Foto: Profimedia

Investor Brůna: Lekce z kanadského konvoje svobody? Mít pár stříbrňáků, až zhasnou terminály

Napsal/a Vladimír Brůna 22. února 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Kanada, země zaslíbená, torpédovala důvěru v peníze na účtech, respektive v bezhotovostní platební systém. Poté, co kanadský premiér pohrozil účastníkům takzvaného konvoje svobody zmrazením účtů, na několik hodin zkolabovaly systémy pěti bank. Zřejmě proto, že hodně lidí najednou naběhlo do bank a vybírali hotovost. Logicky.

Jenže zaplatit v obchodech či poslat peníze přes internet najednou nemohli ani občané, kteří s odporem proti vládě neměli nic společného.

Nesoudím, zda očkování ano/ne, zda opatření ano/ne, nijak nehodnotím důvody, formu a míru odporu. Ovšem kanadský premiér a jeho vláda totálně otřásli důvěrou v bankovní systém, který právě jen a jen na důvěře stojí. Zároveň obnažili, že demokracie už asi nebude až tak demokratická.

Nový zákon o nouzovém stavu totiž dokonce umožňuje kanadské vládě komukoliv zmrazit účty, aniž by o tom musel rozhodnout soud. Nepřekvapilo by mě to ve velké zemi na Východě, ale Kanada? Západní prostor se kamsi posouvá.

Co bude důvodem nouzového stavu zítra? Jiný vnitřní nepřítel? Kdo se vládě znelíbí příště, jaká skupina obyvatel či jednotlivci?

Peníze bez hotovosti, moc bez odporu

Chce pak člověk za takových poměrů opravdu, aby se zcela zrušily bankovky a přešlo se výhradně na elektronické peníze a bezhotovostní platby, k čemuž se posouvá řada zemí?


Více o tématu:

Investor Brůna: Zrušení plateb v hotovosti? Udělá z lidí poslušné stádo


Závislost na penězích a obzvláště na e-penězích je nevídaná. Ano, je to pohodlné. Přijde výplata, proplacená faktura, píp. Platíte v obchodě, jen přiložíte mobil, píp. Jenže pohodlí svým způsobem otupuje nadhled a kritickou mysl. Možná ale být nesvobodný, „když úplně vše nalinkují ti nahoře“, může být svým způsobem pro mnohé příjemně pohodlné…

Když ale z toho či onoho důvodu místo pípnutí zhasne platební terminál či se objeví hláška „transakce se nezdařila, systém je dočasně mimo provoz“, je najednou člověk jak nahý v trní. Za co koupit, či směnit jídlo pro rodinu?

Ze svobodného občana s vlastním názorem, a i určitou mírou rozhodovacích možností, se rázem stane beránek v koutě, co bude poslouchat za kůrku chleba, za poukázku, za kredit.

Proto i v této supermoderní době pořád platí konzervativní postoj, že co je v kapse, to je jisté. Aspoň něco. Bankovky coby hodně rychlé oběživo. Ale opravdu jen k tomu „vydělat-koupit“, protože je žere inflace. Anebo pár stříbrňáků.

Ty jsou do časů, kdy se drolí a přetavují světové řády a zkouší se, co si lze k masám ještě dovolit, dobrým platidlem, lepším než zlaté cihly či slitky. Jedna uncová stříbrná mince (31,103 g) má dnes cenu sedm set až osm set korun. Může se stát snadno alternativním oběživem. Ze své praxe vím, že už dnes někteří dobří přátelé využívají mezi sebou stříbrné mince coby jistou zástavu, když si půjčují peníze mezi sebou, mimo bankovní systém.

Nejde o to, odpojit se, ale o míru závislosti

Banky půjčují státům nesplatitelné objemy peněz, státy sotva platí úroky, a ty samé banky půjčují domácnostem další biliony. Co to znamená? Máme sice ve volbách volené politiky coby piloty státu. Ale nad nimi a mnohem výše stojí nevolené elity, pár rodin. Hlavní akcionáři bank. Řídící letového provozu.

Vlastně proč ne, bez bank, bez systému, to samozřejmě fungovat nemůže. Ale svobodně uvažující občan, jenž si chce zachovat určitou míru ekonomické a ideové nezávislosti, myslí na to, aby v kapse neměl jen kartu či mobil nebo pod kůží platební čip, ale také něco, co uplatní i v místech a časech, kde není signál…

Je překvapující, s jakou lehkomyslností desítky tisíc lidí i u nás pro komunikaci s vládními institucemi, zejména finančními úřady, používají bankovní elektronickou identitu. Podáváte daňové přiznání a pro připojení k finančnímu úřadu se používá rozhraní banky! Stát, respektive elity druhé kategorie, a banka, respektive elity první kategorie, se ještě více slévají v jeden organismus.

Přehled, o to tady kráčí. Snadno se pak případně odstavují ti, kteří se už příliš staví na zadní proti záměrům elit první a druhé třídy. Demonstrujte si, křičte si, vyjadřujte svůj nesouhlas, ale jakmile opravdu zkřížíte náš byznys, končíte. Stiskem klávesy. Dnes může být důvodem všeobecné zdravotní blaho, příště něco jiného.

Co se má stát, staň se. Kdo je ale připraven, není pak až tak zaskočen a paralyzován.


Autor je český investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)