Foto: Profimedia

Konspirace versus inkvizice. Majitelé „jedné pravdy“ se vzájemně považují za idioty

Napsal/a Jan Žabka 13. října 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

ROZHOVOR. Takzvaní bojovníci proti dezinformacím se mnohdy dopouští toho, čeho jejich údajný nepřítel – rozdělení na my a oni. Podle religionisty Jana Kozáka z badatelské skupiny Konspiritualita jsme v zákopové válce, která nikam nevede. „Vše nelze vysvětlit fakty a racionalitou. Naše motivace je založena na citech a tužbách, na ty se musíme zaměřit,“ říká.

Jan Kozák, foto: HlídacíPes.org

V kontextu dezinformací se často mluví o hybridní válce, boji proti dezinformacím, obecně o hrozbě. Udělali jsme hrozbu z něčeho, co podle vás ve skutečnosti taková hrozba není?

Přestože je nepochybné, že třeba Rusko pracuje na šíření svého světonázoru formou placených médií třeba i trollích farem, jejich efekt je obvykle přeceňovaný. Naprostá většina konspiračních narativů a takzvaných dezinformací není orchestrovaná zvenku, případně – a to se často přehlíží – je nepřejímáme ani tak z Ruska, jako spíš z USA, z takového toho „Trumpovského“ podhoubí.

Podstatné ale je, že se uchytí jenom narativy a obrazy, které rezonují s něčím v nás. Na tohle je třeba zaměřit pozornost: Proč zrovna tohle rezonuje? Na jaký společenský nebo politický problém to poukazuje? Naopak snaha identifikovat nějakého velkého zlého aktéra na pozadí všech dezinformací a tím je odvysvětlit je vlastně sama o sobě konspirační teorie. To bych rád zdůraznil. Konspiracím nevěří jenom antisystémoví lidé, ale také systémoví lidé – ti, co vidí za vším ruské špióny a všemocného hackera Putina. Který ve skutečnosti prostě tak všemocný vůbec není, jak můžeme moc pěkně vidět v poslední době. 

Iluze bájných trollů a elfů

Z diskusí v rámci mediální a ověřovací komunity mám někdy pocit, že se její někteří zástupci dopouští přesně toho, co dělají dezinformace – rozdělení na „my“ a „oni“. 

Ano, je to trochu jako kdyby každá ze stran zápasila se svým vlastním stínem. Na jednu stranu tady máme konspiracisty, kteří jsou zcela přesvědčení, že celý systém je jen podvod, klam a faleš, což je jistým způsobem otravné, protože to nedává moc prostoru se z této pozice nějak pohnout. Cokoli jim nabídnete, tak se dozvíte, že i to je součástí systému a snaha je zahnat do pasti. 

Oproti tomu ale stojí skupina těch takzvaných bojovníků proti dezinformacím nebo konspiračním teoriím, kteří mají přezíravý, soudcovský nebo až inkvizitorský postoj. Jako by byli majiteli faktů a pravdy, která podle nich funguje jednoduše: buď fakta máte, nebo nemáte. A my je máme, takže vám to teď nandáme. Tím nechci říct, že fact-checking nemá svou důležitou úlohu, třeba je fakt dobře, že někdo kontroluje, jestli politici nelžou. Ale mávání fakty se stalo samo určitým rétorickým trikem jistého druhu lidí. 

Už od šedesátých let se v teorii vědy opakuje, že čistá fakta neexistují, vždy jsou zatížena teorií nebo ideologií toho, kdo se jimi zaštiťuje, vždy jsou selektovaná, vždy je z nich poskládaný nějaký příběh nebo obraz, který se někomu hodí do kapsy. Normální člověk to takhle explicitně neví, ale vlastně to tuší. A reaguje na to nedůvěrou k faktům jako takovým a k lidem, kteří se postavili do role strážců faktické pravdy.

Což paradoxně může ty, kteří konspiracím věří, utvrdit v jejich postoji…

Umím si představit, že za takovou povýšenost někteří lidé schválně věří těm nepravdivým věcem. Třeba já to na sobě rozhodně cítím. Když mi někdo povýšeně cpe nějakou jedinou pravdu, mám tendenci se vzpříčit a prostě jako neposlušný mezek schválně dělat pravý opak. Určitě v tom nejsem sám. Strašně podceňujeme roli emocí, pocitů a existenciální nastavení lidí. 

Stále přemýšlíme o věcech skrze fakta a racionalitu, ale většina našeho života není racionální navigace mezi fakty. Žijeme naše životy skrze vyprávění a emoce. Veškerá naše motivace je založena na citech a tužbách a vůbec ne racionalitě. Racio je služka emocí. Rozum nám pomůže se efektivně dostat tam, kam chceme, ale emoce, tužby, sny a představy jsou to, co nám říká, kam se vůbec chceme dostat. 

Není i ten takzvaný boj proti dezinformacím často hnán emocemi?

Já bych řekl, že je příjemné mít podobně jako dobrý policista pocit, že hájím správný civilizovaný svět proti černému ohrožujícími bahnu iracionality. Je to vlastně boj světla proti temnotě. Elfové proti trollům – a ejhle, přesně tuhle mytologii tu máme explicitně vyjádřenou v termínech, které se pro to ujaly. Obecně bych si pozorně všímal té silné rétoriky, která kolem konspirací a dezinformací je rozvíjená a je živená evidentně silnou emocionalitou. Je to fenomén takzvané morální paniky. 

O konspiracích se v rámci této vyhrocené rétoriky mluví stejně jako o sektách, drogách nebo nakažlivých nemocech. „Tetička propadla konspiracím, jak ji můžu pomoct?“ Je to patologizace toho fenoménu, která ničemu nepomáhá, jenom vytváří společenské stigma, které situaci zhorší. Začnu tetičku vnímat jako nějakého „mentálního malomocného“, který propadl temnotě. Přitom takhle patologizovat by se dalo úplně cokoliv a historie nám dává mnoho příkladů. Třeba křesťanská víra nebo počítačové hry nebo ekologický aktivismus. Jakmile to patologizujeme, jenom jsme vyrobili nepřítele, se kterým se už nedá mluvit, kterého je třeba jen odstranit.  

Od filmu ke konspirativnímu myšlení

Jak jsme se do takového stavu, kdy jsou konspirace společenský problém, dostali?

Konspirační myšlení se postupem času stalo široce sdíleným vzorcem. I toho, kdo není konspiracista, napadnou konspirativní myšlenky. Je to velmi prominentně obsažené ve filmech a seriálech – zvlášť devadesátky na tohle byly úplná žeň. Rádi o tom vtipkujeme. To ale znamená, že to máme v hlavě. Je to vzorec, kterým myslíme. Stačí málo a vtip přestane být vtipem. Ve chvíli, kdy se pro nějakou část společnosti situace stane obtížně snesitelnou nebo jejich odcizení od systému dostoupí nějaké míry, tak ten latentní vzorec najednou vystoupí do popředí a to se budeme divit, odkud se to vzalo. A reakcí na to od systémové části společnosti je samozřejmě zděšení. A v některých případech dokonce podobně konspirační představy o tom, že za všemi konspiracisty se skrývá nějaký zlý šiřitel, co za ně může. 

Takže takhle se podle vás dostáváme do stavu rozdělené společnosti?

Řekl bych, že ano. Samozřejmě situaci ještě výrazně zhoršuje web 2.0 a systém ozvěnových bublin, kdy se lidé jen utvrzují ve správnosti svých názorů bez toho, aby se pokusili pohlédnout na svět jinýma očima. Jsme ve stavu vyhrocené duality. Jedni čtou, já nevím, třeba zrovna web HlídacíPes.org, a druzí zase věří divokým konspiračním teoriím, jako jsou mimozemšťané nebo reptiliáni. Obě strany se považují za ty, kteří prohlédli pravý stav věcí, a považují druhou stranu za idioty. Výsledkem je zákopová válka, která k ničemu nevede. To je bohužel současná situace. Lidé nevědí, co s tím, protože „deratizace“ pomocí „debunkingu“ prostě nefunguje. Já tvrdím, že je důležité se podívat na přechodové formy. Hledat, co je tím chybějícím mostem mezi oběma tábory.  

Co tím myslíte?

Myslím tím hledat mezi „inteligentními konspiracemi“ na jedné straně a „systémovými lidmi ochotnými k reflexi a dialogu“ na druhé straně. Dám vám příklad. Na začátku tisíciletí byl velmi populární film Zeitgeist, takový undergroundový snímek, který šířil myšlenku o tom, jak je finanční systém humbuk postavený na vzduchu, že banky půjčují virtuální peníze, které neexistují a nejsou zhmotněné ve fyzickém světě a už vůbec nejsou kryté zlatem. Jde tedy o jistý kreditní systém, kdy každý má pocit, že něco má, ale nemá vůbec nic. A zajímavé je to, že to je samozřejmě do jisté míry pravda a je to v něčem trefná kritika systému. Vyjadřuje jistou hlubší emoci, která zpochybňuje to, v jaké iluzi to vlastně žijeme a jak nás ta iluze jednoduše ovládá. Najednou je svět jen lidská hra, ve které malé procento lidí bohatne a většina ostatních jsou jen figurky voděné za nos. Díky této řekněme inteligentně formulované konspirační teorii můžeme zahlédnout na jejím pozadí ty skutečně silné teze, ze kterých vychází – je to kritika našeho finančního systému, kritika globalizace atd. A to jsou věci, o kterých bychom se měli bavit, protože jsou to reálné významné problémy. 

Víra, že žijeme v počítačové hře

S tím voděním za nos mi to připomnělo film Truman Show a představu, že jsme součástí filmu nebo počítačové hry, ze které se musíme dostat…

Je zajímavé, že tyto filmy typu Truman Show, Smrtihlav nebo Matrix jsou všechny z období okolo roku 2000. Říká se jim gnostické filmy, protože připomínají starověký gnosticismus. Gnostické učení v zásadě říkalo, že svět, v němž žijeme, stvořil zlý bůh, že je to vězení a že cílem našeho života je prohlédnout klam, v němž žijeme, a uniknout z vězení na svobodu. Je to vlastně skoro takový buddhismus, ale navíc s temným bohem, který za všechno může. Gnostici přitom říkali, že tímto temným bohem je Hospodin. Že Bible je vlastně celá špatně, protože je to kniha o tom, jak sloužit našemu vězniteli. Gnosticismus je tedy takové antikřesťanství. Takže ty filmy jsou moderní převyprávění tohoto příběhu. Vypráví o tom, že hrdina žije v neskutečném světě a snaží se z něj dostat směrem jakoby „ven“ a většinou je tam nějaký temný vládce, který se mu snaží v jeho cestě zabránit. Tady vidíme, že zdánlivě vzdálené náboženské kosmologie jsou tady stále s námi, dokonce přítomné v hávu zdánlivě zcela nenáboženském – sci-fi filmy a konspirační teorie. 

A proč se to objevilo právě kolem roku 2000?

To není náhoda. Jde o zásadní moment, kdy konspirační teorie už byly mainstreamově známé, ale zatím nebyly považované za eminentní společenské riziko. V té době například Akta X a hromada dalších filmů byly plné různých konspirací a nikdo neměl problém s tím, že tak tvůrci populaci rozdali spousty námětů na nejrůznější teorie. Je to zároveň hrozně zvláštní moment v dějinách světa: deset let po pádu východního bloku. Čekali jsme ráj, ale nepřišel, místo toho jsme dostali pořádnou dávku neoliberálního kapitalismu. I Západ vlastně dostal tutéž dávku. Nedošlo ke konci historie, který prorokoval Francis Fukuyama, ale namísto toho došlo k neoliberální globalizaci. Bohatí se stali ještě bohatšími, chudí ještě chudšími, státy se staly v podstatě jen manažery obyvatelstva pro potřeby nadnárodního kapitálu. Jistý pocit „uvězněnosti ve falešném ráji“ je přesně ten pocit, který gnostické filmy vyjadřují. A který sdílí s konspiracemi.  

V té době vznikla i řada konspirativních dokumentů o pyramidách, ufonech nebo ďáblovi ovládajícím hudební průmysl, které se běžně vysílaly v televizi…

Už tehdy nad tím někteří lidé kroutili hlavami, ale to bylo většinou všechno. Existovala představa srandovního konspiračního teoretika, který má tabuli s červenými nitěmi, všechno propojené se vším. Ale tehdy ještě pořád šlo spíše o důvod pro zasmání a ne bezpečnostní riziko. Dnes jsou konspirace daleko vážnější téma. 

Dokonalá souhra konspirací a duchovna

Teď trochu přeskočím, ale jak spolu podle vás souvisí spiritualita a víra v konspirační teorie? 

Naše společnost je prolezlá fenoménem alternativní spirituality, teda tím, čemu se dřív říkalo New Age. Přestože je to velmi pestrý proud, má některé nepsané „články víry“. Jedním z těchto článků je představa toho, že příroda, přírodní věci a přírodní národy jsou nezkažené, čisté a zdravé, zatímco všechno umělé a civilizační je nezdravé a znečišťující. Vidíme to všude – od „organických“ výrobků, přes fascinaci šamanismem až po ekologický aktivismus. Já všem těm věcem fandím, jenom tvrdím, že je to víceméně náboženská představa. Součástí té představy je i to, že zemědělství a průmysl jsou okamžiky pádu, podobně jako když v ráji Adam snědl to prokleté jablko. Svět po pádu je zkažený. Všechno technické je prokleté a znečišťující. Hezký příklad je třeba taková paleo-dieta, což znamená, že jíte jen věci, které mohli jíst lidé před zemědělskou revolucí. Vracíte se do nedotčené doby před prvními městy a prvními zoranými poli a jíte jen borůvky a maso. Je to proto, že součástí vyprávění je, že civilizace je zkažená a naše těla na to vůbec nejsou stavěná. Proti tomu stojí příroda, která je harmonická a nádherná. 

No dobře, ale není snad pravda, že leckterý produkt civilizace je zdraví škodlivý?

Máte naprostou pravdu, stejně jako leccos v přírodě je pro nás nebezpečné a škodlivé. Jednotlivé případy je třeba prověřovat jednotlivě, ale tady je právě pointa v tom mytologickém obraze čisté přírody a zkažené civilizace. To je postoj třeba Wima Hoffa a dalších. Prostě naše přirozenost, naše tělo, a proti tomu zkažená genetická manipulace, chemikálie a tak dále. To vše je součástí jednoho velkého narativu – kontrastu. Funguje to jako trychtýř, který spoustu lidí staví do této antisystémové pozice, protože ve chvíli, kdy věříte v sílu svého těla a sílu přírody a proti tomu postavíte civilizaci se zkaženými produkty, tak mezi těmi zkaženými produkty najdete kromě geneticky zmanipulovaných potravin i geneticky zmanipulované viry nebo geneticky zmanipulované očkování a nejrůznější další věci, lékařské postupy, které dramaticky zasahují do těla prostřednictvím moderních technologií, to všechno spadá pod pojem „zkažená civilizace“, které je třeba nějakým způsobem čelit. A tady už nejsme daleko od té konspirační kosmologie: začínáte v egu jako pozitivní přístup ke světu, a pak bojujete proti zkažené civilizaci, kterou ovládá někdo v pozadí, ať už je to farmaceutický průmysl, nebo něco jiného. Ale můžete jít dál a místo farmaceutického průmyslu můžete zjistit, že to jsou reptiliáni, zvlášť pokud máte sympatie k esoterismu a představa neviditelných nebo jinak magických bytostí je pro vás něco normálního. Koneckonců pokud existují andělé a vědomý superorganismus Gaia, tak proč ne reptiliáni?

Připadá mi, že důvěra v konspirace je spíše negativní: někdo nám lže, spiknutí, snaha škodit. Kdežto spiritualita je spojená často s pozitivním nahlížením na svět, přírodu, sebe, okolí. Jak to vnímáte vy? Není to propojení trochu paradoxní? 

Řekl bych, že naopak, je to „match made in heaven“: konspirace a spiritualita jsou pozoruhodně kompatibilní. Konspirace nachází zlo v srdci civilizace – temné síly, které řídí politiku a dějiny. Alternativní spiritualita se o politiku nezajímá, zato nachází dobro v srdci přírody, dávnou moudrost Mayů, druidů, zdraví v bylinkách a meditaci. Vlastně se mi zdá, že oba směry se hledaly tak dlouho, dokud se nenašly. Konspiracismus je depresivní, není v něm nic dobrého, nedává žádnou naději, jediné potěšení je rozkrývání dalších konspirací, ale pocit uvěznění zůstává. Na druhou stranu esoterika nebo alternativní spiritualita je sama o sobě až příliš růžově pozitivistická, není v ní žádné opravdové drama. Není schopna uspokojivě vysvětlit zlo, proč věci v životě a ve společnosti nefungují, kromě poněkud vágních vysvětlení, že čakry nejsou ve správné harmonii. Dohromady ale fungují skvěle: shodují se v kosmologii – civilizace zlá, přírodno dobré. Přičemž každá se věnuje přednostně té jedné polovině a vytvářejí vyvážený celek v němž je světlo i stín, zlo je vysvětleno, ale existuje je cesta k dobru, není to beznadějné. Cesta k dobru je cesta k vlastním silám, ale také k silám přírody.  

Věda nemá odpovědi na všechno

To mi připomíná přístup zmíněného Wima Hofa, propagátora specifické metody dýchání v kombinaci s otužováním. Na festivalu Colours of Ostrava letos tvrdil, že když budeme žít zdravě a myslet na naše tělo, tak nepotřebujeme nemocnice. A dokonce ve svých videích tvrdí, že dokáže vyléčit rakovinu…

Inu, tady narážíme na další svár obsažený v nitru naší společnosti. Moderní medicína dosáhla zázraky, ale neřeší zdaleka všechno. Ve svém vědeckém přístupu zachází s člověkem jako kdyby to byl stroj a opomíjí obrovský rezervoár duševna a psychosomatiky. Prostě proto, že se tahle stránka obtížně vejde do toho, jak fungují vědecké experimenty a jejich metodologie. My často u lékaře dostaneme jen pilulky a jdeme domů, jako kdyby šlo jen o chemii, ale na imunitní systém působí spousta vlivů, mezi nimiž psychika, představivost, zážitek a sugesce hrají ohromnou roli. Domorodí šamani nedělali nesmysly, když svým klientům zpívali příběhy, dělali před nimi rituály a podobně. To jsou všechno manipulativní techniky, které obratně zachází s našimi samoléčícími schopnostmi. Co chci říct: díky bohu za moderní medicínu, ale současně i ona je slepá tím, že člověka bere jen jako stroj, kterému stačí vyměnit olej a víc s ním interagovat není třeba. Lidé jako Wim Hof jsou v jakési antitezi vůči současné medicíně a ve svém postoji jsou samozřejmě podobně vyhroceně jednostranní. 

Na celou řadu potíží jako jsou autoimunitní onemocnění, alergie a podobně, jsou účinné nějaké postupy, které normální biomedicína, aspoň tak jak se s ní člověk potkává u normálního praktika, vůbec neřeší. A to už vůbec nemluvím o tom, že i fenomény jako deprese řešíme primárně také jen prášky, které ale vlastně velmi často vůbec nefungují. Ale to nám nevadí, stále si myslíme, že v principu je řešením vždy správná chemická molekula. 

To, co dělají alternativci typu Wim Hof, je, že se jim zjevně podařilo v pár věcech do oblasti psychosomatiky trefit a některým lidem to skutečně může pomáhat a pomáhá s konkrétními problémy. Problém nastává ve chvíli, kdy se tyto figury samy evidentně vyhrocují a svůj postoj prosazují tak, že až odmítají moderní medicínu. To pochopitelně přiláká kritiky z druhé strany spektra, kteří spiritualitu a alternativní metody odmítají a kteří to začnou vyvracet. Obě strany budou majitelé nějaké pravdy, ale diskuze nikam nepovede. Zase budeme rozdělení na ty správné a špatné. 

Myslím, že na to by vám někteří lidé řekli, že nemůžete dávat v médiích prostor pět minut Hitlerovi a pět minut Židům. 

Já myslím, že je to hlubší problém. Je tu ve sporu moderní a postmoderní kosmologie. Moderna věří, že existuje nějaká pravda, a proto má v principu ráda dialog a disputaci a souboj idejí a metod, protože v hloubi duše věří, že se to vytříbí do nějakého optimálního stavu. Že čím víc perspektiv vezmeme v potaz, tím sofistikovanější budeme mít výsledek. 

Proti tomu stojí postmoderna, ta už vůbec koncept pravdy nemá. Jsou jen různé narativy. Jde o to, že my prostě prosazujeme náš. Dávat slovo komukoliv jinému nechceme, protože není pravdy, k níž by se dalo dobrat. Maximálně snahou o dialog dosáhneme toho, že dáme slovo jiným lidem než naši straně a tím umožníme rozšíření konkurenčního narativu. 

Odtud podle mě plynou ty současné tendence cenzurovat, „deplatformovat“. Pokud popřejeme sluchu lidem s příliš jiným narativem, prostě se tím rozředí ten náš. Můj osobní pohled je takový, že postmoderna má pravdu v tom, že se jedná o souboj narativů, ale zároveň jsem přesvědčený, že konečným soudcem všech narativů je „hrot principu reality“, na který se nabodneme a zemřeme, pokud si zvolíme příliš neadaptivní narativ. Mimoto ale máme opravdu velkou svobodu. Kultury minulosti byly velmi pestré a přežily dlouhá staletí střet s hrotem principu reality, i když věřily ve věci, které nám dnes přijdou extrémně ujeté. 

Nedoslovná víra v konspirace

Bavili jsme se o vědeckých metodách, ale když se v debatách o konspiracích argumentuje vědou, často přichází protiargument, že to, co věda teď považuje za pravdu, se může brzy ukázat jako omyl. Je i věda jistý druh víry?

Na to neumím odpovědět jinak než starým dobrým Thomasem Kuhnem, který už v šedesátých letech napsal knihu Struktura vědeckých revolucí. Od té doby ta badatelská diskuze postoupila zase jinam, ale je užitečné o tom takto přemýšlet: existují nějaká vědecká paradigmata, do kterých se vždy vejde jen určitý typ tázání, přemýšlení o věcech a typ způsobu dokladování, který je považovaný za důvěryhodný a správný. V jednu chvíli to ale pak nějakým způsobem přestane vyhovovat, ať už z důvodu proměny společnosti nebo technických možností, a najednou se vynoří nový způsob, který spoustu věcí toho předchozího paradigmatu neuzná. A přestože se do té doby jevily jako neuvěřitelně přesvědčivé, teď jsou to úplné nesmysly. Problém je v tom, že my dopředu nevíme, které věci to budou, a proto je podle mě důležitá i v těch diskuzích jistá pokora.

Co to vůbec znamená „věřit v něco“?

Na základě dost literalistického pojetí víry si myslíme, že to znamená věřit třeba v nějakého trojjediného boha, že máme konkrétní články víry, třeba zmrtvýchvstání, v něž věříme. Ale přitom víra většiny z nás je dána mnohem více postoji a hodnotami, jsou to jakési axiomy o kterých ani nepřemýšlíme. Jako třeba že právě věda má odpovědiv nebo že normální je jíst maso, nebo to, jak nám obrázek osobního štěstí opakovaně vykreslují romantické hollywoodské filmy. 

Pak je tu ještě jiný způsob věření a to je spíš to, že se něco stalo živým symbolem, který neustále používáme, aniž bychom si mysleli, že je to nutně něco reálného. Třeba obraz zombie. Když jsme unavení, řekneme, že se cítíme jako zombie. V noci se nám zdá, že nás zombie pronásledují. O Halloweenu se za ně převlékáme. Jsou na plakátech, ve filmech, deskových a počítačových hrách. Zkrátka nějak tu s námi jsou, i když ne doslova.  

Obojí typy víry se týkají i konspirací. Na nějaké hluboké úrovni odpovídají existenciální orientaci – pocitu, že náš svět ovládají zlé síly. Ale konkrétní povrchová manifestace, ta může být blíž obrazu zombie. Být trefná, ale ne braná doslova. 

Sociologické a antropologické výzkumy opakovaně ukazují, že většina konspiracistů vlastně doslova konspiracím nevěří. Často je vytváří nebo sdílejí proto, aby se stali zajímavými. Dávají je k dobru s ironickým nebo sarkastickým úšklebkem. Nebo s postojem něco na tom může být. To přeci ukázal i výzkum STEMu o šiřitelích dezinformací: motivací často bývá to, aby byli zajímaví nebo aby se blýskli ve své komunitě.

Antropolog Claude Lévi-Strauss se zabýval tím, proč jsou jistá zvířata tak významná v mytologiích některých společností, přestože je nejí nebo s nimi nemají nějakou specifickou interakci. Došel k tomu, že sice tato zvířata nejsou dobrá k jezení, ale jsou dobrá k přemýšlení. Čili jsou nějak zajímavá a jejich zapojení do příběhů funguje tak dobře, protože se dokáží snadno uchytit v lidské mysli. 

A stejně to vnímáte i u konspiračních teorií?

Ano. Konspirační teorie se často prostě uchytí v lidské mysli, protože jsou zajímavé, pošimrají nás na mozku na správném místě. Vyjádří přesně naše pocity. Pro někoho jsou cool a rozvíjejí existující symboliku, takže najednou to do sebe zapadne a v tu chvíli máte chuť to poslat dál. Je to jako když se šíří vtipy nebo memy. Nebo jako se celospolečensky uchytil obraz zombie a žije si vlastním životem. Zjevně do něčeho dokonale zapadl. Má své využití. Dobře vyjadřuje nějakou věc, která dosud v našem arzenálu chyběla. A to vlastně říká – velmi vtipně – slavný konspiracista David Icke: I kdyby ti reptiliáni neexistovali, tak bychom si je museli vymyslet

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)