Ilustrační foto: Profimedia

Investor Brůna: Spotřebitelská inflace brzy zpomalí, budou ale chybět zdroje

Napsal/a Vladimír Brůna 14. června 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Květnová meziroční inflace činí oficiálně 16%. Zdražují energie, pohonné hmoty i potraviny. Například mezinárodní doprava se už ale cenově uklidňuje, stejně jako materiály. U některých položek dokonce cenový amok ustal a o něco zase zlevňují. Růst cen zpomalil u bytů či zejména rodinných domů, které v některých lokalitách možná i zlevní.

Vysokou skutečnou inflaci jsem viděl blížit se už loni, mnohem větší, než se přiznávalo. Mnozí se mi smáli či ťukali na čelo. Stalo se.

Tak jako povodeň kulminuje a pak velká voda klesá, tak i spotřebitelské ceny se v druhé polovině letošního roku ve svém růstu zpomalí. Mnoho věcí bude většina lidí méně kupovat, poptávka ochladne, a to ceny přibrzdí. Tak jako po povodni se ale budeme muset vypořádat s tím, co po ní zůstává…

Za pandemie se sypaly peníze do ekonomiky, ale nerostla produkce. Také se hodně peněz roztočilo díky nízkým úrokovým sazbám, což vytlačilo ceny nemovitostí tam, kde jsou. Poslední hřebíček do rakve je konflikt na Ukrajině a ceny ropy, plynu a energií.

Proti inflaci bojuje ČNB. Hlavně tím, že veřejně vyhlašuje inflační cíl. Inflace se však utrhla ze řetězu. ČNB začala činit protiinflační opatření jako jedna z prvních na světě. Projeví se však až s odstupem 12 až 18 měsíců.

Nejhorší na celé věci je, že inflace ovládla očekávání lidí. Realizuje se tak velké množství obchodů, protože střadatelé se snaží utratit peníze, které rychle ztrácí na hodnotě. Konzumenti si ale teď udělají zásoby a spotřeba může dramaticky klesnout.

Příští rok jednociferná inflace

Inflace také vnáší nejistotu do průmyslu. Kvůli zvyšujícím se cenám nejsou firmy často schopné ani nacenit zakázku, ceny vstupů se mění pod rukama. Výrobní proces bývá dlouhý klidně rok, ceny pro odběratele sice zafixované na začátku, ale v průběhu se enormně zdražují vstupy oproti původním předpokladům.

Současná inflace – viděno z nadhledu – je jakési vybalancování rovnováhy. Byla dlouhodobě nízká a z nízkého základu se rychle roste. Narostly rychle také mzdy a úspory obyvatelstva. Peníze se neúročily, byly příliš levné a bylo jich příliš mnoho, ve velké míře nepodložené produkcí, ale rozdávané v dotacích a kompenzacích. Důležité teď je, že tempo růstu inflace klesá. Příští rok už dvoucifernou inflaci nečekám.

Ne „za kolik“, ale kdy a zda vůbec

Dlouhodobě je opravdový problém závislost Evropy na Východu. Na plynu, ropě, na spoustě komponent, které se vyráběly levně na Ukrajině a teď nebudou. S rostoucími cenami se výrobci většinou nějak popasují. Nedokážou ale překonat to, že nebude z čeho vyrábět.

Nejde teď tedy ani tak o to „za kolik,“ ale zda to či ono vůbec bude. „Dodací lhůty na elektronické komponenty různých značek se pohybují od 26 týdnů do 18 měsíců, a to bez záruky dodání zboží v přislíbeném termínu. Otázkou tedy aktuálně není cena, ale skutečnost, zda jsou komponenty dostupné,“ napsal mi můj přítel, ředitel jedné strojírenské továrny.

A ptá se: „Zatímco Evropa nemá téměř nic, Čína začíná nabízet komponenty renomovaných značek ze skladových zásob. Jak je možné, že Čína komponenty má a Evropa ne?“ Místo standardních tří měsíců na výrobu čeká stroj u něj na dílně rozdělaný i rok.

Vítěz? Ten, kdo včas koupil a fixoval

Inflace je špatná pro střadatele, protože maže hodnotu úspor. Není dobrou zprávou pro ty, kteří si spořili na důchod. Inflace naopak pomáhá lidem, kteří nakoupili nemovitosti, které zdražily, a k tomu si stihli zafixovat úrokové sazby na dlouhou dobu. Před rokem šlo vzít hypotéku ještě za 2 % ročně, nemovitosti vzrostly za poslední rok o více než 20 %. Kdo si levně půjčil a zafixoval hypotéku na sedm let, tak si mne ruce.

Z větších investorů udělali dobře ti, kteří kupovali pozemky a komerční areály, které rostly na hodnotě nejvíce ze všech nemovitostí. Pokud mají kvalitní nájemníky, ve smlouvách inflační doložky a koupi profinancovali levnými úvěrovými penězi s fixací nad pět let, jsou zatím vítězi boje proti inflaci. Nájem se díky inflační doložce navyšuje a hodnotu dluhu odmazává inflace.

Budou se hodit stříbrňáky

Inflace nejvíce dopadá na střední třídu, těžko se jí brání. Ještě hůře se lze zajistit proti situaci, kdy v průmyslu není z čeho vyrábět. Nyní zdražují hlavně energie a komodity.

Těžko jde koupit do zásoby spoustu benzínu nebo plynu. Já sázím na stříbro, podle mého názoru to bude další nástroj, kterým bude Asie vydírat Evropu. Po ropě má v průmyslu nejvíce způsobů využití. Na rozdíl od většiny ostatních komodit do něj můžou investovat i drobní střadatelé, a zajistit se tak proti turbulentnímu vývoji většiny komodit i vysoké inflaci.


Autor je český investor.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)