Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Uvádění Adama Vojtěcha / foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
,

K očkování Starobrno zdarma, jak si Adam Vojtěch udržel loňskou formu a kdy vyrazí ČSSD demonstrovat proti vlastní vládě

PSÍ UŠI. A je to tady. Ministrem zdravotnictví se znovu stal Adam Vojtěch a rázem je po epidemii. Vláda vyhlásila její konec a řeší se už jen nepodstatné detaily, například jak dostat co nejvíc lidí na dovolenou do Chorvatska. Jen to očkování nám pořád trochu vázne, mladí moc nechtějí. Proočkovanosti by určitě hodně pomohlo, kdyby vakcína stála dejme tomu pět tisíc a pak ji dali v Kauflandu do akce za 199,- Kč. Nebo aspoň přidali Starobrno zdarma. Vítejte u komentovaného přehledu týdne, pojďme ke strojům.

 • Staronový ministr Adam Vojtěch měl první velkou tiskovou konferenci v pátek a nepřekvapil. Naopak – otevřel diskotéky, ale zakázal na nich hrát hudbu a tancovat, čímž plynule navázal na své výkony z předchozího roku.

„Z epidemiologického hlediska mi to připadá nesporně logické. Jsme přesvědčeni o tom, že lidé mohou přijít, sednout si a pobavit se a konzumovat, ale tanec jakožto pohyb, činnost, která se vztahuje ke kontaktu mezi lidmi, není povolený.“
(Adam Vojtěch po jednání vlády, iRozhlas.cz, 28. května)

Vládu k otevření restaurací a dalších služeb donutil rozsudek Nejvyššího správního soudu, který byl doručen na ministerstvo zdravotnictví v úterý a říká, že není v kompetenci pandemického zákona ani zákona o veřejné ochraně zdraví plošně uzavírat služby. Média o věci referovala široce, prakticky všechna se ale dopustila stejné chyby. Zpráva totiž není: Vláda v pondělí otevře restaurace a bary. Ale: Vláda minimálně dva měsíce svévolně likvidovala restauratéry, zatím neodstoupila.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Začíná se nám tu rozmáhat takový nešvar. Ministři za ČSSD začínají po sedmi letech společné vlády s hnutím ANO zjišťovat, že sedí v hyperpopulistickém projektu a rádi by se od něho aspoň navenek odstřihli. Což je samozřejmě tak trochu problém.

Pana ministra je nám samozřejmě příslušně líto, pláče hezky, jen se nemůžeme zbavit dojmu, že si plete Facebook s jednáním vlády. ČSSD je v prekérní situaci. Snaha jejího předsedy Jana Hamáčka vyvařit z kauzy Vrbětice nějaké ty politické body dopadla na výtečnou, ČSSD je pod jeho vedením něco jako alkohol lidstva: Taky se měří v promile. Pomalu se blíží okamžik, kdy k obveselení publika stejně jako před čtyřmi lety vyrazí protestovat proti vlastní vládě, to byl tehdy husarský kousek a voliči ho po zásluze odměnili.

 • Další příklad už patří do naší oblíbené rubriky Citátů, které uzrály jako dobře uleželý syreček. Je to právě rok, co nás poslanec ČSSD a bývalý předseda jejího poslaneckého klubu Roman Sklenák rozněžnil svým následujícím životním zklamáním.

Sklenák tehdy reagoval na volbu Hany Lipovské, Pavla Matochy a Lubomíra Xavera Veselého do televizní rady. My o rok později vidíme, že jsme spolu s ČSSD sežrali hada všichni, nejspíš i včetně hnutí ANO, které už nad děním kolem České televize pomalu ztratilo kontrolu. Odbržděný vagón se řítí z kopečka, nové členy rady už se možná do voleb zvolit nepodaří, což ale nic nemění na tom, že ta současná ve stávajícím složení ještě slušně zaškodí. Poděkovat můžeme právě třeba Sklenákovi a jeho naivitě.

 • A z hlubin loňských internetů ještě jednou. Málo se o něm ví, ale poslanecký klub ODS ve svém středu schovává neprávem opomíjeného myslitele. Jmenuje se Karel Krejza, je mimo jiné místostarostou v Litoměřicích a v minulosti už překvapil zákazem burkin na městských koupalištích.

„Přiznávám, že jsem doposud nikoho takového v Litoměřicích neviděl. Přesto je toto můj názor, a proto jsem ho prezentoval. Naše občany to zajímá.“
(Karel Krejza, iDNES.cz, 21. července 2017)

Je to právě rok, co se vystudovaný teoretický jaderný fyzik Krejza vydal pro změnu na pole epidemiologické a vyjádřil se i k tématu koronaviru a celosvětového spiknutí.

„Tvrdím, že na COVID-19 jako takový neumřel žádný zdravý člověk. Celé se mi to zdá jako hybridní válka, politický spor, který někdo vyvolal a novináři na to buď skočili, nebo nevím…“
(Krejza v rozhovoru pro web, který začíná na písmeno „P“ a nemůžeme ho zde sdílet, aby nezemřelo koťátko, 22. května 2020).

O rok později, po 30 tisících mrtvých, nezbývá než prozíravost pana poslance ocenit. Gratulujeme.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. petrph napsal:

  Nějak tak, přesněji řečeno, úsilí vložené do kauzy Vrbětice už bylo politicky vyvařeno, a další pozitivní výsledky pro pana Hamáčka a jeho partaj už očekávat nelze. Spíše naopak.
  Kór když nyní odstoupil sám Nejvyšší Zeman (ne ten z Hrádu, ten druhej), který už sám viděl, že toho je na něj moc. Kauza Čapí hnízdo, kauza Vrbětice, a už jistě věděl, že se řítí kauza Feri.
  To už je přece jen moc, na jednoho starýho právního harcovníka. Ať si to vyřídí všechno jeho zástupce, a jak pravil klasik “ přijde novej. Mladej. Ale to bude sekáč, pánové. Ten se nezakecá…“.
  Akurát nevíme to podstatné kdo (si) ho bude jmenovat, zda před volbama a nebo až po nich..

 2. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  „Jedním z nejsilnějších důvodů, proč hlasovat pro důvěru současné vládě, byl pro mě závazek v programovém prohlášení, že bude „důsledně podporovat nezávislost veřejnoprávních médií“. Říkal jsem si, že bez nás udělají z ČT vládní televizi. Nevím, jestli jsem tak trochu nenaletěl…
  — Roman Sklenák (@RSklenak) May 27, 2020“
  Pane Malecký, proč nemají být veřejnoprávní média nezávislá? Uveďte aspoň jeden rozumný důvod.

  „Tvrdím, že na COVID-19 jako takový neumřel žádný zdravý člověk. Celé se mi to zdá jako hybridní válka, politický spor, který někdo vyvolal a novináři na to buď skočili, nebo nevím…“
  „(Krejza v rozhovoru pro web, který začíná na písmeno „P“ a nemůžeme ho zde sdílet, aby nezemřelo koťátko, 22. května 2020)“.
  Něco podobného uvádí i odborníci epidemiologové, ba lékaři vůbec. Pročpak jste si vybral ke svému trapné vtipkování zrovna teoretického jaderného fysika? Vám nešla ani fysika nejaderná, že ano? proto jste se stal tuctovým novinářem. Kdybyste byl novinářem netuctovým, nahlédl byste do statistik, či se aspoň zeptal svých známých lékařů, pok nějaké máte, jaký byl zdravotní stav většin lidí zemřelých na covid-19 v Česku. Moji přátelé lékaři a není jich tak málo, mně říkali, že se jednalo hlavně o lidi nad 75 let s mnoha chorobami stáří, mladší pak většinou obézní, cukrovkáři a nemalé zastoupení měli pivaři a alkoholici vůbec. O kuřáky mezi zemřelými také nebyla nouze.

  Co se týká toho tance, tak Vy byste v době, třeba chřipkové epidemie, chodil na diskotéky tancovat, abyste zkusil, jestli tu chřipku nechytnete? Covid-19 je mnohem nakažlivější.

  • Jan Beránek napsal:

   Dobrý večer pane Oskare. Velmi rád čtu Vaše příspěvky,byť gramatika není Vaší silnou stránkou. Nicméně ve Vaších příspěvcích nikdy nezklamete.

  • Marek Kraus napsal:

   Vy jste ale důchodcovský myslitel, proč nejste víc vidět a slyšet? Vždyť sice bez vzdělání, gramatiky, zbytku mozku, ale víte všechno! Svět starým blbcům! Ba vašim kamarádům, a není jich málo, lékařům s čudlíky v hlavě…

 3. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  OPraveno:
  V říjnu 2019, kdy o koronavirech nebyla nikde ani zmínka (je pravda, že jsem se stáka se známým, který byl nějakou dobu v Itálii), jsem měl infekci dýchacích cest, cosi jako chřipku s vysokými teplotami (přes 38°C), nemohl jsem se pohybovat kvůli velké únavě a bolesti snad všech svalů a kloubů, protože jsem téměř nemohl dýchat a vypadalo to na moji poslední hodinu rozhodla po dvou dnech rodina a já souhlasil, že další den mne syn zaveze do nemocnice. Jenže, třetí den mně náhle spadla horečka, ulevilo se mně natolik, že jsem večer vstal a lehce povečeřel. Čtvrtý den jsem se cítil úplně zdráv, byl jsem jen zesláblý, ale to se spravilo během pár dní. V tom říjnu mně bylo přes 86 let. Nikdo z rodiny už pak nic takového nezažil, jen syn letos v lednu dostal v práci, je policejní vyšetřovatel, covid s lehčím průběhem, byl doma a my v karanténě (po deseti dnech nastoupil do práce), nikdo jiný z rodiny to nedostal.
  Nechtěl jsem to ještě jednou prožít, ať to bylo co to bylo a tak jsme se s ženou nechali naočkovat během března 2021oběma dávkami, bez jakéhokoliv zdravotního či technického problém, v jednom velkém centru. Dnes jsme naočkovaní všichni (snacha pracuje ve fakultní nemocnici a syn jako 60+)
  Nechápu, proč se lidé nechodí očkovat, přesto, že mohou a předtím, když bylo málo vakcín, tak ječeli , že se nemohou očkovat, že očkování jde pomalu, strkali nám všem před nos Izrael a nadával nna vládu že nezajistila dost vakcín, přesto, že věděli ze si to na starost vzala EK a potažmo EU.
  Jsou řvouni a při tom podělánci.

Přidávání komentářů není povoleno