Ilustrační foto: Happening hnutí Greenpeace (2012) Foto: Petr Topič / iDNES.cz / Profimedia

Firmy pod tlakem doby. „Jsme ekologické,“ hlásají, i když to není pravda

Napsal/a Vojtěch Borusík 27. září 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. Zelená je teď v módě. Natolik, že se deklarovaná ochrana přírody stala až vynucenou prioritou firem, které se chtějí vyhnout třeba bojkotu svých produktů. Někdy však firmy zvolí i jiné řešení: marketingové triky, aby se „zákazník nažral, ale fabrika zůstala celá“.

Prvním z takových triků je takzvaný greenwashing, při němž se firmy snaží svou komunikací a reklamou přebarvit na zeleno a zlepšit si tím svojí ekologickou image mezi zákazníky. Dá se to dělat různě: od slovíčkaření, po zakrývání neekologické reality.

Hlavně nerušit medvědy

Příkladem je americká značka čističů skla Windex, která na začátku roku 2019 přišla s čističem v plastovém rozprašovači ze – jak se snažila sugerovat – 100% recyklovaného plastu z oceánů. Reklama se snažila vzbudit dojem, že materiál na výrobu lahví byl získán přímo z odpadků plujících v mořích a oceánech. To ale nebyla pravda ani fakticky, ani technologicky – s ohledem na degradaci, kterou prochází plasty po delším kontaktu s mořskou vodou.

Lahve sice byly vyrobeny z recyklovaného plastu, který byl posbírán ve vzdálenosti 50 kilometrů od moře, či řeky vedoucí do moře, takže přírodě skutečně ulevil, ale přeci jen o dost jinak, než jak se to snažila prodávat firma. Vyřešilo se to nakonec úpravou reklamního hesla z „Ocean Plastic“ na „Ocean bound plastic“ s vysvětlivkou, odkud plast pochází.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Mezi vážnější případy patří známá kauza automobilek Volkswagen a BMW, které podváděly v emisních testech a snažily se prodávat svá auta s lepším ekologickým hodnocením, než na které měly nárok.

A pak jsou tu firmy, jejichž produkty se na zeleno dají obarvit jen těžko, ale i tak se snaží schovávat alespoň za obrázky přírody a zvířat. Příkladem je firma Chevron, která už v roce 1980 přišla s reklamní kampaní „People Do“. Šlo o krátké dokumenty ve stylu National Geographic, kdy záběry divokých zvířat v přírodě doprovázel komentář o tom, jak zaměstnanci Chevronu kopou jezírka a brlohy pro divokou zvěř a neruší medvědy, když hledají nová místa pro ropné vrty. Chevron je přitom druhou nejvíce znečišťující firmou na světě.

Podobně se „ozeleňuje“ ještě větší ropný gigant Aramco. Ten musel minulý rok po vlně negativních reakcí stáhnout svou reklamní kampaň, v níž představoval svou „udržitelnou ropu“.

Podobný model mimochodem volí i tuzemské firmy jako Moravská plynárenská či Moravské naftové doly, jež záměrně halí své webové stránky i reklamní materiál do zeleného hábitu, i když těžko mohou zastírat, že jsou největší českou těžební společností ropy a plynu.

Za vše mohou zákazníci

Celkově vzato ale greenwashing tak závažný problém není. V případech Windex či Volkswagen byly zavádějící reklamy či podvody odhaleny a ekoreklamy těžařských společností aspoň zvyšují povědomí o potřebě ochrany životního prostředí. Zajímavější je jiný trik: snaha některých firem  přenést vlastní zodpovědnost na spotřebitele a své neekologické jednání vysvětlovat „zákaznickými preferencemi“.

Příkladem je americký gigant Coca-Cola který se nehodlá vzdát plastové lahve s argumentem, že je ikonická a oblíbená u zákazníků. Přeloženo: je to vina spotřebitelů, že Coca Cola nadále produkuje kolem tří milionů tun plastových lahví ročně.

Podle mezinárodní studie CDP Report je pouhých sto světových firem zodpovědných za 71% celosvětových emisí; téměř všechny podnikají v oboru těžby a zpracování fosilních paliv.

I firmy jako Shell či Exxon a výše zmíněný Chevron a Aramco to omlouvají jako důsledek zákaznické poptávky. S tím se ovšem – navzdory rostoucí popularitě elektromobilů – zatím polemizuje těžko.


Autor je student politologie a ekonomie na Univerzitě Heidelberg. 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)