Přílet české delegace - v čele s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem - na Tchaj-wan v srpnu 2020 notně popudil Peking. Foto: Profimedia

Čína se v propagandě poučila od Rusů. Její metody a témata dopadají stále více i na Čechy

Napsal/a Robert Břešťan 21. června 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Čínská propaganda proniká do českých „alternativních médií“ a skrze ně dále do společnosti. A působí stále profesionálněji. Na obsahové analýze zhruba 1500 textů z webů Sputnik, Aeronet a Parlamentní listy za roky 2019 – 2021 to dokazuje Asociace pro mezinárodní otázky.

Témat, která si čínská propaganda pečlivě hlídá a u nichž se snaží i v Česku prosadit svůj pohled, bylo a je několik: Tchaj-wan, demokratické protesty v Hongkongu, lidskoprávní situace v Sin-ťiangu, čínské investice v Evropě a problematika 5G sítí. V souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině se ukazuje i to, že Čína dokáže rychle vyplňovat uvolněný dezinformační prostor.

„Čína se v dezinformacích šplhá po ruských zádech, učí se a využívá jeho metod. Rusko je teď možná trochu v informační defenzivě, ale o to více prostoru vyplňuje Čína, která i skrze svá média pomáhá posouvat dále i ruské narativy,“ říká Pavel Havlíček, analytik AMO.

Analýza ukázala právě i to, jak se přibližují cesty čínské a ruské propagandy. „Přestože čínské a ruské informační operace neprobíhají stejně, sledují jiné cíle a využívají jiné taktiky, je možné doložit jejich postupné sbližování. Například používají stejné kanály šíření zpráv a cílí na stejné publikum,“ upozorňuje studie AMO s názvem Kdopak to mluví? Pročínské narativy v českých alternativních médiích.

Nový český kontext

Zajímavým detailem je úzká spolupráce dvou oficiálních vládních propagandistických kanálů: Russia Today a China Today. „Čína se totiž nesnaží vymýšlet kolo. Buď si média přímo kupuje nebo se aktivně inspiruje a aplikuje vyzkoušené modely. Do budoucna se s čínskou propagandou budeme potýkat mnohem více i u nás,“ je přesvědčena Ivana Karásková, vedoucí projektu MapInfluenCE a analytička Asociace pro mezinárodní otázky.

„Už několik let pozorujeme trend, že čínská propaganda a dezinformace se prosazují v primárně prokremelských médiích. Platí to přinejmenším od doby koronaviru,“ konstatuje Karásková.

„Analyzovali jsme ta témata, která jsou pro Čínu citlivá. Dívali jsme se na žánry, podtémata, tvůrce agendy – zda šlo o politiky, novináře, akademiky, jaký byl sentiment článků. Významným zdrojem byl web Vaše věc, za nímž stojí bývalý premiér Jiří Paroubek. Jinak je ale přebírání v zásadě náhodné s velkým průřezem médií,“ shrnuje datová analytička projektu MapInfluenCE Veronika Blablová.

Asi nejsilnějším tématem spojeným s čínskými zájmy je český přístup k Tchaj-wanu. Tečkou za domněle nadstandardními vztahy s Pekingem byla – po krachu tuzemských investic CEFC – právě oficiální návštěva předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Tehdy čínský ministr zahraničí Wang I pohrozil, že Vystrčil za cestu „draze zaplatí“.

„Novým fenoménem je snaha doplňovat tato témata českým kontextem například tak, že se Tchaj-wan přirovnává k dění v Sudetech, situace v Hongkongu poněkud krkolomně k Pražskému jaru 1968. Těžko se pak říká, že je to ve skutečnosti čínská propaganda,“ podotýká analytik Pavel Havlíček.

Málo populární Čína

Pozice Číny je v Česku ztížena velmi nízkou tuzemskou popularitou „země draka“. „Čína je v průzkumech veřejného mínění vnímána nejhůře; to, že ji „má rádo“, deklaruje v průzkumech jen 17 % lidí,“ podotýká vedoucí mezinárodních projektů agentury STEM Nikola Hořejš.

Na druhé straně je ve vztahu k Číně mezi Čechy patrná jistá rozpolcenost. „Ukazuje se to na pocitu, že nám Čína ve zvládání covidu pomohla víc než EU. Jeden z důvodů českého odporu k zelenání ekonomiky je i to, že panuje přesvědčení, že Čína se na to vykašle a my na tom proděláme a Čína nás pak převálcuje,“ upozorňuje Hořejš.

Podle analytika AMO Petra Havlíčka se bude Čína snažit využít všechny možnosti, jak evropské a tedy i české veřejné mínění dále ovlivňovat. K využití se podle něj nabízí i poměrně široká základna dosud prorusky a konspiračně smýšlejících lidí: „Rusko je teď kvůli válce strašně toxické a Putin nepopulární, jenže tito antisystémově smýšlející lidé nikam nezmizí. A Čína pro ně může být nové téma.“


Text vychází z článku, který HlídacíPes.org připravil pro tištěný Týdeník Forum

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)