Foto: Petr Topič / iDNES.cz / Profimedia

Kdo vrtí Řípem? Aeronet, národovci, komunisté a Babiš

Napsal/a Robert Malecký 6. prosince 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Jsem šokovaný z ­toho, že hora Říp nepatří státu, ale Lobkowiczům. Slova novopečeného poslance za Ústecký kraj a stále ještě dosluhujícího premiéra Andreje Babiše už pár dní zvoní mediálním prostorem. Kdyby přitom Babiš „svůj“ volební kraj znal, informace o pozemkových poměrech na Řípu by ho nemohla překvapit. Je to notoricky známá věc, mediálně vyšťavená už v letech 2009 a 2011. Čas od času ji poslední dobou zvedají jen národovci typu Ivana Davida nebo servery jako Aeronet.

Jsou to čtyři týdny, co si Babiš otevřel poslaneckou kancelář v Roudnici nad Labem. Tráví tam každé pondělí, rozdal pár koblih, usmažil si vajíčka a objevil Ameriku. Přesně řečeno fakt, že pozemky pokrývající nedalekou horu Říp vlastní americká větev rodiny Lobkowiczů.

Příběh Babišova severočeského exilu je dostatečně známý. Před volbami usoudil, že mu místo středních Čech, kde voliči dlouhodobě hnutí ANO nepřejí, bude lépe svědčit Ústecký kraj. Volby zde skutečně vyhrál a bylo třeba zde hledat i místo, odkud bude poslancovat a pečovat o blaho severočeského lidu. Volba nakonec nepadla třeba na Chomutovsko nebo dejme tomu Šluknovský výběžek, ale právě na Roudnici nad Labem. Z kraje Prahy je sem dojezdová vzdálenost po dálnici nějakých patnáct minut a úplně severočesky se zdejší Podřipané necítí.

Když máte kancelář a obvod, potřebujete i nějakou tu agendu. A tu Babiš našel na stránkách Aeronetu, který letos zkraje roku po letech mediálního klidu rozfoukal dávno známou a vyčpělou kauzu vlastnictví pozemků na hoře Říp. Ale o tom níže.

Okamura: Co takhle wellness?

„Jeden z občanů mě přivedl na nápad, že by stát měl Říp získat. Doufám, že je pan Lobkowicz vlastenec a mohl by Říp státu darovat. Nebo horu stát koupí, taky na to můžeme vyhlásit národní sbírku. Napíšu Lobkowiczům dopis a požádám je o jednání v této věci,“ řekl Babiš svému deníku MF DNES.

Pro přesnost. Nejde samozřejmě o horu Říp jako takovou, ale o lesní pozemky na jejím povrchu. Celkem asi o 70 hektarů, Lobkowiczové je získali v restitucích spolu s ostatním rodovým majetkem. Už v roce 2009 jednal Ústecký kraj o možném prodeji s Williamem Lobkowiczem z roudnické větve rodu, které byl vrácen například zámek v Nelahozevsi a v Roudnici nad Labem a v roce 2003 také Lobkovický palác v Praze na Hradčanech.

Na stole tehdy byly dvě varianty, vedle převzetí za symbolickou korunu odkup za 23 milionů korun. „Naším zájmem tehdy bylo propagovat symboly kraje, kterými je vedle rodiště Přemysla Oráče ve Stadicích a Peruce i hora Říp,“ vzpomíná dnes tehdejší náměstek hejtmanky pro regionální rozvoj a cestovní ruch Radek Vonka. Lobkowiczové prý tehdy byli ochotni pozemky prodat právě za zmíněných 23 milionů. „Byla to cena k jednání, zástupce Lobkowiczů tehdy říkal, že na transakci nechtějí zbohatnout a nikdy by pozemky neprodali do soukromých rukou,“ říká Vonka.

Už tehdy se do věci vložil i dnešní předseda národovecké SPD Tomio Okamura, tehdy v roli mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Pro ČTK uvedl, že Říp má velký potenciál nalákat české turisty, v současnosti nevyužitý. Okamura navrhl, že by na Řípu bylo vhodné postavit třeba rozhlednu a atrakce pro děti, aby se hora mohla zaměřit na turistiku rodin s dětmi. Restaurace na vrcholu kopce by podle něj byla vhodná třeba k nabízení staročeských gastronomických specialit za přijatelnou cenu. Nebránil by se ani myšlence na kopci postavit ekologicky přijatelný hotel s wellness službami.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Zatímco zmínek o chystaném plánu kraje najdeme v mediálních archivech celou řadu, jak jednání dopadla, už se nedočteme. Ze záměru každopádně sešlo, rada kraje ho v určitou chvíli stopla. „Předložil jsem záměr do rady, ale zazdila to tehdejší hejtmanka Jana Vaňhová. Její argument byl, že má požadavky na různé opravy topení v domovech důchodců a podobně, a v takové situaci nedokáže nákup pozemků před svými voliči obhájit,“ říká Radek Vonka.

Vaňhová o dva roky později zájem kraje o odkup pozemků popřela. „Kraj na to nemá prostředky. Navíc o koupi se nikdy nemluvilo, jen o bezúplatném převodu nebo dlouhodobém pronájmu,“ řekla deníku Aktuálně.cz. Dnes už Vaňhová s médii nekomunikuje. Po vraždě svého partnera Romana Housky a obvinění z rozkrádání evropských dotací se stáhla do ústraní.

V roce 2011 proběhlo médii druhé kolo „kauzy Říp“. Tehdy mělo podobu letmé zmínky, že se do hry vložil i ministr obrany a senátor za Litoměřicko a Slánsko Alexandr Vondra, který měl s rodinou Lobkowiczů znovu jednat. „Reálnost odkoupení se ukáže až po jednáních,“ prohlásil tehdy Vondra. Reálnost odkoupení se nejspíš po jednáních neukázala, neboť dalších deset let v médiích jakákoli zmínka o kauze chybí.

Americký radar na Řípu?

Ticho trvalo do letošního předjaří.

7. února se na webu Aeronet objevil článek, který stará fakta o vlastnictví pozemků znovu vrátil do hry. Odkazuje na dva dny staré „šokující zjištění“ vlastenecké strany Aliance národních sil, která 5. února vydala článek HORA ŘÍP UŽ NENÍ NAŠE, JE SOUKROMÝM VLASTNICTVÍM (i s CAPS LOCKEM).

„Záhada vlastnictví české národní hory Říp v rukách šlechticů z rodu Lobkowiczů, kteří se marně více jak 10 let snaží českému státu prodat horu za směšných 23 milionů korun, ale český stát provádí neustálé obstrukce a výmluvy, aby horu od šlechtického rodu nemusel odkupovat! Proč český stát nechce koupit do svého majetku národní symbol české historické státnosti a podmiňoval výkup symbolickou 1 korunou? Proč dosud nebyla vyhlášena národní sbírka? V pozadí stojí Vatikán a organizace Opus Dei, hora Říp je obrovský okultní zářič, který se nesmí dostat do rukou nepřátelské moci!“ napsal Aeronet.

To byl počátek další vlny zájmu z letošního jara, kterou při životě držely hlavně národovecké síly nebo komunisté. Jen o pár dní později na článek Aeronetu zareagoval Okamurův europoslanec Ivan David.

A předseda litoměřických komunistů Josef Šenfeld vypustil dokonce konstrukci o americkém radaru na bájné české hoře. „Hora je vlastně americkým majetkem a kdykoli ji paní Margareta (myšlena dědička Lobkowicz Margaret Brooks, pozn. red.) může pronajmout americkému státu. Klidně tady může být postaven i americký radar. Mohli bychom vůbec něco namítat?“ ptal se na konci března v Haló novinách.

Po jarní národovecké smršti bylo opět několik měsíců ticho. Do chvíle, než si novopečený severočeský poslanec Andrej Babiš v Roudnici usmažil vajíčka – a objevil Ameriku.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)