.
   V podstatě s vámi do puntíku souhlasím. Ovšem na rozdíl od vás poctivě volím, pečlivě pročítám programy stran, kromě některých, které pročítat nemusím, například s programem KSČM není nutné ztrácet čas, používám i volební kalkulačky rozhodování bývá úplný boj. Nevolit považuji za hazard s budoucností a v současné době přímé vlády komunistického estébáka Bureše a na hradě se Zemanem, považuji za občanskou povinnost všech inteligentních lidí k volbám chodit. I vás tímto prosím o přehodnocení Vašeho pro mne sice pochopitelného, ale neakceptovatelného postoje. Také bych preferoval A.I. jen nevím jestli až skutečná A.I. vznikne, budou volby vůbec realizovatelné 🙂

 4. Tsogt Batbayar napsal:

  Tak nevím. Znám jen jednoho nevoliče. Je to dle všech měřítek úspěšný a vzdělaný člověk, byl úspěšný podnikatel a teď už žije jen z kapitálu… Nevolí od devadesátek, proč?Protože dospěl k přesvědčení že všichni politici jsou stejný ksindl.

  • skeptik napsal:

   Představte si, pane Tsogte Batbayare, že by ten váš známý úspěšný a vzdělaný člověk, bývalý podnikatel, šel jednou okolo domu, kde by právě policie a přistihla při krádeži a sebrala zloděje, kteří v tom domě kradli. Protože ten váš úspěšný známý byl právě na místě činu, sebrala by policie i jeho. A soudce by poté, aniž by si zjišťoval, zda i ten váš známý společně s těmi zloději kradl nebo nekradl, by odsoudil s těmi zloději i toho vašeho známého a argumentoval by tím, že i on je stejný ksindl jako ti zloději. Tomu vašemu známému by se takové praktiky zcela jistě nelíbily. Mně by se takové praktiky nelíbily také, stejně jako tomu vašemu známému. Pak ovšem nechť ten váš známý nepoužívá podobné praktiky vůči jiným, protože není pravdou, že všichni politici jsou ksindl. Není to pravdou. Pravdou bohužel je, že naši voliči si až příliš často ten ksindl při volbách dokonce i opakovaně volili. Pravdou je, že našim voličům až příliš často v předvolebních kampaních imponovali křiklouni, vejtahové, velcí frajeři, egoisté, slibotechny a mazači medu okolo huby, ze kterých se pak po volbách ten ksindl vyklubal. O mnohých z nich už bylo dokonce známo před volbami co jsou zač, přesto byli našimi voliči zvoleni. To však už je chybou našich voličů, kteří se nezatěžovali myšlením a zvolili si podobné kandidáty. Ti slušní politici a kandidáti se bohužel zdají být našim voličům příliš nudní a neimponují jim. Když pak naši voliči zjistí, že se nechali opít rohlíkem a zvolili si vámi zmiňovaný „ksindl“, pak obviňují každého jiného, i ty politiky, kteří tím ksindlem nejsou. Kladou vinu každému jinému, jen nekladou vinu sami sobě, přesto že to byli právě oni, kteří si ten „ksindl“ sami zvolili. Jak ten váš známý, tak i ostatní zklamaní voliči by si měli uvědomit, že odpovědnost za svoji vlastní volbu si nese každý volič sám, ne ten jimi zvolený „ksindl“.

   • PM napsal:

    Děkuji, měl jsem v podobném duch rozepsáno. Vzal jste mi práci 🙂

 5. Nevolím demo napsal:

  Nejsem volič Babiše!
  Nevolím žádnou demostranu (ODS, TOP09, ČSSD, atd.), ale k volbám chodím. Tentokrát k volbám také půjdu, ale hodím to Babišovi. Jen proto abych ty ostatní namíchnul (nas.al). Víte jak budou kvičet Milionářské chvilky až Babiš dostane 40%? To bude mela, už se těším na ty „demostrany“, které nemají jiný program než antibabiš.

 6. Pavel Liška napsal:

  Čtu si výše uvedené komentáře a začíná mi být jasné, proč u nás může být premiérem Andrej Babiš. Smutné zjištění 30 let po Listopadu.

 7. Volit je v našem systému nesmysl. napsal:

  No za to volivi jsou naivove, kteri si uz 30 let chodi pravidelne volit, kdo je bude v nasledujicim obdobi okradat.
  Jediní voliče, které chápu, jsou ti, kteří jdou zvolit někoo proto, že pokud vyhraje, bude to pro ně znamenat prospěch.
  Z těch ostatních, co chodí volit, jsem ještě od žádného nedostal konkrétní odpověď na otázku, kdy za těch 30 let zvolil tak, že byl následně spokojen.
  Já jsem přestal volit po komedii zvané referendum o vstupu do EU, kterému předcházela masivní komerční reklamní kampaň EU přičemž bylo jasné, že protistrana neexistuje. Osobně to považuji za jednu z největších prasáren naši historie. Myslím to, že politici umožnili u toho referenda tu reklamní kampaň. nevyť ji, referendum by dopadlo nejspíše obráceně.

 8. Kerim napsal:

  za bolševiků se volilo přes víkend….pokaždé jsme s ženou volebnímu komisařovi nahlásili, že jedeme na víkend k rodičům a odvolíme tam…což nebyla pravda a k volbám jsme nešli na rozdíl od bolševických Burešů
  …..a protože si svého volebního hlasu vysoce cením, nebudu ho dávat žádnému politickému grázlovi darmožroutovi a zlodějíčkovi, který kouká jen na svojí politickou trafiku a peněženku

 9. SedmáZdevíti napsal:

  Jsem taky nevolič. O politiku a sociální témata se zajímám více než 18 let aktivně. Pochopila jsem ale časem, že je to jen kolečko mocných, co si přihrávají kšefty. Státní úředník mě podvodem (machinoval s nemovitostmi ve svůj prospěch) dostal do insolvence. Zajímala jsem se o vývoj léků a podařilo se – to si vzali bez děkuju. Také jsem byla učitelka. Podnikala. Aktivně jsem se vrhala s elánem do čeho šlo a dařilo se ale vždy to skončilo stejně – pobrali, zašlapali. Všechno mi vzali. Nechávají bujet korupci a není vůči ní obrana. Ve zbídačeném zdravotnictví jsem se musela dívat jak mi bez pomoci umírají členové rodiny. Je mi přes třicet a nic nemám takže děti asi nebudou. Karierně si se mnou zaměstnavatelé tapetují podlahu, takových jako já prý mají. Když řeknu koho bych volila lidé štěkají tak jsem si řekla ať si natlučou nos sami. Nevolím, není koho. Pomáhala jsem, už nepomáhám. Není v co tady věřit a za co bojovat. Bojuje člověk stále jen za peníze do cizí kapsy, za život druhého. Společnost vedou sobci a sobcům já pomáhat dál nebudu. Dnes volím sebe. Až lidé procitnou, budou si vážit více lidí jako já, méně sobců, potom třeba někdy.

 10. volič č. 1058 napsal:

  Je to zmanipulovaný a vymyšlený průzkum, chtějí jenom zblbnout lidi, ať chodí všichni k volbám a ještě víc pomůžou těm podvodníkům co to tu vedou…..( to je fakt už hrozný)

 11. JAV napsal:

  Nevolim, protože z principu odmítám systém voleb tak, jak je nastavený.
  Nazorove konzervativec – z pohledu USA spíše paleokonzervativec – Bůh, víra, rodina, narod. Tedy hodnoty, které žádná ze současných stran nezastava (KDU jsou proradni hadi).
  Vzděláním stredoskolak, znalostmi strcim do kapsy většinu vysokoškoláků. Zaměstnáním novinář.
  Zájmy – sebevzdelavani, četba, vycházky do přírody se psy, rodina…desítky dalších věcí.
  Zkrátka – článek lže.

 12. Celozivotni nevolic napsal:

  Zatim jsem neprisel na odpoved na otazku, proc bych mel vlaste chodit volit?

 13. nevolím napsal:

  Však není koho volit… jeden stejnej zloděj jako druhej a nikdo z nich netuší, jak se tady v tom státě žije nám – obyčejným lidem. Sami si žijou jak králové a my se můžem strhat, abychom uživili sami sebe, nedej bože když má někdo děti (a to prej že je rodina základ státu). Vzdělání je často k ničemu, když se náhodou zvýší platy nebo důchody, tak se všechno zdraží, čím dál víc lidí nemá ani nájem, natož na nějaký dovolený. Stát je rozkradenej a rozprodanej, všechno se dováží, místo aby se pěstovalo a vyrábělo, v průmyslových oblastech samá japonská a americká firma. Na daních se oškubávají obyčejní lidi a drobní podnikatelé, dost lidí maká na černo (často i ke své normální práci), aby vůbec měli střechu nad hlavou a ti kteří byli celej život poctiví se na stáří dočkají akorát almužny ze které nemají ani na léky. Je fakt nepříjemný žít od výplaty k výplatě, stačí onemocnět a jsem na ulici. Vím to, už se mi to stalo (díky bohu za přátele, díky kterým jsem se z toho mohla vyhrabat – ne každej má to štěstí) a znám hodně lidí, kteří jsou na tom stejně. No ale hlavně, že se vymýšlí zbytečnosti jako lavičky za miliony a parkovací systémy na houno. Každý politik by si měl zkusit alespoň rok žít z  minimální mzdy, rozhodují o věcech, kterým absolutně nerozumí, nikdy je nezažili, ani nepoužili, vždyť to je činí naprosto nekompetentními.

 14. Zdenek napsal:

  Obrovska skupina nevolicu jsou lide, co ziji, casto jen prechodne, v zahranici. Je ostudne, jak slozite je volit, kdyz jste mimo republiku. Ze to v 21. stoleti „nejde“ povazuji za vysmech. Hlavne, ze za popelnice platit musim, ikdyz v zemi nejsem behem roku ani minutu.

 15. Nevolič napsal:

  Jsem nevolič, mám skvělou práci, kterou mám jako hobby a zajišťuje mi vysoce nadprůměrný plat. Volný čas věnuji přítelkyni, se kterou dost cestujeme, starým autům, kamarádům, rybaření atd… Tak mi řekněte, proč bych si měl přidělávat zbytečné starosti a starat se o politiku, media a fakenews? Je mi jedno kdo tam nahoře sedí, nikdo z nich mi můj způsob života nezlepší ani nezhorší.

  • skeptik napsal:

   Právě takoví lidé, kteří přemýšleli podobně jako vy, si v roce 1946 zvolili komunisty a přivedli je do vlády. S překvapením pak při dalších „volbách“ zjistili, že se těch komunistů už nelze zbavit. Ti komunisté nám tu pak vládli více jak 40 let.

 16. Krystal napsal:

  Článek jsem pečlivě přečetla, ale výsledky výzkumu nesouhlasí s tím, co vidím kolem sebe.
  Sama jsem k volbám poctivě chodila třicet let. Poté přišlo prozření – za současný stav politiky u nás mohu já! Přispívala jsem k vítězstvím i prohrám politických stran. Pro dobro České republiky se již voleb podruhé nezúčastním….

 17. každého názor napsal:

  za komunistů se k volbám muselo …….. za demokracie se k volbám může to je jedna ze super věcí …. a je čiště na občanovi jak se rozhodne …… a nejvice mě vždy pobaví jak se vždy spousta blbů ohání tím jak je to občanská povinost jít volit a druhou větou hned dodává koho volit a koho ne to zavání trochu diktaturou … pokud hold mají politici stale lidi za blbce tak se nemohou divit že třeina lidí nechodí ….. a chodit k volbám jen proto aby se volilo jen menší zlo ………

 18. Stručně. napsal:

  Charakteristika nevoliče popsaná v článku se dá shrnout do konstatování, že se jedná o realistu.

  • Tanja napsal:

   Přesně tak. Řešíme to jak zkomplikovat lidem život,ale sociální byty to neřešíme!!!

 19. Weber napsal:

  Obecně všelijaké sociologické, nebo politické průzkumy jsou diskutabilní i když „to“ obvykle nějak podobně dopadne, jak někdo predikoval a vyzkoumal. Je to asi proto, že se dá v určité době použít matematických vzorců pro „dobrý“ výsledek. Oporou pro různé predikce výsledků stačí znát současný stav trendů (nálad) ve společnosti a již se „to“ sype. Jelikož dnes různé instituce vědí o nás (občanech) velice mnoho, ne-li vše, tak dostat relevantní výsledky nedá moc roboty. Je problémem demokracie (obecné spravedlnosti), že ona staví na volbách (volebním právu) výsledek a vzhledem k tomu, že volební právo mají evidentní hlupáci, tupci, chorobní ignoranti, darebáci, lumpové, zloději, různě psychicky postižení (pokud nejsou zbaveni svéprávnosti), lidé přestárlí, které lze snadno zmanipulovat a různí prospěcháři, lze chápat nevoli některých zklamaných nadšenců volit vůbec někoho, jako svého zástupce k řešení věcí veřejných. Oni to vše chápou asi jako nespravedlnost, když o jejich životě rozhodují (mohou) lidé výše uvedení. Je to určitě začarovaný kruh a není pochyby, že někomu dobře slouží. Takže dle mne není podstatné kdo nevolí, ale to, kdo volí svoje zástupce a proč. Myslím, že kdyby se muselo povinně volit pod hrozbou vysokých trestů, tak výsledky by byly podobné, jakých se dožíváme v současnosti.

 20. pragmatik napsal:

  Naprosto chápu nevoliče. Vzděláním jsem VŠ, technického směru, zálib mám hodně, do škatulky se nehodím. Až bude u nás většinový systém, pak teprve možná půjdu volit. Ovce, které si myslí, upřímně lituji a směju se, jak někdo pečlivě pročítá programy. Po volbách se ti, které jsem v dobré víře volil, paktují s těmi, které bych nikdy nevolil- tak jak bych tedy mohl svým nehlasováním dávat hlas tomu, koho nechci? Přesně takto manipulují s voliči ti, kteří potřebují jejich hlasy a hlupáci volí a volí a pak se diví a diví. Vítěz nechť bere vše- a za vše nechť také zodpovídá, se všemi pozitivy i negativy. To je první krůček k tomu, abych začal možná volit i já.

 21. Volby k smíchu napsal:

  K volbám nechodím není koho volit a nesouhlasím ze způsobem vlády jak to funguje X let vlastně ono to nefunguje a to přesně president,premiér a kompletně všechny vládní strany.Chce to úplně něco nového nad čím budou mít lidé možnost rozhodovat hlasováním přes internet jako jsou například důležité zákony,které nás okrádají na daních a bohatým jen roste příjem.K volbám bych šel pouze pokud se bude volit něco nového na co lidé budou mít možnost reagovat a opravdu ovlivnit to co se tam děje je opravdu k smíchu je to prostě panoptikum a nevolit ano nikdo by tam neměl chodit stejně nic nikdo neovlivní Babiš si bude dál dělat co chce to samé jeho konkurenční strany jen se to přehazuje jako horký brambor a nic co by mělo opravdu pomoci lidem nedělají.A jako další kdy pujdu k volbám je že se bude volit opuštění evropské unie pač kdo má oči tak to snad musí vidět co je brusel za rakovinu je mě z nich na zvracení jen si drží ty svoje koryta sem tam zmačknou čudlík zaberou luxusní peníze naštvou miliony lidí a stejně jim to projde no není to k smíchu ? Podle mě by se česko mělo zaměřit na spojenectví aliance čtyř států střední Evropy: Česka, Maďarska, Polska, Slovenska.A držet spolu ale každá země musí přejít na jiný systém vládnutí pač tento nefunguje nikde a nikdy fungovat nebude.Odchod z EU je prvním krokem k uzdravení této země.

  • skeptik napsal:

   Pokud vám jsou volby k smíchu a proto k nim nechodíte, budete se muset s mířit s tím, že k těm volbám půjdou jiní, kterým volby k smíchu nejsou a kteří vám pak zvolí kandidáty, nad kterými vás smích rychle přejde, pač budou provádět věci, že vám váš smích zmrzne rychle na rtech. Pokud vám už ovšem ten smích na rtech nezamrzl, pač už se mnohé z těch věcí dějí. I když… Pokud vám jde pouze o vystoupaní z Evropské unie a o spojenectví s Orbánem a Kaczyńskim, je asi lepší, když k těm volbám nejdete.

 22. petrph napsal:

  Ono může bejt. Když si totiž uvědomíme že ti lidé nevolí vůbec, tedy ani pravici, ale ani levici. |Dostaneme zde nemalou masu lidí, kteří nedosahují ani nějak velkých kariérních či finančních úspěchů, aby jim něco mohla politicky nabídnout pravice, ovšem na druhé straně nemají ještě nárok na soc ppodory od levice . Ano, takových lidí, o které politici nalevo i napravo nestojí, krom stále se zvyšujících daní a úřední buze**ace, které se neumí bránit), je spousta, Čili, ani v tom ten průzkum nepřinesl nic mimořádného…

  Ovšem druhá věc je trochu horší. Jak totiž vyplývá z popisu projektu, tyhle výzkumy nejsou anonymní, ale ty informace poskytují lidé u kterých má vedení projektu všechny osobní informace.. Takže nahlásit a nech si u jakési pofidérní neznámé firmy (mrkněte se na webu Atlasu Čechů do Kontaktů a padnete do mdlob). evidovat mimo jiné koho člověk volil..je nekorektně řečeno o ústa a snadno zneužitelné… A pak tedy Odpověď – Nevolil jsem, docela neutrální odpověď..

Přidávání komentářů není povoleno