Premiér Petr Fiala. Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Jan Urban: Víra, že už Zeman bude hodný, je velká chyba Fialovy vlády

Napsal/a Jan Urban 10. dubna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. V této chvíli může česká politická scéna při zběžném pohledu vypadat téměř idylicky. ODS se nepřestává vézt na vítězné vlně z parlamentních voleb. Komunisté, jako memento a strašák třiceti polistopadových let, propadli do nevolitelna. Voličské podpoře vlády zatím prospívají i dosud v české politice nevídaně razantní postup vůči ruské agresi proti Ukrajině i aktivní podpora jednotného postupu spojenců v NATO a Evropské unii…

Nesporný úspěch zvládnutí pomoci čtvrtmilionové první vlně ukrajinských uprchlíků určitě také pomáhá vytvářet dojem sebedůvěry a spokojenosti s fungováním vlády. Nová opozice zatím pouze poněkud bezzubě obstruuje a kromě stěžování si na vládu nedokáže představit alternativu.

A vláda přitom všem ještě zvládá i složité manévrování kolem důchodů a podpory podnikatelů. Takže – jakoby zatím všechno šlo. Na obzoru se však sbírají tmavé mraky. A slušný kapitán by už začal připravovat loď na bouři.

Vysvětlovat své úmysly

Vítězství současné vládní pětikoalice naplnilo přání nadpoloviční většiny voličů a vyhnalo Andreje Babiše ze Strakovy akademie. Jeho ANO však zůstalo s převahou nejsilnější politickou formací v parlamentu a v rozbouřené době mu stačí počkat si na chyby vlády.

Spolu s otevřeně populistickou SPD budou sbírat protestní hlasy, které budou nevyhnutelně přibývat. Znovu a znovu je třeba si připomínat, že zázraky, a nic jiného sám vznik pětikoalice nebyl, jsou v politice jen časově omezenou komoditou.

Už teď, pouhých sto dní po zformování vlády, se ukazuje, že koalice není schopná předem dohodnout v parlamentě a Senátu jednotné hlasování. Ukazuje se, že shoda šéfů koaličních stran sama o sobě nestačí. Premiér Petr Fiala a vláda navíc nedostatečně vysvětlují voličům svoje úmysly. Po vlně úspěchů se tak může zdát, že pětikoalice začíná pomalu vyzařovat odér sebevražedné bezradnosti.

Debakl při tajné volbě členů mediálních rad ve Sněmovně, při kterém kandidáty koalice potopili její vlastní poslanci, je posledním varováním.

Připomeňme také politicky dětinské pošťuchování koaličních ministrů Pavla Blažka (ODS) a Víta Rakušana (STAN), stejně jako předsedkyně koaliční TOP 09 Markéty Adamové-Pekarové, kteří potřebovali veřejně kritizovat svého vládního kolegu ministra kultury Martina Baxu (také ODS), namísto, aby si své rozdílné názory na financování veřejnoprávních médií vyříkali za scénou, a veřejnosti představili až společný koaliční návrh.

Koalice, která nedokáže vystupovat vůči veřejnosti jednotně, a dávat tak příklad výhodností spolupráce namísto jalového hašteření, se rychle může změnit v trhací kalendář.

Nechat Zemana na pokoji

Ještě větší koaliční ponížení předvedl Senát svým komickým špílcem „posledního vážného varování“ na adresu prezidenta Miloše Zemana. Ten se jen o den později v novinovém rozhovoru svým poníženým a zdvořilým kritikům otevřeně vysmál.

Komukoliv s byť jen minimální znalostí věci, muselo být předem jasné, že mnohomluvný a povýtce pouze morální apel z dílny KDU-ČSL žádný efekt mít nebude. Nedosti na tom. Lidovci odmítli podpořit i kompromisní, politicky podstatně promyšlenější postup, navržený senátorkou Miroslavou Němcovou (ODS), která do něj vtělila naprostou většinu textu jejich vlastního návrhu. Znovu se ukázalo se, že lidovci jsou politicky a intelektuálně nejslabším článkem vládní koalice.

Podle zdrojů obeznámených s diskuzí uvnitř senátorského klubu KDU-ČSL byl za lidoveckým návrhem s bezzubou výzvou prezidentovi, aby se po zbytek mandátu, řečeno lidově, choval slušně, a plnil svoje ústavní funkce, sám předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Jeho údajný argument prý zněl asi takto:

„Podle dohody nám Zeman podepíše všechny zákony, které ve Sněmovně přijmeme, a my ho za to necháme až do konce mandátu na pokoji“. Potvrzovalo by to dřívější informace, podle kterých tuto dohodu na konci minulého roku vyjednal ministr Pavel Blažek s vedoucím kanceláře prezidenta Vratislavem Mynářem ještě v době hospitalizace prezidenta.

Jen těžko si lze představit hloupější a protiústavnější důvod. Koalice tak zbavuje Senát jedné z jeho nejdůležitějších pravomocí, a tou je kontrola prezidenta. Nikomu jinému Ústava takovou pravomoc nesvěřuje. Je to jen trochu jiná verze nechvalně známé opoziční smlouvy. Koalice, ovládající vládu i parlament, dává prezidentovi volnou ruku bez ohledu na ústavu, ale hlavně bez ohledu na zájem státu.

Ať se radši hodí marod

Ona snad existuje i dohoda, že Miloš Zeman se hodí na šest měsíců českého předsednictví Evropské unie marod, aby nedělal ostudu? Nebo se koalice předem dohodla, že si ho nebude všímat, ať se děje, co se děje?

Mají se voliči připravit na mlčení koaličních stran k dalším podvodným prezidentským milostem a 28.října ještě na jednu ostudu s udílením státních vyznamenání kamarádíčkům Miloše Zemana?

Na obzoru se mohou sbírat tmavé mraky, ale ODS se na svém kongresu nedostala dál, než k sebechvále.

V Praze si pro podzimní volby připravuje generální útok na koaliční Piráty. Lidovci jakoby ztratili s tradicí i pud sebezáchovy. A TOP 09 a Starostové se vyžívají v parlamentních zbytečnostech. Že by někdo měl v takovéto době dnes a denně hovořit k voličům, jak se zdá, nikoho moc nezajímá.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)