Pavel Blažek, ministr spravedlnosti Foto: Profimedia

Jan Urban: Ministr Blažek si k sobě vybral podivné figury z časů (a mravů) opoziční smlouvy

Napsal/a Jan Urban 5. ledna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Osud každé koaliční vlády závisí na umění vyvažování zájmů a vlivů. Koalice pěti subjektů, které vytvořily novou českou vládu, představuje téměř nemožnou úroveň vzájemné tolerance, disciplíny a úcty k dohodnutým kompromisům. Rozhodující je však za všech okolností jednání a chování nejsilnější z nich, v případě České republiky tedy ODS.

Právě na ODS bude záviset, zda dokáže vést novou vládu k úspěchu, či ke zkáze. Nezapomínejme, že image celé koalice byla už v předvolební kampani postavena na příslibu „změny“.

Svérázný – a hodně varovný – příspěvek k tomu ovšem přinesly hned první kroky nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

Přítelkyně pana ministra

Namísto slibovaného étosu změny si jako svoje nejbližší spolupracovníky přivedl na ministerstvo dva notorické symboly doby a mravů „opoziční smlouvy“. Mají především nadstandardní vazby na prezidenta Miloše Zemana a jeho okolí. A každý z nich má za sebou, řekněme, poněkud pestrou politickou i profesní minulost.

Měli být dokonce tři, Gabriela Kloudová se však nakonec šéfkou Blažkova kabinetu nestala, i když tato informace v prosinci proběhla médii.

I tak připomeňme, že dnešní manželka bývalého ministra vnitra a neúspěšného předsedy ČSSD Jana Hamáčka byla v minulosti poradkyní premiéra Mirka Topolánka (ODS) a byla i přítelkyní exministra a ve své době vlivného pražského politika Karla Březiny (ČSSD), později odsouzeného za protiprávní jednání v dozorčí radě Pražského dopravního podniku.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Odsouzen byl i další její někdejší přítel, Topolánkův důvěrník Marek Dalík (ODS). Blízkým přítelem jí byl i kontroverzní starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS), jemuž dělala místostarostku.

V roce 2013 v touze po vlastní politické kariéře v tandemu s Janou Bobošíkovou prohrála volby s výsledkem blízkým nule. O dva roky později ale byla zpět na výsluní pražské politiky, když se načas provdala za opět vlivného bývalého náměstka pražského primátora Jiřího Vávru (TOP 09). Svatbu měli v Parkhotelu Popovičky, který patří manželce miliardáře Tomáše Maliny, bývalého spolupracovníka zavražděného mafiánského kmotra Františka Mrázka a podnikatele Tomáše Pitra.

I to možná nakonec vedlo k tomu, že sekretariát ministra spravedlnosti namísto Kloudové povede Martina Kováříková.

Na fotbal s Peltou

Druhým kontroverzním jménem je Jaroslav Bureš. Ten patřil k nejvlivnějším a zároveň nejkontroverznějším osobnostem polistopadové justice. Prošel řadou vysokých funkcí na Nejvyšším soudu v Brně i Vrchním soudu v Praze, byl ministrem spravedlnosti ve vládě Miloše Zemana a neúspěšně za ČSSD kandidoval na prezidenta.

Ústavní soud musel zrušit jeho protiprávní jmenování předsedou Nejvyššího soudu prezidentem Václavem Klausem, a v roce 2010 na něj dokonce ombudsman Otakar Motejl podal žalobu pro podezření z protiprávního ovlivňování soudního řízení.

V roce 2020 Bureš rezignoval na soudcovskou funkci, údajně „ze zdravotních důvodů“. Shodou okolností na něj ale předtím prasklo, že jeho dlouholeté kontakty v nejvyšším vedení notoricky podezřelého českého fotbalu nebyly zadarmo. Od Fotbalové asociace ČR, vedené tehdy později trestně stíhaným a odsouzeným Miroslavem Peltou, si nechal zaplatit zájezd na evropský šampionát pro sebe a svého syna za více než sto dvacet tisíc korun. Novému ministrovi spravedlnosti má teď dělat „politického poradce“.

A do třetice Radomír Daňhel. Ten je jedním z nejdéle sloužících ministrových přátel a spolupracovníků. Absolvent Fakulty týlového a technického zabezpečení Vojenské vysoké školy ve Vyškově, a držitel „průkazu radiotelefonisty letecké pohyblivé služby“ se po fungování v armádním školství a na Ministerstvu obrany objevil v druhé polovině devadesátých let v Brně jako podnikatel.

Dlouhá léta zaměstnával Pavla Blažka i jeho manželku ve svojí firmě DEUP. Společně nakupovali nemovitosti a v roce 2001 se pokusili založit i soukromou univerzitu Vysoké učení Brno. V jejích orgánech zasedali hvězdy tehdejší brněnské opoziční smlouvy Michal Hašek, Zdeněk Koudelka (oba ČSSD), ale i Radovan Novotný (ODS – později odsouzený na čtyři roky za korupci) a Markéta Vaňková, od roku 2018 primátorka Brna (stejně jako Blažek a Daňhel vyslýchána v minulém roce policií v rámci podezření na rozsáhlou organizovanou korupci v operaci „Stoka“).

Toto období patřilo asi k ekonomicky „nejúspěšnějším“, protože Blažek i Daňhel mohli před volbami 2002 shodně věnovat ODS dar čtyři sta tisíc korun za každého. V brněnských Zábrdovicích si tehdy také společně pořídili i dům.

Takhle změna nevypadá

V roce 2001 utajovaný, ale placený politický poradce ministra zdravotnictví Bohumila Fišera Koudelka podvodem zařídil Pavlu Blažkovi zcela zbytečné, ale lukrativní několikaměsíční zastupování ministerstva ve vleklém právním sporu se společností Diag Human. Ten měl být tehdy z rozhodnutí vlády co nejrychleji skončen dohodou o smíru, pro stát velmi výhodnou.

Blažek s Koudelkou nicméně prosadili zpracování dalšího „znaleckého posudku“, který zadali, komu jinému, než firmě DEUP. Pan Daňhel ani jeho „znalci“ neměli sebemenší odborné znalosti posuzované problematiky, ale jejich posudek přesně potvrdil sumu, kterou si ministr Fišer, podle vlastních slov ze slavného rozhovoru pro týdeník Euro, předtím „sám spočítal na zahrádce s kalkulačkou“.

Státu tak vznikla přímá škoda přes tři sta milionů korun a spor nebyl ukončen dodnes. Pokud ho stát prohraje, bude se škoda, zapříčiněná Daňhelovým „znaleckým posudkem“, počítat v miliardách…

Zbývá otázka, zda premiér Petr Fiala nechává vědomě na ministerstvu spravedlnosti vyrůst druhé mocenské centrum, které bude ve vládě a koalici prosazovat a chránit zájmy Hradu, nebo – a to by byla ještě horší možnost – se tak děje bez jeho vědomí.

V této chvíli je tak prokazatelná jen jedna věc. Přinejmenším na ministerstvu spravedlnosti můžeme na změnu zapomenout. Stejně tak nevěstí nic dobrého, jak k tomu mlčí vládní koaliční partneři.


Pozn. red.: Text jsme aktualizovali v pasáži o šéfce ministrova kabinetu. Ten namísto Gabriely Kloudové nakonec povede Martina Kováříková.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)