Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Petr Topič/ MAFRA/ Profimedia
,

Miloši Zemane, selhal jste, odstupte, píše prezidentovi skupina chartistů a bývalých politiků

Skupina deseti bývalých politiků a signatářů Charty 77 vyzvala prezidenta Miloše Zemana k abdikaci. Podporou ruského prezidenta Vladimira Putina se podle nich stal spoluviníkem ruské agrese na Ukrajině. Mezi signatáři je někdejší předseda vlády a Senátu Petr Pithart, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová nebo Zemanův protikandidát z minulé volby hlavy státu Michal Horáček.

Podle signatářů neexistuje způsob, jak by mohl Zeman svou vinu odčinit. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ponechal výzvu podle ČTK bez komentáře.

Mezi signatáři jsou dále například bývalý ministr vnitra Jan Ruml, sociolog Ivan Gabal nebo publicista a spolupracovník redakce HlídacíPes.org Jan Urban. Výzvu k abdikaci prezidenta republiky přinášíme v plném znění:

Pane prezidente,

výkon úřadu prezidenta republiky jste od začátku založil na popírání základní ústavní charakteristiky českého státu jako státu demokratického a právního, respektujícího universální koncept lidských práv. Vaše dlouholetá podpora putinovské diktatury v Rusku a všech jejích lží vůči České republice a jejím spojencům skončila.

Dnes jste spoluviníkem nevyprovokované agrese a utrpení miliónů Ukrajinců. Vy i Vaši nejbližší spolupracovníci jste příliš dlouho podporovali politiku prezidenta Putina, na jehož rozkaz ruská armáda páchá na Ukrajině zločiny proti lidskosti. Neexistuje způsob, jakým by politik demokratické země mohl tak tíživou spoluvinu odčinit. Vaše přiznání omylu nemůže vyvážit vaši podporu anexe Krymu a okupaci části ukrajinského území z roku 2014, či rozšiřování nepravd o teroristických útocích ruských komand u nás i v Evropě.  

Činíme vás proto spoluviníkem diktátorova rozhodnutí namířit na demokratický svět jaderné zbraně. Jako prezident a vrchní velitel jste selhal. Prokazujete už jenom naprostou nekompetentnost při hlásání extrémních stanovisek podle zásady „ode zdi ke zdi“. Zbývá vám poslední a jediná čestná cesta: Omluvte se ukrajinskému lidu, České republice i našim spojencům a co nejdříve abdikujte! Umožníte tak občanům v červnu ústavní cestou zvolit novou hlavu státu, která zemi provede největší zkouškou od druhé světové války. Vy už jste toto právo před lidem a historií této země ztratil.

V Praze 1. 3. 2022
Anna Šabatová – signatářka Charty 77, bývalá ombudsmanka České republiky
Petr Pithart – signatář Charty 77, bývalý předseda vlády a Senátu parlamentu ČR
Jan Ruml – signatář Charty 77, bývalý ministr vnitra
Jan Kalvoda – advokát, bývalý ministr spravedlnosti
Michael Kocáb – hudebník, bývalý ministr pro lidská práva
Michal Horáček – básník, bývalý kandidát na prezidenta republiky
Ivan Gabal – sociolog, bývalý poradce prezidenta republiky Václava Havla a poslanec Sněmovny parlamentu ČR
Jan Urban – signatář Charty 77, pedagog a publicista
Jan Dobrovský – signatář Charty 77, podnikatel
Fedor Gál – zakladatel Verejnosti proti násiliu, sociolog

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

75 komentářů

 1. A. S. Pergill napsal:

  Přehlídka neúspěšných politiků, z nichž mnozí nesou spoluvinu na současné závislosti ČR na ruském plynu.

  • skeptik napsal:

   Tak takový příspěvek opravdu sedí od Pergilla, neúspěšného to šiřitele ruských lží.

   • A. S. Pergill napsal:

    Před závislostí na ruském plynu a před jeho užíváním vůbec (včetně blbnutí s OZE, které ten plyn potřebují) jsem vždy varoval.
    Přiznám, že jsem odhadoval, že Putin něco takového provede, až bude zprovozněn Nord Stream II, budou zlikvidovány další funkční elektrárny a EU bude závislá na ruském plynu jako narkoman na heroinu. Ale vždy jsem proti vytváření této závislosti bojoval.

    • skeptik napsal:

     V článku od Jana Urbana: Miloši Zemane, jsme ve válce a ty jsi svoji zemi zradil, je uvedeno přesně, kdo nás chtěl udržet v závislosti na ruském plynu a ropě, kdo usiloval o nepropojení našich ropovodů a plynovodů s těmi ropovody a plynovody na západě. Václav Klaus a Vladimír Dlouhý chartisty nikdy nebyli. Pláčete sice hezky Pergille, ale na úplně špatném hrobě.

     • A. S. Pergill napsal:

      Václav Klaus před zelenou politikou vždy varoval. Dokonce na toto téma napsal knihu. Takže do závislosti na „zeleném“ ruském plynu, v reálu s cca 1,5 násobnou „skleníkovou stopou“ oproti uhlí, nás dostávali úplně jiní. Někteří teď sedí ve vládě, jiní alespoň v poslaneckých a senátorských křeslech vládní koalice.

     • skeptik napsal:

      Vy Pergille buďto nejste schopen chápat napsaný text, nebo vám už váš ruský mozeček kompletně vypovídá službu. Václav Klaus podle vás vždy před zelenou politikou varoval a snahou o nepropojení našich plynovodů a ropovodů s ropovody s plynovody na západě proti té zelené politice bojoval? Spotřebováváním ropy a plynu ze západu podle vás provádíme zelenou politiku, zatím co spotřebováváním ropy a plynu z Ruska už podle vás zelenou politiku neprovádíme. Opravdu „geniální“ myšlenka hodná svého autora.

  • toky napsal:

   Tu vybudovali tvoji kamarádi Ivane!!!

  • Lenka Kahunová napsal:

   Tak to nemáte pravdu, ruský plyn sem byl zaveden ještě před 7.11.1989, vážený pane.

   • A. S. Pergill napsal:

    Byl, zcela jistě. Jenže od té doby se dělo mnohé, kdy jedni politici, mezi něž pratří i Klaus a Zeman, se snažili tuto závislost snižovat a jiní, do jejichž okruhu patří i řada signatářů oné výzvy, jednali přesně naopak.

  • Honza napsal:

   V tom případě by museli rezignovat, ne-li si rovnou vpálit kulku do hlavy, všechny perzóny na všechny světové strany od naší kotliny, dosud závislé (nejen) na ruském plynu…

  • Pavel napsal:

   To jsi to hradnímu čučkařovi nandal, lžirgile.

  • Šiga napsal:

   Přidávám se k neúspěšným politikům, milý soudruhu. Na rozdíl od tebe nejsem bolševická svině.

  • Hrubý Karel napsal:

   Samí lepší ,hlavně Šabatová ,Kocáb !

  • vaculik napsal:

   S tím se nedá nesouhlasit.

  • Zdenál napsal:

   Inteligentní poznámka ! Plyn může za to, že se schoval na území Čingischánovy mongolské říše a hordy stepních Hunů toto území zabraly proti zásadám mezinárodního práva.

   • A. S. Pergill napsal:

    Kdybyste to bral takto, tak byste musel říct B, tj. že naprostá většina US naftových a plynových polí se rozkládá na území, ukradeném původním obyvatelům. A ti, na rozdíl od těch Čingischánových vojsk, nebyli nijak agresívní.

    MMCH, díky tomu, že Rusové porazili na dvakrát Zlatou hordu a po té druhé porážce její zbytky vyhnali na Sibiř (kde je pak dorazil Jermak), mohla Evropa rozvinout renesanci, provádět koloniální výboje a pak i položit základy průmyslové revoluce. Pokud by se musela permanentně bránit asiatským hordám jako ruský stát, tak by na to neměla ani čas ani síly.

  • Josef napsal:

   Máte pravdu, jenom banda zapšklých individuí………….

  • Pavel napsal:

   Teď jsi to agentu burešovi s jím podepsaným „grýndýlem“ nandal, lžirgile. Jinak samozřejmě platí, že současný hradní čučkař je zodpovědný za odkývání přístupových podmínek do EU tedy včetně povinného podílu oze na energetickém mixu, což učinil v dobách svého neblahého premiérování. Dle tvé vlastní definice je hradní čučkař neúspěšný a nese spoluvinu za závislost ČR na rusáckém plynu.

   • A. S. Pergill napsal:

    Do EU se tehdy cpala republiku spousta lidí a byli by podepsali cokoli, i decimování národa.
    Nicméně ideologický podšprajc těm hovadinám poskytovali někteří ze signatářů a nesou za to odpovědnost..

 2. Roman Havlík,Petříkov napsal:

  Souhlasím a připojuji svůj podpis.

 3. maly had napsal:

  jen několik zapomenutých se chce nějak připomenout

  • TODUBAR napsal:

   Malej had je velkej blbec. Zamysli se nad jednáním, chováním a rétorikou pana Zemana, který má být „prezidentem“.

  • Lenka Kahunová napsal:

   jen bezpáteřní člověk se k tak důležité věci vyjadřuje pod pochybným pseudonymem.
   A nebo se stydíte přiznat své jméno? Ti v dopise se nebáli ani předtím, když jim hrozily postihy.

  • Roman napsal:

   ono jim nestačí co se děje v Rusku jsou to zoufalci

  • Libor Mařík napsal:

   Kéž bychom v našem národě měli takových „zapomenutých“ více. Řekl bych, že nám takové výrazné osobnosti docházejí a výsledky už jsou vidět…

 4. Alžběta napsal:

  Zemana postavit před soud. Od koho bral peníze na kampaň? Kdo financoval proruské weby, které pomlouvaly a ničily jeho protikandidáty. Zapomínáme?

 5. petrph napsal:

  Což o to, myšlenka zajímavá. Ono dokonce bejt Zemanem, tak o ní vážně uvažuju /čistě osobně, i ze zdravotních důvodů, ono už je toho na starého pána moc).
  Jenomže v čem je problém, co potom? To jako budeme během té krize bez prezidenta, vyhlásí se nové prezidentské volby, , probíhat volební kampaň, kdo v ní bude mít největší hlas, díky svým médiím bude pan Babiš? Takto už tak dobře nevypadá,,,

 6. toky napsal:

  Konečně aspoň něco, aspoň někdo!!!

  • A. S. Pergill napsal:

   Mezi těmi signatáři jsou lidé, kteří když něco podporují, tak okamžitě vím, i bez bližší analýzy, že je správné podporovat přesný opak.

 7. Radomír napsal:

  Prezident Zeman má skutečně problém. Podílel se na rozvratu systému mezinárodního práva už jako premiér, když se svou vládou schválil a podpořil agresi NATO proti Jugoslávii a neodvolal svou podporu ani tehdy, když Američané začali cíleně bombardovat civilní cíle, třeba televizní studio v Bělehradě, a speciálními bombami vypínat v rozporu s ženevskými konvencemi dodávky elektřiny nemocnicím a obyvatelstvu.

  • Pavel napsal:

   Američané sice žádné civilní cíle nebombardovali, a žádný rozvrat mezinárodního práva zastavením řádění genocidního šílence miloševiče nenastal a o elektřině se v ženevských konvencích dočteš tak akorát na ve svých vlhkých snech ale jinak máš pravdu… hradní čučkař má přoblém. Jasně se ukazuje, že ten „státník“, kterému roky veřejně podkuřoval je válečný zločinec a vrah, nemluvě o tom, že teď je zcela jasné, že jeho trapné balamucení na téma Vrbětice byly evidentní lži. Tedy jinak než jako na lháře a služebníka genocidního a nepřátelského režimu už na něj nelze pohlížet.

   • A. S. Pergill napsal:

    Američané bombardovali nemocnice. Na elektrická zařízení používali grafitové bomby, které vyrobí série zkratů a zpravidla je zničí. Vše v té době procházelo našimi sdělovacími prostředky. I bombardování škol a sídlišť.

 8. Jarmila napsal:

  Dejte mu už pokoj. Zase se chce někdo prodrat z davu, protože už je nikdo nezná.
  Zemana už z našich dějin nikdo neodpáře, tak klídek.

  • Pavel napsal:

   Přesně, jiní zdegenerovaní zrádci jako emanuel moravec nebo fierlinger nám taky zůstanou.

 9. Milan Staněk napsal:

  S tímhle prohlášením souhlasím. Bohužel, má několik let zpoždění. Dnes si už málokdo vzpomene na Zemanovo vystoupení na mezinárodním fóru, kde se vyjádřil v tom smyslu, že okupaci Krymu je třeba považovat za „fait accompli“, tedy jazykem diplomacie za vyřízenou, nezměnitelnou záležitost. Je docela možné, že se jeho slova nakonec vyplní a Rusko se s Ukrajinou na něčem podobném dohodne. K tomu ale povede hodně dlouhá cesta. Představa, že vrchním velitelem našich ozbrojených sil je člověk, který stahuje kalhoty několik kilometrů před brodem, mě tenkrát dost vyděsila. Miloš Zeman je politik jistě svým způsobem úspěšný. Když se někomu podaří získat na svou stranu miliony voličů, nelze konstatovat nic jiného. Procenta voličské podpory ale nic nevypovídají o lidských kvalitách politika. Aniž bych, proboha, chtěl ty dva srovnávat, musím připomenout, že Adolf Hitler svého času dokázal přetáhnout na svou stranu podstatnou část německého národa. Dá se tedy říci, že byl, alespoň dočasně, úspěšný, ale v žádném případě nebyl dobrý. Mnoho lidí si to ale uvědomilo, až když stačil napáchat spoustu škod. Nicméně – lépe pozdě, než nikdy.

  • petrph napsal:

   Víte, jestli Vás spíše neštve že Zeman měl vlastně pravdu? Já ho nechci bránit jako politika, ale pragmaticky jiná cesta ani vidět není dodnes.
   Bohužel šance vyzískat Krym zpět byla a je prakticky nulová i dnes, „fait accompli“,. To snad chápete že Ukrajina si ho zpátky vojensky nevybojuje a Západ jí vojensky nepomůže.
   A Putinův režim se Krymu dobrovolně nevzdá. To by po něm musela přijít do čela Ruska nějaká reinkarnace Gorbačova stříknutá Buddhou a svatým Václavem.

 10. Lodendal von Tatarek napsal:

  Díky

 11. Josef Jekl napsal:

  Podepisuji každé slovo

 12. svoboda Jaroslav napsal:

  Kdo z těch podepsaným měl koule na to, aby přiznal že se mýlil ?
  Kolik jich bylo u toho, když se republika rozprodávala a to i Rusům a Ukrajincům, většinou mafiánům?
  Snad jen Kocáb má zásluhy že vyprovodil armádu Rusů a Ukrajinců z republiky.
  P.S. Brežněv byl Ukrajinec

  • Pavel napsal:

   Drž se ať tě to neporazí ale první kdo byl toho „rozprodávání“ byl právě hradní čučkař. PS To, že brežněv žil nějakou dobu na Ukrajině z něj samozřejmě žádného Ukrajince nečiní. Byl to rusák jako poleno, po otci i matce.

 13. Marek Loucký napsal:

  Samozřejmě, nic jiného ani nepřipadá v úvahu. Zeman a celá jeho ekipa totálně selhali ve všech myslitelných ohledech! Co víc, celou dobu působili ve prospěch Ruska, které se na invazi připravovalo celou dekádu, zatímco tady se jim pochlebovalo. Nemůžu si pomoct, ale lidé, kteří Zemanovi, Klausovi a Burešovi skočili na lep a podporovali je, projevili nebetyčnou hloupost a naprostou odtrženost od reality. Hanba jim!!!

 14. Alois Ječmínek napsal:

  Co k tomu říci? proč zrovna Ruml a spol. To se chtějí zase zviditelnit,

 15. Milada napsal:

  Nevolili jste, nemáte právo odvolávat!

 16. Stana napsal:

  Osm let jim to nevadilo a dnes se můžou pokakat

 17. radek napsal:

  A kde máme Kroupu ????

 18. Josef Mašek napsal:

  je nutné připomínat, že mezi chartisty byli a jsou převážně vyhození komunisté z komunistické strany po roce 1968 po okupaci vojsk pěti států pod vedením SSSR a kteří s okupací nesouhlasili…a kdyby k okupaci nedošlo byli by u komunistů dodneška

  • A. S. Pergill napsal:

   A mnozí byli velmi „zasloužilí“ z 50. let.

 19. JanaJanska napsal:

  BÝVALÍ, VŠICHNI JSTE BÝVALÍ. Pan prezident dvakrát zvolen v přímé volbě!!! prezidentem. Co jste vy ?? nuly. Uměli jste jen se svým guruHavlem popíjet, třepat hlouposti, vymýšlet hovadiny, jo a Kocáb se ještě zmohl na žalobu pro prezidenta. To je váš „úspěch“. Propadli jste se do propadliště dějin, tak tam zůstaňte a nedělejte si ostudu. Svět na vás zapomněl.

 20. P. Radosta napsal:

  Милош, ни шагу назад!

  Pche! Náš Národní Vůdce Miloš by odstoupil JEDINĚ tehdy, kdyby mu dal rozkaz sám Veliký Putin.
  A ten mu naopak přikazuje neustoupit ani o krok, držet se prezidentské sesle a držet, až do smrti.

  Takže máte smůlu, vy eurohujeři, havlisti a vůbec všichni zarytí obhájci kapitalismu a demokracie: Vrchním velitelem naší armády zůstane oddaný putinovec.

  A jestli se na podzim vrátí do Strakovky hlavním vchodem náš druhý Národní Vůdce Babiš, tak změní Ústavu jen to fikne, a N. V. Miloš bude moci kandidovat potřetí, počtvrté …
  Prostě jako Veliký Putin.

  Na shledanou v lepších časech!

  P. Radosta

 21. big power napsal:

  Jděte už do pr … ele vy duluviální vykopávky, jste úplně mimo mísu a realitu !!!

 22. Zdeněk Mikulica napsal:

  Všechny tyhle bývalé a neslavné politiky a signatáře strčí Zeman kdykoli v případné politické debatě do kapse.

 23. Mirka bouskova napsal:

  To je sestava.

 24. Fišer napsal:

  Mně dostal Zeman tím,že chce důchodcům zdanit jejich důchody.Co může chlap,pobírající měsíčně 280 000 korun vědět o problémech babičky z Horní dolní.Jà mu je nezávidím,ale když vidím jeho pracovní nasazení,MIR IST ES ZUM KOTZEN.

 25. Petr Adámek napsal:

  To je hrozně laciné, vyzývat Zemana k abdikaci teď, kdy Putin svou agresí překvapil všechny, jak Miloše Zemana, tak i pány signatáře. Kdykoli jindy bych tu výzvu bral, ale zrovna teď ne.

 26. Zdenál napsal:

  Pravdou je, že až to skončí, jestli to skončí, bude Zeman stát u soudu a bude se zodpovídat z to, že desítky let hájil zájmy KGB, pro které pracoval už od “ prognosťáku“. A že Mongoloid Putin se mohl vždy opřít o svoje lidi Zemana, Orbána i Babiše je zřejmé všem.

  • Ondrej napsal:

   tak by to melo byt…ale stane se to opravdu? je to hruza ze uz se davno pred tim soudem nezodpovida!!

  • A. S. Pergill napsal:

   Uvědomte si laskavě, že prognosťák sehrál na konci 80. let spíš pozitivní roli. Vč. toho, že byl na kordy s vedením KSČ. A bez gorbačovské perestrojky by nemohla nastat ani revoluce, svrhávající komunistické režimy. Sověti měli dost sil na to, aby je utopili v krvi a západ by nám (ani nikomu dalšímu) nijak nepomohl, maximálně by jeho zástupci přednesli pípavými hlásky pár protestních nót na nějaké sešlosti typu OSN.

   A šlo to tak daleko, že tehdy byl cenzurován i sovětský Sputnik; některá čísla do ČSSR nedorazila (nevím, jak v jiných státech). Mj. proto, že gorbačovská perestrojka a glasnosť byly oficiálně gorbačovským vedením SSSR presentovány jako pokračování obrodného procesu z roku 1968 v ČSSR. Já Sputnik v té době neodebíral, povinný odběr sovětského tisku jsem saturoval časopisem Nauka i žizň, velmi kvalitním, taková směska osla cz a vtm, případně ABC (ale v daleko větším rozsahu a víc zaměřené na dospělé). Nicméně vím od známých, co sledovali perestrojku, že některá čísla k nám nedorazila, ani předplatitelům, ani na stánky, ani do knihoven.

  • Rostislav25 napsal:

   no a co Rychetský ??? hájil léta KSČ , pak se převlekl a hájil zajmy kapitalismu , jo přijdě Činan a budě hájit je…prostě od buku do buku jak Jánošík , jen aby se měl dobře

 27. Pavel Chotěbor napsal:

  Mohli by se k výzvě připojit i občané ČR? Myslím, že by se jich pár našlo….

 28. Jiří Novotný napsal:

  No jo, když nemohou ublížit tak aspoň zasmradí.

 29. Jaroslav Kalous napsal:

  Ano, a měl odstoupit už dávno!!!

 30. Stanislav Hradilík napsal:

  I já se připojuji k této výzvě!
  Prosím, kde lze připojit podpis oficiálně?

 31. Radomír napsal:

  Postrádám zde svůj komentář, ve kterém jsem vyslovil, že M. Zeman selhal už dříve. Když schválil jako předseda vlády agresi NATO proti Jugoslávii a když nevzal svůj souhlas a podporu té agrese zpět ani tehdy, když NATO cíleně začalo útočit na civilní cíle a bombami vypínalo nemocnicím elektrárny, které je zásobovaly proudem, a jako jeden ze svých největších válečných zločinů spáchalo útok na bělehradské televizní studio, kde zavraždilo přítomné pracovníky.

  • A. S. Pergill napsal:

   V té době jsme si mohli ještě dělat o NATO nějaké iluze. Teď už nemůžeme.

   • skeptik napsal:

    Já si především Pergille už dávno nedělám iluze o vás.

 32. Garček Josef napsal:

  Kdo vám dal hlas, když takto mluvíte? Na rozdíl od vás byl Zeman řádně zvolen, i když ne ve všem s ním souhlasím. Škoda jen, že jste mlčeli, když tuto republiku rozkrádali a tunelovali.

  • skeptik napsal:

   Mezi jinými tuto republiku rozkrádali a tunelovali i blízcí přátelé Miloše Zemana. A činí tak dodnes.

  • Toky napsal:

   Ten tvůj čučkař tuneloval a okrádal jako urvaný. Už za časů Baberského kufříku rozdával ministerské posty soudně uznaným bláznům.

Přidávání komentářů není povoleno