S dnešním prezidentem na věčné časy. „Vůdce lidu“ dostane v Číně mandát na doživotí

Napsal/a Sinopsis 27. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Ústřední výbor čínské komunistické strany navrhnul vypustit z ústavy klauzuli omezující mandát šéfa státu a strany na dvě funkční období za sebou. Zásadní změnu oznámila čínská média s měsíčním zpožděním. Prezident Si Ťin-pching tak Čínu obrací zpátky do éry Mao Ce-tunga.

Si Ťin-pchingovo „myšlení“ bylo již na 19. sjezdu loni na podzim zaneseno do stanov KS Číny. Na zasedání parlamentu (Všečínského shromáždění lidových zástupců) v březnu má být jeho ideologie zanesena přímo do ústavy.

Z té má být současně vyňato omezení prezidentského úřadu na dvě funkční období. Mnohem důležitější paralelní funkce generálního tajemníka Strany byla dosud rovněž omezena na dvě funkční období, ale pouze nepsanými pravidly.

K prolomení této tradice tedy nebude zapotřebí ani formálního usnesení. Si Ťin-pching tak bude moci zastávat obě vrcholné funkce ve straně i ve státě na neomezenou dobu.

To je ostatně již tak jako tak čirá formalita; i kdyby obě funkce zastával někdo jiný, má Si pozici potvrzenou zanesením své ideologie do stanov Strany a ústavy státu. Stává se tak fakticky doživotním nejvyšším vůdcem komunistické Číny.

Zpátky k Maovi

Čínská oficiální média začala v poslední době Si Ťin-pchinga bezprecedentně označovat jako „vůdce lidu“. Podobným titulem se před Si Ťin-pchingem mohl pochlubit pouze Mao Ce-tung s přízviskem „velký vůdce“, po něm už jen pouhé dva roky vládnoucí Chua Kuo-feng, který se honosil titulem „moudrý vůdce“.

logoTeng Siao-pching si na tituly nepotrpěl, nechal se většinou označovat pouze jako „architekt reforem“.

Si Ťin-pching tak de facto prolomil Tengův systém kolektivního vedení strany, který měl omezením funkčních období a projevů kultu osobnosti zabránit dalším katastrofám jako byly Velký skok a Kulturní revoluce.

Nová éra, deklarovaná Si Ťin-pchingem na 19. sjezdu, znamená odklon od stěžejních Tengových doktrín jako oddělení Strany od státu a návrat k některým Maovým premisám, jako je absolutní kontrola Strany nad společností (a pokud možno i nad ekonomikou).

Do ústavy přibude březnu také nová klauzule ve znění: Vedoucí úloha Komunistické strany Číny je základní charakteristikou socialismu s čínskými rysy.

Čistky místo kontroly

Do ústavy bude dále zanesen nový úřad vytvořený za Si Ťin-pchingovy éry – Celostátní dozorčí výbor. Pravděpodobně půjde o státní obdobu existující Ústřední disciplinární komise KS Číny, orgánu zodpovědného za rozsáhlé protikorupční a ideologické čistky.

V čele komise stál až do 19. sjezdu Wang Čchi-šan, nejpravděpobnější budoucí šéf Státního dozorčího výboru. O Wangovi, jednom z nejbližších Si Ťin-pchingových spojenců, se zároveň spekuluje jako o možném budoucím viceprezidentovi – napříště rovněž s neomezeným mandátem.

Kontrolu nad stranou a společností měl dříve vykonávat „lid“ prostřednictvím médií v konceptu známém jako „dozor prostřednictvím veřejného mínění“. Ten poskytoval až do nástupu Si Ťin-pchinga čínským médiím jistý prostor pro investigativní žurnalistiku, zejména při rozkrývání korupce.

Si ale tento prostor zlikvidoval kampaní z března 2016, že média se musejí „jmenovat Strana“. Dozor nad stranou i společností bude napříště vykonávat strana samotná – nad stranou prostřednictvím disciplinárních komisí, nad společností pomocí dozorčích výborů. Poslední zbytky demokratické kontroly tak nahradí stranické čistky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)