Polský premiér Mateusz Morawiecki. Foto: Profimedia

Jan Urban: Dopis polskému premiérovi. Odvolání velvyslance z Prahy je ostudné

Napsal/a Jan Urban 10. ledna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Česko a Polsko byly a budou sousedy po celou historii Evropy. V dobrém i ve zlém. Váš legendární otec to pochopil už jako student, když v roce 1968 rozšiřoval ve Wroclawi letáky proti účasti ponížené polské armády na okupaci Československa, píše Jan Urban v otevřeném dopise polskému premiérovi Mateuszi Morawieckému.

Dva dny před vyhlášením válečného stavu v prosinci 1981 jsem z Prahy do Wroclawi přivezl vzkazy Charty 77, včetně informace o shromažďování československých tankových jednotek na hranicích s úkolem obsadit v případě invaze Varšavské smlouvy právě Vaše rodné město Wroclaw.

Ta tajná cesta na prosbu kolegů Vašeho otce z wroclawské Solidarity skončila veřejným vyhlášením podpory československého disentu před stovkami studentů na třech stávkujících fakultách. Měl jsem doma dvě maličké děti a tohle rozhodnutí mohlo skončit jen vězením. Měl jsem štěstí. Váš otec se jen o pár dní později musel začít skrývat a sedm let vedl v ilegalitě Bojující Solidaritu. Pamatujete? „Některé věci se prostě nedají neudělat,“ říkal, „a cena nerozhoduje.“

Miroslav Jasinský má i jednu neopakovatelnou kvalitu – hluboký respekt a vděk české společnosti, která proto naslouchá jeho názorům, i když mohou být občas nepříjemné.

Wroclaw byla pro československé disidenty městem zaslíbeným. Právě zde vznikla Polsko-československá Solidarita. Miroslav Jasinski, kterého dnes navrhujete odvolat z postu velvyslance v České republice, byl jejím klíčovým organizátorem od samých začátků spolupráce opozičních aktivit v našich zemích.

Bez polské pomoci by naše malé disidentské ghetto v Československu neuspělo. Setkávali jsme se v horách na hranici, pašovali vzkazy, literaturu i radiovysílače od Bojující Solidarity, tiskli jsme naše časopisy ve vašich podzemních tiskárnách. A chtěli jsme věřit, že vztahy mezi námi a našimi zeměmi touto zkouškou jednou provždy uzavřely minulá neporozumění.

Proti diktatuře strachu a zbabělosti

Když už v osmdesátých letech minulého století Váš otec odvážně přišel s požadavkem a předpovědí konce komunismu ve všech státech sovětského bloku, odsunu sovětských okupačních jednotek a sjednocení Německa, věřil mu málokdo. Viděl pravdu dříve než ostatní. O čtyřicet let později se v našich svobodných společnostech diskutují obrozenecká témata z devatenáctého století a naše politika opět potřebuje nepřítele, aby osvědčila sama sebe. Kam chceme dojít?

Jmenování Miroslava Jasinského velvyslancem v Praze bylo moudrým a odvážným rozhodnutím. Je to skvělý vyjednavač s výjimečně dobrými kontakty v české politice i společnosti, zná naši kulturu a rozumí médiím. Má ale i jednu neopakovatelnou kvalitu – hluboký respekt a vděk české společnosti, která proto naslouchá jeho názorům, i když mohou být občas nepříjemné.

Při řešení jistě nepříjemných momentálních problémů, jako jsou neshody kolem těžby v dole Turów nebo stavby rozhledny v Jeseníkách, si polský zájem nemohl přát na své straně lépe kvalifikovaného vyjednavače. Žádný cizí diplomat po roce 1989 nedostal tolik českých ocenění jako právě pan Jasinski. Cena Františka Kriegela, Cena Václava Bendy nebo Medaile za zásluhy o diplomacii ministra zahraničních věcí České republiky hovoří o českém respektu k jeho osobě víc než cokoliv jiného.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Začalo to už dávno, při těch předávkách stejně vypadajících batohů v na minutu přesný čas „náhodného“ setkání u předem domluveného hraničního kamene v horách. Byl to rituál postavený na absolutní důvěře. Žertovali jsme, že jsme jako zkušební piloti. Nesměli jsme udělat ani jednu chybu, protože každá mohla být tou poslední. Neexistovalo české „my“ a polské „oni“. Byli jsme jenom společné „my“ proti diktatuře strachu a zbabělosti.

Jsme jen o nějakých čtyřicet let dál a asi bych dnes s některými názory Mirka Jasińského ani nemusel souhlasit. To se mezi přáteli i sousedy stává. Nikdy ho však nepřestanu respektovat a naslouchat mu.

Váš otec by tomu rozuměl

Vzpomínám, jak se krátce před listopadem 1989 rozhodl vyzkoušet zarputilost československých komunistických úřadů, a jako posel nových časů – v Polsku už byla po vítězných volbách u moci Solidarita – přiletěl do Prahy. Zadrželi ho hned u výstupu z letadla a odmítli mu vstup do země. A tak musel dlouhé hodiny čekat na zpáteční let do Varšavy jen v uzavřené odletové hale.

Přijel jsem za ním na letiště a přes velkou skleněnou stěnu jsme si psali vzkazy na kousky papíru. Kolem ještě stále postávali nenápadní pánové ve špatných oblecích. Za pár týdnů byli pryč.

Od té doby asi trochu přibral na váze a o něco zestárnul. Ale ze své odvahy a schopnosti stavět polsko-česko-slovenské přátelství neztratil nic. Možná, že se rozhodnete nesledovat nejlepší zájem své země a setrváte ve svém úmyslu odvolat Miroslava Jasinského z Prahy jen proto, že jste to jednou vyřkl. Bude to chyba.

Praha by naslouchala jeho jakkoliv tvrdým argumentům – už jenom proto, kolikrát v krizích prokázal odvahu i schopnost hledat a nacházet společná řešení. Váš otec Kornel by tomu rozuměl.

S úctou

Jan Urban

Charta 77

Polsko-československá Solidarita

Představitel Občanského fóra

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)