Momentka z posledního vzkazu bývalého jihoafrického prezidenta Frederika Willema de Klerka. Foto: Profimedia

Muž, který se zapsal do dějin: Frederik Willem de Klerk. Seznámil nás Havel

Napsal/a Michaela Bakala 17. listopadu 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Ve čtvrtek 11. listopadu zemřel Frederik Willem de Klerk, bývalý jihoafrický prezident, nositel Nobelovy ceny míru a náš přítel. Odešel vzácný člověk, s nímž jsme si byli blízcí. V životních hodnotách, v postojích, v náhledu na minulost i budoucnost. Muž, s nímž jsme strávili krásné chvíle a na kterého nikdy nezapomeneme, píše v osobním textu pro HlídacíPes.org podnikatelka a filantropka Michaela Bakala.

Seznámil nás Václav Havel v roce 2010 při jeho první a jediné návštěvě Jižní Afriky a našeho domova v Cape Town. Setkání s manželi De Klerkovými a Havlovými bylo velmi zajímavé, osobní a téměř osudové.

Frederik a Václav byli stejně staří a spojovala je politická zkušenost s prezidentskou úlohou datovanou od roku 1989, v časech hlubokých a dramatických změn, za jaké pád a konec apartheidu, respektive komunismu, považovali. Je také pravdou, že de Klerk nesvobodný a krutý systém ukončoval a předával moc, zatímco Havel představoval po roce 89 naši demokratickou budoucnost.

Omluvit se a přiznat omyl

Proč nám zůstalo setkání v mysli a v srdci? Protože historie není černobílá a lze těžko oddělit úlohu de Klerka od úspěšného a hlavně nekrvavého nástupu Nelsona Mandely, úžasného myslitele a státníka, na kterém stojí dodnes prosperující Jižní Afrika.

Byl to právě “FW”, který vyhodnotil situaci a, jistě i navzdory některým vlastním lidem, propustil Nelsona Mandelu z vězení. Začal seriózní jednání nejen s ním a jeho spolubojovníky za svobodu černých obyvatel, ale s celým politickým hnutím ANC. Tím umožnil poklidné předání moci, nejen z hlediska právního, politického, praktického, ale i z hlediska morálního, které nelze podcenit.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


V této komplikované a dramatické situaci sehrál důležitou a pozitivní roli. I proto získal právě s Nelsonem Mandelou Nobelovu cenu za mír. FW se uměl omluvit a přiznat, že se mýlil. Důležitou část a závěr svého života pak strávil tím, aby chyby režimu, který reprezentoval, napravil.

Paralela s naší historií se stále nabízí. I v naší zemi se díky Václavu Havlovi předala komunistická moc bez násilí a krutého trestání viníků či posluhovačů bývalého režimu. Ano, je to dodnes citlivá otázka, zda to bylo správné a dostatečné a do jaké míry se tyto země vyrovnaly s minulostí. Česko nepostavilo komunistickou stranu mimo zákon, Jižní Afrika uměla nabídnout odpuštění a smíření v podobě Truth and Reconciliation Commission (Komise pravdy a usmíření).

Oba naše přátele, F. W. de Klerka a Václava Havla, spojoval i příběh jejich osudových partnerek. Tak jako Dagmar Havlová dnes reprezentuje odkaz Václava Havla a spolupracujeme na rozvoji Knihovny Václava Havla, tak Elita de Klerk je připravena do konce svého života působit v Nadace F.W. de Klerk a aktivně se podílet na vznikajícím Centru pro ústavu. Vážíme si, že můžeme být u toho.

Život, který měl smysl a cíl

Frederik W. de Klerk opustil aktivní politiku v roce 1997. Nepřestal se však zajímat o osud Jižní Afriky a do posledního dne svého života obhajoval svou zemi a novou Jižní Afriku, jejíž základy vybudoval Nelson Mandela.

Jižní Afrika je dnes také jako mnoho jiných zemí zmítaná vnitřními rozpory, korupcí a určitým zklamáním z vývoje v posledních letech. Také bojuje s vlastní politickou reprezentací, s covidem, migrací a mnoha dalšími problémy.

Zároveň je to krásná a velká země, která má obrovské nerostné bohatství, kulturu, hrdé obyvatele a fungující instituce, moderní ústavu přijatou právě díky de Klerkovi a Mandelovi, svobodná média i nezávislou justici. Je to jedna z mála zemí v dnešním světě, která po demokratickém sesazení předchozího prezidenta Zumy, uměla zahájit okamžitě trestní vyšetřování pro podezření z korupce, a dokonce ho zavřít za pohrdání soudem do vězení.

Svět a žádná země v něm není ideální místo, za ideály je ale podle nás důležité bojovat, mít je, věřit jim a nebát se je prosazovat. Je to každodenní práce, mnohdy nevděčná a často i nebezpečná. Frederik W. de Klerk to věděl a nevzdal se svého přesvědčení do poslední chvíle.

Díky společným hodnotám a ideálům jsme se před lety stali osobními přáteli. My jsme našli v Jižní Africe druhý domov, přátele a příležitost se zapojit do místního života. Patříme mezi hrdé podporovatele Nadace F. W. de Klerk, která vznikla s cílem i nadále podporovat aktivity v multi-komunitních zemích a rozvíjet demokracii v Jižní Africe.

Nadace usiluje o podporu a propagaci jihoafrické ústavy, prosazuje jednotu v rozmanitosti, podporuje charitativní organizace, které se starají o postižené a znevýhodněné děti, a šíří informace o odkazu prezidentství FW de Klerka a Nelsona Mandely.

Jsme vděční za každou chvíli, kterou jsme mohli s našimi dětmi strávit s FW a jeho druhou ženou Elitou, jeho životní láskou. Jejich krásný vztah, vřelost, noblesa, vzdělání a moudrost nám byly a vždy budou motivací a posilou.

Svět by měl naslouchat lidem s životní zkušeností, jakou měl FW a učit se i od lidí, kteří již nejsou v aktivní politické roli. FW byl nejen politik, ale hlavně státník a vřelý člověk s životním nadhledem. Zajímal se o celý svět a vývoj v něm, přednášel a cestoval do posledních měsíců svého života. Byl několikrát účastníkem Fóra 2000. Prahu a Česko měl rád.

Nikdy také nezapomeneme na naše bohužel poslední setkání v jeho domově v Cape Town, 11. října, přesně měsíc před jeho smrtí. Osud nám umožnil se osobně rozloučit a obejmout. Život FW se naplnil a završil. Život, který měl smysl a cíl.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)