Ředitel ZOO Praha Miroslav Bobek
Facebook: Zoo Praha, zdroj

S mikrofonem za klokanem. Vysílání ze zvláštního rozhlasového studia v pražské ZOO nebude

Napsal/a Vojtěch Berger 1. března 2018

Český rozhlas a pražská ZOO nakonec nespustí původně plánované multimediální studio přímo v zoologické zahradě. Detaily projektu přitom ladily obě strany v uplynulých měsících. ZOO od něj ale nakonec ustoupila. Už postavenou konstrukci studia využije jako prodejnu suvenýrů.

Mělo to být vysílání na dosah zvířatům i návštěvníkům ZOO. Od studia s prosklenou stěnou a vnějším ozvučením směrem k procházejícím lidem si rozhlas sliboval atraktivní program pro posluchače.

Možnost vysílat ze ZOO měla být otevřená všem stanicím Českého rozhlasu. Zoologické zahradě by častější vysílání ze ZOO a o její činnosti přineslo propagaci.

„Chystáme s Českým rozhlasem něco opravdu výjimečného. Dnes jsme podepsali smlouvu a na jaře se vše rozběhne. Mám opravdu radost! Český rozhlas a Zoo Praha, to je skvělé spojení, které pro mne má i velký osobní význam. Vždyť na Vinohradské jsem pracoval od studentských let až do 31. prosince 2009,“ lákal ještě v lednu návštěvníky na novou atrakci na svém Facebooku ředitel ZOO Praha Miroslav Bobek.

Po stopách goril

Tehdy podepisoval s generálním ředitelem Českého rozhlasu René Zavoralem novou deklaraci o spolupráci mezi zoologickou zahradou a veřejnoprávním rádiem. Obě instituce ostatně mají na co navazovat, společně před lety spustily úspěšnou reality show s gorilami „Odhalení“. Proč to tedy nakonec nevyšlo?

„Dlouhodobě tu byla pochybnost, zda se vyplatí budovat objekt na exponovaném místě pouze pro rozhlasové využití, respektive pro tvorbu multimediálního obsahu ze ZOO a o zvířatech. Nakonec jsme v ZOO dospěli k tomu, že nikoli,“ vysvětlil ředitel ZOO Praha Bobek na dotaz HlídacíPes.org.

Rozhlas prý ale žádné dlouhodobé pochybnosti necítil a vinu za zrušení projektu dává ZOO.

„Za ČRo byl hotový plán vysílání a marketingového využití studia – obojí by znamenalo přínos jak pro ZOO, tak pro ČRo. Rozhodnutí ZOO o ukončení projektu nechápeme a postoj jeho vedení nás mrzí. Pro nás je tímto nicméně projekt uzavřený,“ odepsal HlídacíPes.org mluvčí rozhlasu Jiří Hošna.

S tím ovšem ředitel ZOO Bobek nesouhlasí. Několikrát podle svých slov písemně dával vedení rozhlasu najevo, že s udržitelností projektu může být problém.

Podle informací redakce bylo zrušení projektu překvapením i pro samotné zaměstnance rozhlasu, kteří se měli na vysílání ze ZOO podílet.

Repro: ZOO Praha

Místo vysílání suvenýry

Podoba studia nese podpis kontroverzního výtvarníka, publicisty, bývalého člena Rady Českého rozhlasu a ex-spolupracovníka ČRo Štěpána Kotrby.

Poté, co Kotrba na únorovém sjezdu ČSSD v Hradci Králové napadl bezdomovce, rozhlas s ním spolupráci ukončil.

Kotrba je podepsán pod grafickým návrhem studia, jehož projektová dokumentace je veřejně dostupná na webu ZOO Praha.

Jak pro HlídacíPes.org potvrdil ředitel Miroslav Bobek, Kotrba pracuje v zoologické zahradě na zaměstnaneckou smlouvu a stará se v ZOO o design.

I když společný projekt skončil dříve, než fakticky začal, s budováním studia už se začalo. Mobilní „buňka“ již v areálu pražské ZOO stojí, i když bez rozhlasové techniky, kterou ČRo ještě nenainstaloval.

Otázku, kolik celý projekt dosud stál, nechaly obě strany bez odpovědi. ČRo a pražská ZOO nicméně měly dohodu, že stavbu mobilního studia zaplatí zoologická zahrada a technické vybavení pro vysílání zase rozhlas.

Hotová konstrukce studia se podle Bobka zřejmě přesune na jiné místo v ZOO, kde bude sloužit jako prodejna suvenýrů.

Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno