Boris Becker. Foto: Profimedia

Investor Brůna: Nejen Boris Becker. Proč se úspěšní sportovci nakonec zřítí do bídy

Napsal/a Vladimír Brůna 3. května 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Trojnásobného wimbledonského vítěze Borise Beckera poslal londýnský soud na dva a půl roku do vězení za maření řízení o jeho obřích dluzích. Není to výjimka. Řada vrcholových sportovců si sice vydřela pohádkové jmění, ale nakonec zůstali švorc v prachu.

Během profesionální kariéry si Boris Becker vydělal jen na odměnách 25 milionů dolarů. Přesto v roce 2017 vyhlásil bankrot, který souvisel s milionovou půjčkou od banky. V té době měl odhadované dluhy ve výši 50 milionů liber (1,5 miliardy korun). Část svých trofejí prodal. Nestačilo to.

Řada našich vrcholových sportovců také nakonec dopadla jako zhýralí králové, kterým každý klepal na rameno, velebil je, tleskal a leccos namlouval, dokud seděli na bohatství, ale jakmile se rozplynulo, zřítili se z pompézní věže.

Řepka, Čechmánek, Skuhravý

Například bývalý fotbalový reprezentant Tomáš Řepka byl odsouzen na dva roky do vězení. Provinil se zpronevěrou luxusního vozu a internetovými útoky na svou druhou exmanželku.

Hokejový brankář Roman Čechmánek se po skončení hráčské kariéry věnoval podnikání, obchodoval s vínem, nemovitostmi a v roce 2013 si založil ve Zlíně vlastní minipivovar. Podnikání se však nedařilo. V září 2014 byl na majetek Čechmánka prohlášen konkurz.

V únoru 2015 bylo do konkurzu věřiteli úspěšně přihlášeno 52 pohledávek v celkové výši 75 milionů korun, další čtyři pohledávky v celkové výši 26 milionů korun byly ve výzvě. V souvislosti s pohledávkami za stavbou minipivovaru byl Čechmánek v únoru 2017 obviněn z podvodu, později byl i obžalován. A letos v dubnu byl nepravomocně odsouzen k podmíněnému trestu. Podle obvinění si dodavatele na stavbu minipivovaru najal, když už byl ve finančních potížích a věděl, že jim nebude moci zaplatit.

Bývalému fotbalovému reprezentantovi Tomáši Skuhravému kvůli bohémskému stylu života nezbylo nic, a naopak mu přibývalo dluhů. Byl obviněn z pojišťovacího podvodu a nakonec před deseti lety pravomocně odsouzen též k podmínce.

Sportovci obětují svůj produktivní věk od 18 do 35 let sportu o ostatní věci se pramálo zajímají a ani na ně nemají čas. V životě jsou vlastně jinak odkázáni na druhé. Navíc selský rozum jim často zakalí sláva a pocit, že si mohou vše, po čem touží, jen tak koupit. Jak snadné.

„Zpackané životy“

„Poznala jsem řadu ligových fotbalistů, hokejistů a veslařů. Vyrůstala jsem vedle nich a dnes i smutně vidím jejich zpackané životy v exekucích, bez rodin a často na alkoholu. Řada z nich se nedožila ani padesátky,“ říká bývalá sportovkyně, úspěšná investorka a zakladatelka projektu Finance pro radost Marcela Hrubošová.

Před lety oslovila majitele zhruba tří desítek českých hokejových a fotbalových klubů, aby jim nabídla pro jejich svěřence finanční koučing nebo business mentoring. Výsledek byl nulová reakce a nulový zájem ze strany klubů.

Tak jako u „nesportovců“ je pro systém, v němž budují svou kariéru, samozřejmě výhodnější člověk „závislý“ než ten nezávislý a ve sportu to platí též. Závislý člověk je lépe manipulovatelný.

Velký tlak na osobní život

Pro sportovce jsou podle Marcely Hrubošové typické velké výdělky, velké útraty, nízká finanční gramotnost, žádné zkušenosti s podnikáním, vysoká naivita a důvěra v kamarády, kteří to s nimi myslí přece dobře. Výsledek jejich mnohaleté sportovní kariéry jsou tedy často diplomy a medaile na stěně, poháry na skříni, ale peníze fuč.

„Když jsou na vrcholu, jsou chváleni, vyzdvihováni, dáváni za vzor, to ale přináší zvýšený tlak na jejich celkový život, nejen ten sportovní. Chtějí obdiv ve všech oblastech života, a tak začnou dorovnávat obdiv i v osobním životě. Drahé domy, drahé vozy, značkové oblečení, adrenalin nejen ve sportu (gambling, drogy, alkohol) drahé holky… vše jen to nej,“ říká otevřeně Marcela Hrubošová.

Pak se objeví kamarádi z dětství či ze školy, kteří mají super podnikatelský nápad, jak vydělat prachy. Stačí malá investice a oni se o vše postarají. Na průšvih je zaděláno. Sportovec jen platí. Byznys se staví na jeho slávě, ale kdo kdy podnikal, tak ví, že dlouhodobá prosperita stojí na službě lidem a obrovské pokoře, která našemu sportovci v čase slávy často chybí. Začnou proto přibývat další a další podnikatelské nápady se „zaručeným“ výsledkem na zisk, a peníze odtékají, odtékají a odtékají.

Fouká na vrcholu i dole

Osobní zkušenosti s tím má i bývalý úspěšný profesionální fotbalista Martin Klein. Přišel sice o hodně, ale nepoložil se. Naopak.

„Sám jsem si tím prošel, když jsem uvěřil zázračným projektům s vysokým zhodnocením, ale neměl jsem čas se daným oborem zabývat. Proto jsem sportovcům ve svém okolí začal svůj příběh vyprávět. Vydělat peníze bez práce je nemožné a pokud tu práci nemohu dělat já, musí to dělat někdo s příslušnou kvalifikací a také s historií, o kterou dokáže svoji práci opřít. Byl jsem na vrcholu a všem říkám, že tam fouká stejně jako dole, možná i více. Měl jsem to štěstí, že jsem prozřel brzy a mohl jsem začít budovat svoji kariéru od znovu a mám na to ještě dostatečný časový prostor,“ říká Klein.

Po svých zkušenostech mimo jiné založil společnost 121 ELITE Sports, která podporuje a rozvíjí talentované sportovce, trenéry a manažery a učí je včas dobře hospodařit.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)