Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Andrej Babiš,

Lékař Šimon Reich: Koronavirus stále řádí, vláda nezvládá a lidem právem dochází trpělivost 

Všichni máme za sebou nesmírně intenzivní zážitek. I když si to mnozí z nás nepřipouštíme, koronavirus nás významně ovlivnil. Spousta firem zavřela nebo ještě zavře. Dost lidí už přišlo o práci nebo o ni teprve přijde. Řada lidí z karantény onemocněla: na prvním místě deprese a další vážné duševní poruchy, spousta plánovaných zdravotních výkonů byla odložena. 

Je to zkušenost, na kterou nikdy nezapomeneme a budeme o ní nejspíš vyprávět ještě našim vnoučatům. S nepřipraveností státu na jaře tohoto roku jsme se chtě nechtě smířili. Vzali jsme věc do vlastních rukou a společnými silami jsme zvládli odolat prvotní vlně.

Zachovali jsme se velmi odpovědně. Dodržovali jsme doporučení, ušili jsme si roušky a vzájemně si pomáhali. Ukázalo se, že stále umíme držet při sobě a táhnout za jeden provaz. Rovněž se ukázalo, že jednou z mála institucí, na kterou se lze spolehnout, je naše armáda.

To však nic nemění na tom, že stát připraven být měl. Stejně tak to nic nemění na chybách, kterých se současná vláda dopustila. A už vůbec to nic nemění na snahách politiků této nešťastné situace zneužít ve svůj prospěch.

Chránit staré a nemocné

Neschopnost a nekompetentnost současné vládní garnitury trvá i po mnoha měsících. Chytrá karanténa nefunguje, tiskové konference jsou stále chaotické a matoucí, komunikace celkově pokulhává, postrádá odbornost i empatii. Vina se přehazuje jako horký brambor a peníze mizejí jako na běžícím páse.

Vláda zadlužila nás, naše vnuky a možná i vnuky našich vnuků. Do toho jsme svědky pokusů odebrat lidem volební právo (jsi nemocný, nevol), řečí o záchraně „tisíců životů“ a po výzvách, aby lidi zůstali raději na dovolené v Česku, vidíme pana premiéra koupat se v moři na Krétě.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


To vše v důsledku vede k tomu, že se na takzvaný „social distancing“ už nezřídka kašle, osobní hygiena se již tak důsledně nedodržuje a část lidí se staví proti rouškám na absolutní odpor.

A nikoli nepodstatné procento lidí se utvrzuje v konspiračních teoriiích o tom, že je onemocnění COVID-19 jeden velký podvod. Což je pochopitelně naprostý nesmysl.

Virus s označením SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19 není sice běžná chřipka, ale také to není ebola nebo virus pravých neštovic. Alespoň tak to vypadalo již na začátku, ale jelikož se čínským datům nedá věřit, tak jsme si to museli ověřit sami.

O mnoho měsíců a přibližně sto tisíc vědeckých publikací později jsme si potvrdili, že je třeba mít před tímto virem respekt, ale rovněž to znamená, že není třeba propadat hysterii či panice. Většina populace se nemusí ničeho bát, protože ve většině případů onemocnění probíhá buď velmi mírně nebo bez příznaků.

Ohrožení vážnějším průběhem zůstávají starší a/nebo nemocní lidé, na jejichž maximální ochranu bychom se měli soustředit.

Ať promluví BIS

Osobně jsem přesvědčen, že nošení roušek by mělo být povinné jen v nemocnicích a domovech důchodců, jinak by mělo být dobrovolné, s apelem na zdravý rozum. Rozdělenou společnost by to snad částečně spojilo a mohlo by to v důsledku vést k lepším výsledkům.

Dnes už víme, že se virus z plic umí skrze plicní kapiláry dostat do krve a z ní pak do dalších orgánů jako jsou ledviny, srdce či mozek. Roušky v obecné rovině v redukci šance na přenos kapénkami fungují, ale v praxi záleží na materiálu, designu a upevnění na obličej.

Záleží dále na tom, zda pouze v klidu dýcháte, zda si s někým povídáte nebo křičíte, zpíváte, kašlete či kýcháte. Roli rovněž hraje vzdálenost, jelikož kapénky jsou různé velikosti a tyto mají různou dynamiku pohybu v prostoru. Zrovna tak záleží na tom, kolik viru máte zrovna v sobě, jelikož dosavadní data naznačují, že záleží na tzv. virové dávce.

Jinými slovy, pokud na vás někdo nakašle pár virionů, tak je pravděpodobnost nákazy i těžkého průběhu podstatně menší než např. u lékaře v čínském Wu-chanu v prosinci minulého roku, na kterého od rána do večera stovky pacientů kašlaly a kýchaly velká kvanta kapének plných viru.

Zda virus unikl nechtěně z laboratoře, kde ho čínští vědci ve městě Wu-chan zkoumali po tom, co se jim povedla jeho izolace z přírody (dle autora těchto řádů nikoliv nemožné), nebo došlo k přenosu ze zvířete na člověka (mnohem pravděpodobnější), je aktuálně irelevantní.

Podstatné je to, že Čínská lidová republika celému světu lhala a mezitím potají vykupovala na západě ochranné pomůcky a vyvážela je k sobě domů. Toto se stalo i v naší republice a vládu o tom informovala na začátku března Bezpečnostní informační služba.

Jsem přesvědčen, že občané mají právo vědět, co BIS přesně zjistila a co s tím vláda udělala – tím spíš, že s nákupy z Číny pomáhali lidé napojení na prezidenta republiky. Také by se měly důkladně prošetřit předražené zakázky čínských ochranných pomůcek a diagnostických testů nesmírně pochybné kvality, které nakoupilo ministerstvo zdravotnictví od ještě pochybnějších dodavatelů.

Hurá, máme počítače

A boj s koronavirem? Vláda se musí soustředit na ochranu ohrožených skupin a dodat jim kvalitní (české) respirátory. Chytrá karanténa musí fungovat. Je ke zvážení její nedobrovolný režim, pomoci by s ní mohly i tajné služby.

PCR testování (vyšetření přítomnosti RNA viru v nosohltanu) by se mělo zkvalitnit, abychom mohli pozitivně testované rozčlenit dle stupně jejich nakažlivosti. Je také ke zvážení zavedení povinných pitev zemřelých v souvislosti s covidem – bylo by jasné, zda zemřeli „s covidem“ nebo „na covid“ a dozvěděli bychom se víc o nemoci jako takové.

Skandální pak je od premiéra v televizním rozhovoru slyšet, že hygienikům teď dodávají nové počítače. Teď? To snad po pěti dlouhých měsících, co k nám koronavirus dorazil, nemůže ani myslet vážně. Malá, ale dokonalá ukázka toho, jak vláda promrhala čas, který měla na účinný boj s covidem.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

58 komentářů

 1. tonda napsal:

  Nehájím nikoho, ale žasnu, za co všechno může ten Babiš. Málo roušek, roušky z Číny, nosit roušky, omezená ekonomika, panika, strašení covidem, atd…. a dnes zase vláda a Babiš nestíhají, covid řádí, lidem dochází trělivost, asi málo nařizuje, zakazuje, prostě neschopný premiér, ani ten koronavirus neumí zastavit! To je fakt už nesnesitelné bytí v tom Česku….Ale zkuste porovnat třeba nás se Švédskem, tam se nezakazuje, nenařizuje, jen se spoléhá na zodpovědnost a svědomí všech občanů. Podobné to je i v Tchaj-wanu. Lze tohle uplatnit u nás? Očekávám, že senátor Vystrčil po skvělých zkušenostech ze zahraniční cesty, bude tchajwanský styl řešení aplikovat nejen v Praze, ale potažmo bude apelovat na všechny obyvatele naší republiky. Pokud jsem někoho urazil nebo špatně myslím, tak Sorry jako.

  • Pavel napsal:

   kobliháří samozřejmě, že za většinu Bureš, on je předseda vlády -ON tvrdí, že jsme na vše připravený – ON ruší roušky protože je to nepopulární, ON v tom dělá bordel neustálími změnami, ON je předseda nefunkční Chytré karantény a můžeme pokračovat donekonečna

   • sudo napsal:

    Náhodou Babiš má plán roušky a respirátory co reklamovali u Číny a oni to nevzali tak rozdá důchodcům zdarma protože z Číny jsme zadarmo dostali jen covid

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    On také zavádí roušky,on dělá ještě kde co ostatní ale z Vás „Pavel“ normálního a moudrého člověka ne a ne udělat, i kdyby se ten Babiš-Bureš /svazek StB reg. č. 25085/ „v kozí rožek obrátil“.

   • Johnny napsal:

    Autor je na rozdíl ode mě lékař, tudíž se nebudu pouštět na tenký led. Zajímalo by mě však, jak by v praxi fungoval nedobrovolný režim chytré karantény s pomocí tajných služeb – to je úlet…

  • Vilém napsal:

   Nesouhlasím. Když to vypadalo, že se daří, tak se Babiš chlubil, jak jsme nejlepší na světě a on to zařídil. Když to jde do háje, tak za týden uslyšíme, že za to stejně může Kalousek.

   • Milda napsal:

    On Vilém už nepamatuje,jak opatření vlády kritizovala celá opozice,výlevy Fialy,Stanjury,Bartoše,Jurečky,Pekarové,ale i Kalouska prakticky donutily vládu s vydatnou pomocí sdělovacích prostředků, uvolňovat restrikce?Jsme národ se špatnou pamětí a to se nám vymstí.Na Slovensku restrikce neuvolnili a jsou na tom podstatně líp,v Německu bez roušky nesmíte do obchodu už dávno a nikdo neremcá!!!

  • velká huba napsal:

   Tondo, děláš ze sebe hlupáka, za řízení země je zodpovědný premiér skrze ministry, předseda senátu nic „aplikovat“ nemůže…
   BTW Tchajwan rozhodně nespoléhá „na zodpovědnost a svědomí všech občanů“, ba právě naopak, spoléhá na jasný plán v rukou schopného vedení země.

  • Marek Loucký napsal:

   Ano tondo, myslíte špatně.
   Článek je výborný, věcně sumarizuje situaci v jaké se nacházíme, aniž by sklouzával ke krajním názorům „Prymulovci vs. Žaloudíci“
   Když už chcete toho neschopného STBáka hájit, dohledejte si, že on osobně vyhlásil svojí osobní odpovědnost za kroky vlády ve věci koronaviru.

  • Petr napsal:

   Pondělí 23. března. Premiér Andrej Babiš se na televizních obrazovkách objevuje s projevem k pandemii nového typu koronaviru: „Já jako premiér země samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření a beru na sebe plnou politikou odpovědnost.“

  • petrph napsal:

   Mimochodem, pokud to srovnáme třeba s tím Švédskem – přece právě to naše vláda udělala na začátku léta – zrušila povinná opatření, ale stejně každému doporučovala, aby se chránil, jestli sám chce. Ale ono to nějak nefungovalo, nejen že si všichni roušky hned sundali, ale eště pak řada z nich dělala neskutečný hov*diny, aby se jó mohli nakazit Tož švédské dobrovolné řešení u nás hromadně nefungovalo.
   Pokud jde, o Tchaj-wan, tam bych řekl, že jsou právně, organizačně i technologicky mnohem dál, a při zahájení epidemie koronaviru prostě zapnuli to co už měli přichystané předtím. Zatímco vybudovat to u nás – i pokud by jsme to od nich okopírovali, by trvalo několik let…. i kdyby „ten který Vystrčil“ radil jak umí…

  • Felix napsal:

   Tak v tom pripade nemuze ani za 5 litru pro duchodce kilometry dalnic atd

 2. Tondach napsal:

  Vláda nezvládá, ale běda, když to Babišovi někdo „jen naznačí“! Všichni ti lékaři a epidemiologové, kteří odešli sami, nebo byli odejiti, by asi mohli vyprávět…..

 3. Petr napsal:

  Vláda to v pohodě zvládá a nám lidem vůbec trpělivost nedochází co to píšete za probopha bludy. Naopak s lidmi jako jste Vy to nám opravdu trpělivost dochází s takovejma vyplašencema co akorát straší lidi !!!!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Sebral jste mně to „z klávesnice“. S novináři, kteří šíří paniku a poplašné zprávy, místo seriozníchinformací už lidé opravdu ztrácí trpělivost. Stejně tak s opozicí, která má jediný politický program a vizi – OPONOVAT.

  • Tondach napsal:

   Kdyby to vláda zvládala, tak neporoste tak závratně počet nakažených! Nebo snad ano?

   • Milda napsal:

    Kdo nejvíc házel špínu na vládu za restrikce může především za zhoršující se situaci,včetně sdělovacích prostředků!!!Asi máte špatnou paměť.

   • virus napsal:

    Co kdyby bez vládních nařízení rostl počet nakažených daleko víc ?

   • Petr Červenka napsal:

    Jako každý jednou dostane chřipku, tak každý jednou dostane covid. Podstatné je kolik lidí zemře „s covidem“ a kolik lidí musí být v nemocnici. Ostatní jsou doma stejně tak jako by měli chřipku. V roce 2018 u nás zemřelo „s chřipkou“ nebo přímo na ní asi 6000 lidí. A ještě k těm co kritizují naší vládu. I kdyby tam byl kdokoli z opozice, dostal by vynadáno taky. Není totiž člověk ten aby se zavděčil všem. Jeden chce roušky a zakázat hromadné akce a druhý zase ty akce potřebuje protože bez nich zkrachuje. Dáte podporu jednou a je to špatně. Dáte podporu všem a rozhazujete a zadlužujete stát. Nebo nedáte nikomu nic jako pan Kalousek a taky je to špatně. Ale těch co vědí jak to udělat je jako fanoušků na hokeji nebo fotbale.

   • Oskar (hanákz Hané) napsal:

    Poroste, ale proč neporadíte, když toho tolik víte?

 4. Silva napsal:

  Vláda nezvládá? Autore, je vidět, že nejlepší je hledat viníka, ne u lidí, ale ve vládě. Co zmůže vláda, když spousta lidí si neodpustí hromadné „covid akce“, paření v Techtlích a jiných Mechtlích, přímořské superpárty atd.? Autor není pro plošné nošení roušeka a dokonce apeluje na zodpovědnost jednotlivce. Tento jeho liberální přístup se teď ukazuje v rostoucích počtech infikovaných. Lidi (zvlášť někteří) nikdy disciplinovaní nebudou. Když to vláda nařídí, zas to bude špatně. Tak co je smyslem celého článku? Nejspíš hledat hůl na psa….

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Žádný smysl ten článek Šimona Reicha nemá, ale má cíl – vyvolat chaos zpochybněním všeho, co vláda doporučuje a co hygienici nařídí, či také jen doporučí.
   Ty jeho knížecí rady svědčí o tom, že autor vůbec netuší, že to co on doporučuje víme všichni, že by se „mělo“, ale žádný odborník neví přesně jak, protože s virem SARS-CoV-2 nejsou dostatečné zkušenosti je idetifikován teprve necelý rok, což je pro zodpovědné a účinné potlačení onemocnění, které způsobuje, i zabránění dalšího šíření tak tak krátká doba, žen jedinec s pokročilou oligofrenií, zcela nedovzdělaný absolvent mediálních studií, či člověk se zlou vůlí může vykřikovat, co by se mělo a nemělo, aby to zaručeně fungovalo.

 5. dan napsal:

  Nikdo o tom nemluví , ale když bude tisíc nakažených denně , bude nás promořování stát 27 let !!! Za ty léta jestli jestli chtějí pořád každý den vyhazovat miliardu úplně zbytečně , vymřeme postupně na jiné nemoci co se nebudou léčit a hlavně brzy na ekonomiku .

 6. Karel napsal:

  Jasně… je třeba chránit hlavně rizikové skupiny a ti ostatní mohou jít vesele zvyšovat riziko rozšíření nákazy na ty rizikové skupiny.
  Chjo, pořád říkám, že vzdělání ještě neznamená inteligenci…ani schopnost logicky myslet…ani být dobrým člověkem…

  • napsal:

   Nevím že by někdo chránil rizikové skupiny, mimo seniorů. Chronicky nemocný v produktivní věku nikdo nechránil a ještě jim hodně ublížili s rouskam po celí den!!!!

 7. Vlastimil napsal:

  Autor Šimon Reich se dovolává zdravého selského rozumu, ale sám ho asi nepoužívá. Nebo nosit povinně roušky jen v nemocnicích a domovech důchodců mu jeho selský rozum radí !?! To jako jinde se nakazit nemůžete ? Pokud vím, mnohem více lidí se nakazilo na zcela jiných m ístech a akcích.
  Asi má každý selský rozum jiný.

 8. Martin napsal:

  Jo já taky souhlasím s tím že, naše vláda nic nezvládá, a jenom umí přikazovat, poroučet a tak dál… Umí jenom zadlužovat, a slibovat, zavírat a tak dál!!! Hlavně aby, ona byla hezká, a vypadalo že, pro nás něco dělá! I když, ve skutečnosti si každý dělá co chce a ani se nechová tak jak nám nařizují.

  • Libby napsal:

   A jak myslite, ze to delaji vlady jinde? Placaji se v tom uplne vsechny. Jednou jsou narizeni moc prisna, takze opozicni politici a jejich fanousci je chteji napadat u soudu. Za cas jsou zase moc benevolentni, jednou neco naridi moc brzy, potom zase pozde. Ale hlavne je potreba vladu neustale kritizovat, protoze uplne vsichni presne vedi, co delat, jenom vlada ne.

   • Ladislav napsal:

    Máte pravdu, mám dceru v Irsku a má chuť se přestěhovat zpět, protože u nás jsou opatření celkem na úrovni proti Irsku. Hlavně v Irsku čekají na vakcínu a budou nutit povinné očkování. To by u nás bylo „za hranou“.

 9. Vladislav Hančil napsal:

  Nelze vytvořit fungující subsystém v nefungujícím systému (bez velkého toku energie).
  Náš systém funguje jen pro oligarchy zejména pro Babišův Agrofert.

 10. petrph napsal:

  Prokristapána.. Ono lze sice s úvodem článku souhlasit,(nejen) vláda dělala chyby a mohlo se dělat mnohé jinak a líp. Což tedy nejlépe sami občané vyhodnotí zanedlouho u voleb.
  Jenomže ty následující návrhy nechat toto řešit tajné služby jsou absurdní. Už nechat je šetřit ty čínské obchody by bylo riskantní (po nedávných zkušenostech s ricinem) , ale i taky zbytečné- připomeňme že totež už částečně šetří NKÚ.
  Jenomže, ten další nápad (návrh na zvážení) „..Chytrá karanténa musí fungovat. Je ke zvážení její nedobrovolný režim, pomoci by s ní mohly i tajné služby.“ je ve své podstatě obludný, to už tady rovnou můžeme znovuobnovit STB a výsledek bude podobný.
  O co totiž jde, ale i v tom se projevuje posun ve zkušenostech které jsme na záčátku neměli. I ta chytrá karanténa – s napojením na státní orgány se ukázala jako neúčinná. A to rozhodně ne proto, že by jí hygienici nechtěli, nebo neměli počítače. Takže i proto poslední verze eRousky už ani ten výstup pr státní správu (ani hygieniky, ani tajné služby) nemá. Tu informaci o možném kontaktu s nakaženým obdrží zpětně jen ten uživatel mobilu, a je na jeho zvážení (dle zdravotních příznaků), zda se půjde otestovat, nebo ne.

  • virus napsal:

   Tajnou státní policii máme dávno , jmenuje se BIS ! Bohužel , jezdí si pro pochvaly do zahraničí !

 11. james bond napsal:

  Covid 19 , není nebezpečnej, to jenom lidská stupidita nezná hranice. Následky Covid 19 budou katastrofický. Porovnejte si čísla s další úmrtností jiných chorob a dalších počet nakažených na chřipku.

 12. stýv napsal:

  vláda dělá .,..to co dělají i jiné vlády v Evropě .takže jaké nezvládá ?

 13. Tomáš Krystlík napsal:

  Žádný stát na světě nezakázal en bloc vjezd do země a výjezd ze země vlastnímu obyvatelstvu, ani Čína ne. Žádný stát na světě nenařídil celostátně mimo byt nosit roušky, ani Čína ne. Výsledek? Německo s 83 mil. obyvatel hlásí nyní denně asi jen o 30-50 % více nakažených než 10,6 milionová ČR. Rakousko je na tom také lépe. K nošení roušek v těchto dvou státech přistupovali opatrně s ohledem na jejich neúčinnost a na vystrašení obyvatelstva, respektive aby nenabylo přesvědčení, že mají-li roušky, jsou chráněni proti Sars-CoV-2. Přitom otvory mezi obličejem a rouškou proniknou i menší předměty, natožpak viry. Proti šíření Sars-CoV-2 je účinné identifikovat co nejrychleji hotspoty a jejich účastníky, dodržovat odstupy a omezit délku pobytu v uzavřených prostorách na minimum. A apelovat na odstupy, na neobjímání se a podobně. A to právě Češi nezvládají. Pak zde jsou velká klimatizační zařízení pro uzavřené prostory, které mají vyřazeny z důvodu úspory elektřiny pylové (nejjemnější filtry), takže zařízení funguje jako roznašeč viru do všech místností. Nebo ze stejného důvodu pracuje klimatizační zařízení jen na zlomek výkonu, nepřičerpává se dostatek nového vzduchu. K poznání ve stejných jednotkových potravinářských obchodech v Česku a za hranicí třeba v Sasku. Zde se mi přes stejnou roušku vždy mnohem lépe dýchalo než v obchodech českých, nedusil jsem se, brýle se mi skoro neopocovaly.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Vy máte velmi krátkou paměť. V ČR se nařizovalo ve srovnání s kdekterým státem, třeba s Jižní Koreo, Tchajwanem, Austrálií a dalších kde byly na př. i vysoké pokuty (až 800 000 Kč v přepočtu) za nenošení roušek, či nedodržení dalších nařízení vlád. A když se Vám lépe dýchá v obchodě (ty obchody v Sasku mají stejné majitele jako ty v Česku) tam, v tom Sasku, proč se tamnepřestěhujete? Je to naší vládou povoleno.

  • Libby napsal:

   Nelzete. Mnohem horsi to bylo v Irsku, temer do celeho sveta byly zrusene lety az do leta. Lide mohli vychazet z domu nejprve nanejvys na vzdalenost 2km, po nekolika tydnech 5km a pak jeste 20km. Ale jen v zavaznych duvodech. Hospody budou otevirat az 21.9., dodnes je narizena karantena 14 dni. V autobusech muze jet jen urcity pocet lidi, jsou vyznacena sedadla, kde se sedet nesmi, samozrejme jsou povinne rousky, stejne jako v obchodech a obchodnich centrech, hlida to ochranka a policie na vyrazne posilene pravomoci.

  • Ladislav napsal:

   A co kdyby jste se přestěhoval do Německa nebo do Rakouska?

 14. Jiří napsal:

  Slepí obvykle nevidí , potom jsou takoví co nechtějí nic vidět , Covid 19 je pro ně politické téma – antibabišismus za každou cenu !

 15. Kuba napsal:

  Je vidět, že tady opravdu spousta lidí nechápe složitost státního aparátu, pisatel rovněž. To, že “až” nyní dodávají PC na hygienické stanice, je pro mne, jako státního zaměstnance, docela udivující rychlost. Pro většinu normálních občanů dost nepředstavitelná věc, ale v době, kdy chce každý kontrolovat činnost státního aparátu, musí státní aparát i v této době dodržovat pravidla pro nákup majetku. A to se bohužel nedá jen tak urychlit u velkých zakázek, vzít peníze, jít a prostě koupit, jako to může udělat normální občan.

  Apel na zdravý rozum v případě nošení roušek je po jarních zkušenostech, kdy i nakažené osoby nedodržovali karanténu a volně se pohybovali bez ochranných pomůcek, je také dosti mimo reálné možnosti. Zdravý rozum v našem státě poslední dobou vnímám pouze tak, že vláda je nekompetentní a Babiš může za vše – takto se vyznačuje zdravý rozum u spousty českých občanů.

  Neříkám, že vládní aparát to zvládl dobře. Chtěl bych na tom místě vidět jiné. Například jak by to zvládl takový pan Kalousek. Z mého politicky laického pohledu na současné politicky angažované osoby bych měl největší strach z pana Bartoše – v jeho podání politiky se bojím tak volných opatření, že by tato pandemie měla stejný průběh jako například v Itálii, kde kolabovalo téměr vše.

  • petrph napsal:

   Jestli bych si dovolil reagovat – totiž tu informaci „, že “až” nyní dodávají PC na hygienické stanice“, musíte chápat právě v kontextu současného mediálního chaosu . Ony totiž ty počítače na hygienických stanicích byly od začátku a hygienici je používali od začátku pro svou práci. Nedávno o tom byla publikována velice zajímavá reportáž, která popisovala jejich práci, od rána do večera – a skutečně je tam měli a mají – a bez nich by skutečně ani pracovat nemohli.
   To o čem promluvil pan Babiš je nutno nepochybně chápat v omezeném významu – tedy teď právě do nějaké hygienické stanice dovezli nové/další počítače – protože je pravda, že jejich kapacity se v poslední době musí značně rozšiřovat..
   .A není divu, že se této vytržené věty hned někdo chytil a vykládat mnohem šíře pro svoje účely…

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Ovšem autor, který udělá z vytržené věty o nových počítačích pro hygienu málem záležitost na odvolání vlády, je buď nesvéprávný, nebo zlovolnné individuum, které chce vyvolávat zmatky za pomoci prokazatelně účelově zneužité linformace. To, že je vystudovaný lékař, je spíše okolnost v jeho případě přitěžující.

 16. Petr Kaminsky napsal:

  1) Dnes je to jasne – meli jsme jit Svedskou cestou. Ty zachranene „tisice mrtvych“ za skody na cele spolecnosti nestaly. Jenze korona-hysterie uz zacina propukat i v „rozumnejsich zemich“, napr. v Nemecku. 2) Vlada/stat selhavaji v podstate ve vsem – nezajistili ochranne pomucky, nezajistili chranu ohrozenych. 3) Rousky (aspon ty site doma) jsou uplne k nicemu. Nikdo nemluvi o tom, ze se virus neprenasi jen kapenkovou infekci. Tzn. v MHD muzete mit rousku, pak se drzite (infikovaneho) madla, sahnete si do oka a mate to taky. 4) Ted mame rekord 1180 nakazenych za den. Co bude delat vlada kdyz to bude 2000 denne? Ma nejaky plan nebo to zase budou jen teatralni gesta, agresivni vystupovani a marketing? Kdyby nebyly za mesic volby, verim tomu, ze uz by spustili dalsi (neopodstatneny) lock-down. 5) Jedna vec se tomu viru neda uprit – v porovnani s chripkou nasobna nakazlivost. Skoda ze jsme si to neprosli uz v breznu/dubnu. Jak zeleneho mozka Prymulu nemam rad, s promorenim hned na zacatku mel pravdu.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   „Co bude delat vlada kdyz to bude 2000 denne?“ Co byste dělal, doporučil, či nařídil, kdybyste měl tu moc, Vy? Ale při odpovědi, která určitě nepříjde, nepoužívejte fráze typu – „ono by se mělo …“

 17. Jitka napsal:

  Lidi zlatý,podívejte se do svých řad,jak plníte to,co nám říkají.Dneska v Kauflandu se každou chvíli ozval rozhlas a žádal,abychom dodržovali odstupyStaroýu belu,každou chvíli jsem měla někoho nalepeného na zádech včetně místa u kasy. Každý si dělá co chce,ale jak se říká,že kdo chce psa bít,vždycky si hůl najde,že???

 18. Václav Čech napsal:

  Tak jsem si přečetl nová vládní opatření a mohu jen souhlasit s výšeuvedeným článkem. Zmatek nad zmatek a výsledek žádný. Praha je v současnosti nejvíce zasažená covidem – 19, ale podle vládního rozhodnutí železné zásoby ochranných prostředků určených pro Prahu půjdou do celé republiky. Jak k tomu přijdou lidé v terénu, kteří s nakaženými denně pracují ?!!! Věřím že vládní činitelé Babišem počínaje mají roušek dost(a kvalitních). To jsme viděli hned v začátku, kdy jediný Babiš měl speciální roušku, zdravotníci jich měli nedostatek a občané si šili roušky doma. To má být zodpovědný premiér země ?!!! A nejsmutnější na tom je, že jej budou lidé nejspíš volit znova. A proč ? Protože slíbil zrušení superhrubé mzdy, 5 000.- Kč důchodcům, roušky všem dětem ve školách v republice… a vím já co ještě. To víte budou volby, a nejlepší je rozdávat z cizího, kdepak z vlastní kapsy, to nehrozí.

 19. napsal:

  Může za to vláda, protože oni vše nařizovali. Situace co je nyní, jenom vyústila z toho, co bylo na jaře. Ani obhajoba v tom, že to měli doporučený epidemiolegem (nebudu komentovat), je jejich problém taky, oni si tam dosadili lidí a rádce, že to opravdu obyvatele nemůžou.
  Furt se někdo tady obrací, že v Německu je…… V Německu na jaře se nesměli nosit roušky nikde!!!!!! aby se nestrašilijejich občané, teď se obracíte na to že mají omezení???? Co to udělalo ale skutečně, mají tam částečnou imunitu a tim i nižší počet testovaných pozitivních lidí, tady máme díky celodennímu nošení roušek houby, tak silně zahlenene průdušky a s tím problém od Května!!!
  Opravdu na tohle nemusím mít čtyři tituly, stačí trochu použít hlavu. Navíc jsem to říkala, já osobně, už od Března, že tohle tady bude, jenom jsem myslela až na podzim, tak o nějaký den jsem se netrefila.

 20. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Zaujal mě celý článek svou , mírně řečeno podivností, ale zvláště mě zaujala doporučení a kritika premiéra Babiše-Bureše na konci článku :
  a) „PCR testování (vyšetření přítomnosti RNA viru v nosohltanu) by se mělo zkvalitnit, abychom mohli pozitivně testované rozčlenit dle stupně jejich nakažlivosti.“
  b) „Je také ke zvážení zavedení povinných pitev zemřelých v souvislosti s covidem – bylo by jasné, zda zemřeli „s covidem“ nebo „na covid“ a dozvěděli bychom se víc o nemoci jako takové.“
  c) !“Skandální pak je od premiéra v televizním rozhovoru slyšet, že hygienikům teď dodávají nové počítače.“
  K a) : co je nekvalitního na výtěru z nosohltanu, ví pan Reich, jak by se měl dělat ten „zkvalitněný“ výtěr?
  K b) : pokud si vzpomínám bývalo dobrým zvykem (a je snad doposud, pokud to nenívůbec všeobecné nařízení) dělat pitvu u každého zemřelého v nemocnici a silně pochybuji, že lidé s letálním průběhem nemoci covid-19, umírají jinde. To si autor opravdu myslí, že vichni co umřeli v ČR na covid-19, umřeli doma v hlubokém soukromí? Zdá se, podle toho jeho požadavku na pitvy, že si to opravdu myslí a potom nechápu, proč se při tak chatrných znalostech věci, pouští do psaní článku o ní.
  c) : Co je skandálního na tom, že premiér nám sdělív televizním rozhovoru, že „hygienikům teď dodávají nové počítače“? Proč by jim je, tz nové počítače, zřejmě modernější a rychlejší, neměli
  (kdokoliv) dodávat? Je to snad hřích nebo zbytečný výdaj. Pokud autor neví, že se počítače obměňují po jisté době používání a to nejen ve státních institucích, ale i v soukromých firmách, pak je mně jeho nevědomosti o tom že se obměňují nejen mechanické stroje a zařízení, automobily, a podobně, ale i hardwerová elektronika (počítače a mobily a další), velice líto a znovu se ptám, proč se pouští do psaní o tom, o čem zjevně toho moc neví. Je to pro peníze, nebo kvůli zviditelnění, A proč se to vůbec publikuje?

  • petrph napsal:

   Jestli bych mohl doplnit
   k a) Je to pár dní co tenhle návrh publikoval jeden lékař (asi si to pan Reich přečetl v novinách) – že totiž při onom kvalitnějším výtěru a testování by se mohla u slabě nakažených
   výrazně zkrátit doba karantény. Což by samozřejmě mělo ohromný význam. Jenomže – tenhle návrh je zatím jen ve stadiu teorie, muselo by se toho ještě hodně vědecky prověřit..
   k b) – Tedy špatně se to hledá (lékař nejsem), ale z textu zákona vyplývá, že by se v nemocnici měla provádět pitva (krom jiných specifikovaných případů) pouze
   „u pacientů, kteří zemřeli při operaci, při nechirurgickém intervenčním výkonu, v souvislosti s komplikací navazující na operaci nebo nechirurgický intervenční výkon nebo při úvodu do anestéz..“…
   Jinak souhlas..
   Ostatně, je potřeba hlavně dodat, že pana Reicha zase nelze brát za naprosto objektivního odborníka. Korektně řečeno, má za sebou divokou minulost, a má důvody být na tento režim naštvaný…

 21. Tondach napsal:

  Nelžete sami sobě! Kdyby to vláda s Babišem v čele zvládala, tak neporoste takhle závratně počet nakažených ….
  Plošná opatření už nikdy nebudou, vzkázal Babiš opozici
  5. 6. 2020, 9:33jas, Novinky, ČTK
  Plošná omezení vláda už nikdy nezavede a není namístě strašit druhou možnou vlnou epidemie koronaviru. V pátek ráno to na tiskové konferenci po jednání vlády prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO), který tak reagoval na výzvy opozice, která kabinet k přípravě na možnou druhou vlnu nabádala.
  „Neměli bychom se nechat strašit,“ uvedl. Stát je podle něj připraven sledovat epidemii v jejích ohniscích, jakým je nyní Karviná v Moravskoslezském kraji. „Je to lokální infekce, jsme na to připraveni,“ uvedl. Zopakoval, že není třeba vytvářet nějaký speciální plán, jak ho žádá část opozice. „Plán je takový, že každý den to sledujeme, chytrá karanténa to sleduje,“ řekl.
  Česko podle premiéra s takzvanou chytrou karanténou a jejím připravovaným rozšířením zabodovalo na mezinárodním poli. Nyní dokončuje aplikaci, která bude fungovat i za hranicemi.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Nezdá se Vám Tondach, že se situace s koronavirem jaksi v čase mění a to tak, že nikdo, ani ten nejvědečtější vědec, není schopen správně předpovědět jak to bude za den dva , či týden ,nebo prár měsíců. To Vám jako nedochází, nebo jen tak plivete na vládu Babiše-Bureše?

 22. Andrej napsal:

  Čau lidi. Vždyť prece mátě ve vládě odborníky! Nie žádná němehla. To bystě mali veďeť!

 23. petr napsal:

  Upravovat testery podle libosti aby vám vyhovovali čísla to jim jde velice dobře.Všechny testery se dají lehce upravit na přání

 24. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Zaujal mě celý článek svou , mírně řečeno podivností, ale zvláště mě zaujala doporučení a kritika premiéra Babiše-Bureše na konci článku :
  a) „PCR testování (vyšetření přítomnosti RNA viru v nosohltanu) by se mělo zkvalitnit, abychom mohli pozitivně testované rozčlenit dle stupně jejich nakažlivosti.“
  b) „Je také ke zvážení zavedení povinných pitev zemřelých v souvislosti s covidem – bylo by jasné, zda zemřeli „s covidem“ nebo „na covid“ a dozvěděli bychom se víc o nemoci jako takové.“
  c) !“Skandální pak je od premiéra v televizním rozhovoru slyšet, že hygienikům teď dodávají nové počítače.“
  K a) : co je nekvalitního na výtěru z nosohltanu, ví pan Reich, jak by se měl dělat ten „zkvalitněný“ výtěr?
  K b) : pokud si vzpomínám bývalo dobrým zvykem (a je snad doposud, pokud to nenívůbec všeobecné nařízení) dělat pitvu u každého zemřelého v nemocnici a silně pochybuji, že lidé s letálním průběhem nemoci covid-19, umírají jinde. To si autor opravdu myslí, že vichni co umřeli v ČR na covid-19, umřeli doma v hlubokém soukromí? Zdá se, podle toho jeho požadavku na pitvy, že si to opravdu myslí a potom nechápu, proč se při tak chatrných znalostech věci, pouští do psaní článku o ní.
  c) : Co je skandálního na tom, že premiér nám sdělív televizním rozhovoru, že „hygienikům teď dodávají nové počítače“? Proč by jim je, tz nové počítače, zřejmě modernější a rychlejší, neměli
  (kdokoliv) dodávat? Je to snad hřích nebo zbytečný výdaj. Pokud autor neví, že se počítače obměňují po jisté době používání a to nejen ve státních institucích, ale i v soukromých firmách, pak je mně jeho nevědomosti o tom že se obměňují nejen mechanické stroje a zařízení, automobily, a podobně, ale i hardwerová elektronika (počítače a mobily a další), velice líto a znovu se ptám, proč se pouští do psaní o tom, o čem zjevně toho moc neví. Je to pro peníze, nebo kvůli zviditelnění, Kde na toho lékaře ten pán studoval? A proč se to vůbec publikuje?

 25. Sam napsal:

  Žádnému doktorovi se nikdy neodporuje, nevyplácí se to.

 26. Sam napsal:

  Fotbalu také rozumí skoro všichni

Přidávání komentářů není povoleno