Demonstrace odpůrců vládních opatření proti koronaviru, Praha, září 2020. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Na konspirační influencery je méně vidět. Komunikují šifrovaně a stačí jim menší publikum

Napsal/a Jan Žabka 30. května 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Popularitu si vybudovali na šíření dezinformací o covidu, teď se přiživují na válce na Ukrajině. Nová alternativní média, která vznikla v době pandemie, zvolila odlišnou taktiku, jak šířit svůj obsah, než mají „tradiční“ konspirační weby. Spoléhají na pravidelnou komunikaci s fanoušky a pro komunikaci používají šifrované kanály.

„Čau, čau, čau, krásný báječný večer,“ vítá své facebookové fanoušky Pavel Zítko, autor konspirační televize Světlo Aliance. Jde o jeden z jeho pravidelných živých přenosů po vzoru motivačních koučů.

Dříve řešil výhradně covid, teď v čepici s nápisem „Trump“ kriticky komentuje aktuální dění, řeší inflaci, dodávky plynu, ale i údajné biolaboratoře na Ukrajině nebo snahy o depopulaci lidstva. Dystopický výklad světa ale zakončuje pozitivně-motivační frází:

„Mějte báječný den, opatrujte se. A já se zase zahlásím, opět minimálně jednou denně, abyste věděli, že se nic zlého nestalo. Vy jste digitální vojáci, bojovníci světla, a kontrolujete, jestli je všechno ještě v pořádku.“

Někdy za něj zaskočí kolega Libor Malý. Jeho videa zase symbolicky začínají vždy českou hymnou puštěnou z mobilního telefonu. Oba komentují aktuální dění nápadně podobně jako prokremelské propagandistické a dezinformační zdroje.

Jejich pravidelné hodinové „večerníčky“, „odpoledníky“ či „raníčky“, jak svá videa nazývají, sledují tisíce lidí. Nehledě na mnohdy nekvalitní zvuk či na kontroverzní pozadí hlavního protagonisty Zítka, jakožto obchodníka s neexistující kryptoměnou.

Zašifrovaní, neviditelní, radikální

Stejnou taktiku zvolily i další nově vzniklé iniciativy, které se začaly v uplynulých dvou letech manipulativně vyjadřovat na adresu očkování, roušek, protiepidemických restrikcí a pandemie obecně.

Tváře těchto iniciativ vystupujících proti pandemickým opatřením začaly aktivně využívat živé přenosy na sociálních sítích a pravidelně komunikovat se svým publikem. Vedle Zítka a Malého k tomuto kroku přistoupili i lidé jako aktivista Jiří Černohorský, bývalý poslanec Lubomír Volný či autorka dezinformačního projektu TV Šalingrad Renata Bernardi. 

Aktivní byla touto formou na sociálních sítích i bývalá ombudsmanka pro seniory z Liberce Lenka Tarabová a její projekt Občanská neposlušnost. Tarabová se dostala do povědomí veřejnosti především tím, že zneuctila židovský symbol Davidovy hvězdy, když na ni napsala „neočkovaný“, a situaci kolem pandemie tak přirovnala k holocaustu. 

Výše zmínění aktéři konspirační scény svými příběhy o spiknutích a tajných plánech, které však právě oni údajně rozkryli, zásobují své podporovatele. Pravidelně s nimi komunikují, odpovídají na jejich dotazy a následně se s nimi setkávají na veřejných setkáních a demonstracích v různých koutech republiky.

Protože Facebook v uplynulých dvou letech řadě těchto projektů zrušil veřejnou stránku či smazal jejich příspěvky, začali navíc ke komunikaci využívat širokou paletu jiných nástrojů. A s nimi i jejich fanoušci.

Vedle tradičních sociálních sítí, jako je právě Facebook, Instagram a YouTube, jsou nyní aktivní i na v Česku méně populárních, ale v komunitě protestních hnutí stále rozšířenějších platformách: Telegram, VKontakte či Rumble. I tam mají tisíce sledujících.

Paradoxně tak jsou blíže svému publiku než mnohá seriózní média. Navíc jim nabízejí i často technicky bezpečnější komunikaci, kde mohou neomezeně sdílet názory, které by veřejně mohly přitáhnout pozornost kritiků. Aplikace jako Telegram, Signal či ProtonMail jim nabízejí šifrovaný prostor pro vytvoření ještě pevnějších vazeb uvnitř dezinformační komunity, a tak i pro radikalizaci.

Hýčkat si svých pár tisíc fanoušků

Z některých anonymních šiřitelů falešných zpráv a autorů dezinformačních webů se tak doslova stali „dezinformační influenceři“, kteří se svými sledujícími udržují úzký vztah. Nezaměřují se na stotisícové publikum, ale hýčkají si svých pár tisíc fanoušků.

Ti jim na oplátku posílají štědré finanční dary na transparentní bankovní účty či nakupují v jejich e-shopech oblečení, nálepky a odznaky s logem, na kterém zpravidla nesmí chybět česká vlajka.

Situace se mohla změnit ve chvíli, kdy vláda rozvolnila koronavirová opatření a pandemická situace se zklidnila. Boj proti údajně nesmyslným zákazům, škodlivému očkování a covidové totalitě najednou tolik netáhnul. Jenže přišla válka na Ukrajině.

Právě na ni a na témata jako uprchlická vlna či mezinárodní politika zmínění dezinformační influenceři rychle přeorientovali svou pozornost. Z covidových platforem na jedno použití se tak staly prakticky „plnohodnotné“ dezinformační zdroje. Oproti těm „tradičním“ však využívají modernější způsoby, jak si udržet publikum. A díky šifrovaným komunikačním kanálům také lépe udrží pod pokličkou radikální názory svých sympatizantů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)