Daniel Köppl: Velké mediální fňuk. Opravdu za krizi českých médií může koronavirus?

Napsal/a Daniel Köppl 9. srpna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Zničil český mediální trh koronavirus, nebo jde o důsledek dlouhodobých neřešených problémů a odchylek od normálu? Ať už jde o nákup inzerce, soustředění vlastnictví do rukou úzké skupiny oligarchů nebo marginalizace malého českého reklamního trhu? „Český trh se zničil sám. A důsledně,“ píše v komentáři pro HlídacíPes.org mediální manažer Daniel Köppl.

Zatímco se ředitelé českých mediálních domů scházejí s ministry a vysvětlují jim, jak strašně špatně na tom česká média jsou, v okolních státech vycházejí první statistiky o investicích do nákupu reklamního prostoru za první pololetí. A přiznejme si, je to zajímavé čtení. Zvlášť v českém kontextu.

Zatímco zde totiž majitelé mediálních domů odhadují pokles v rozpětí mezi 30 až 50 procenty, šéfové mediálních koncernů v okolních státech jsou o poznání méně pesimističtí. A to vybízí k otázce: Opravdu za krizi českých médií může koronavirus, nebo je to spíš něco jiného?

Zase ty ceníkové ceny inzerce

Ale pojďme postupně. Německo je podle týdeníku Werben&Verkaufen za prvních šest měsíců mínus 11,6 procent. Zhruba stejně velké Rakousko pak hlásí dokonce ještě nižší propad – lehce nad 10 procent. A tak by bylo možné pokračovat dál a dál. Ostatně mediální agentura Zenith odhaduje, že celkový pokles investic v celé Evropě bude za rok 2020 maximálně 15 procent. A pro pořádek dodávám, že příští rok se již očekává růst o zhruba 6 procent.

Najít reálnou odpověď na otázku, proč český trh padá rychleji než v okolních státech, je těžké. Zvláště pak v situaci, kdy třeba podle oficiálního monitoringu investic do nákupu reklamního prostoru v televizi utratili zadavatelé za prvních pět měsíců o 4 procenta víc než loni. Zcela jiná situace je v případě tištěných médií. Tam totiž stejný monitoring opravdu uvádí 20procentní pokles. A u rozhlasu pak mínus 17 procent.

A nyní nutná vsuvka pro čtenáře, kteří se neorientují v mediálním byznysu. Tento monitoring vychází z cen uvedených v oficiálním ceníku, které ovšem nikdo nedodržuje. A už vůbec ne době v krize, kdy se reklama v médiích prodávala a stále ještě prodává metodou cokoliv za cokoli. Abych nezdržoval: Výpadek příjmů z reklamy u některých tuzemských mediálních domů opravdu přesahuje i 50 procent. Jenomže znovu klíčová otázka: Opravdu za to mohou jen karanténní opatření okolo koronaviru?

Ne. Ta pouze urychlila to, o co si vlastníci českých médií a novináři již dlouho koledovali.

Miliardářská deformace

Problém je v tom, že tuzemský mediální trh je atypický již dlouho. Vlastně již někdy od druhé poloviny 90. let.

Dlouhou dobu zde nadvládu nad reklamními investicemi zadavatelů držely mediální agentury. A o tom, že většina z nich s láskou prováděla tzv. optimalizaci mediálních plánů, se na trhu vědělo. Pro neznalé zase zjednoduším. Optimalizace znamená, že se reklamní prostor v médiích nakupuje tak, aby mediální agentura získala pro sebe co největší objemový bonus od médií. A to postupně vedlo k značné deformaci trhu. Zadavatelé i agentury se tak místo pečlivého mediálního plánování zaměřili na kvantitu. A oběma to vyhovovalo.

Co na tom, že jsme byli asi jedinou zemí v Evropě, kde bylo možné třeba vidět billboardovou kampaň na luxusní auta, kterých se v Česku prodá maximálně pár kusů za rok? Zatímco stejný zadavatel ve stejnou dobu nedal jediný inzerát do Hospodářských novin, protože toto vydavatelství dávalo tehdy malý bonus.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Jenomže to tak bylo a všichni byli v pohodě. Kdo měl křičet a upozorňovat na nesmyslnost tohoto modelu, byli samozřejmě vlastníci médií a novináři. Ale jim to tehdy nevadilo, protože peněz bylo dost. A navíc, komu by se chtělo jít do sporů, že? Ostatně – náš zákazník, náš pán.

Tento model prodeje reklamy mimochodem od samotného začátku šikanoval také menší projekty, které přirozeně nemohly velkým mediálním domům konkurovat množstvím peněz, které mohly zadavatelům za nakoupenou inzerci vrátit. Dělalo to i jiné neplechy, ale ty nechme teď stranou.

Druhým neštěstím českého trhu je, že tuzemská média de facto vlastní úzká skupina deseti českých miliardářů. Doslova extrémní je to pak v segmentu tištěných médií. Už třeba proto, že tam miliardáři mají přímý vliv i na ta média, která nevlastní. Vinou neschopnosti vydavatelů domluvit se totiž právě majitelé tří největších tiskových vydavatelství vlastní i největší distribuci tisku. Dá se tak říct, že bez jejich svolení se nezávislý tisk nedostane ani na stánky. Tedy možná dostane, ale rozhodně ne na ty, kde by měl šanci udělat nějaké zajímavé obchodní výsledky.

Reklamní předměstí

Ale zpět k reklamě. Nelze si totiž ani nevšimnout, že miliardáři nechávají své firmy, celkem logicky, inzerovat především ve svých médiích. A pak v těch spřátelených. Což je rovněž pochopitelné. Dalo by se to ještě snést, kdyby tu zůstala většina zahraničních koncernů. Jenomže tak to také není.

Drtivá většina velkých zadavatelů totiž již z Česka odešla. Respektive většinou odešlo jejich marketingové oddělení a v Česku nechali jen provozní minimum. Výběrová řízení na nákup reklamy těchto zadavatelů jsou organizována centrálně pro celou Evropu. A pokud někdo doufá, že se v centrálách globálních společností někdo zabývá 10milionovým trhem, tak je naivní. Česko se řeší maximálně z pohledu kolonky celkových nákladů. Jinými slovy – opět je zde důraz především na kvantitu, ne kvalitu.

Pryč jsou doby, kdy se z Čech řídil marketing a prodeje v Polsku, Maďarsku, na Slovensku, nebo třeba i na Ukrajině. Stali jsme se reklamním i mediálním předměstím. A zatímco donedávna to bylo většině lidí z branže jedno, nyní globální zadavatelé chybí. Strašně moc. Jenomže je pozdě a my jim nemáme co nabídnout.

Další kapitolou pak jsou investice do nákupu reklamního prostoru v médiích, které z Česka odtečou, často zcela bez zdanění do Googlu a Facebooku a se zdaněním do Seznamu. Všichni tito tři hráči vydělávají na práci jiných médií a neplatí jim za to. Naopak chytrým způsobem si média obtáčí tak, až je spolknou. Tu si je zavážou přes inzerci, ondy jim slíbí, že když jim přenechají reklamní prostor nebo si za to zaplatí, tak jim umí zařídit obrovskou návštěvnost. A na tento trik někteří nezkušení slyší.

Na závěr se dá bez přehánění říci, že český trh se zničil sám. A důsledně. A peníze ze státního rozpočtu ho ani náhodou nezachrání. Za kolaps mediálního trhu totiž rozhodně nemůže korona, ale mnohem víc jeho celkové nastavení. A to se hned tak nezmění. Takže zbývá jediná možnost – smířit se s tím a začít něco dělat proto, aby i v Česku fungoval mediální trh normálně.


Autor je zakladatelem časopisu Marketing & Media, ředitelem společnosti Empresa Media, přednáší na Metropolitní univerzitě.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)