Miliardář Janeček chce změnit český crowdfunding. I dobro je podle něj „trh, co láká podvodníky“

Napsal/a Ondřej Neumann 26. ledna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

V Česku se ročně na charitu vybere okolo 8,5 miliardy korun. To už je podle miliardáře a matematika Karla Janečka trh, který láká podvodníky. Jím založený Nadační fond pomoci (NFP) proto vyvinul dárcovskou platformu znesnáze21. Ta umožňuje v řádu desítek minut založit on-line charitativní sbírku a zároveň dárcům zaručuje, že nenaletí podvodníkům.

„Lidé získají kvalitní, technologicky vyspělou a systematickou možnost, jak přispívat na charitativní projekty, navíc s vysokou mírou jistoty, že přispívají skutečně lidem či organizacím, kteří pomoc potřebují, a nejedná se o podvod. V tom spočívá unikátnost znesnáze21,“ vysvětloval zakladatel a předseda správní rady NFP Janeček při spuštění nové crowdfundingové platformy.

Protože projekt znesnáze21 splňuje zákonné nároky na veřejné sbírky, nebudou muset příjemci vybrané peníze danit – na rozdíl od jiných sbírek, které probíhají například přes sociální sítě. Jejich zakladatelé však často ani netuší, že musí odvést státu patnáct procent z vybrané sumy.

„Obdarovaní peníze ze sbírky dostanou, ať už se cílovou částku podaří vybrat, či nikoliv,“ přibližuje další výhodu Čestmír Horký, autor nového konceptu znesnáze21. U některých jiných sbírek je totiž podmínkou dosáhnout stanovené cílové částky; pokud se to nepodaří, peníze se dárcům vrací.

Jak to celé probíhá?

  • Na webu znesnáze21.cz zájemce založí svou on-line sbírku
  • Pracovníci fondu důkladně ověří pravdivost sbírky a uvedených údajů
  • Pokud je vše v pořádku, sbírka je zařazena na web
  • Dárci přispívají on-line prostřednictvím zabezpečené platební brány
  • Zakladatel po skončení sbírky obdrží nezdaněné vybrané peníze (i když se nepodaří shromáždit celou cílovou sumu)

Na úvod svého fungování spustil fond na znesnáze21 trojici charitativních sbírek. První z nich je pro Klub nemocných cystickou fibrózou, který již 28 let jako jediná organizace v ČR poskytuje přesně zaměřenou podporu pacientům s touto nevyléčitelnou nemocí a jejich blízkým.

Jedna sbírek je určena pro patnáctiměsíční Olivii. Patronem sbírky pro Klub nemocných cystickou fibrózou je herec Ivan Trojan. FOTO: Jan Tichý, NFP

Ve druhé sbírce mohou dárci přispět rodině Petra Langa, který 10. prosince loňského roku vlastním tělem chránil svou dceru v průběhu střelby v čekárně ostravské nemocnice. Petru Langovi se podařilo dceru ochránit, sám ale zemřel.

Třetí sbírka je určena pro patnáctiměsíční Olivii a její rodinu. Dívenka přišla v loňském roce při tragické dopravní nehodě o oba rodiče a o nenarozeného sourozence. Dnes o ni pečuje především teta s babičkou.

U autonehody tehdy zasahovala i posádka leteckých záchranářů Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, kteří Olivii ošetřili a transportovali do nemocnice. Patronem sbírky pro Olivii je Petr Kolouch, ředitel pražské záchranné služby. Cílem je vybrat finanční prostředky, které pomohou příbuzným při péči o dívku.

V sobotu večer již na nové platformě běželo šest sbírek a vybráno bylo přes čtvrt milionu korun.

Nadační fond pomoci založili v roce 2012 Karel Janeček a Markéta Sýkorová. Hlavní činností fondu je pomáhat obětem agrese, podvodu a iracionální byrokracie, a to formou přímé finanční pomoci.

Od roku 2014 se fond navíc věnuje crowdfundingovým sbírkám. Celkem díky dárcům a patronům rozdělil fond potřebným za dobu svého fungování 28 milionů korun. HlídacíPes.org ve spolupráci s NFP v minulosti zorganizoval dvě úspěšné crowdfundingové sbírky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)