Ilustrační foto: Profimedia

Investor Brůna: O důchod se musí postarat každý sám. Investováním a dětmi

Napsal/a Vladimír Brůna 15. listopadu 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Nechceme slyšet, že stárneme a že mladých lidí v populaci ubývá. Nechceme slyšet, že budeme staří, to už vůbec ne, i když čas letí každému. Ani to, že stát nebude mít kde brát, aby se o nás postaral. Velké zdražování? Tak se to aspoň trochu dorovná nějakou tou zákonnou valorizační tisícovkou, třeba čtyřikrát za rok. S těmito jistotami bychom se ale měli rozloučit.

Ať se to někomu líbí nebo ne, dobře to naservíroval v nedávných Otázkách Václava Moravce v ČT bývalý ministr financí, premiér a guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok. Divákům bez obalu řekl, že buď si budou lidé už jako mladí sami investovat nebo se o ně budou muset postarat jejich děti. A to povinně, bez nějakých velkých polemik. Nazval bych to „Rusnokovy důchodové pilíře“.

Už za čtvrtstoletí dvakrát více seniorů

Rusnok připomněl, že do roku 2050 budeme jen a jen populačně stárnout, až pak se to možná začne trochu vyrovnávat. Ale do té doby to bude jen a jen horší.

V této souvislosti znovu zopakoval, že jen bláhoví si myslí, že když je jim dnes strháváno takzvané sociální pojištění, jsou to peníze na jejich starobní důchod. Nikoli. Těmito penězi se platí dnešní senioři. Až my, dnes třicátníci, čtyřicátníci a padesátníci, budeme důchodci, na nás by zase měli platit mladí, produktivní. Jenže jich bude málo.

„V průběhu první poloviny 21. století se podle všech variant demografického vývoje zastoupení 65 a víceletých osob zhruba zdvojnásobí z dnešní jedné šestiny na jednu třetinu. Počet seniorů by měl kulminovat na konci 50. let ve střední variantě na úrovni 3,2 milionu osob oproti současným 1,8 milionu. Po celou druhou polovinu 21. století bude v České republice žít 2,5krát více seniorů než dětí,“ uvádí autorský kolektiv z oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu.

Návrat k vejminkářství

Lidé se už smířili s tím, že se postupně oddaluje nárok na starobní důchod. Jenže to stejně nebude nic platné. Návrat k vejminkářství je nevyhnutelný.

Před dvěma třemi sty lety zřizovali rodiče ve prospěch dětí zástavy na gruntu, na domku – kdyby se něco stalo, aby ratolesti nebyly bez prostředků. A naopak staří pak měli v domku zřízeno právo dožít i kdyby se prodal. Případně se jim vedle postavil takzvaný vejminek. Je to tak správné.

A že mladí dnes nemají na nic čas, že musí honit výdělky na drahé byty a drahé hypotéky, a ještě se pak starat o staré rodiče? No a? Máme hodně věcí, hodně ambicí, hodně aplikací.

Tak to chce už od mala méně jezdit jako mamataxi a papapeněženka, nevodit děti pořád za ručičky, více spořit a učit se investovat a méně řešit dovolené u moře. Ty naši předci neřešili.

Zkrátka obživa, střecha nad hlavou, mladí na zkušenou do světa a pak se postarat o rodiče, to jsou ony priority. Důchod je jednou z priorit. Osobních priorit. A až pak je to otázka sociálního smíru a státní starost.

Rozmazlení degenerují

Líbila se mi speciální pedagožka Marina Šimanová, která na idnes.cz napsala, že „dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, a že kdybychom přistupovali k dětem v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně závažných poruch učení i chování“.

Přesně. Nerozmazlovat. Protože tím se práci nenaučí, tím se nezocelí čelit stresům všedního dne, a tím se nenaučí ani pokoře a odpovědnosti, že rodiče mi dali zázemí třeba ke škole, a já jim pak dám zázemí na stará kolena.

Když jsou už ratolesti větší, ve studentských letech, je dobré si jako rodič uvědomit, že s plným žaludkem v přetopeném pokoji se mladému těžko studuje a pracuje.

Když je prostě vše na lusknutí prstu, na kliknutí, člověk degeneruje, a inklinuje k různým hnutím a trpí ledasjakým splínem. Je to pak těžké, všude se vozit na elektrokoloběžkách, nikam nedojít pěšky a trpět při tom enviromentálním žalem.

Co se investic týče, bývalý guvernér ČNB preferuje akcie. Z dlouhodobého hlediska mají akcie opravdu největší výnosy, ale přece jenom nejsou do zlých časů.

Tu svou hromádku rozdělit

Další věc je, že každý investor i střadatel by vždy měl tu svou hromádku, ať už velkou nebo malou, rozdělovat na více cest. Takže investujme coby první důchodový pilíř, každý sám za sebe, ale nejen do akcií.

Kdo si koupil byt a žije ve svém, má už dnes nejlepší formu zabezpečení na důchod. A když je byt větší, jde pronajmout pokoj, i kdyby jen na poplatky v domě…

Stejně tak chalupa, pokud je na místě, odkud se dá dostat k lékařům a obchodům. Je dobré ji mít před důchodem přestavěnou na bydlení. Zkrátka vejminek.

Jeden můj známý přenechal podíl v činžovním domě v Praze i se dvěma byty svému pětačtyřicetiletému synovi. Byla to původně restituce po pradědečkovi. Nebylo to ale přenechání jen tak. Syn musel otci a matce koupit recipročně pěkný nový byt v Písku.

Další cestou k důchodovému zajištění jsou podle mého přesvědčení stříbrné mince. Hlavní výhoda je, že do nich jde peníze ukládat v malých částkách, už od 650 Kč za minci. Pro větší částky je ideální zlato a samozřejmě stavební pozemky. Ty budou jen ubývat. Hlavně bych se vyhýbal jako čert kříži dluhopisům všeho druhu.


Řekli o důchodech

  • Krizi měli pocítit všichni, nejen zaměstnanci, ale i penzisté. Jejich pokles reálného příjmu je daleko nižší než u všech ostatních v ekonomice. V nějaké podobě se šetření musí dotýkat každého. Mojmír Hampl, předseda Národní rozpočtové rady vlády, SZ Byznys
  • Důchodový systém je letos po třech čtvrtletích v deficitu 18,47 miliardy korun. Příjmy z odvodů jsou sice vyšší než za stejné období v loňském roce, ale výdaje se zvedly o více než 36 miliard, zejména kvůli mimořádným valorizacím. Ministerstvo financí
  • Na důchody si vláda musí půjčit rekordních 63 miliard. Politici začínají opět mluvit o penzijní reformě. Česká televize, 17.10.2022
  • Na portálu ČSSZ si jde nechat spočítat odchod do důchodu a předpodkládaný důchod. Když to tam člověk vidí, je to trochu (opakovaný) budíček. Ale stejně tak nějak všichni víme, že ani tyhle čísla pro nás platit nebudou. Daniel Pražák, Twitter
  • A proto mě mrzí, že v tom není větší státní osvěta, která by lidem pomohla se na to lépe připravit, nebo alespoň zlepšit jejich možnosti. Máme na to aktuálně 30 let. David Kudrna, Twitter

Autor je český investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)