Miloš Zeman a jeho kancléř Vratislav Mynář. Foto: DAN MATERNA / MAFRA / Profimedia

Jan Urban: To, že prezident udrží tužku, nestačí. Hradní klika bojuje hlavně za sebe

Napsal/a Jan Urban 9. listopadu 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Když HlídacíPes.org začal už v polovině letošního roku upozorňovat na výrazné zhoršení jednání a fungování prezidenta Miloše Zemana, bylo to mnoha čtenáři vnímáno jako provokace. Uběhlo pár měsíců a bezvládný prezident musel být převezen na jednotku intenzívní péče, kde strávil čtyři týdny.

Do vojenské nemocnice se Zeman dostal až na poslední chvíli, výrazně podvyživený a v kritickém stavu. Policie dokonce proto začala vyšetřovat podezření ze spáchání trestného činu zanedbání povinné péče.

Po měsíci mlčení lékařů a mlžení prezidentské kanceláře se veřejnosti konečně dostalo vyjádření lékařského konzilia, z něhož lze vyčíst, že Miloš Zeman ve svých sedmasedmdesáti letech trpí nevyléčitelnou směsí chorob, je upoután na lůžko, ještě přinejmenším několik týdnů bude muset být vyživován voperovanou žaludeční sondou a nikdy už nebude schopen samostatné chůze či obstarávání vlastních potřeb.

Na Hrad už asi nedorazí

U normálního pacienta v Zemanově stavu by se podle oslovených lékařů nejspíše uvažovalo už jen o přechodu na paliativní léčbu, tedy „komplexní, aktivní a na kvalitu života orientovanou péči poskytovanou pacientovi, který trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stadiu“. Jejím cílem je už jenom zlepšení kvality života pacienta a zachování jeho důstojnosti. V české politice však moc vždy převažuje nad vším ostatním – a nad důstojností především.

Sám prezident v krátkém rozhlasovém proslovu přiznal, že už nikdy nebude schopen plnohodnotného výkonu funkce, což je skutečným obsahem výroku, že „je schopen vykonávat základní funkce“. Ale až prý to půjde, tak hodlá z Lán podepisovat potřebné dokumenty a občas možná přijme i nějakou návštěvu.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Na Hrad už asi nedorazí, a na zahraniční cesty či jednání už vůbec ne. Ale to že nevadí, protože za rok a půl stejně ve funkci skončí, a domek na penzi v Lánech prý už bude mít dostavěný. Podle prezidenta se za celou tu dobu stejně nic důležitého dít nebude, tak co.

Předsednictví Evropské unie v roce 2022, spor se sousedním Polskem o důl Turów, nepředvídatelné Rusko, energetická krize, nejvyšší deficit rozpočtu v dějinách země a desítky dalších vnitropolitických i zahraničněpolitických problémů tedy podle Miloše Zemana nejsou a nebudou důležité.

Představa korespondenčního boxu nebo fotbalu je každému pochopitelným nesmyslem. Proč to u výkonu nejvyšší ústavní funkce nemá platit?

Politické strany se předhánějí v „přáních brzkého uzdravení“ – za scénou se ale připravují na nejhorší a kupují si čas. Podle dvou nezávislých zdrojů HlídacíPes.org se v minulých dnech uzavřela dohoda o neútočení a vzájemné výpomoci přinejmenším mezi částí nejužšího vedení ODS a prezidentovým týmem. Vzešla z diskrétního vyjednávání mezi poslancem Pavlem Blažkem a vedoucím Kanceláře prezidenta republiky Vratislavem Mynářem.

Aktivace článku 66 stále ve hře?

Oba se přes svoje jihomoravské kontakty znají už dlouhá léta, Blažek se velmi dobře zná i s Milošem Zemanem už z dob opoziční smlouvy před více než dvaceti lety. Osobně potvrdil, že za prezidentem byl za letošní rok – ještě před hospitalizací – několikrát „na konzultacích“.

Mluvčí ODS Václav Smolka na dotaz HlídacíPes.org potvrdil, že se minulý týden Blažek s Mynářem sešel, ale podle jeho slov „žádná taková dohoda nebyla ani jménem ODS, ani jménem pana poslance Blažka nikdy uzavřena“.

Podržme se ale ještě výše zmíněných zdrojů, které z pochopitelných důvodů nechtějí hovořit na jméno. Podle nich má ODS výměnou za to, že prezident rychle jmenuje vládu Petra Fialy, ve které bude právě Pavel Blažek ministrem spravedlnosti, znemožnit jakoukoliv senátní či sněmovní debatu o schopnosti prezidenta vykonávat úřad. Nově jmenovaná vláda by také neměla žádným způsobem útočit na Kancelář prezidenta republiky a případné vyšetřování podezření na několik trestných činů vedení kanceláře půjde péčí nového ministra spravedlnosti do ztracena.

Mluvčí ODS takové zákulisní dohody důrazně odmítá: „Vámi zmiňované informace se nijak nezakládají na pravdě.“ Další část jeho vyjádření citujeme v celku: „Nadále platí, že pokud prezident nebude schopen vykonávat úřad a činit potřebné ústavní kroky, pak je na stole aktivace článku 66. Představitelé ODS v Senátu i ve Sněmovně to opakovaně dali najevo. ODS předpokládá, že ministři nové vlády budou nominováni jako výsledek dohody stran, jež získaly většinu ve Sněmovně. A jako taková i bude v následujících dnech či týdnech jmenována a získá důvěru.“

Zní to jasně a rozhodně; faktem však je, že to byli právě představitelé ODS, kdo jako první začali brzdit diskuzi o zmíněné aktivaci článku 66 Ústavy o převodu pravomocí prezidenta. V obou parlamentních komorách se pravda ukáže už tento týden.

Stranou zájmu mezitím zůstávají nedůstojné poklesky Miloše Zemana, které právě v těchto dnech vyplouvají na povrch. Za jeho pomluvu legendárního novináře Ferdinanda Peroutky se po sedmi letech soudních tahanic muselo minulý týden omluvit jménem státu Ministerstvo financí. Sám prezident toho schopen nebyl.

Ve stejný den ostravský soud s ostudou smetl Zemanem a Marií Benešovou iniciovanou žalobu proti podnikateli Zdeňku Bakalovi a společnosti OKD. Nemělo by zapadnout, že jenom na právních nákladech prohraného sporu zaplatí stát nakonec možná až stovky milionů korun.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)