Ilustrační foto: Profimedia

Investor Brůna: Žijeme v jedné z nejlepších zemí světa

Napsal/a Vladimír Brůna 23. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Korupce, nepořádek, rozbité okresní silnice, mnohde stále zdevastované pohraničí, nadvláda byrokratů. Ano, to všechno v Česku pořád je. Jaké si to děláme, takové to máme. Chce to ale nadhled. Žijeme v jedné z nejlepších zemí světa. A máme našlápnuto být stále nenápadným bezpečným přístavem Evropy.

Pětina Čechů si nemůže finančně dovolit ani týdenní dovolenou jednou ročně. Zní to zle, ale jsme na tom lépe než Francouzi, Belgičané, Irové, Španělé či Slováci,“ shrnul nedávnou statistiku Eurostatu výstižně Lukáš Kovanda z Národní ekonomické rady vlády. Praha se umístila na 13. místě ze 113 světových měst v žebříčku kvality života, pořadí určila konzultační společnost D&L Partners.

A další potěšující informace, kterou uvádí nová Světová zpráva o štěstí: Česko je podle žebříčku OSN 19. nejšťastnější země světa a v posledních letech stoupá vzhůru. V roce 2016 bylo Česko 27., předloni 21. a loni 20. V letošním pořadí se umístilo těsně za Německem a Spojenými státy. Nejšťastnější zemí světa je podle žebříčku OSN už potřetí za sebou Finsko.

Rád jsem se z Londýna vrátil do Česka

Přestože pandemie mnohé změnila, tento trend nezastaví. Když si uvědomíme, že žijeme z celosvětového pohledu v bezpečné zemi, máme hned odpověď na otázku, proč jsou u nás tak drahé pozemky. A budou ještě dražší, ať jde o jakoukoliv lokalitu (kromě sociálně vyloučených). Protože čeho je omezené množství a čeho ubývá, to roste na ceně. A místo pro život je sakra cenná komodita.

Žil a pracoval jsem ve Velké Británii. Měl jsem možnost cestovat, pracovně i soukromě. A řeknu vám, líbí se mi Čechy, je to opravdu bezpečné místo. Už jen to, že všude kolem se děly teroristické útoky a u nás nebyly žádné.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 Pronajímal jsem nemovitosti americkým filmařům na natáčení. Hvězdy stříbrného plátna se v Praze cítily vždy skvěle, měly tady mnohem větší klid a soukromí než kdekoliv jinde.

Jsme opravdu geografický střed Evropy, obehnaný horami. Jejich potenciál je vskutku strategický, a to zejména z investičního hlediska. Není mnoho míst nabízejících tolik možností k rozvoji. O tom vědí už i Holanďané, kteří milují Krkonoše a Lipno, a mnozí z nich zde zůstávají na důchod.

Druhé Lucembursko? Proč ne

Z Čech se může stát nové Lucembursko a poskytneme investorům stabilní prostředí. Máme tady tradiční značky – je na čem stavět. Svou roli v ekonomice posilují firmy se zahraničními majiteli.

Hodně se píše, jak vyvádějí zisky zde vytvořené ven. Ale také sem něco přinášejí. Procesy, postupy, technologie, znalosti. Třeba jako BMW, když na Sokolovsku staví obří polygon pro autonomní vozidla.

Máme nálepku montovny, ale už je to jen klišé. Češi jsou vynalézaví. Dokážou vyrobit a prodat originální výtahy, s nimiž se prosadí v Arábii. Máme šikovné a podnikavé lidi.

 

 

Například v bývalé textilce v Perninku byla minulý rok firma před insolvencí. Místní podnikatel ji koupil v lednu 2020 a stabilizoval ji za minutu dvanáct. Navzdory první vlně covidu a dalším těžkostem. Dnes se zde vyvíjí, vyrábí a prodávají zakázková automatická zařízení a linky, které se kvalitou, zpracováním  a integracím vlastního hardware a software vyrovnají nadnárodním společnostem působícím v automatizaci.

O těch, kteří něco umí a mají vůli se prosadit, se ale mluví málo. Víra ve schopnosti lidí v této zemi a zejména přejícnost druhým, aby se měli dobře, s touhou mít se stejně – a nikoliv přání, aby ten druhý padnul na kolena, dokáží s touto zemí udělat divy.

Kazíme si to harampádím

Jsem ze Sudet, narodil jsem se a půl života vyrůstal v Jablonci nad Nisou, kam se často a rád vracím. Vždycky je mi smutno, když projíždím obcemi jako Tanvald, Plavy, Velké Hamry. Neopravené domy, případně zfušované rekonstrukce, které lidi lepili jak vlaštovky hnízdo. Velký kontrast oproti Rakousku nebo Německu.

Tento neveselý pocit mám i v některých obcích Středočeského kraje: pěkné domy, kytičky v oknech a najednou hned vedle barabizny, harampádí, místní komunikace jak po válce.

To naopak Morava, ta je většinou jak ze škatulky, protože zde nebyly přetrhány kořeny, a generace rodin mají k místu, půdě a tradicím vztah.

Moje máma vždycky říkala: nevadí, když lidi nemají peníze, ale uklidit si kolem baráku nic nestojí. Není důvod tam skladovat vraky aut, pneumatiky, harampádí. Kdybychom si dokázali uklidit kolem domů a více se starali o své nemovitosti, byla by Česká republika ještě mnohem více super zemí na žití…

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)