Vedení Svobodných: Bývalý šéf strany HC Strache a současný šéf Norbert Hofer

Jeden z „kluků z plakátu“ Tomia Okamury byl roky u neonacistů, potvrzují nové dokumenty

Napsal/a Vojtěch Berger 6. června 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Ještě před rokem si Tomio Okamura v kampani před českými komunálními volbami vypomáhal i tváří z Rakouska. Na plakátech mu sekundoval Heinz-Christian Strache, donedávna rakouský vicekancléř a šéf tamní strany Svobodných, která je evropským spojencem SPD. Nově zveřejněné dokumenty ze Stracheho mládí teď ukazují jeho neonacistickou minulost.

Že byl Strache kdysi aktivním sympatizantem neonacistického hnutí v Rakousku a účastnil se jeho akcí, se o dlouholetém šéfovi Svobodných vědělo. On sám to označoval za „hříchy z mládí a zvědavost“. Teď se ale objevily nové důkazy o tom, že nešlo jen o chvilkové poblouznění.

Rakouský časopis Falter zveřejnil fotografii z roku 1990, na které tehdy jednadvacetiletý Strache stojí s dalšími muži před mapou Německa v jeho hranicích z roku 1939, tedy z Hitlerovy éry. Na mapě jsou jasně vidět odtržené Sudety a černě vyznačené území protektorátu Čechy a Morava.

Strache sám v reakci na zveřejnění snímku odmítl, že by mapa měla cokoli společného s nacismem – znázorňuje podle něj „oblasti s německým osídlením před válkou“.

Pozdrav Heil od Heinricha

Časopis Falter dále zveřejnil poštovní pohled ze stejné doby, na němž se Strache spolu s dalšími podepsal pod pozdrav „Heil“, a vzdal tak úctu jednomu z nacistických vojenských důstojníků.

Strache se podepsal přezdívkou Heinrich, kterou používal v rámci svého buršáckého spolku. Falter ze všech indicií dovozuje, že Strache byl na rakouské extremistické scéně začátkem 90. let aktivní minimálně po dobu pěti let.

Proč konkrétně mají Svobodní blízko ke krajní pravici, HlídacíPes.org popsal opakovaně. Výrazná část vedení strany se hlásí k buršáckým spolkům, z nichž některé byly v minulosti kvůli extremistickým tendencím i v hledáčku tajných služeb.

Rakouští buršáci – úzce propojení s těmi v Německu – se v posledních letech „proslavili“ například kauzou kolem zpěvníku s narážkami na nacismus.

Členové Svobodných za sebou dále mají řadu verbálních úletů na hranici propagace nacismu či nenávisti vůči menšinám – například uprchlíkům nebo konkrétně muslimům – a to i za poslední rok a půl, kdy byli součástí rakouské vlády.

S Okamurovci v Bruselu?

V květnu Stracheho ze všech politických i stranických funkcí smetla aféra s tajně pořízenou videonahrávkou na ostrově Ibiza, kde se rakouský politik chlubí údajné příbuzné ruského oligarchy (ve skutečnosti o žádnou příbuznou oligarchy nešlo a žena byla jen figurantkou), že jí přihraje státní zakázky v Rakousku, když pomůže Svobodným k vítězství.

Strache se před svými voliči profiloval jako bojovník proti korupci a prosazoval logiku „Rakousko na prvním místě“. Když se proto provalilo video, na kterém se chová tak, že by byl ochoten prodat svou zemi výměnou za ruské peníze, sám rychle odstoupil.

Jeho vazby na extremisty tím ale neztratily na aktuálnosti. Kvůli vysokému počtu preferenčních hlasů v květnových evropských volbách má totiž nárok na mandát europoslance. Zatím neoznámil, zda jej přijme.

Pokud ano, stane se souputníkem dvou kandidátů zvolených za SPD: Ivana Davida a Hynka Blaška. Okamurova strana se totiž stejně jako Svobodní hlásí k europarlamentní frakci Evropa národů a svobody, kde budou klíčovou roli hrát Ital Matteo Salvini a Francouzka Marine Le Penová.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)