Nový zákon o státním zastupitelství? I tentokrát zapomeňte. Foto: Profimedia

Justiční zápisník: Šílenství nejvyššího státního zástupce

Napsal/a Robert Malecký 26. srpna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Už je to tady zase. Ještě pořádně neoschnul inkoust na jmenování Igora Stříže nejvyšším státním zástupcem vlády Miloše Zemana, Agrofertu a zbytku Lidového domu – a už se řeší nový zákon o státním zastupitelství. Pořád stejná písnička: dejte nám víc nezávislosti, neodvolatelného nebo hůř odvolatelného nejvyššího státního zástupce a vlastní článek v Ústavě.

Igor Stříž se pohodlně usadil v křesle, na které zatím na poradách koukal jen z druhé strany stolu, rozdal pár rozhovorů, v nichž příkladně relativizoval svou minulost, a sešel se s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou. Ta je prý vstřícná ke Střížovu návrhu, aby z vlády stáhla novelu zákona o státním zastupitelství. Zde několik poznámek.

Ale to přece děláte úplně zbytečně, pane Stříži. Novela leží bez povšimnutí na vládě několik měsíců, nemá šanci, aby v tomto volebním období ještě prošla legislativním kolečkem, a jako taková je odsouzena k zániku už nějaký rok. Vláda navíc nevládne, už měsíc se promenáduje po zemi na kampani a nějakou dobu to tak zůstane. A to je jen legislativně-technická stránka věci. Především na změnách zákona neexistuje už několik let politická shoda, a to právě z důvodů, které Stříž s Benešovou popsali dále.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Stříž pokládá za nejpodstatnější upravit postavení vedoucích státních zástupců a rád by v tomto ohledu také zakotvil „luxusnější postavení nejvyššího státního zástupce“. „Nehodlám tento zákon vytvářet sám pro sebe, proto se nebudu rozpakovat prosazovat pro budoucího nejvyššího státního zástupce co možná nejkomfortnější podmínky v tom smyslu, že bude více nezávislý na vůli vlády, ne aby ho mohla odvolat tak jako mě každým dnem,“ řekl nejvyšší státní zástupce. To je vlastně nejstarší a také nejzásadnější spor celých těch deset let, co se diskuse o novém zákonu vede. Vždy si ho psali státní zástupci sami, ať už na nejvyšším státním zastupitelství nebo na ministerstvu, kde jako stážistka u Jiřího Pospíšila seděla Lenka Bradáčová.

A dál: Stříž nezastírá, že z jeho pohledu by byla ideální „maximalistická“ varianta změn zahrnující i změnu Ústavy, která by soustavu státního zastupitelství vyňala z moci výkonné. Neboli druhý zásadní spor. Státní zastupitelství jako součást justice? Opravdu? Nebo dokonce samostatný útvar mimo trojnožku legislativní, exekutivní a justiční?

„Jsem pragmatik, stojím nohama na zemi a vnímám, že o totéž se snažil i Pavel Zeman celých deset let a z nějakých důvodů to neprošlo,“ říká Stříž. Ano, z nějakých důvodů, především z těch, že přesně proti tomuto se zatím vždy dokázaly postavit všechny sněmovny a také třeba bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková.

„Nechtěl bych, aby znovu zaznívaly argumenty typu, že si státní zástupci píšou zákon sami pro sebe,“ říká pak Stříž k tomu, že se státní zástupci znovu chystají napsat si zákon sami pro sebe. To už je takový folklór.

Každopádně je to zatím účet bez hostinského. Pavel Zeman za deset let nedokázal vyjednat shodu pro nový zákon o státním zastupitelství, celou dobu u toho byl i Igor Stříž a v započatém díle, zdá se, hodlá pokračovat. K věci se už před stoletím vyjádřil Albert Einstein: „Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)