Ilustrační foto: Profimedia

Média po pandemii: Vítězem je stream, tisk není mrtvý a novinařinu zachrání zase jen novinařina

Napsal/a Vojtěch Berger 29. října 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Pandemie covidu „vyhnala“ řadu čtenářů ze sociálních sítí zpět ke klasickým médiím. „Lidé si teď přečtou něco na sítích a jdou si to ověřit na zpravodajský web, protože na pravdivých informacích v podstatě závisejí naše životy, životy dětí, rodičů,“ shrnuje novinář a mediální manažer Juan Señor. Celosvětová ochota platit za kvalitní obsah je podle něj nesrovnatelně vyšší než před několika lety.

„Nejúspěšnější digitální brandy jsou v současné době ty, co mají placený obsah, Netflix, Amazon Prime, Spotify,“ připomíná Seňor, který spolu s dalšími experty v polovině listopadu vystoupí v Praze na konferenci Forum Media. „Vše, co je zdarma, rychle ztrácí na hodnotě,“ tvrdí kategoricky:

„Jen novinařina může zachránit novinařinu. Nebude to reklama, nebudou to eventy, e commerce…Kdo neumí lidi přesvědčit, aby mu za obsah platili, neměl by být v oboru.“ Za to, že mediální předplatné v posledních letech narostlo o 12 procent, může podle něj i předchozí americký prezident Donald Trump a potřeba čtenářů hledat ověřené informace. Loni byl nárůst předplatného dokonce 40procentní.


Konference Forum Media přivádí do Prahy špičkové odborníky v oblasti marketingu, reklamy, PR a médií. Koná se 11. listopadu v O2 universum v Praze. HlídacíPes.org je mediálním partnerem akce.


„Kde tedy naleznete pravdu, když vám jde v pandemii o život? Politici vám ji nenabídnou, to jsou profesionální lháři, postavy jako Trump nebo Orbán,“ říká Seňor s tím, že strach jako motivace čtenářů upřednostňovat kvalitní zpravodajství je sice silný impuls, ale teprve se ukáže, zda je i udržitelný.

Časopis jako luxus

Podobnou zkušenost má i Mark Tungate, další dlouholetý novinář, který se zaměřuje na média a marketing.

„Vítězi éry pandemie jsou Netflix a další streamingové platformy. Sociální média byla také zdrojem zábavy a zároveň zprostředkovávala chybějící pocit komunity,“ shrnuje Tungate, podle kterého pandemie výrazně uspíšila posun k digitálnímu obsahu. Neznamená to však, že tisk je „mrtvý“:

„Televizi ohrozil streaming, rozhlas zase podcasty a zrychlil se propad tištěných médií. Řekl jsem ale mnohokrát, že nás podle mě nečeká konec tisku. Ano, deníky to mají prakticky spočítané, ale z časopisů se stává jakési luxusní zboží a řadě inzerentů se tento prestižní prostor líbí.“

Měsíčníky podle něj možná čeká změna na čtvrtletníky nebo sběratelská výroční čísla. Tungate věří v budoucnost analogových věcí jako takových: „Třeba nedávno mě šestnáctiletý tvůrce podcastu z USA požádal o interview ručně psaným dopisem. Moji pozornost tím získal daleko lépe než e mailem,“ dává příklad z vlastní zkušenosti.

Euroflix jako konkurence Netflixu?

Koronakrize urychlila rozvoj streamovacích služeb i v Rakousku: „Poskytovatelé streamingu jsou poprvé využíváni více než rakouské soukromé stanice,“ říká končící dlouholetý šéf rakouské veřejnoprávní televize a rozhlasu ORF Alexander Wrabetz. I on bude hostem pražské konference Forum Media.

Také Wrabetz potvrzuje zmíněný posun v preferencích čtenářů a diváků ve prospěch kvalitních médií – včetně těch veřejnoprávních: „V roce 2020 se stanicím ORF podařilo dosáhnout podílu na trhu ve výši 33,2 procenta při zhruba čtyřech milionech diváků denně, což odpovídá 53,8 procentům diváků celkem. Jde o velmi významný nárůst.“ Podobné posílení pozice za loňský rok ostatně zaznamenala i Česká televize a Český rozhlas.

Šéf rakouských veřejnoprávních médií podporuje i myšlenku, se kterou letos přišel generální ředitel ČT Petr Dvořák – vytvoření „Czechflixu“, společné videoplatformy pro tuzemská veřejnoprávní i komerční média. Alexander Wrabetz z ORF by šel ještě dál:

„Zásadní by bylo propojit Austroflix a Czechflix a další evropské mediální knihovny, mediatéky, do Euroflixu,“ popisuje vizi celoevropské verze takového projektu.

„Technologičtí giganti rozšířili svou nadvládu a investují miliardy do obsahu. Jejich tržní síla je výzvou pro společnost. Proto je nezbytné vytvořit rovné soutěžní podmínky pro všechny,“ dodává s odkazem na hráče jako Netflix, Google nebo Amazon.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)