Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Vojtěch Filip, komunista. FOTO: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia
,

Komunisté se za svou minulost nestydí. To byste ale měli, soudruzi, vzkazuje Paměť národa

Když předseda KSČM v rámci zahájení předvolební kampaně prohlásil, že se komunisté za svou minulost nestydí, ředitele sdružení Post Bellum, které natáčí životní příběhy pamětníků totalit 20. století, to rozzlobilo. „Slušný člověk nemlčí k drzostem. Myslím si, že sprostoty bývalých fízlů, politických gaunerů a vyděračů z komunistické strany, vyznávající marxisticko-leninskou utopii zákonitě vedoucí k zotročení člověka, bylo už dost,“ říká Mikuláš Kroupa.

Věří, že podobně to vidí i řada dalších lidí. A proto na neděli 27. června, v den výročí justiční vraždy Milady Horákové, svolává protestní shromáždění do Prahy a do Brna. „Polopaticky jim vysvětlíme, za co se mají stydět,“ říká Kroupa. „A stydět by se měli dnes i všichni ti, kteří s komunisty přímo či nepřímo vládnou nebo s nimi uzavírají dohody,“ dodává.

Komunismus, zločinný režim

V Praze shromáždění proběhne od 18 hodin pod Petřínem. Organizátoři věří, že i díky podpoře Milionu chvilek přijdou minimálně stovky lidí. U Pomníku obětem komunismu vystoupí s krátkými projevy například kněz Ladislav Heryán, někdejší politický vězeň 50. let, skaut Jiří Lukšíček, filozof Daniel Kroupa a další.

Od Petřína se průvod s transparenty kolem 18:30 vydá ulicemi Národní a 28. října, přes Václavské náměstí až k sídlu KSČM v ulici Politických vězňů.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


V Brně je místem setkání náměstí Svobody u orloje. V 17:30 se odtud vydá průvod na Jakubské náměstí, kde zazní projevy. Protestní shromáždění mají poukázat na zločinnou komunistickou minulost, od které se KSČM dostatečně nedistancovala. Naopak udržuje ve straně „tvrdé“ stalinistické jádro.

Současná KSČM se nadále hlásí ke svým předchůdcům, jejichž režim v Československu má na svědomí 248 justičních vražd, asi 8000 zemřelých během nespravedlivého věznění, 450 osob zmrzačených a zabitých na hraničních drátech železné opony.

Přes 250 tisíc lidí totalitní režim z politických důvodů uvěznil na roky do pracovních táborů, dopouštěl se zločinů na životech a majetku nevinných lidí, zničil selské rodiny, které po generace kultivovaly českou krajinu, ožebračil živnostníky a podnikatele, věznil a mučil tisíce intelektuálů, umělců, duchovních a dalších lidí.

Režim pronásledoval nejen své odpůrce, ale i ty, kteří pro něj nedostatečně nahlas projevovali nadšení, a nakonec i své vlastní vůdce. Komunistický režim je i podle zákona v ČR zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný.

Organizátoři akce sepsali k 27. červnu, ke Dni památky obětí komunistického režimu, protestní prohlášení s názvem „Styďte se“. Níže je jeho plné znění.

 

 

Máte se za co stydět, soudruzi

Ano, vy komunisté, styďte se za to, že se stále hlásíte ke svým předchůdcům, jejichž režim v Československu má na svědomí 248 justičních vražd, asi 8000 zemřelých během nespravedlivého věznění, 450 osob zmrzačených a zabitých na hraničních drátech železné opony.

Přes 250 tisíc lidí totalitní režim z politických důvodů uvěznil na roky do pracovních táborů. Bez milosrdenství se dopouštěl hrůzných zločinů na životech a majetku nevinných lidí. Selské rodiny, které po generace kultivovaly českou krajinu, živnostníky a podnikatele ožebračil o vydřený, spravedlivě nabytý majetek, ve věznicích a táborech umučil tisíce intelektuálů, umělců, duchovních a dalších lidí.

Kulturní a materiální hodnoty po staletí budované českou společností vláda jedné strany vyvrátila, zničila nebo nechala zpustnout. Režim pronásledoval nejen své odpůrce, ale i ty, kteří pro něj nedostatečně nahlas projevovali nadšení, a nakonec i své vlastní vůdce. Komunistický režim je i podle zákona v ČR zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný.

Soudruzi! Máte se za co stydět!

Stydět by se měli dnes i všichni ti, kteří s komunisty přímo či nepřímo vládnou nebo s nimi uzavírají dohody. 

Stydět by se měli také ti, kteří relativizují komunistické zločiny a zlehčují dobu nesvobody nepodloženými frázemi o údajné dohodě mocenských elit s širokou veřejností na základě nějakého dialogu, který zajistil stabilitu a tzv. „klid na práci“.

Ale stydět bychom se měli i my, protože statisícům spoluobčanů nedokážeme přesvědčivě vysvětlit, že zločinem na svobodě vlastní i druhých je volit politické strany a osobnosti, které tuto zemi orientují na Východ s obdivem k tamním nedemokratickým režimům a diktátorům.

My, generace narozená do svobody, máme díky Paměti národa k dispozici tisíce svědectví lidí, kteří zažili nacismus a komunismus ve 20. století. Naším úkolem je tyto příběhy předávat z generace na generaci, abychom nezapomněli, jakou cenu naše svoboda má.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

19 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Na Slovensku komunisti zmizeli v propadlišti dějin sami od sebe! V Čechách jsou pořád voleni do sněmovny!

  • petrph napsal:

   Btw, jak se tak dívám na údaje na wiki, na Slovensku se komunisti drželi v povědomí ještě tak do roku 2006. Do té doby měli kolem 6 procent (asi jako u nás), jenže pak vypadli z parlamentu, a už se o ně nikdo nezajímal, a to hlavně mediálně. Což je poměrně obvyklý vývoj jakékoliv strany vypadlé z parlamentu, i u nás.
   Jak se říká sejde očí, sejde z mysli, a pro média které potřebují silný zájem veřejnosti naprosto nezajímavé, ale i naopak, politická strana beztoho ab se o ní hodně mluvilo v médiích (i třeba negativně) nemůže uspět. Jak se zpívá v jedné tklivé písni „..zítra mě nikam na oběd nepozvou a dívky žádný mi nepíšou..:)))))))

  • Pavel Liška napsal:

   Nezmizeli. Jen se přejmenovali na Stranu demokratické (!) levice. Vedl je jistý komunista Peter Weiss, bývalý předseda KSS, který je od roku 2013 velvyslancem SR u nás.

 2. Radomír napsal:

  Každý by se skutečně měl stydět za to, co provedl neslušného, za své hrubé chyby, za hrubé porušování zákonů, práv jiných. Platí to pro minulost i současnost. Tedy i pro Mikuláše Kroupu. Dokonce i člověk, který se chová jako M. Kroupa neslušně a poruší v konkrétních případech etický kodex novináře, zásady odborné práce a dopustí bez řádné nápravy a omluvy zneužití pamětníků a publikaci falsifikací obsahu jejich výpovědí a publikaci nepravdivých a chybných údajů o nich v projektu Paměť národa a nezjednává bezodkladně nápravu a neomlouvá se a nepřizná veřejnosti a kolegům novinářům (viz http://www.pametnarodalhava.cz), má právo podrobovat kritice jiné. Vzniká tak ale problém, kdy M. Kroupa vyzývá jiné styďte se a sám se nestydí. A tak nakonec všichni si navzájem vymění své styďte se, své kolektivní obviňování a své černobílé soudy a odsudky a nadávky do desátého kolena a jede se v malém Česku dál, močálem černým kolem bílých skal.

  • Josef II napsal:

   Radomíre,ten konec je dojemný.Já bych ještě přidal.Byli jste většinou banda prospěchářů,kterým byl socialismus šumafuk,hlavně že jste měli svoje korýtka.Mnozí vaši soudruzi zastávali bez vzdělání funkce na které by se ve slušné společnosti nedostali.(hlavně,že jim to politicky myslelo vy tupci).Zastrašovali jste lidi,aby mluvili to čemu nevěřili,volby byly na 99.8 %.Vaš rektální alpinismus i přes okupaci k Sovětskému svazu byl neskutečný a byl až vlastizrádný.Dnešní KSČM,za co bojuje,za navrácení socialismu,beztřídní společnost,znárodnění nebo nehynoucí přátelství k Rusku?Můžete mi to vysvětlit?Budete se ohánět socialismem a přitom podporujete druhého největšího kapitalistu v Česku.Jediná vaše deviza je stáří,mladých pomatených soudruhů bude doufám zanedbatelné množství.

   • Radomír napsal:

    Josefe II každé nekvalifikované, neznalé a paušální nebo ideologicky zaujaté posuzování historie a jednání a motivů lidí v ní je ošidné. Nazíráno prostřednictvím faktů a poznáním skutečných motivů lidí může vše vypadat jinak než Váš jednoduše kádrujíci pohled, který je založen na přáních vidět věci takové, jaké je vidět chcete. Nazírejme tedy historicky. Věděl jste, že po válce vstoupilo do KSČ milion Čechů a Slováků, většina bez touhy po Vašich korýtkách a s naivním přáním, že už nikdy prvorepubliková bída a hlad, už nikdy masová nezaměstnanost a už nikdy masové exekuce na nejchudších a už nikdy válka? Věděl jste, že už v roce 1946 v českých zemích ti Vaši komunisté dostali ve volbách cca 40 procent hlasů, A že do roku 1949 byly v KSČ už tři miliony Vašich prospěchářů? Kolik to bylo spolu s rodinami? Samozřejmě, že ne všichni byli nezištní a slušní. Samozřejmě, že mnozí zastávali funkce, na které neměli. A docházelo i k ničím neomluvitelným tragédiím, i k justičním vraždám. A podřizovali se tlaku svého východního spojence, jako dneska se podřizují tlaku svého euroatlantického spojence. Nejsem od toho, abych je omlouval nebo hájil. A víte, že mnozí z milionu členů KSČ v roce 1989 spolu s rodinami vstupovali do ODS, k lidovcům a dalším? A víte, že korupční systém vybudovaný vládami ODS a ČSSD nevyžaduje od kmotrů a svých bývalých „komunistů“ a „antikomunistů“ také nevyžaduje od svých mnoha věrných a zasloužilých ani slušnost, ani vzdělání, ani odbornou kvalifikaci? Vaše toužená slušná společnost je ideál. Nebo snad naznačujete, že je třeba některé země nenávidět za to, kdo v nich vládne? Naivní víra ve voliče a příznivce ODS Babiše je jistě od někdejších voličů ODS, KSČM atd pozoruhodná. Stejně jako byla pozoruhodná víra ve Václava Klause a jeho krásnou ruku trhu a nezištné kmotry a privatizátory. Nehleďte Josefe na svět tak nesmiřitelně třídně a zjednodušeně a tak jednostranně podezřívavě.

    • Pavel napsal:

     Myslíš jako bída a hlad jako ve 30. letech v komunistickém russovětsku při nichž pomřelo několik milionů lidí, že radomíre. Tvoje fantasmagorie o motivacích proč se vstupovalo do komunistické partaje jsou směšné a zcestné. Když se po volbách v roce 1946 začalo ukazovat co je skutečnou motivací komunistických zločinců, tedy z Československa udělat kolonii a plundrovat ji ve prospěch russovětska a z lidí nadělat obdobně jako v russovětsku poddané a otroky, komunistickou propagandou (jako z oka vypadlou té goebelsovské) získané preference okamžitě začaly klesat. Proto taky nastal v roce 1948 puč. Smiř se s holým faktem, že komunističtí zločinci buď zkorumpovali nebo zastrašili miliony lidí. Ty miliony dobře veděly, že když nebudu kolaborovat, přijdou o místo, děti se nedostanou na školu, nemluvě o nějakém kariérním postupu nebo výhodách luxusu a zahraničních čest jako měla nomenklaturní komunistická a stbácká šlechta. Většina si ještě dobře pamatovala, jak skončili reální nebo jen imaginární odpůrci režimu (v komunistickém koncentráku) nebo ti co jen celý život tvrdě pracovali na svém a chtěli na svém i dále pracovat (na ulici, bez příjmu, nebo s takovým důchodem, že to bylo na umření hlady, kdyby jim nepomáhali příbuzní). Mimochodem, říká ti něco pojem logika. Kdyby ti „nadšení komunisti“ byli opravdu nadšení, myslíš že by masově opouštěli tuto zločineckou stranu, a vstupovali do jiných stran. Korupční systém a způsob lámání páteře jsi vystihl. Jenže jsi jaksi vytěsnil, že toto vyvinuli a zavedli komouši. Naštěstí už pomalu mizí, i když se na něm teď přiživuje ještě bureš.

     • Radomír napsal:

      Milý Pavle, tak silně si přejete, abyste měl jedinou pravdu, že ji upíráte dějinám. Když Vám vadí fakta, tak si vytvoříte svou jedině správnou novou skutečnost. Když mluvíme o životě Československu tak Vy chcete vést diskusi o Sovětském svazu. Když vedeme debatu o složitém, mnohovrstevném a barevném světě a o lidech a jejich postojích a činech, nikoli o černobílém světě Vašich schematicky šedých loutek, Vy začínáte se štětcem v ruce natírat vše na černo. V tom se podobáte těm, kdo chtěli mít svět černobílý v 50. letech, za studené války, ať už na té nebo oné straně.

    • Josef II napsal:

     Radomíre,z milionu českých bolševiků po roce 1989 v KSČM zůstalo necelých 70 tisíc,což dokazuje,kolik bylo v KSČ prospěchářů.Další zločiny Komunistů:Řekněte mi,jaký byl rozdíl mezy LM a SA.Který zákon legalizoval LM.Když píšete o odstranění bídy,tak mi řekněte,proč Německo,které bylo na rozdíl od nás totálně zničeno do deseti let po válce nás hospodářsky předstihlo a nemuselo dělat měnovou reformu jak vy v r.1953,kdy jste ožebračili zbytek národa.Z té prvorepublikové bídy mi spolupracovník,který tam před válkou pracoval tvrdil,že když přišel do Německa s korunou,tak se mu číšník klaněl k zemi.V šedesátých letech se klaněl marce nejenom čísnik,ale i vy.Za marku by jste prodali i vlastní babičku.Když si vzpomenu na vaše hesla a ty cancy na schůzích tak je mi ještě dnes zle.Co se týče kádrování na to jste byli dokonalí,síť špiclů v každém podniku,v každém uličním výboru byl propracován k dokonalosti a vy máte tu drzost napsat,že mám kádrovací postoj.Kdejaký nevzdělaný kádrovák určoval,zda vás pustí na dovolenou do Jugoslávie.Že ti vaši vzorní členové netoužili po korýtkách,vy jste neviděl film Všichni dobří rodáci?Takových vesnic a podniků byly tisíce.Nevzdělaní lidé ve funkcích jsou volení na rozdíl od dřívějška ve svobodných volbách,v soukromých podnicích je to volba majitele.O privatizaci není pochyb,co bylo ukradeno,to je povinost vrátit.Na závěr bych poprosil o konkrétní případ nátlaku euroatlantického spojence,Ještě nikde jsem nečetl nápis,USA náš vzor,S USA na věčné časy a nijak jinak,na každé fabrice americkou vlajku,na 1.máje americké vlaječky v oknech a průvodu,hraní americké a české hymny u každé příležitosti atd.Vy kteří jste lezli Sovětskému svazu do zadku jste dnes největší vlastenci.

     • Radomír napsal:

      Milý Josefe II, v něčem se podobáte Pavlovi, který chce vidět svět a lidi přesně podle sebe a vtěsnat to vše, co se tam nevejde, do Vašich černobílých škatulek. Na rozdíl od Vás nejsem pamětníkem Vašich tužeb po cestě do Jugoslávie a Vašich hořkých vzpomínek na kádrování Vaši osoby. Povedlo se Vám kádrováka oblomit? Měl jsem z dětství jinou zkušenost, mé rodiče podnik poslal do Jugoslávie na dovolenou bez kádrování za odměnu za tvrdou práci. Ale Vaše představa snesitelné prvorepublikové bídy, nezaměstnanosti a exekucí v porovnání s bídou v tehdejším Německu není Vaší zkušeností, je pocitem, který nemá oporu ve faktech. Je to známá historie a stálo by za to respektovat fakta. Máte-li pocit, že ti chudí v první republice, ti, kteří trpěli podvýživou, a ti, kteří neměli ani na běžnou lékařskou péči, si měli snad pochvalovat, že v Německu drancovaném vítězi 1. světové války a kapitálem je chudých víc a že mají hlad nesnesitelnější, tak to je nakrmit nemohlo. A hladové bouře a demonstrace nezaměstnaných nebyly výrazem rozmařilosti, a bylo je třeba tišit i olovem. Měnové reformy, ta Rašínova, ta z roku 1953 i ta Klausova z počátku 90. let, nechte si vysvětlit, kdo byl v těch reformách obrán o své válečné a jiné úspory či naposledy o socialistické úspory. A skutečně máte ten pocit, že je zapotřebí našim vojákům na expedice ve jménu velkého bratra hrát americkou hymnu a že v České televizi je zapotřebí, aby moderátoři a správní odborníci navíc nosili v klopách odznáčky s pruhy a hvězdami?

  • Sámo napsal:

   Komunisti by se měli stydět nejenom za minulost, ve které mají na svědomí stovky životů českých občanů, ale také by se měli stydět za současnou roli, kdy se spojili jako prodejné děvky se svým třídním nepřítelem jenom proto, aby se po nějakých 30 letech dostali k moci, protože jak se říká svůj k svému. Bývaly komunista a estébák Babiš a dnes kapitalista toho nejhrubšího zrna se spojil s levicovými stranami, aby se pak mohl bezostyšně napojit na státní penězovody a čerpal ve velkém státní i evropské dotace.

   • virus napsal:

    Ale ty dotace jsou výmysl kapitalizmu , je to penězovod daní z do kapes kapitalistů ! Komunistům poděkujte , že se vůbec vláda sestavila , také jsme se tu mohli léta zmítat v nějakém provizoriu !

 3. petrph napsal:

  Bohužel i na tomto je vidět v jak doslova kriticke medialni situaci to dnes žijeme. Źe stačî vytrhnout pâr slovíček z 
  projevu poltitika dat jim v titulku jiny vyznam a už jsou demonstrace v ulicich. Protozže komunistické zločiny z dob totality jest jistë nutne pripominat, nutno pripominat, leč když se podívåme do textu v úvodu zminêneho projevu zjistîme ze se v něm hovori jasně o minulosti uolynulÿch 30 let /už po sametu/ a za ty se tedy dneśni komunisté stydět ani omlouvat nemusi

 4. martin napsal:

  komunisti z politickych duvodu 250lidi povesili, 5-10tis zavrazdili a 200tis zavreli do komunistickych koncentracnich taboru.
  misto placeni vysokych duchodu jsme se k nim meli chovat jako se oni chovali k nam.
  aspon trochu

  • virus napsal:

   To bylo za Husáka a té ruské „okupace“ ? Doporučuji dát si do vyhledavače “ Splinter factor „! Těch 5-10 tisíc zavraždili jak ?

   • martin napsal:

    5-10tis lidi komunisti zavrazdili u nas pri vysetrovani, ve vezeni, v komunistickych koncentracnich taborech a pri pokusu o utek za svobodou.
    poslednim zavrazedenym politickym veznem u nas je Pavel Wonka zavrazdeny 26. dubna 1988 ve vezeni. pouhy rok a pul pred listopadem 1989.

    dej si do vyhledavace hladomor ukrajina. 5-10mil mrtvych behem 2 let. komunisticka genocida ukrajincu.
    treba pochopis co jste vy komunisti zac

 5. P. Radosta napsal:

  Za co se máme stydět, na co být hrdí

  Prý se máme stydět, my Češi. Že jsme si zvolili komunistickou stranu v buržoasních – tzv. svobodných – volbách (1946), jako dosud JEDINÝ národ v celé historii lidstva.
  Přirozeně: My se za to nestydíme ani co by se za nehet vešlo, a stydět NIKDY nebudeme.
  Naopak: My si svoji rodnou Stranu volíme znovu a znovu, a když ne přímo KSČ(M), tak alespoň osvědčené Stranické kádry (např. našeho Miloše a našeho Babiše).

  Takže, díky naší vrozené inteligenci a lidovosti budeme jednoho krásného dne opět svobodní a nezávislí, díky přítomnosti nepřemožitelné Armády Ruské federace na našem dědičném slovanském území.

  Ano, jestli se máme za co stydět, tak JEDINĚ za určitá zakolísání v naší jinak neochvějné cestě ke komunismu-putinismu. To první zakolísání (1968) nám pomohli vyrovnat naši starší ruští bratři, to druhé (1989 až 2013) už napravujeme sami. Po dalším zvolení našeho Národního Vůdce Babiše (už na podzim – nezapomeňte na svoji národní povinnost přijít k volbám a volit hezky česky!) bude zase o trochu lépe.

  Na shledanou v lepších časech!

  P. Radosta

  • martin napsal:

   v 1946 u nas zadny svobodny volby nebyly, to je chimera
   k volbam byly pod jednotnou kandidatkou narodni fronty pripusteny jen 4 strany – komunisti, socialni demokrati, narodni socialisti a lidovci.
   spousta lidi jako rolnici, remeslnici, zivnostnici, podnikatele, cast inteligence, nemeli koho volit. cast se priklonila k jedne ze 4 povolenych stran, cast hodili volebni listky.
   to, ze volby nebyly svobodny dokazuji vysledky na slovensku, kde s 60% zvitezila demokraticka strana, komunisti na slovensku nemeli ano polovinu co demokrati.
   takova strana v cechach, na morave a ve slezsku nebyla, protoze takovy strane benes s komunisty nedovolil kandidovat

Přidávání komentářů není povoleno