Hradní kamarila musí myslet na budoucnost. S pomocí ministra Blažka získává uvnitř „staré ODS“ podporu pro „opoziční smlouvu 2.0“. Foto: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Jan Urban: Jen dvojí druh lidí se vysmívá právu – ti, kteří ho překračují, a ti, kteří ho dělají

Napsal/a Jan Urban 28. června 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Na úvod přiznejme, že titulek si autor tohoto textu vypůjčil od spisovatele Terryho Pratchetta. Je ovšem naprosto výmluvný. Přesně před pěti lety, 25. června 2017, vydal HlídacíPes.org článek s názvem „Deset otázek k arbitráži Diag Human“. A všech deset bylo mezinárodní arbitráží letos v květnu zodpovězeno, světe div se, v neprospěch České republiky.

Za pět takto zbytečně promarněných let narostly dlužné úroky o dvě a půl miliardy korun. Podle zákona by za to někdo měl nést odpovědnost.

Letos 14. června odpoledne se v Poslanecké sněmovně sešli k důvěrné schůzce ministři pěti stran vládní koalice se členy vedení opozičních stran ANO a SPD. Bylo nutné najít způsob, jak alespoň načas zabránit veřejnosti seznámit se s více než třísetstránkovým detailním odůvodněním rozsudku mezinárodního arbitrážního tribunálu.

Ten totiž odsoudil Českou republiku k zaplacení více než 16 miliard, vůbec nejvyšší náhrady státem způsobené škody v její historii. A z konkrétních dokumentů tam citovaných lze snadno odvodit trestní zodpovědnost politiků a úředníků, kteří to zavinili.

Hlavně klid na práci

Schůzka byla poměrně nekomplikovaná, protože všechny strany měly společný zájem – za každou cenu zabránit zveřejnění odůvodnění a vyšetřování mnohonásobného a systematického porušování zákona – místo toho, aby někdo opravdu začal zjišťovat, kdo zavinil onu šestnáctimiliardovou díru do rozpočtu.

Největší část té sumy totiž tvoří právě už zmíněné zanedbané úroky. Přitom každá vláda od roku 2008 měla zákonem jasně popsané možnosti, jak nárůst úroků okamžitě zastavit – třeba složením dlužné částky u soudu.

Pozoruhodné je, že starostové českých obcí jsou českými soudy odsuzováni i za nevymáhání drobných smluvních pokut. Paragraf o povinnosti „jednat s péčí řádného hospodáře“ (§159 Občanského zákoníku) ale v Česku zjevně neplatí pro všechny.

Opakované rozhodnutí nezastavit nárůst miliardových úroků v případě Diag Human patří mezi hned několik trestných činů představitelů všech vlád od roku 2008 v této věci. Pro pořádek – jde o vlády Mirka Topolánka (ODS), Jana Fischera (úřednická), Petra Nečase (ODS), Jiřího Rusnoka (úřednická), Bohuslava Sobotky (ČSSD), Andreje Babiše (ANO) a nyní již i Petra Fialy (ODS).

Podle neveřejné dohody politických stran ze 14. června nesmí žádná ze stran požadovat zřízení vyšetřovací komise sněmovny. Policie a státní zastupitelství také nezahájí žádné vyšetřování. Nikdo z politiků se nebude ke kauze vyjadřovat. A především – žádná ze stran nepoužije prohranou arbitráž a „pochybení“ v kauze Diag Human ve volební kampani před komunálními a prezidentskými volbami.

Vláda se odvolá (což již udělala), a získá tak pro všechny „čas a klid na práci“. To, že statistická úspěšnost odvolání k Vrchnímu soudu v Londýně v podobných případech kolísá mezi dvěma až šesti procenty (a mezitím naběhne dalších sto milionů úroků), je vedlejší. Jako argument prý byla opakovaně použita i potřeba hladkého průběhu českého předsednictví v Radě EU v druhé polovině roku.

Obraťte se na finance

Pokud zákon neplatí pro všechny stejně, je jenom nástrojem lumpů k ovládání ostatních lidí. Tady se vládní koalice zavázala nezdvihnout proti Andreji Babišovi hned několik trestných činů, ke kterým se v roce 2017 sám trochu hloupě přiznal v projevu v Poslanecké sněmovně.

O co šlo? Chlubil se před poslanci, že po prohraném soudním sporu v Lucembursku po rozsudku dokázal vyprázdnit všechny soudem zablokované účty České republiky a „stáhnout aktiva“. Což naplňuje paragrafy o „útěku před věřitelem“, „pohrdání soudem“, „zneužití pravomoci“. Od roku 2014, kdy k tomu došlo, narostly úroky skoro o čtyři miliardy. Nikomu z „demokratických stran“ to zjevně nevadí.

Jenomže Andrej Babiš ví zase hodně špíny na ostatní. A tak je prolhané příměří pro všechny nejjednodušším řešením. Omerta, tedy mafiánský zákon mlčení, zatím ve sněmovně funguje.

HlídacíPes.org požádal předsedy všech sněmovních poslaneckých klubů o krátký rozhovor na téma této skončené arbitráže. Reagovali pouze dva. Jan Jakob za TOP 09 natvrdo sdělil: „V této záležitosti nebudu podávat žádný rozhovor. Obraťte se, prosím, na ministerstvo financí.“

A asistentka předsedy lidoveckého klubu Marka Výborného napsala, že „bohužel pan Výborný k této kauze nemá dostatek informací, prosím, obraťte se na resort financí. Avizovala jsem jim, že se ozvete.“

Ostatních pět šéfů poslaneckých klubů, tedy Alena Schillerová za ANO (ta dokonce jako bývalá ministryně financí měla zmíněnou arbitráž na starosti), Marek Benda za ODS, Josef Cogan za STAN, Radim Fiala za SPD a Jakub Michálek za Piráty, neodpovědělo vůbec.

Všichni při skládání poslaneckého slibu přísahali na Ústavu a jako zákonodárci mají povinnost kontrolovat moc výkonnou. V tomto případě to nedělají. A tak se historie opakuje.

Opoziční smlouva 2.0

Ministr Blažek staví s pomocí Hradu v brněnské organizaci ODS a na ministerstvu spravedlnosti „druhé mocenské centrum“ pro případnou reorganizaci vlády po skončení českého předsednictví v Radě EU.

Jeho náměstkem „pro řízení sekce mezinárodní a evropské spolupráce“ (sekce 300) se 18. března stal jeho bývalý spolužák z brněnských práv Richard Krpač, který v letech 2013 až 2020 vedl ekonomickou sekci české ambasády v Pekingu a Šanghaji a je velmi dobrým přítelem pánů Hlinovského, Mlynáře a Nejedlého z Pražského hradu. Tato sekce, mimochodem, nikdy předtím neexistovala. I dnes naprostou většinu mezinárodní agendy ministerstva zajišťuje sekce 310 Oddělení mezinárodní spolupráce a EU.

Hradní kamarila (viz slovník cizích slov – vlivná skupina lidí v pozadí pletichářů ovlivňující rozhodující funkcionáře) musí myslet na budoucnost. S pomocí ministra Blažka získává uvnitř „staré ODS“ podporu pro „opoziční smlouvu 2.0“.

Vykresleme proto možnou budoucnost. V zákulisí se už nyní hovoří o tom, že ještě před podzimními místními volbami by mělo dojít k vyvolání afér kolem menších koaličních stran – tedy Pirátů, KDU-ČSL a STAN. Začátkem příštího roku, tedy po skončení českého předsednictví, by pak podle tohoto plánu mělo dojít k reorganizaci vlády. Oslabené malé strany se buď podrobí, nebo budou vypuzeny z vlády a nahrazeny podle situace neveřejnou nebo otevřenou „opoziční smlouvou 2.0“ mezi ODS a ANO.

Andreji Babišovi se otevře cesta na Hrad a pro Petra Fialu, na něhož padne vina za snížení životní úrovně, už se něco najde. A když bude poslouchat, může zůstat i premiérem. Tak hlavně udržet ten klid na práci. O tom, že venku na nás oficiálně prasklo, že tu politici kradou a porušují zákony, ani slovo.


Autor v minulosti několik let pracoval v právním týmu Diag Human; pro majitele firmy Josefa Šťávu zpracovával archiv celé kauzy.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)