Mítink Andreje Babiše v Kopřivnici (srpen 2022). Foto: ALEXANDR SATINSKÝ / MAFRA / Profimedia

Komerční televize plní Babišovy plány a sny. Jejich přístup ovlivní volby

Napsal/a Robert Břešťan 13. prosince 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Přesně za měsíc začíná první kolo prezidentských voleb, večer před tím se v České televizi odehraje takzvaná superdebata všech kandidátů. Tedy všech ne… Jeden už dlouho dopředu avizuje, že nepřijde: Andrej Babiš. Diskusím s oponenty se obecně vyhýbá, ale v den D by si rád užil luxusu sólo rozhovoru na nejsledovanější české televizi Nova.

Sám Babiš prohlašuje, že do České televize nechodí „proto, že vás zkrátka nenechají domluvit“. Naposledy Babiše zval do svých otázek Václav Moravec, opět neúspěšně, a tak na první adventní neděli zůstala židle pro šéfa ANO prázdná a Moravec vyslýchal pouze premiéra Petra Fialu.

Jakkoli lze tomuto principiálnímu přístupu České televize a Václava Moravce rozumět, sólo pro Fialu je precedent pro Babiše – a pro jeho vlastní sólo na Nově v předvečer voleb. Nova z hlediska jeho marketingu oslovuje ten správnější typ voličstva a debaty na soukromých televizích neprosluly zrovna tím, že by moderátoři šli „na krev“ a hráli tvrdou roli chybějící opozice k jedinému hostovi.

Žádný div, že vývoj v televizní přetahované o prezidentské kandidáty s obavami sledují týmy spolufavoritů voleb Danuše Nerudové a Petra Pavla. A zjevně již kalkulují i s tím, že raději vyrazí proti Babišovi na TV Nova.

Indicie by tu byla: zatímco v tiskové zprávě z 21. listopadu Česká televize ještě psala, že „má potvrzenou účast ve vlastní Superdebatě dne 12.1. a 26. 1. od favorizovaných kandidátek a kandidátů s výjimkou Andreje Babiše“, v pozdější zprávě pro média z 1. prosince už opatrněji formuluje, že „všichni kandidáti jsou/ budou pozváni na čtvrtek 12. ledna“.

Máme jiné priority

Česká televize už v průběhu listopadu nabídla rivalům dosud v Česku nevídanou možnost: uspořádání společné „Národní prezidentské debaty“, a to před prvním i druhým kolem voleb. „Chceme tak veřejnosti zajistit co nejrovnější přístup k informacím o kandidátech, kteří se v daném kole budou o hlasy voličů ucházet,“ komentovala svou ideu Česká televize.

Oběma komerčním televizím předestřela plán na „společné vysílání, společnou dramaturgii i zastoupení moderátorů všech tří televizních společností“. Dosud se konkurenční televize shodly maximálně na tom, že společně odvysílají vánoční projevy prezidenta. A u toho také zůstane. Nova i Prima společné předvolební debaty odmítly.  

Komerční televize mají jiné priority – jde jim pochopitelně o sledovanost, příjmy z reklamy (jíž obkládají i politické debaty), avšak pominout nelze ani zájmy majitelů. Přestože je nikde veřejně neventilují a redakce se zaklínají novinářskou nezávislostí.

Připomeňme, že Novu vlastní PPF a o tom, že v politice své zájmy má a umí je prosazovat, může pochybovat – vypůjčme si slovník Miloše Zemana – jen troglodyt. Nebo ten, kdo zapomněl, jak se česká politika v zájmu byznysu konkrétních firem lísala v posledních letech k Rusku a především k Číně.

Majitel Primy Ivan Zach a jeho management už dříve prokázali, že s veřejným míněním umějí dle potřeby zahýbat – nezapomenutelným příkladem je nepokrytý tlak na novináře ze strany vedení redakce i zástupce managementu v době uprchlické krize.

Podobně byly i náznaky (či spíše svědectví zevnitř televize) o tom, že Miloš Zeman dostal v první volbě předem otázky a byl tedy na rozdíl od tehdejšího protikandidáta, tehdy dlouho favorita volby a partnera v diskusi Jana Fischera, připraven i na „překvapení“, kdy oba měli náhle reagovat na otázky položené v angličtině a v ruštině.

Pořád nejvlivnější médium

I když by společná televizní debata všech kandidátů vysílaná na všech televizích zároveň byla z hlediska rovného přístupu a férovosti voleb ideální variantou, v ideálním světě nežijeme.

Platí, že televize je stále nejvlivnější médium – a zejména ty komerční cílí na zásadní voličský kmen spíše starších lidí, kteří se dají snáze motivovat, případně vystrašit.

Třeba prezidentská superdebata na České televizi v roce 2013 zasáhla 2,8 milionu dospělých diváků a dvouhodinovky se účastnilo všech devět tehdejších kandidátů.

Duel Zemana s Jiřím Drahošem před druhým kolem volby v lednu roku 2018 sledovalo v ČT 2,7 milionu diváků. O tohle publikum Babiš a jeho tým ale zjevně vůbec nestojí, má svoje plány a sny. Komerční televize mu je pomáhají plnit.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)