Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Finančník Pavol Krúpa (uprostřed) se na akcích proti Zdeňku Bakalovi angažoval i osobní přítomností na demonstracích. FOTO: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia
,

Bakala jako padouch z bondovky. Kampaň za 1,5 milionu dolarů objednal Krúpa, ukazují soudní listiny

Vykreslit miliardáře Zdeňka Bakalu jako padoucha z Jamese Bonda plánovali autoři očerňující kampaně, za níž stál další finančník Pavol Krúpa. Dokazují to emaily a dokumenty, jejichž kopie v americkém vládním systému zveřejnil federální soud v Jižní Karolíně. Právě u něj Bakala podal trestní oznámení na Krúpu, který dosud jakoukoli spojitost s kampaní popíral. Zdeněk Bakala teď požaduje odškodnění převyšující 76 milionů dolarů.

Americký soud do veřejného režimu uvolnil řadu dokumentů potvrzujících spolupráci mezi Pavlem Krúpou a firmou Crowds on Demand při organizaci kampaně proti Zdeňku Bakalovi. Tomu před dům v Hilton Head v americkém státě Jižní Karolina chodili protestovat najatí komparsisté coby demonstranti vystupující na obranu českých horníků OKD.

Kromě toho najatí autoři systematicky oslovovali kritickými maily i telefonáty instituce spojené s Bakalou. Například Aspen Institute, pražské centrum Dox, Knihovnu Václava Havla nebo třeba Design Museum v Londýně, které Bakala sponzoruje. Vznikla i speciální stránka StopBakala.org.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Zdeněk Bakala v září 2018 podal trestní oznámení jak na majitele firmy Crowds on Demand (v překladu „Davy na zakázku“) Adama Swarta, tak na slovenského finančníka Pavla Krúpu, jehož označil za objednatele kampaně. Podle žaloby se navíc Swart a Krúpa snažili Bakalu donutit, aby zaplatil 500 milionů korun za to, že „měsíce trvající obtěžování, očerňování a zasahování do jeho podnikatelské činnosti“ ukončí.

Zatímco Krúpa svůj podíl na akci od počátku popíral, Swart se už vloni lednu s Bakalou dohodl na narovnání a veřejně se omluvil za to, že jeho firma „vedla nepřátelskou kampaň proti panu Bakalovi“.

Součástí dohody bylo i to, že dá soudu k dispozici předchozí korespondenci s objednateli akce. A to se také stalo.

Krúpova mluvčí i jeho synovec

„Dokumenty společnosti Crowds on Demand byly zveřejněny v rámci dohody o narovnání s Adamem Swartem, ředitelem této americké astroturfingové společnosti. V rámci dohody pan Swart přiznal, že na popud Pavla Krúpy vedl očerňující kampaň proti Zdeňku Bakalovi,“ říká mluvčí Bakalovy společnosti BM Management Šárka Samková.

Nyní Bakala u amerického soudu požaduje po Krúpovi odškodné spolu s náklady na právní služby ve výši zhruba 76,2 milionu amerických dolarů. Kdy by mohl být vynesen rozsudek, není zatím jasné, jak ale říká Samková, právníci Zdeňka Bakaly „poté, co federální soud vyhodnotil právní odpovědi poskytnuté panem Krúpou jako nedostatečné, podali návrh na vydání rozsudku pro zmeškání“.

Do zmíněných dokumentů je možné nahlédnout po registraci do amerického vládního systému Pacer, obsahuje například zápis z výpovědi Adama Swarta a Zdeňka Bakaly nebo emailovou korespondenci obsahující i plány kampaně.

 

 

Pod zveřejněnými dokumenty sice není nikde podepsán přímo Pavol Krúpa, ukazují však jasně, že se na plánování kampaně aktivně podílel Krúpův synovec a manažer společnosti Krúpa Investments Juraj Krúpa a také tehdejší Krúpova mluvčí Barbora Hanáková.

Adam Swart navíc při výpovědi potvrdil, že se s Pavlem Krúpou viděl v prosinci 2018 po dobu několika dní v New Yorku a jednou i v Praze a řešili spolu právě kampaň proti Bakalovi. Upřesnil i to, že objednávka na akci přišla v březnu 2013 od firem Arca Capital a Krupa Global Investments. V letech 2018 a 2019 inkasoval Swart od Krúpových firem bezmála 1,5 milionu dolarů.

Ukázka ze záznamu výpovědi Adama Swarta

ZDROJ: americká soudní databáze Pacer, poskytnuto na žádost HlídacíPes.org

Zmíněná Krúpova mluvčí Barbora Hanáková v minulosti i na dotazy HlídacíPes.org opakovaně ujišťovala, že se Krúpa ve věci nijak neangažoval a že Adam Swart na kampani pracoval z vlastní iniciativy.

„Pan Pavol Krúpa nemá se zmiňovanými aktivitami, které měla vykonávat společnost Crowds on Demand pana Adama Swarta, žádnou spojitost. Pan Swart v této věci konal či koná dle vlastního uvážení, pan Krúpa žádnou činnost pana Swarta spojenou s osobou Zdeňka Bakaly neinicioval ani nefinancoval, v Jižní Karolíně nikdy nebyl,” řekla Hanáková už dříve na dotaz HlídacíPes.org. Dokumenty ale svědčí o opaku.

Ukázka z e-mailu s detaily plánované kampaně 

ZDROJ: americká soudní databáze Pacer, poskytnuto na žádost HlídacíPes.org

Když se na ni HlídacíPes.org obrátil nyní s žádostí o komentář k novinkám v případu, už se odmítla vyjádřit s tím, že „již ve společnosti nepůsobím a pro pana Krúpu nepracuji.“

Za zásluhy o stát

Americký podnikatel Adam Swart v rámci omluvy nechal zřídit web ApologyToBakala (v překladu Omluva Bakalovi), kde vysvětluje okolnosti zakázky a ukazuje přímo na Krúpu: „Jsem rád, že jsme já a moje společnost Crowds on Demand vyřešili tento spor s panem Zdeňkem Bakalou. Společnost Crowds on Demand byla najata společníky firmy Krupa Global Investments, kterou, pokud vím, řídí Pavol Krúpa, aby vedla nepřátelskou kampaň proti panu Bakalovi, a Crowds on Demand dostávala pokyny k vedení této kampaně výhradně od těchto společníků.“

Jeho slova nyní potvrzují dokumenty zveřejněné soudem. I když Pavol Krúpa dlouhodobě tvrdí, že se Swartem a jeho firmou nemá nic společného. Pavol Krúpa na dotazy nijak nereagoval. Jeho synovec, figurující v korespondenci se Swartem, se omezil na stručné oznámení: „Nevidím důvod reagovat na vaše otázky, když neeviduji žádnou žalobu od pana Bakaly.”

Pavol Krúpa se nicméně svým odporem k Bakalovi dlouhodobě netají, podobně jako prezident Miloš Zeman. Právě on Krúpovi v roce 2018 udělil státní vyznamenání – Medaili Za zásluhy I. Stupně, za zásluhy o stát.

Krúpa si původně pro spor v Jižní Karolíně najal čtyři právníky, s nimi ale ukončil spolupráci. Nemá tedy u amerických soudů právní zastoupení a hájí se sám. Svou roli v rozluce s právníky mohou hrát i finanční problémy, do nichž se slovenský finančník v poslední době dostal.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

16 komentářů

 1. Admirál napsal:

  Vykreslit miliardáře Zdeňka Bakalu jako padoucha nedá moc práce. On totiž padouch regulérně je.
  Jako doložka k tomu tvrzení zcela stačí jeho počínání při privatizaci OKD a jeho nakládání s byty OKD.

  Politická scéna přimhouřila oči a jako odměnou se financovali kampaně, nakoupila se média mající jediný úkol – očernit jejich oponenty.

  Padouch?

  Padouch.

  • Pavel napsal:

   Máš tam chybu. Správně je to takto. Vykreslit současného hradního čučkaře a další socanské podržtašky (jako třeba ozubená pleš) jako padouchy nedá moc práce. Oni totiž padouši regulérně jsou. Jako doložka k tomu tvrzení zcela stačí jejich počínání při privatizaci OKD, tedy přihrání za pár šupů kontrolní balíku akcí OKD bývalému vekslákovi a stbáckému konfidentovi koláčkovi, který následně z  OKD každoročně vytuneloval pár miliard. A když to s koláčkem zkrachovalo tak následoval prodej Bakalovi s tím, že v příslušné smlouvě byty OKD nikdo vážně nezabýval.

  • Karel Novotný napsal:

   Ten váš druhý odstavec „Politická scéna přimhouřila oči a jako odměnou se financovali kampaně, nakoupila se média mající jediný úkol – očernit jejich oponenty.“ nedává smysl. Jaká politická scéna? Jak může mít „politická scéna“ oponenty? Kdo to je?
   A to nemluvím o tom, že vám to nesedí časově: víte, kdy Bakala ovládl OKD a kdy Economii? A kdy a které sponzoroval politické strany?
   A vážně si myslíte, že někdo kupuje média „s jediným úkolem“?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Bakala je českým soudem uznaný „grázl“ (soud se Zaorálkem, který ho tak nějak nazval, kvůli nesplnění smluvní povinnosti odprodat vlastníkům byty z OKD). V USA zřejmě neberou na rozsudky českých soudů zřetel.

   • Josef II napsal:

    Oskare je to marné,je to marné.Co v USA mají dělat s rozsudkem českého soudu,který uznal,že se Zaorálek nedopustil trestného činu pomluvy,když nazval Bakalu grázlem.Jinak řádná jednoznačná smlouva dělá přátele.

  • Moutain napsal:

   Jednání okolo OKD bylo trestné?Ani Miloš Zeman přes plná ústa žvástů,žadné trestní oznámení nepodal.

  • Josef II napsal:

   Po druhé.Bakala zloduch,Babiš- Mirek Dušín.Pokud by byla řádná smlouva tak si Bakala ani nevrzne. Zeman,Špidla, ministr finanancí Sobotka,průmyslu Grégr jsou zodpovědni za špatný prodej Koláčkovi.Zemana opustila jeho sloní paměť.

  • Adam napsal:

   tady z toho komentare mezi radky cisi cosi, ze tu je padouch bakala a cisty krupa, ktery chtel svetu tuto pravdu odhalit. problem je, ze za krupou stal zeman a to je padouch tak 100x vetsi, treba jeho podpora buresovo podivnych privatizaci statnich firem, kdyz byl zeman premierem. to tenkrat stalo miliardy danove poplatniky aby bures takto pohadkove mohl zbohatnout. a jeho dalsi kariera, kdy kradl firmy, to by vydalo za 20 bakalu, co se tehdy delo. byvali majitele tech firem, pokud ziji, by mohli vypravet co je to nepratelske prevzeti. vsak i ten agrofert ukradl jeho majiteli. Kdyz se rika a, tak se ma rict i b.

 2. KarelT napsal:

  To že jeden finančník vede kampaň proti jinému, vůbec neznamená že Bakala není padouch. Bakala padouch totiž je a okecat se to nedá, všichni ví v čem má prsty.

  • Pavel napsal:

   Má prsty v leda tom, že využil totální nekompetence nebo totální zkorumpovanosti ksčssd (např. ozubená pleš) při sepisování smlouvy. Když to srovnáme s tím co na OKD napáchal současný hradní čučkař, když střelil za pár šupů OKD stbáckému konfidentovi koláčkovi, vypadá Bakala jako lilie.

   • josef napsal:

    … a já tady budu čekat na příspěvek, který bude znít, že “ Zdeněk Bakala je vzácný charakter“…

    • Pavel napsal:

     Čekat můžeš na co chceš, josef, ale to, že za tunelování OKD může současný hradní čučkař (který OKD za pár šupů střelil konfidentovi koláčkovi ) a ksčssd jako celek (proslulá svou neschopností sepsat smlouvu), nezměníš.

    • skeptik napsal:

     Takového příspěvku se josefe těžko dočkáte. On vzácným charakterem zcela jistě není a nebyl. Úplně stejně, jako například Babiš, Kellner, Křetínský a další a další. Bakala není ani lepší, ani horší, než ostatní naši miliardáři. Oproti těm ostatním má jen jednu vadu. Není nijak napojen na Rusko a tak se o něm mluví, zatím co o těch ostatních je ticho po pěšině.

     • josef napsal:

      Ale byl to kamarád a filantrop mj. i pro Václava Havla, Karla Schwarzenberga.. Minimálně tyto dvě osobnosti by rozhodně neskočili na lep komukoliv…

     • skeptik napsal:

      Josefe, máte pravdu. Určitě ti dva neskočili na leb žádnému miliardáři napojenému na Rusko.

 3. ivan napsal:

  Bakala jako věrný přítel apodporovatel Václava Havla nemůže být padouch. Vždyť Václav si vybíral přátele ryzího charakteru, dokonalé gentlemany a duchovní rádce.
  Takže bych žádal omluvu za toto označení skvělého muže zejména od tisíců lidí, které okradl o byty.

Přidávání komentářů není povoleno