Čína si kupuje české akademiky, varuje BIS. Projděte si výroční zprávu kontrarozvědky v deseti bodech

Napsal/a Robert Malecký 26. listopadu 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Bezpečnostní informační služba vydala svou pravidelnou veřejnou výroční zprávu. Jde sice o souhrn jejích zjištění za rok 2018 – a navíc „jen“ veřejnou část, která je většinou zbavena detailních informací, i tak je ale pravidelně zpráva přijímána s velkým zájmem. Jinak tomu není ani letos.

HlídacíPes.org přináší zhuštěný výběr zásadních zjištění ze zprávy domácí kontrarozvědky v deseti bodech.

  • Vážnou hrozbu pro bezpečnost ČR představovaly v roce 2018 zejména nepřátelské aktivity cizí moci, konstatuje BIS. Zmiňuje v této souvislosti zejména ruské a čínské zpravodajské aktivity, které zasahovaly do oblastí politiky, diplomacie, špionáže, ekonomiky i informačního boje.
  • V případě Ruska není hlavní hrozbou některá ze složek zpravodajských či para-zpravodajských aktivit, ale nekonvenční (tzv. hybridní) charakter operací, které jsou cíleny na nepřítele, jehož Rusko chápe jako hlavní vojenskou hrozbu pro svou bezpečnost: NATO a jeho členské státy. Cílem je podle kontrarozvědky manipulace s rozhodovacími procesy a jednotlivci zodpovědnými za rozhodování s cílem přimět protistranu k činnostem, kterými se sama oslabí.
  • Čínské aktivity jsou srovnatelné s ruskými. Za zásadní bezpečnostní problém v tomto ohledu BIS považuje nárůst aktivit čínských zpravodajských důstojníků, které lze jednoznačně hodnotit jako vyhledávání a kontaktování potenciálních spolupracovníků a agentů mezi českými občany.
  • Kromě ruských a čínských služeb na území ČR působila ještě rozvědka Íránu. Služby jiných států zjištěny nebyly.
  • BIS přímo zmiňuje snahu čínské rozvědky působit na českou akademickou obec, bezpečnostní sbory a státní správu. Zaznamenala v této souvislosti rostoucí počet čínských pozvání adresovaných českým občanům na školení, semináře a poznávací zájezdy.
  • Na „domácí“ scéně BIS považuje za nejzávažnější hrozbu pro ústavnost ČR působení proruských aktivistů, kteří se podíleli na šíření dezinformací. Termínem „proruští aktivisté“ v tomto kontextu BIS neoznačuje všechny prorusky smýšlející osoby, ale primárně ty, které svými aktivitami vědomě či nevědomě přímo napomáhají cizí moci.
  • Speciální zmínku si vysloužily paramilitární a domobranecká uskupení, která svou samotnou existencí zpochybňovala monopol státu na legitimní užití násilí na vlastním území. Podle BIS domobranecké skupiny v roce 2018 stagnovaly, což je dáváno do souvislosti s nenaplněním obav z příchodu většího množství migrantů do ČR, jednak s vnitřním stavem jednotlivých uskupení.
  • „Tradiční“ pracicová i levicová extrémistická uskupení nyní nepředstavují podle kontrarozvědky vážnější hrozbu.
  • Ukazuje se ale, že rétorika a témata dříve vyhrazená „ortodoxním“ pravicovým extremistům postupně využívá stále se rozšiřující spektrum subjektů.
  • Situace v oblasti terorismu a islamistické radikalizace byla na území ČR i v roce 2018 klidná, konstatuje zpráva BIS.

Celou veřejnou výroční zprávu české kontrarozvědky BIS najdete zde.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)