Viditelný pád kdysi jedné z nejdravějších čínských firem začal na počátku roku 2018 po zmizení jejího šéfa Jie Ťien-minga

Další problém firmy Zemanova čínského poradce. Jedné ze společností CEFC hrozí vyloučení z burzy

Napsal/a Sinopsis 12. září 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Cena akcií dceřiné společnosti CEFC Anhui International Holdings nyní klesla natolik, že bude s nejvyšší pravděpodobností vyloučena z obchodování na čínské burze. Firma je součástí konglomerátu Jie Ťien-minga, který i přes své loňské „zmizení“ stále zůstává čestným poradcem prezidenta Miloše Zemana.

Nové informace týkající se čínské části konglomerátu CEFC přinesl v srpnu hongkongský deník South China Morning Post.

CEFC Anhui je jako jediná z celého někdejšího Jie Ťien-mingova impéria vedená na čínské burze v Šen-čenu. Z obchodování by tam ale mohla být vyloučena.

Dlouhodobě se totiž pohybuje pod nominální hodnotou jednoho jüanu za akcii. Přitom k vyloučení stačí, aby nominální hodnoty nedosáhla dvacet po sobě jdoucích dní.

To podle South China Morning Post v případě CEFC Anhui nastalo již 16. srpna. Rozhodnutí o vyloučení z obchodování by pak mělo padnout během následujících patnácti dní. Společnost sice 9. srpna oznámila restrukturaci ve spolupráci s firmou Jiaozuo Zhongzhou Carbon, ani zveřejnění zprávy o uzavřené dohodě však nevedlo k nárůstu ceny akcií.

Dluhy a žaloby věřitelů

Zisky firmy značně poklesly v roce 2018 v souvislosti s aférami kolem Jie Ťien-minga a následnými problémy mateřské firmy CEFC Šanghaj, jejíž obchody zmrazil čínský soud na žádost věřitelů. Koncem července letošního roku navíc čínské úřady zahájily vyšetřování Chu Chuaj-panga, bývalého předsedy China Development Bank, která je největším věřitelem CEFC.

 

 

Podle státního zástupce Chu během svého pětiletého působení pomohl CEFC získat úvěry v celkové výši 4,8 miliardy amerických dolarů. Podle šanghajské zúčtovací banky dosahovaly loni v září celkové dluhy CEFC Šanghaj výše 18,2 miliardy dolarů. Majetek společnosti, např. administrativní budova Fortune Plaza v luxusní obchodní čtvrti v centru Pekingu, byl už zajištěn a nabídnut k prodeji.

Podle South China Morning Post má společnost na burzách ještě dvě firmy, AnAn International v Singapuru a CEFC Hong Kong Financial Investment v Hongkongu. Obě jsou ve ztrátě a čelí žalobám věřitelů, bezprostřední vyloučení z obchodování jim však zatím údajně nehrozí.

„Být zmizen“

Konglomerát CEFC je v Česku známý svými medializovanými akvizicemi a úzkými vazbami na tuzemské podnikatele a politiky včetně prezidenta Zemana. Rozpadající se CEFC, včetně jejích akvizicí v ČR, přebrala čínská konsolidační agentura CITIC.

Do vedení její tuzemské pobočky CITIC Europe přešli také manažeři někdejšího CEFC Europe jako Jaroslav Tvrdík nebo Štefan Füle. Ještě v září 2017 se přitom CEFC China ucházela o koupi významného podílu v ruském ropném gigantu Rosněfť v hodnotě devíti miliard dolarů.

Viditelný pád svého času jedné z nejdravějších čínských firem začal na počátku roku 2018 ve chvíli, kdy byl její majitel „zmizen“ (pej siao-š‘ 被消失, paradoxní pasivní forma slovesa „zmizet“, je jedním z čínských neologismů reagujících na aktuální poměry v zemi).

Pravděpodobně ho extralegálně vyšetřují stranické disciplinární orgány. Od Jieova zmizení se o něm dosud neobjevily téměř žádné zprávy. Zbyly po něm jen dluhy a velké problémy spojené s aktivitami CEFC od střední Asie a Blízkého východu přes Afriku až do Evropy a USA. Tam byl letos na jaře odsouzen ke třem letům vězení Patrick Ho, někdejší předseda „neziskového křídla“ CEFC, za rozsáhlou korupci ve prospěch CEFC v Africe a OSN.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)