Jan Pils. Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Covid mění chování lidí i zákazníků, narušil i mezinárodní obchod, říká spolumajitel Kytary.cz

Napsal/a Robert Břešťan 11. dubna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Dnes jsou e-shopy naprostá samozřejmost, v době covidu pro většinu byznysu i nutnost. Byly ale časy, kdy prodej přes internet teprve začínal a ještě mu věřil jen málokdo. Doménu Kytary.cz si Jan Pils zaregistroval už v roce 2000, a položil tak základní kámen společnosti, která má dnes tržby kolem miliardy korun a hudební nástroje prodává v třinácti evropských zemích.

Je to trochu smutný pohled vidět naši prodejnu, která je sice pořád plná hudebních nástrojů, ale chybí tu zákazníci, chybí tu muzikanti a netrpělivě vyhlížíme, kdy se vrátí. Vidím naději v očkování – věřím v postupné zlepšení, věřím, že ústup pandemie je v dohledu,“ říká spolumajitel Kytary.cz Jan Pils v rozhovoru pro HlídacíPes.org a ekonomický pořad Řečí peněz Českého rozhlasu Plus.

Vždy jsme se snažili covidová opatření přijímat s předstihem, na základě našeho přesvědčení, snahy ochránit své kolegy. Nečekali jsme na vládu – to se týkalo jak testování, tak home-office a tak dále,“ dodává.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Jak na vás dopadá covid?

Pandemie se, jak víme, objevila vloni v březnu a úplně na začátku, když se zavřely prodejny, vyvinuli jsme velké úsilí, abychom všechny kolegy, kterých se to bezprostředně dotklo, především prodavače, převedli na jiné pozice a jinou práci. To se nám podařilo. Když ale bylo zřejmé, že konec nebude hned, částečně jsme využili vládních podpůrných programů, ale týká se to jen zlomku našich zaměstnanců. Jsme hlavně internetový prodejce a máme hodně lidí v logistice, v marketingu, v obchodním oddělení a kolegové z prodejny tvoří menší část lidí.

Pokud vím, tak vás covidová krize co se týče prodejů posílila i díky tomu, že jste svůj byznys od počátku stavěli hlavně jako internetový. Jak se to odráží v číslech?

Je to situace, která jde napříč maloobchodem. Hodně tržeb se přelilo logicky na internet, to znamená, že ti prodejci, kteří měli silnou internetovou značku, známou a důvěryhodnou, spíše posílili. Klasičtí kamenní prodejci jsou na tom biti. I kvůli nim věřím, že se ta situace už brzy změní.

Kamenné obchody neskončí

Byl přesto okamžik, kdy jste si s nástupem pandemie říkal, že tohle je něco, co může ten váš dvacet let budovaný byznys zhatit?

Když ta situace začala eskalovat a prodejny pak nakonec zavřely, šok to byl. Byla to zcela bezprecedentní situace a nikdo nevěděl, co bude dál. Zaujali jsme konzervativní vyčkávací strategii, ale už během dvou, tří týdnů bylo jasné, že je k tomu naopak nutné přistoupit jako k obchodní příležitosti i kvůli našim zákazníkům i zaměstnancům. A napřeli jsme veškerou sílu, abychom změnili nastavení celé firmy a to se nám díky našim lidem podařilo, bylo to pod velkým tlakem, muselo to být rychle… Takže nás tato neblahá věc skutečně obratově posílila, ale stálo to veliké úsilí.

Jak se změnily návyky kupujících? U vás to musíte vidět už proto, že zrovna hudební nástroj si každý před koupí rád osahá, vyzkouší, ale to teď nejde…

Je to trend, který jde napříč maloobchodem. Tato zcela zvláštní a dříve neviděná situace mění chování lidí i nákupní zvyklosti. Například ti zákazníci, kteří preferovali kamenné prodejny, teď tu možnost nemají. Zkusí si tedy nákup přes internet, zjistí, že to funguje a třeba u toho zůstanou. Nemyslím ale, že by to do budoucna znamenalo konec kamenných prodejen. I my jsme vždy naši filosofii koncipovali jako kombinaci internetu a kamenných prodejen.

V roce 2000 byl obrat vaší začínající firmy necelých 100 000 Kč, po pěti letech 27 milionů Kč, rok 2012 obrat 220 milionů, 2018 – půl miliardy. Vloni v rozhovoru pro magazín Reportér jste říkal, že atakujete hranici miliardových tržeb. Už jste ji přesáhli?

V loňském roce jsme na tu miliardu bezmála dosáhli, letos očekáváme, že to bude hodně přes miliardu. Obrat nám roste od začátku firmy a kopíruje náš záměr, že chceme růst postupně, ne zbrkle, ale tak, abychom se dokázali přizpůsobit nové situaci, abychom se byli schopni učit nové věci. Náš růst byl vždy mezi 15 – 25 % a je vlastně neuvěřitelné, že to tak vychází. Dá se říct, že jsme nikdy nepochybovali, že jdeme správným směrem. Vždy jsme volili mírně konzervativní politiku, využívali jsme příležitosti, ale ne do přílišného rizika a zbrklých obchodů a skoků.

Čísla až na druhém místě

Nástup internetu a prodeje přes internet jste zachytili brzy. Vidíte nějaký trend, který byste měli včas zachytit s ohledem na své podnikání i teď?

Rok 2000 už nebyl úplný počátek e-shopů v Evropě ani v Česku, ale je fakt, že tehdy nikdo moc nevěřil tomu, že by se taková věc jako hudební nástroje mohla kupovat přes internet. My tomu věřili. S tím pak postupně souvisí zlepšování a rozšiřování služeb. Ohromně se za tu doby změnily technologie, software, marketing, doprava, způsoby placení – to vše je úplně jinde. Včetně akceptace tohoto způsobu nákupu u zákazníků.

Covid narušil i globální dodavatelské řetězce a dopravu, například se mluví o tom, že bude kvůli narušení výrobních kapacit nedostatek jízdních kol. Nehrozí něco takového i v hudební branži, že třeba nebudou nějaké komponenty na kytary, nebo že sice výrobky budou, ale bude problém s dopravou a její cenou?

Už to zažíváme. Podle zpráv z trhu je to podobný problém jako v ostatních segmentech. Vlivem covidu se zkomplikovala výroba a námořní doprava a to má dopad na to, že některé položky jsou nyní hůře dostupné. Nejlépe z toho vyjdou ti, kdo se na to dobře připravili. U nás oslovujeme velký počet zákazníků, tím pádem máme velkou skladovou zásobu a máme nasmlouvané zboží od výrobců dlouho dopředu. Jsme na tom relativně dobře, zboží máme, ale jsou položky, kdy se čeká a mnoho výrobců není schopno garantovat termín dodání.

Firma s miliardovým obratem je jistě zajímavá i pro potenciální investory. Ostatně do retailu a e-commerce ve velkém nastoupili i velcí byznysoví hráči typu Daniela Křetínského nebo skupiny PPF. Je vaše firma potenciálně na prodej?

Občas se nějaké nabídky na odkoupení objeví, trvá to asi pět let. Jenže nás to s kolegou Vladimírem Myslíkem zcela upřímně baví, takže vidina, že tu firmu prodáme, pro nás není nijak lákavá. Druhá věc je, že věříme, že naše firma má velký potenciál růstu před sebou, takže jsme vážněji o žádném prodeji neuvažovali.

Vy zdůrazňujete, že jen vydělávání peněz nestačí, že to není to hlavní, byť je to podmínka nutná k podnikatelskému přežití. Co je tedy pro vás to hlavní – právě to, že vás to baví?

Myslím, že to tak má většina podnikatelů, kteří začínali od nuly. Na začátku chcete dělat něco, kde věříte ve smysl, něco, co vás baví a naplňuje a chcete to dělat určitým způsobem ve vztahu k zaměstnancům a k zákazníkům. My vždycky deklarujeme, že jakkoli jsou čísla důležitá, pro nás nejsou na prvním místě – za předpokladu, že firma funguje a přiměřeně roste. Cílem není maximalizace profitu, ale to, že to chceme dělat tak, jak si myslíme, že to má být a jak je nám v tom dobře.


Poslechněte si rozhovor v rozhlasové podobě:

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)