Gerald Nagler (uprostřed) v roce 1990. Foto: Profimedia

Jan Urban: Za Geraldem Naglerem. O mankurtech – nemyslících otrocích bez paměti

Napsal/a Jan Urban 10. srpna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Podle kyrgyzské legendy omotali nájezdníci zajatcům hlavu kusem čerstvé velbloudí kůže. Jak vysychala, svírala lebku nesnesitelným tlakem, který vymazal paměť i mravnost. Tak se zrodil mankurt – nemyslící otrok bez paměti, tupý vykonavatel jakýchkoliv nemravných a nelidských příkazů. Legendu o mankurtech často připomínal jeden z nejodvážnějších zastánců lidských práv a švédský zakladatel Mezinárodní helsinské federace, Gerald Nagler. Zemřel ve Stockholmu 23. července.

Spisovatel Čingiz Ajtmatov použil legendu o mankurtech v knize „Stanice Bouřná: Den delší než století“. Její vydání na počátku osmdesátých let minulého století způsobilo v tehdejším Sovětském svazu pozdvižení. Kniha byla okamžitě přeložena do více než dvaceti jazyků. Jenom v angličtině se do roku 2000 dočkala osmnácti vydání. Mankurt se stal odstrašujícím symbolem útlaku násilnických režimů a důsledků populistických a šovinistických hnutí po celém světě.

Polarizovaná společnost plodí strach a ničí prostor i možnosti pro diskuzi. Nelze diskutovat a hledat, když je heslem dne „svatý boj“ nebo „kulturní válka“. A vůdci svatých válek potřebují nemyslící, ale o to více nenávistné mankurty. V tomto ohledu není rozdíl mezi ruskými diktátory Stalinem a Vladimirem Putinem, americkým Donaldem Trumpem, maďarským Viktorem Orbánem či jejich čecháčkovskými pidikopiemi. Ublíženost bez výjimky zatemňuje myšlení a nevyhnutelně vede k agresi.

Známý ruský nezávislý novinář Andrej Lošak natočil strhující a navýsost aktuální dokument „Přetrhané vztahy“. Od devatenáctého června, kdy byl uveden na kanálu YouTube, ho už zhlédlo neuvěřitelných jeden milión a sedm set tisíc diváků. Dokument je střídmou, smutnou a tragickou ilustrací toho, jak agrese na Ukrajině rozbíjí v Rusku mezigenerační i partnerské vztahy.

Lošak sám se od začátku agrese netajil svým zděšením nad útokem proti nezávislé Ukrajině. V první den invaze napsal na tehdy ještě nezakázané platformě Echo Moskvy: „Všem nám dnes zničili budoucnost. Nikdy jsem si nemyslel, že budu svědkem takové obrovské katastrofy. Je to okupační, nespravedlivá, šílená válka, která se pro moji vlast (Rusko) stane hanbou na mnoho let.“

V dokumentárním filmu však zpovídá obě strany zničených rodinných vztahů s profesionálním nezaujatým přístupem. O to působivější jsou výpovědi novodobých mankurtů s propagandou vymytými dušemi, přesvědčených do hloubi svých duší, že za vším stojí Západ a Amerika, kteří „nám závidí a bojí se nás“. Děti, které nemohou mluvit se svými rodiči, rozpadající se manželství, slepý dědeček – veterán z okupace Československa v srpnu 1968, který rozumuje o oprávněnosti ostřelování civilních budov, protože stejně to tak prý dělali na Slovensku, když na ně střílela kontra.

Výpovědi „putinščiků“ jsou asi nejsilnější částí filmu. Prostá babička, stejně jako vzdělaný a zkušený právník nebo programátor žijící dokonce v Německu a mající přístup ke všem nezávislým informacím, opakují dokola, že „souhlasí s prezidentem Vladimirem Vladimirovičem“, a za vše viní banderovce, Západ a NATO. Ano, města asi jsou zničená, to také hlavně udělali Ukrajinci, „ale my to po vítězství opravíme“. A jedna hodná maminka, nechápající, jak může její dcera nesouhlasit „s naším prezidentem“, rovnou tvrdí, že Ukrajinci zabíjejí vlastní lidi, jen aby to mohli svést na Rusy.

Moc televize je v ozbrojených konfliktech – a ve všech politiky polarizovaných situacích – strašlivá. Nikdy neexistoval efektivnější nástroj k vymývání mozků a polarizaci názorů. V každé společnosti bude vždy existovat vrstva lidí náchylná věřit strašákům a zjednodušením, odmítající fakta, ale o to silněji reagující na obrazy nepřítele, kterého je možné jen nenávidět a při první příležitosti zničit. Mankurti dneška.

Jak ukázala poslední dvě desetiletí, proti nástrojné politické polarizaci nejsou imunní ani zralé demokratické společnosti. O to důležitější je trpělivý společenský dialog, který se shodne na odmítání jakéhokoliv populismu jako nepoctivého a nedůstojného vyvolávání konfliktů. Stejně důležité jsou nezávislé sdělovací prostředky, které takový dialog a jeho poctivost umožňují. Vlastnictví či kontrola sdělovacích prostředků představiteli politiky přímo vybízejí k nepoctivosti a neobjektivnosti informací a potřebný dialog ničí.

Gerald Nagler. Foto: se souhlasem Libri Prohibiti

Televize a sociální sítě dialog navzdory svým možnostem nekultivují – je snadné jiný názor nevyslyšet a uzavřít se ve vlastní bublině, která nepropustí dovnitř jiné argumenty. V takové situaci se jeví jako největší problém fakt, že Západ po roce 1989 a domnělém „pádu komunismu“ opustil nejefektivnější nástroj v soutěži s jakoukoliv totalizující ideologií – politiku obhajoby lidských práv. Práv nedělitelných, stejných pro všechny ve všech zemích a vyhlášených slavnostně v reakci na zatím nejděsivější válku v lidských dějinách Organizací spojených národů ve Všeobecné deklaraci lidských práv. I mankurt má lidská práva – ale nemůže je upírat jiným. Lidská práva dávají politice smysl, protože vytvářejí komunitu respektu k mnohosti, stejně jako důvěru. Jsou mnohem vlivnější než mocenské kšefty a ideologické konstrukty, náchylné k sebedestrukci při každé mocenské či personální změně.

V těchto dnech zemřel jeden z nejodvážnějších zastánců lidských práv a švédský zakladatel Mezinárodní helsinské federace, Gerald Nagler.

Legendu o mankurtech často připomínal, a dodával: „Otrok, který uvěří, že má nějaká vrozená a nezcizitelná práva, přestává být mankurtem“. Byl přítelem a příkladem i pro československé disidenty, nehnutelně odvážný a skromný. Často citoval svého blízkého přítele, sovětského fyzika a obránce lidských práv Andreje Sacharova: „Lidská práva jsou největším intelektuálním vynálezem dvacátého století.“ A sám dodával: „A nikdy nebude existovat lepší obrana proti diktaturám. Každý diktátor je bez sebe strachy, a vy mu řeknete, že lidská práva má i on. Neumí na to reagovat.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)