Ruský prezident Vladimir Putin 9. května 2022 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí. Foto: Profimedia

Jan Urban: Odkopaný Putin z Rudého náměstí jako zrcadlo našich vlastních omylů

Napsal/a Jan Urban 10. května 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Vladimír Putin se mohl při svém projevu z 9. května na Rudém náměstí usoudruhovat – opakované oslovení „dorogije tavárišči“ hezky ilustrovalo jeho stesk po sovětských časech. Uzaklínal se sice památkou bojovníků proti nacismu a strašil Západem, katany, banderovci a nacisty, ale dojem zanechal prachmizerný.

Kromě oznámení, že ráno vydal prezidentský „ukaz“ o pomoci rodinám a pozůstalým po padlých na Ukrajině, se všechno ostatní dalo shrnout pod kolonku „propagandistický blábol“.

Nejzajímavější snad tedy byl fakt, že mocný prezident Ruské federace četl svůj projev z papíru, což nějakých dvacet let po vynálezu čtecího zařízení působilo poněkud staromilsky.

Zástupná válka proti Západu

V Putinově podání musel posluchač získat dojem, že Rusko porazilo nacistické Německo samojediné. O tom, že se Josef Visarionovič Stalin první dva roky druhé světové války s Hitlerem paktoval a dělil se s ním o výboje v Polsku, Pobaltí a Besarábii, samozřejmě ani slovo.

O tom, že by od roku 1941 existovalo nějaké válečné spojenectví se západními mocnostmi, které zásadním způsobem napomohlo motorizaci a dovyzbrojení Rudé armády, také ani slovíčko. Natož připomenout otevření druhé fronty. Ale komu by šlo v této historické chvíli „ohrožení vlasti“ o faktografickou úplnost či pravdu, že.

Většina světa už pochopila, že ruská agrese proti nezávislé Ukrajině je jen zástupnou válkou proti Západu. Vladimír Putin to na Rudém náměstí velmi jasně zopakoval. Přesněji řečeno, jde o válku proti fantasmagorické představě, jakou si ruská věrchuška o Západu v minulých dvaceti letech vytvořila.

Ono to je, samozřejmě, frustrující. Získáte obrovský majetek, ale doma v Rusku nenajdete uspokojivou úroveň luxusu. Máte moc, ale utrácet musíte jezdit na Západ, kterým opovrhujete pro jeho mravní zkaženost a dekadenci.

Vaše děti jezdí studovat na západní univerzity, protože jsou lepší než ty ruské. Zbývá jen balancování mezi pocitem neschopnosti systému doma v Rusku a opovržením bohatším Západem.

V této chvíli ale na skutečných důvodech krize, jejích omylech a fantasmagoriích nezáleží, protože válka stvořila nový začátek a novou realitu. Pokud nějakým zázrakem brzy neskončí, s velkou pravděpodobností bude ještě eskalovat a potrvá dlouho. V každém případě převrací naše životy a nastavuje drsné zrcadlo našim vlastním omylům, naivitě a hlouposti polistopadových desetiletí.

Hrdinové české vlastenecké party

Malý, ale výmluvný příklad: podle údajů České národní banky vystoupila v březnu meziroční inflace v březnu na téměř třináct procent, dosáhnout může podle odhadů až úrovně patnácti procent. Inflace v eurozóně byla podle údajů Eurostatu v březnu nejvyšší za celou dobu existence měnové unie, jenomže pouze sedm a půl procenta, tedy polovinu oproti české koruně.

V devadesátých letech tak populární kabinetní neomarxistický determinismus politiků a „vědců“, vyrostlých z Prognostického ústavu Akademie věd ČSSR, nikdy nenašel pro společnou evropskou měnu jediné kladné slovo. Pro ně bylo euro vždy jen „katastrofa“, „naprostý nesmysl“, případně „pokus euroelit o likvidaci národního státu“. Čeští exportéři si sice ťukali na čelo a rovnou obchodovali v eurech, ale politici si vedli svoje.

Dnes jsou „experti“ Institutu Václava Klause mnohem blíž ruským propagandistům než realitě. Jenom pro příklad: takový „ekonomický guru“, jako je Michail Chazin, na Sputniku odhalil, že inflace na Západě překročila už třicet procent, ekonomiky se hroutí a v létě už se všude dají očekávat sociální bouře.

Směle může konkurovat bývalému mluvčímu Václava Klause, a podle některých zdrojů jeho řídícímu orgánu, Petru Hájkovi, dnes jednomu z nejviditelnějších „hrdinů“ české vlastenecké, rozuměj dezinformační party.

Válka jednoduše postavila čecháčkovsky ideologické antievropanství před hodně nepříjemné zrcadlo reality. Hrozí ruské vydírání omezením nebo dokonce vypnutím nasmlouvaných dodávek plynu a ropy? Česká vláda okamžitě začala na úrovni Evropské unie konzultovat kolektivní řešení, které by zohlednilo i specificky česká rizika. Vyřešeno.

Potřebuje Česká republika nebo Pobaltí posílit leteckou a protiraketovou ochranu? Modernizaci armády? Jiné řešení, než dlouhodobá kolektivní obrana, plánování a financování už pro středně velký evropský stát prostě neexistuje. Vyřešeno. To neznamená, že instituce evropské a transatlantické spolupráce jsou bez vady.

Tváří v tvář ruské agresi si však snad už nikdo rozumný nedovolí zpochybňovat výhodnost českého členství v Evropské unii a Severoatlantické alianci.

Velká chyba Fialovy vlády

Premiér Petr Fiala a vláda v současné chvíli mluví k veřejnosti příliš málo a příliš shora. A to je v demokracii ohrožené válkou velká chyba.

Vyhýbat se nepříjemným otázkám o budoucnosti a předstírat, že politika rovná se českému parlamentnímu cirkusu, zodpovědný politik nemůže. Zvláště v čase, kdy z Ruska zaznívají hrozby zničení Západu během půlhodinového jaderného útoku a potřebě okamžitě mobilizovat nejenom veškerý vojensko-průmyslový komplex, ale převést na válečnou výrobu i celou ruskou ekonomiku.

A jako doušku na závěr a ilustraci toho, proti čemu dnes demokratický svět stojí: Ruská federace notifikovala svoji agresi na Ukrajině u OSN podle příslušného článku její Charty jako „akt sebeobrany“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)